ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2011
2 AD. + 1 COPII

Extrem de nemulțumit

Cea mai urata vacanta

Hotel oribil

Sa incep cu camera care este foarte urata si f veche, hotelul are 23 de ani si este renovat superficial, ingrasie si mucegai si in camera si in baie, asternuturile sunt ude in permanenta, sunt foarte multi tantari pt ca nu deratizeaza niciodata iar copilul meu a fost ciupit si are alergie s-a umflat toata.

Plaja e oribila plina de pietroaie si foarte abrupta pt copii, topoganele si tot ce  era pt copii erau foarte vechi si oribile ca la noi la Eforie Sud.

Mancarea era in fiecare zi aceeasi, foarte proasta calitativ totul era prajit cu f mult ulei pana si pe carnea de gratar se turna ulei, deserturile aceleasi in fiecare zi si foarte proaste.

Cel mai oribil concediu din viata mea!!!

Trimis de Ruxysel in 16.08.11 13:42:19
Validat / Publicat: 16.08.11 14:45:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Cornelia Diamond

VIZUALIZĂRI: 3098 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ruxysel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ariana
    [16.08.11 14:54:17]

Buna,

ce ne puteti spune despre Cornelia Diamond?

o comparatie intre cele 2 resorturi la care ati fost se poate?

multumesc frumos

iulian68
    [16.08.11 15:13:21]

ruxysel, cred ca e o greseala, nu se poate sa fi fost la hotelul asta!!! Argumentez ca unul care a citit toate impresiile de pana acum si sunt impresii de luna aceasta si luna trecuta... Citeste si tu, si spune-mi cine are dreptate??? Cei care au scris la superlativ sau tu?? !!

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [16.08.11 15:20:47]

@iulian68: uita-te mai bine unde a fost inainte (la unul dintre cele mai sccumpe si mai luxoase hoteluri din Antalya) si iti vei da seama si singur.

Din pacate, de multe ori in astfel de cazuri (alegere cu totul nepotrivita fata de "standarde", preferinte si gusturi turistice), autorul are tendinta de a-si canaliza resentimentele impotriva hotelului, amplificand la modul grotesc dezavantajele (in loc sa-si asume, onest, partea sa de vina: pur si simplu a ales un hotel necorespunzator nevoilor proprii, de obicei pe baza pretului MULT mai mic, FARA sa-si reduca corespunzator si asteptarile)

stefanSB
    [16.08.11 17:54:08]

Ai notat distractia si relaxarea cu 0 (sub orice critica) si nu ai pomenit nimic de ea. In orice caz, nu poate fi vorba nici pe departe de incompetenta animatorilor. Din pozele vazute aici si in alte parti sunt mare parte aceiasi ca anul trecut, cand si-au facut treaba cu brio.

Toboganele foarte vechi? Trei dintre ele au o vechime de cateva luni iar restul sunt din 2007. Cele trei mentionate mai sus nu existau anul trecut, deci nici nu se pune in discutie vechimea lor.

Ati uitat ca o gradina botanica va inconjurat pe tot parcursul sejurului? La ce v-ati asteptat, la fluturi?

Mobila din camera este intradavar mai veche, insa decenta; capabila sa satisfaca majoritatea pretentilor.

Luna parc nu prea poate fi catalogat ca 'oribil', avand destule "obiective" atragatoare. Inteleg ca v-a speriat roata, insa exista si alte alternative.

Ce sa zic, eu sunt de parere ca nu stiati unde mergeti. Despre plaja si intrarea in apa se putea afla cu mult inainte de cumpararea biletelor... totul tinea de interes.

Mancarea nu prea poate fi pusa in discutie, exista persoane care sunt nemultumite si cand sunt servite cu caviar...

Imi pare rau pentru experienta neplacuta, insa sunt de parere ca exagerati si ca nu v-ati documentat indeajuns inainte sa faceti alegerea.

iulian68
    [16.08.11 18:19:14]

tm67bru, crezi ca daca eu am fost acum 4 ani la Adam&Eve, si acum trei ani la Phaselis Princess, ar fi trebuit sa le caut defecte acestora din urma??? Si scuza-ma nici suma nu putea sa-mi permita sa fac asemenea comparatii diferenta fiind de aprox 1200 euro, cu acelasi regim de masa si acelasi nr de stele... Hai sa fim seriosi, nici nu cred ca e vreun hotel la 'romanica' pe litoral care sa semene cu Delphin-ul...

Si ai dreptate, s-ar putea sa fie si sentimentul de frustrare. Dar repet, mare diferenta intre review-uri, fapt intarit si de stefansb, care are mare dreptate cand spune de caviar...

A-pro-pos, mie mi-au dat caviar la Adam&Eve, dar nu m-a spalat nimeni pe picioare seara, inainte de culcare... Ce hotel jegos, ce servicii mizerabile...

[16.08.11 18:23:09]

[@ariana]: Diferenta este ca de la cer la pamant, nici nu pot sa compar, mult mai frumos la Cornelia

[16.08.11 18:28:20]

[@iulian68, probabil]: Am fost de pe 8 aug pana pe 15 aug si abia asteptam sa ajung acasa, am vrut sa plec de cand am ajuns dar nu am gasit transport, am vorbit la agentie si la receptie despre problemele care le-am intampinat si au vrut sa ma mute la Delphin de lux dar fiind mai multe persoane nu era frumos din partea moastra sa ne mutam doar noi si pe ei sa ii lasam acolo... Din tot grupul nimeni nu a fost multumit.

rentea
    [16.08.11 18:36:16]

Intr-un fel te inteleg... la fel mi s-a intamplat si mie dupa prima zi de Dephin Botanik. Pe mine m-au scarbit cu adevarat plaja (daca i se poate spune asa) si faptul ca era extrem de galagios in orice moment al zilei, oriunde. Despre dresscode nici nu mai are rost sa vorbesc. Dupa prima zi am incercat sa ma delimitez de neajunsuri si cred ca am reusit...

Insa, cu toate astea, niciodata nu am vazut tantari, desi era o gradina botanica practic, camera mea era imaculata, fara nicio urma de igrasie, iar mancarea la restaurantele a la carte a fost buna spre foarte buna. Deserturile mi s-au parut gustoase, mai bune decat la arabi chiar... ma rog, asta e o chestiune de gust.

Personal si eu cred ca in urma reviewurilor hotelul este putin supraestimat... nu ar merita o pozitie atat de inalta in clasamentul amfostacolo...

Asadar... adevarul, ca de obicei, e pe la mijloc cred, nu?

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [16.08.11 18:41:27]

Ruxysel, nu te supara pe mine dar voi cand ati cumparat sejurul nu ati stiut ce o sa gasiti acolo? Nu ati stiut ca plaja este cu pietre, intrarea in mare abrupta sau camerele mai vechi?

Ati crezut ca o sa fie aceleasi conditii ca si la Cornelia?

Diferenta de pret dintre Botanik si Cornelia nu v-a pus pe ganduri?

[16.08.11 19:07:36]

Animatorii erau oribili, foarte murdari, miroseau f urat iar in ceea ce priveste gradina imensa, trebuia sa deratizeze in fiecare seara cum se face la orice hotel, am cumparat doua aparate de tantari si tot nu faceau fata, nu este normal.

rentea
    [16.08.11 19:09:56]

chestia cu tantarii cred cu toata taria ca a fost un accident.

da... cei de la animatie, uneori si chelnerii, miroseau a transpiratie. din cauza ca trebuia sa munceasca prea mult fara a avea timp sa se schimbe. sper

mandi
    [16.08.11 19:30:18]

@ Ruxysel, in ce corp de cladire ati fost cazati?

[16.08.11 19:36:35]

Intradevar, am gresit f mult cand am ales hotelul dar eu va spun din experienta mea ca sa nu patiti si voi la fel, cu banii pe care i-am dat aici 1900 euro, mergeam undeva mult mai frumos.

vio kovacs
    [19.08.11 14:12:00]

Buna... tocmai ce am ajuns si noi acasa din vacanta. Am fost la Delfin Botanic exact in perioada in care ati fost si voi. Am stat in corpul mimosa, nu am vazut nici macar un tantar, sau vreo insecta. Camere curate, mobilierul chiar mi-a placut, nu era vechi. Totul a fost perfect, mancarea buna, animatorii foarte draguti, personalul la fel... o sa revin cu un review in curand... Numai cei care nu pot fii multumiti cu nimic, aceeia pot scrie asa ceva despre acest hotel.

nuvreau
    [19.08.11 15:09:10]

Nu vreau sa fiu rau (desi sunt), dar n-am prea mare incredere in opiniile unei persoane care intampina probleme majore in stapanirea limbii materne.

Faza cu deratizarea si tantarii este absolut epica.

Parerea pare sa-mi fie confirmata de opiniile altor turisti care au vizitat hotelul, unii chiar in aceeasi perioada.

Botanik a fost unul din cele 3 hoteluri ce au compus "lista scurta" inainte sa plecam in Turcia. Pana la urma am ales Papillon Belvil unde, desi cu 100 de euro mai ieftin n-am gasit nimic de reprosat. Desi, citind comentariul lui iulian68, realizez ca si la Belvil serviciile sunt mizerabile pentru ca nici pe noi nu ne-au spalat pe picioare. Rusine Dinu Patriciu!

Cristina78*
    [25.08.11 10:30:47]

M-ai distrat nuvreau

Mi-a placut enorm Botanikul si consider nedrept review-ul lui Ruxysel. Dar fiecare are dreptul la o opinie. Am fost si la resorturi mai slabe dar nu am dat niciodata nota 1. Totusi trebuie sa fii obiectiv atunci cand scrii un review, prea mult patos nu da bine la public. Parerea mea! Si da, rusine, Dinu Patriciu!

arianmares
    [16.09.11 10:26:55]

Cam tot ce ati scris, am vazut si eu.

Se pare ca ati fost, totusi, coplesita de toate astea si n-ati remarcat gradina superba. Si eu am gasit si citeva chestii excelente de mincare (credeti-ma, ma pricep).

Cornelia este potrivit pentru un sejur cu copiii de 4-5 ani?

vaio
    [30.01.12 20:35:49]

@iulian68: intradevar frumos la cornelia dar si pretul este dublu cel putin. Botanik-ul e super. Am stat 12 zile si mi-a parut rau ca nu am luat 14. Am mai fost la hoteluri in Turcia dar prefer Delphin Botanik-fresh, animatie, cafea ok, spectacole, popcorn, vata de zahar care se plateste la alte hoteluri aici e free. Ce sa zic probabil ca a luat camera economy si a fost cazat in blocul d elanga receptie. Ce platesti aia ai.

ariana, arianmares, Cristina78*, iulian68, mandi, nuvreau, rentea, Ruxysel, stefanSB, vaio, vio kovacs
    Alte impresii din această RUBRICĂBotanik Hotel & Resort (ex Delphin Botanik) [Okurcalar]: