ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2011
AUG-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 2-4 ani

ARTICOL ARHIVAT

Ne-am simtit bine

Noi nu am inceput tocmai cu dreptul acest sejur... Cand sa pornim la drum nne-am dat seama ca am uitat pasapoartele acasa si a trebuit sa ne intoarcem. Drumul a fost bun, am ajuns cu bine in statiunea Nisipurile de aur. Ne-am invartit un pic pana am gasit hotelul, dar pana la urma l-am gasit. Am ajuns destul de devreme, pe la ora 11.00, cazarea facandu-se la 14.00, asta stiam deja. Ce nu stiam era ca trebuia sa platim 15 euro ca sa ne puna bratarile mai repede, nu vroiam camerele mai devreme ci doar bratarile sa putem sa bem o cafea, un pahar cu apa si sa dam copiilor sa manace ceva. Nu am platit si am asteptam in holul hotelului sa se faca ora 14.00. In acest timp nu am primit nici macar un pahar cu apa... Eram 10 adulti si 4 copii cu varste cuprinse intre 1.10 ani si 3.11 ani.

Am platit parcarea, dupa cum se stie deja ca e extreme de scumpa, 140 leva. Ne-au dat nr la camerele ce urma sa le ocupam si surpriza, voucher-ele noastre erau AI, in loc de UAI, noi platind initial pt UAI (din cauza furnizorului de la care s-au luat biletele), doua cupluri erau cu UAI si 3 cu AI. Dupa multe telefoane la agentie, in urma discutiilor cu manager-ul hotelului, am reusit sa ne luam bratarile gold. Nu mare ne-a fost bucuria ca fiica noastra cea mare aluneca si cade pe pardoseala de marmura si-si fractureaza cotul si a trebuit sa ajungem la spital sa-l puna in gips. Noroc ca am avut asigurare medicala ca ne-a costat 820 leva (1.820 lei) incluzand deplasarea medicului din complex, drumul dus-intors cu ambulanta, consultatia de la spital si punerea gips-ului. Am incercat sa ne linistim si sa reusim sa ne bucuram de concediu cat se putea.

Amplasarea hotelului este de nota 10. Asta am cautat de la inceput. Sin e-am bucurat nespus de asta.

Receptie:

- personalul amabil, ne-au raspuns la toate intrebarile;

- la cazare am primit 2 carduri de intrare in camera, 2 carduri pt prosoapele de la piscine, pe care nici nu le-am folosit (am fost 3 persoane in camera). Asa au primit si prietenii nostri de la camera alaturata, si ei tot 3 persoane. La plecare, cand sa predam cardurile, cica trebuia sa predam 3 carduri pt prosoape. Noi le spunem ca doar atat am primit, ei ca nu se poate…am solicitat sa vina colegul care ne-a facut cazarile, tipa nu ca ea e in fiecare zi la receptie si stie mai bine. Au chemat si responsabilul cu cardurile de la piscine, nu aveau cum sa demonstreze ca ne-au dat 3 carduri. Pana la urma s-au lamurit ei ca nu au ce face si ca nu au cum sa demonstreze contrariul si ne-au lasat sa plecam. Altfel trebuia sa platim 20 leva pt un card pe care nu l-am primit.

- Internet free se gaseste doar in holul hotelului, in rest e contra-cost

Camerele sunt destul de mari, sunt frumos aranjate, curate. Insa patul nu prea mi-a placut ca nu era matrimonial si in plus mai avea si rotile. Baia e ok, destul de incapatoare, insa dotarile lasa de dorit…la 3 persoane cate am fost noi cazate in camera era doar o casca pt dus…dozatoarele de sapun/gel de dus s-au incarcat o singura data la sosire pt tot sejurul, in ultima zi am ramas fara sapun la chiuveta. Curatenie s-a facut zilnic. Sunt doua cartonase unul rosu cu “Nu deranjati” si unul verde pt curatenie. Il puneam pe clanta cand plecam dimineata si pana ne intorceam la pranz era camera deja curata. Am avut camere cu vede la mare, iar leaganele din balcon fac totul.

Masa:

- micul dejun destul de bogat, aveai ce alege de mancare, insa cafeau proasta rau, aici am cam suferit. Trebuia sa asteptam pana la ora 9 cand se deschidea barul de la piscina sa putem bea o cafea buna. Au niste croisante cu ciocolate dementiale.

- Pranzul a fost ok, insa nu foarte diversificat. Erau 2 feluri de supe, 2 feluri principale gatite, gratar de pui, peste, porc, 3 feluri de paste in fiecare zi, 2 feluri de pizza, garniture orez, cartofi prajiti, piure de cartofi destul de rar, cartofi fierti, la cuptor, mult peste, in principiu aveai ce manca. Intr-o singura zi nu am reusit sa aleg ceva pt felul 2 si am mancat paste, in rest reuseam sa mancam bine, adica sa poata manca si copiii, pt ca nu au un spatiu destinat lor, cu mancare facuta pt ei, cum am intalnit in alte parti.

- Cina e cam la fel ca la pranz, doar ca nu aceeasi mancare. Seara cu specific a fost o cina greceasca, ne asteptam sa fie cu specific bulgaresc. Nu am avut parte de mai mult. A fost doar o singura sculptura in pepene si asta afara, unde in seara respectiva a avut loc un concurs pe camere si s-au servit cockail-uri, inghetata si vata de zahar si a avut loc un dans, un obicei de nunta, folosindu-se drept protagonisti 2 turisti.

- Fructe, prajituri la toate cele trei mese. Prajitorul de paine poate fi folosit doar dimineata, ceea ce nu mi s-a parut chiar ok, mai ales ca am avut persone din grup care au avut probleme cu stomacul.

- Bauturile: vinul de la restaurant a fost bun, berea cam apoasa dar mergea la plaja, bauturile tari asa si asa, cocktail-urile cam nasoale. In seara festiva care a fost organizata afara au fost mai bune.

- In fiecare zi este specialitate bucatarului, te serveste chiar el, cu diferite feluri de mancare.

- Mancarea se reconditioaneaza, nimic nu se pierde, ce ramane de la micul dejun se transfera automat la snack-ul deshis de la ora 14.00 la 17.00, aici mancau cei care ratau pranzul si nu numai. Pizza se face din celelalte ingrediente ramase, piftelute la fel si tot asa. Nu e de mirare ca unii s-au simtit rau la stomac.

Plaja:

- am avut sezlonguri, umbreluta, asta pt UAI, la AI se plateau;

- nisipul e plin de chistoace de tigari, pt ca nu au scrumiere si nici masute la umbrelute;

- cosuri de gunoi erau, unde se aruncau paharele si resturile, insa chistoacele erau in nisip;

- nu am vazut pe nimeni sa curate nisipul, adunau doar paharele si resturile care mai ramaneau de la unii de la altii;

- venea in fiecare zi un baiat si ne intreba de la ce hotel suntem si nr camerei;

- barul de pe plaja se deschide la ora 10.00 si se inchide la ora 17.00. In ziua in care nu a fost soare nu s-a deschis deloc;

- plaja nu e chiar asa private, in week-end a venit fff multa lume si ne-am simtit ca la noi pe litoral, facand slalom printer prosoape.

Piscina:

- apa e curata, se trateaza si se curate zilnic;

- sezlonguri multe, am gasit intotdeauna loc;

- la bar se servesc atat bauturi locale, cat si de import. Daca nu specifici ce anume doresti te servesc cu bauturi de-ale lor (daca ceri whiskey iti dau Savoy, insa daca ceri o marca de import te servesc);

- la ora 23.00 se inchide barul;

- Inghetata se serveste in doua randuri, am mancat cu placere.

Mai este un bar salon la primul nivel am hotelului deschis de la 20.00 la 23.00, unde nu am fost cat am stat aici.

Echipa de animatori ne-a placut, tare draguti si au avut si programe frumoase. Clubul pt copii si locul de joaca sunt chiar langa scena. Le-am folosit cu placere, mai ales fetita noastra nu manuta in gips

Noi ne-am propus sa ne simtim bine si nu am prea luat in seama minusurile aparute, am incercat sa le dam ignore. Ne-am bucurat de plaja, de apa, de vreme buna, cat s-a putut, ca intr-o zi a ploua si a fost frig, dar ne-am ocupat timpul altfel. Ne-am plimbat atat pe jos, cat si cu trenuletul prin statiune, ne-a placut atat noua cat si copiilor.

Un concediu placut celor care urmeaza sa plece si multa sanatate tuturor!

Cu drag,

Ada

Trimis de ada28 in 16.08.11 15:00:47
Validat / Publicat: 16.08.11 15:44:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Kaliakra Superior

VIZUALIZĂRI: 2333 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ada28); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Canapeau extensibila pt a 3-a persoana

• Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Vistamar Hotel (ex Astoria Beach) :