ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 07.06.11
SEP-2010

Un hotel accesibil

Hotelul are 48 camere, a fost deschis in 2009 si este situat in centrul orasului vechi, in Beyazid in apropierea Universitatii Laleli, a Marelui Bazar si la doua statii de tramvai (nr. 3) de principalele obiective turistice (Moscheia Albastra, Sfinta Sofia, Bazilica Cisterna, Topkapi, Muzeul de Arheologie). Nu este la strada principala, ci pe o straduta perpendiculara. Pe colt se afla Hotel Kent. Ca arhitectura, nu se remarca prin nimic deosebit. O cladire bine intretinuta cu 3 etaje. Receptia hotelului cam lasa de dorit. Are niste canapele si fotolii cam "obosite" si un mic bar. Cazarea s-a facut imediat, iar masina a fost dusa intr-o parcare cu plata, ceva mai departe.

Camera - Noi am avut o camera cu trei paturi la etajul 3 cu vedere spre o curte interioara, potrivit de mare (spatiul intre paturi si comoda de vis-a-vis, cam mic) cu aer conditionat split, TV, minibar plin cu apa, sucuri, bauturi alcoolice, ciocolatele, alune, etc. - cu plata, o masuta si un scaun cu spatar, fierbator si pliculete cu ceai, ness, zahar. La intrarea in camera era un dulap spatios pentru haine. Baia foarte frumos decorata era cu dus, micuta dar curata si dotata cu consumabile. Prosoapele si lenjeria de pat impecabil de curate.

Masa - Noi am avut doar mic dejun care a fost foarte bogat pentru un hotel de 3 stele: omleta, oua fierte, cremvusti, mezeluri, brinzeturi (multe feluri), rosii, castraveti, unt, gemuri, lapte, cereale, produse de patiserie, vreo 2-3 feluri si ceva prajiturele gen fursec, pandispan, ceai si cafea, doua feluri de sucuri la dozator, pepene rosu. Restaurantul era la parter, spatios, liber si foarte curat.

Personalul hotelului este foarte amabil si dispus sa te ajute.

Hotelul era populat in mare parte de vorbitori de limba rusa, care nu pareau a fi turisti ci cred ca venisera sa faca cumparaturi din zona, pentru ca aici erau multe magazine care vindeau en-gros articole de imbracaminte, pielarie, lenjerie, prosoape, rochii de ocazie, etc. Acestia nu ne-au deranjat cu nimic, pentru ca ei isi vedeau de treaba lor.

La acest hotel am stat o singura noapte. Il recomand pentru pozitia buna pe care o are fata de obiectivele turistice si pentru curatenie.

Trimis de ania in 16.08.11 13:01:41
Validat / Publicat: 16.08.11 14:03:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Marmaris, Bodrum, Alanya, Side, Konia

VIZUALIZĂRI: 2704 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ania); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 30.00 EUR pe cameră

[16.08.11 20:45:59]

Am facut o greseala la selectarea stelelor. Hotelul este de 3 stele nu de 2 stele. Rog pe dl. webmaster, daca se poate, sa faca modificarea.

[16.08.11 20:47:47]

Rezolvat!

[16.08.11 20:51:18]

Multumesc.

ireedeejay
    [08.11.11 23:10:25]

Buna, mi-a placut descrierea acestui hotel, am cautat si poze pe net... arata bine... ai idee cam cat costa o camera cu 2 paturi pe noapte? As vrea sa fac si eu un sejur pe cont propriu impreuna cu sotia la Istanbul si ma interesez din timp de toate, cazare, masa... Merci!

maria55 †
    [12.11.11 14:21:54]

@ireedeejay: pe BOOKING. COM dbl/noapte/2pers. costa 100$.

Nu mi se pare f ieftin, insa poate ai posibilitatea sa negociezi direct.

Zona este impinzita cu hoteluri de 3* la preturi mai accesibile, trbuie doar sa verifici.

Incearca si pe Venere.com, ai posibilitatea sa prinzi oferte!

Eu plec miine la Istanbul si pe ultimul site despre care am vorbit am gasit o oferta spec. 2/nopti/2pers/=50/E. cu mic dejun.

Succes!

ireedeejay
    [12.11.11 19:18:46]

@maria55: Merci mult, pt informatii, astept si alte detalii despre excursiile din Istambul! Super oferta cu 50 eu, sper sa povestesti mai multe. Drum bun!

maria55 †
    [12.11.11 19:20:31]

@ireedeejay: multumesc mult!

Maria

[15.11.11 08:24:50]

Pentru Ireedeejay:

Buna ziua. Imi cer scuze pentru intirzierea cu care am raspuns.

Pretul a fost de 35 Euro de persoana pe noapte printr-o agentie de turism din Romania. Am avut ocazia sa vizitez o prietena care s-a cazat la acest hotel in septembrie si care nu a mai gasit camera la hotelul la care am stat noi (Grand Anka, despre care o sa postez impresii zilele acestea) si care a platit 45 Euro pe noapte camera single.

Pretul de 50 Euro de persoana in camera dubla este mare pentru un hotel de 3 stele, eu cred ca este vorba de Akgun de 5 stele.

Cu aceasta ocazie am vazut ca s-a redecorat holul de la receptie, sala de mese, chiar si camerele, care oricum aratau foarte bine.

ania, ireedeejay, maria55