ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2011
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 16.12.08
AUG-2011

Excursii optionale - Turul insulei cu autocarul

Excursia a fost cumparata de la agentia locala ce-si avea unul din sedii chiar langa hotelul Cavo d’Oro. A costat 12 Eur/pers, deci cu mult mai putin decat era oferita de agentia din RO prin care am fost (care oferea la vreo 20 EUR/pers, practic era la aproape jumatate de pret).

Plecarea a fost la ora programata, dimineata la 09:50, de la Taxi Rank, locul din care am plecat in toate optionalele, la aprox 200 m de hotel. Pe la 10:20 deja erau luati de la hoteluri ultimele persoane din Laganas, pentru ca, deh, ca de fiecare data trebuie sa fie si intarziati. Dupa care am inceput turul propriu-zis. Am avut ghid in limba engleza, o tipa care vorbea foarte bine (cu toate ca avea acel tic verbal, you know, care la un moment dat m-a scos din minti).

Primul obiectiv vizitat a fost o fabrica de ulei de masline de langa Lithakia. Am fost lasati pe mana proprietarei, care ne-a explicat principalele principii in fabricarea uleiului de masline, ne-a prezentat aparatura, ne-a aratat niste maslini tineri (3 ani, 10 ani), etc, dupa care ne-au prezentat produsele finite: cateva tipuri de ulei, sapunuri si cateva creme cu extras de maslina. Aveau si ulei disponibil pentru degustat, pe cateva farfurii. Sotiei i-a placut foarte mult cel cu aroma de lamaie, asa ca nu am putut sa ma opun si am cumparat doua sticle. De fapt sticlele erau flacoane metalice (cica asa se pastreaza mai bine, in absenta luminii) si costa 6 EUR/500 ml.

In continuarea am trecut prin Agios Leon si ne-am indreptat spre Exo Hora, unde am putut admira cel mai batran maslin din insula. Localnicii spun ca ar avea 3000 de ani, ghida zicea ca dupa parerea ei are undeva la 1500 ani. Deci opiniile sunt impartite. Asazisii timpii morti din autocar erau umpluti de ghida cu tot felu de povestiri din partile locurilor. Ne-a povestit despre deochi si despre alte superstitii despre care se vorbeste din batrani, de asemenea despre napraznicul cutremur ce-a lovit insula in 1953 si care a fost urmat de incndeii ce au ras aproape tot din Zakynthos, doar cateva cladiri au ramas in picioare. Ca fapt divers, stiati ca multe acte oficiale au fost atunci pierdute, si din aceasta cauza multi oameni nu-si cunosc varsta, sau ziua de nastere? ! Ne spunea ghida ca si socrul ei este in aceasta situatie. Mama lui a murit la putin timp dupa nasterea sa, iar taica-so nu mai stia exact in ce an a fost nascut (familie cu foarte multi copii mici), nici vorba sa stie ziua de nastere, asadar are o varsta... necunoscuta. Majoritatea din cei care au fost in aceasta situatie au preferat sa-si declare varste mai inaintate (unii chiar si cu 10 ani) din simplu motiv ca au iesit la pensie mai repede, si au beneficiat de ajutorul statului mai mult timp.

Pe la 12:30 eram deja in Porto Vromi, superbul portuletz cu apa verde si care reprezinta una dintre cele mai importante atractii ale insulei. Cei care au dorit au mers la o plimbare cu barcutza la niste pesteri din apropiere (unde este vizibil si asazisul portret in stanca a lui Poseidon – extracost: 8 EUR/pers). Noi nu am mers pentru ca peste doar doua zile urma sa mergem in croaziera in jurul insulei cu vaporul, croaziera care includea vizitarea acestor pesteri. Intre timp, cei care am ramas acolo am putut face baie in apa cristalina a golfului. Golf care, din spusele ghidei, este foarte adanc, la mijloc are adancime de aproximativ 60m, drept pt care in timpul razboiului era un loc foarte propice ascunderii submarinelor militare.

In continuare ne-am indreptat spre Manastirea Anafonitrias, manastire cu hramul Fecioarei Maria, unde a slujit si si-a trait ultimii ani din viata Sfantul Dionisos, protectorul insulei. Cu toate ca ghida ne-a avertizat ca, fiind un locas de cult, ar fi bine sa ne acoperim partile mai dezgolite (in special decolteurile femeilor), desigur ca s-au gasit unii care sa ignore cerintele. Ba mai mult de atat, o englezoaica a venit pur si simplu in sutien, ca la plaja. Rusine! Chiar langa manastire am stationat apoi vreo ora pentru pranz, la o taverna locala (Galaxy se numeste, mai multe despre ea in review-ul despre taverne si de-ale gurii care va urma).

Imediat dupa pranz am ajuns in nici cinci minute la un magazinas de produse traditionale. Am mai facut si de acolo niste cumparaturi, cadouri pentru familie in special. Aveau un vin super bun, ne-au dat sa degustam si ne-au convins sa cumparam, altfel nu cred c-am fi luat. Si nu o sticla, ci 4. Aveau superoferta: 1 sticla - 4 EUR, 3 sticle – 10 EUR, 4 sticle – 12 EUR. Am mai luat si ceva miere cu nuci (5 sau 6 eur un borcanas de vreo 250 ml) si ceva chestii ceramice pentru soacra.

Apoi a urmat obiectivul pe care-l asteptam inca de dimineata: Navagio. Vazut de sus, din balconasul care se prelungeste deasupra prapastiei. Ametitoare privelistea. Si apa de un turcoaz imposibil de descris in cuvinte. La epava o gramada de barci, barcute, vapoare si vaporase, turisti care faceau plaja si se balaceau. Noi din pacate eram la distanta mare, am putut doar sa facem poze de sus, insa peste 2 zile urma sa experimentam la fatza locului, in cadrul coarzierei in jurul insulei pe care urma s-o facem.

Cam asta a fost tot. Am fost oarecum dezamagiti ca nu am vizitat si capitala (Zante Town) insa din cate am observat cu alte ocazii, traficul este de-a dreptul ingrozitor in capitala, se circula bara la bara mai ales in timpul zilei (chiar si in timpul serii) si probabil ca din acest motiv nu am intrat deloc. Dar si asa a fost suficient de obositor, si era deja 15:30 cand am plecat de la Navagio spre primele hoteluri unde trebuia sa ramana turisti. Comparativ cu excursia optionala similara din Corfu (turul insulei cu autocarul) pot spune ca este mai slab cel din Zakynthos, dar asta nu din vina cuiva anume ci pur si simplu insula este mai mica, mai putin dezvoltata, si sunt mult mai putine lucruri de vazut.

Una peste alta, va recomand aceasta excursie optionala, pe noi ne-a ajutat sa ne facem o idee mai complexa despre ceea ce inseamna Zakynthos de fapt, in afara de plaje, turisti, testoase. Ceea ce va dorim si Dvs!

Trimis de cristi_an3000 in 16.08.11 15:10:19
Validat / Publicat: 16.08.11 15:37:09

VIZUALIZĂRI: 6750 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi_an3000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 fabrica ulei de masline
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 19 voturi)

[16.08.11 16:07:30]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

Alexia90
[09.02.12 12:53:19]

de hotel eugenia din laganas poate sa-mi ofere cineva informatii>?

[20.06.14 18:21:00]

Mutat în rubrica "Excursii optionale in Zakynthos" (nou-creată pe sait)

Alexia90
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opţionale prin/din Zakynthos: