ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2011

Sub orice critică
Sub orice critică
Foarte nemulțumit

Sperante spulberate!

Am sa incerc sa fiu cat se poate de concis.

Din start va asigur ca suntem o familie absolut normala fara pretentii exagerate. Am trecut pe la Silistra, o decizie rea, am pierdut 1 ora la asteptarea bacului si cc 30 min traversarea propiu zisa, taxa 17,5 ron. Vignieta din vama, 5 euro pentru 1 saptamana. Drumul pana in Varna fara probleme, am circulat legal nu mai mult de 100 km/h, drumurile clar sub ale noastre.

Cand am ajuns, prima impresie a fost de ostilitatea receptionerei, care ne-a comunicat sec ca avem de asteptat pana la ora 14, ajunsesem in jur de 13. La ora cuvenita ni s-a spus ca mai avem de asteptat, am intrebat cat si pana la urma dupa inca jumatate de ora de tergiversare in final si camera mult asteptata.

Pana sa primim camera ni s-au pus bratarile si ni s-a comunicat ca putem consuna orice dorim. Am intrebat daca chiar si pranzul si mi s-a spus... orice. Dupa ce incercam sa ne revenim din socul celor gasite pe platouri, a tabarat o individa pe noi spunandu-ne ca nu avem dreptul la pranz, dar ca acum asta este insa ultimul pranz e restrictionat.

Camera mica, cu extrabad-ul montat cu adevarat mica. La fiecare revenire in camera te izbea un miros greu, legat de servicii, cu adevarat rele. Se schimbau prosoapele zilnic, curatenie doar un mop pe jos si in baie. Wc-ul nicioadata, oglinda din baie niciodata stearsa, lenjeria niciodata schimbata in 6 nopti. Peretii incredibili de subtiri in fiecare noapte Costica Mitocanul din Giurgiu care bea 5 pahare (o citez pe nevasta-sa) ma trezea cu sforaieturile, ca sa nu mai vorbesc de scandalul care izbucnea subit intre ei si se alegea praful de odihna noastra. Am vorbit la receptie si mi s-a spus ca sunt romani de ai nostri sa transez personal problema. Dar sa revin...

Probleme cu scurgerea de la dus, apa cu greu reusea sa se scurga...

Mancarea...??? Absolut oribila, acest sistem de all inclusive la un hotel ca Gloria era practic o vanatoare continua in incercarea disperata de a apuca ceva comestibil. Gratarul absolut de toata jena, micii, carnatii si ce se mai facea pe acolo imposibil de mancat, oribili. Basca ca in timp ce stateai la coada te imputeai de miros de mancare la propiu... A zis bine cineva mai devreme, mere, banane, portocale, taiate in 4 n-am vazut nicaieri in lume asa ceva. Piersici si nectarine stricate in fructiere ca sa dea la numar probabil. Prajiturile de foarta proasta calitate acestea erau primele vanate pe farfurii varfuite si apoi carate la camere. Daca erai decent nu prindeai nimic, asa ca ca vesnic aveam senzatie de foame...

Piscina mica pentru capacitatea hotelului mai ales cand 6 mitocani jucau volei in apa, adio... Sezlongurile se ocupau cu prosoape de dimineata (8 dim) si se retineau pana seara, deci nici o sansa sa prinzi vreunul. Facilitati? Da... masa de biliard cu tac rupt si bile lipsa, masa de ping pong fara fileu. Animatia foarte slaba, cu toate ca Didi animatoarea se straduia dar nu era suficient asta.

Plaja absolut infioratoare, mica cu bolovani in apa de-ti rupeai picioarele. Beach bar pe plaja, groaznic... Noi nu consumam alcool dar bauturile non alcoolice si din hotel chimie 100%. Ca in anii 90 cand au aparut dozatoarele, de toata jena.

Personalul foarte tanar fara experienta zilnic se spargeau farfurii si pahare sau mancai pe mese nedebarasate. Evitati Gloria deoarece intr-o statiune ieftina si la acest ultra all inclusive se reped toti si mai ales bulgarii, rusii si moldovenii.

Partea proasta a fost ca un alt hotel Rusalka de 2 stele era arondat cu masa la noi si cand apareau cei de acolo imi dadeau fiori, exact ca valurile de lacuste.

Ca sa intelegeti... la 12.30 cand incepea pranzul de exemplu, aproape toate mesele erau pline in asteptare si la deschiderea usilor aproape ca la magazinele cu reduceri...

Sa trecem... Parcul minunat si mult laudat, dezolant in paragina, cu gunoaie, sticle de bere chiar pahare de sticla carate din hotel, iti dadea senzatia inca o data in plus de degradare...

Am intrebat si alte familii de romani si cateva de straini dar nu bulgari, rusi sau moldoveni, toti fara exceptie au avut aceeasi impresie ca mine. O doamna mi-a marturisit ca a si plans cand a vazut unde a ajuns.

Parcarea vesnic ocupata din fericire am gasit loc langa hotel pe o stradutza.

Bauturile alcoolice pentru cei interesati numai locale, va dati seama ce calitative erau. Insa mitocanii se inghesuiau vesnic si orgiile tineau pana tarziu in noapte, din fericire camera noastra nu a fost in vecinatatea restaurantului. Camera a fost dedicata nici o sansa sa o schimbi.

Am facut plaja mai departe de locul infiorator unde eram arondati, unde ne inghesuiam pe o bucatica mica fara plata amestecandu-ne intr-un mozaic de romani, bulgari, rusi si moldoveni de mai marea jalea.

In concluzie daca ati rezistat pana acum... Contrar celor care scriau ca ati stiut ca sunt 3 stele ce voiati? , va spun cu maxima sinceritate, e jalnic. NU VA DUCETI!

Am scris toate acestea pentru a nu se mai pacali si altii. Am intrebat baiatul si sotia sa-mi spuna un singur lucru bun sau frumos. Stiti ce-au raspuns? Baiatul ca din cand in cand orezul era bun, iar sotia ca s-a bucurat ca nu a mai trebuit sa gateasca. Trageti singuri concluzia!!

La intoarcere, am venit pe Giurgiu-Ruse, drumul liber, autostrada lor drum judetean de la noi. Am asteptat 20 min la pod taxa de 2 euro si am rasuflat usurat cand am intrat in Romania.

Un concediu ratat si sperante spulberate!!

Trimis de tedy in 15.08.11 21:42:02
Validat / Publicat: 15.08.11 23:39:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1732 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tedy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[15.08.11 23:36:19]

Am inlocuit titlul cu o expresie neutra - "Hotel Gloria".

Cu toate ca acest site condamna activ (vezi "Politia bunului simt in vacanta") astfel de manifestari, prezenta chiar in titlu a unei asemenea constructii (se poate fi considerata jignitoare de catre cei care s-au simtit bine la acest hotel) mi s-a parut nepotrivita.

Daca autorul doreste, ne poate indica un alt titlu prin intermediul ecourilor.

[16.08.11 10:25:25]

Noul titlu va rog: Sperante spulberate!

Multumesc!

[16.08.11 10:31:34]

Inlocuit titlul cu cel indicat de autor mai sus.

[17.08.11 10:10:18]

Eu ma fost anul trecut la acest hotel si a fost super ok. Au mai fost si niste prieteni acum trei saptamani si au zis ca a fost bine. Urmeaza sa mergem si noi saptamana viitoare iar.

Speram sa fie bine. E drept ca spre sfarsit de sezon multi devin delasatori. Eu sper ca poate se tezesc si nu au decazut chiar atat de mult.

[17.08.11 10:33:12]

@vladss asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii.

[17.08.11 12:31:30]

@vladss te asigur ca absolut tot ce am scris este real. multora nu le mai pasa sau le este lene sa scrie impresii, eu am facut-o deoarece auzisem numai lucruri foarte bune despre aceasta statiune si acest hotel in mod special. din mai multe discutii reiese faptul ca peste tot mancarea si calitatea serviciilor este intr-o cadere libera pe litoralul bulgaresc. poate tu sa fi mai norocos si sa te simti bine, insa ce am gasit acoloa fost absolut sub limita bunului simt. am calatorit in multe locuri dar asa ceva n-am intalnit niciodata. totusi exista si posibilitatea ca iesind din varful sezonului sa se schimbe ceva in bine, oricum noua ne-a trecut cu bulgaria. daca mai ai intrebari iti raspund cu placere. mult noroc!

[18.08.11 10:26:44]

@tedy poti fi sigur ca o sa revin cu un review. Luni plec. Stau numai 4 nopti. Si eu ma rog sa fie mai ok pentru ca merg cu inca o familie pentru care e prima data cand merge in Bulgaria. Am vrut initial sa alegem Grand hotel Varna (nah e de 5 stele si am zis ca o sa fie sigur bine) dar dupa tot ce am citit am renuntat. Pentru cel mic (o fetita de un an) o sa luam de acasa cam tot ce trebuie (ma refer la mancare). Pentru restul...

Multumesc pentru ca mi-ai zis la ce sa ma astept. Daca pleci pregatit ca o sa fie naspa si o sa fie mai bine un pic decat te astepti tu exista sanse mari sa te simti bine

verobutterfly
    [20.08.11 10:06:42]

Si eu o sa plec maine la hotel Gloria.

Am mai postat un review despre vacanta de acum 2 ani (care a fost super) si am ales sa repetam experienta tocmai pentru ca ne-am simtit foarte bine.

Fara sa fiu malitioasa si fara sa jignesc pe nimeni, atunci cand am fost nu erau foarte multi romani, nu stiau de hotelul asta (am fost prima care a postat despre el)... nu auzeam pe nimeni certandu-se, urland... nu am avut probleme cu personalul, lumea era amabila, etc! Imi pare rau sa o spun, dar de cand se duc oameni ca si "Costica Mitocanul" [...] lucrurile vor fi din rau in mai rau... Cred si eu ca s-au saturat aia de acolo de noi!

Acum voi pleca cu inima stransa si cu dezamagirea lucrurilor pe care le-am citit aici... iar data care vine cand voi mai gasi un loc in care as reveni cu placere (ma refer la hotel) nu cred ca il voi mai impartasi si la altii...

[20.08.11 11:40:07]

verobutterfly Nu ma intelege gresit. Nu Costica a fost lucrul cel mai rau de acolo, mie rusii si moldovenii mi s-au parut de departe cei mai rai, exemplul meu legat de vecinul meu a vrut sa scoata in evidenta pe de o parte calitatea oamenilor pe de alta si cea mai importanta faptul ce peretii sunt f subtiri si lipsa de profesionalism a personalului.

Cel mai rau lucru mi s-a parut, ma repet, mancarea, calitatea serviciilor, plaja. Esentiale pentru un sejur de calitate.

Cei care spun ca stiam ca merg la 3* le raspund ca exact acest gen de oameni incurajeaza comportamentul si calitatea proasta a serviciilor oferite. Trebuie sa intelegem ca suma platita reflecta pretul de 3* dar calitatea oferita este de sub 2*.

Iti doresc sa-ti fie mai bine decat ne-a fost noua si astept review-ul tau.

Din nefericire am constatat ca a mai aparut inca unul similar cu al meu, deci...

verobutterfly
    [20.08.11 12:41:00]

Ok... am inteles. Numai ca nu inteleg de ce s-a stricat asa... pentru ca si atunci cand am fost noi era ieftin si atunci era de 3 stele, etc... si ne-am simtit minunat, avand chiar servicii mai bune decat prietenii nostri care se cazasera la hotel Dolphin (4*) ? !

Mancarea era minunata, am mancat pe saturate, era imposibil sa nu-ti placa ceva... In camera era foarte curat, personalul zambea mereu... nu am auzit zgomote...

A mai postat cineva un review in luna iunie a acestui an si a scris numai de bine, la fel si in iulie... Deci, trebuie sa fie pe undeva o explicatie...

[20.08.11 21:56:06]

@verobutterfly iti dorim o vacanta minunata, iar la intoarcere speram sa ne povestesti intr-un nou review, despre hotel, despre cum se prezinta el la doi ani de la ultima ta vizita cu bune sau cu rele. Noi speram cu cat mai multe lucruri bune

[06.09.11 15:34:48]

Am fost. Am revenit si a fost aproape la fel ca anul trecut. Un pic mai rau din cauza conationalilor care erau acolo si nu din cauza mancarii (un pic mai rau si la mancare dar era imposibil sa nu mananci ceva si sa te saturi) sau a personalului. M-a infiorat bulucul de oameni care dadeau buzna sa manance de parca nu se mai aducea mancare sau era pe terminate.

Am scris si un review in care am detaliat cat am putut aceasta experienta. Vad ca asteapta inca validarea de la admin.

O zi buna.

tedy, verobutterfly, vladss