ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2011
ÎNSCRIS: 03.06.11
JUL-2011

Popeye Village

Am tinut mortis sa vedem Popeye Village dupa ce am dat peste o fotografie pe Internet care pur si simplu m-a fermecat. Asa ca m-am inarmat cu informatii despre cum pot ajunge acolo, urmand ca la fata locului totul sa fie "piece of cake". Dar, surpriza! Nu a fost nicidecum asa. Schimbandu-si autobuzele, maltezii au renuntat la ruta care facea legatura intre Mellieha si sat. Prin urmare, nu exista un autobuz care sa te duca direct in Popeye Village.

Dar nu ne-am descurajat si, ajunsi in Mellieha, am decis sa mergem sa il vedem. Zis si facut. Am urcat la Red Tower si, cu harta in mana, am decis sa o luam pe poteci si sa ajungem acolo pe jos. Destul de umblati prin muntii nostri, am zis ca nu o sa ne ratacim tocmai in Malta! Ceea ce nu am luat insa in calcul a fost ca zona era brazdata de zeci de poteci si, chiar si cu harta in fata, nu am reusit sa o gasim pe cea care ducea la Popeye Village. Asa ca am ratacit vreo ora printre gradini si cactusi, am ajuns la un golf care pur si simplu iti taia rasuflarea (am sa atasez si o poza, dar in care, din pacate, nu am reusit sa surprind cea mai buna imagine a acestuia) si pana la urma am renuntat. Ne-am intors in Mellieha, cu gandul sa cautam totusi un mijloc de transport.

Precizez ca in zona Mellieha insula este foarte ingusta de la est la vest, dar cu multe urcusuri si coborasuri.

In Mellieha, am cautat in zadar un mijloc de transport spre sat si, negasind nimic, am decis dezamagiti (mai ales eu) sa ne intoarcem in Qawra. Asteptand autobuzul in statie (la rondul dinaintea plajei din Mellieha), am zarit un indicator cu... Popeye Village. Toate bune si frumoase, am aflat directia (pe care de altfel o intuiam dar nu mai aveam energie sa urcam un deal).

Spre norocul nostru, ne-a vazut un nene ca ne holbam nedumeriti la indicator si ne-a intrebat daca vrem sa mergem la Popeye Village. Imi venea sa sar in sus de bucurie: bineinteles ca voiam.

Prin urmare, daca vreti sa mergeti aici, cautati un microbuz (cand am fost noi era rosu) parcat in zona rondului de la Mellieha, din apropiere de plaja si de hotelul Seabank. Costul calatoriei este 1 euro (doar dus) de persoana si circula din jumatate in jumatate de ora. Drumul este destul de scurt, ajungi in cateva minute cu microbuzul si se poate parcurge si pe jos.

Cat despre Popeye Village, o imagine de ansamblu asupra satului o aveti daca mergeti cativa pasi pe drumul pe care ati venit (in sensul de mers).

Acesta a fost construit in Anchor Bay, in partea nord-vestica a insulei, pentru filmul muzical Popeye (1980). Satul mai este cunoscut si sub numele de Sweethaven Village.

Puteti sa si intrati si sa beneficiati de toate distractiile (sezlonguri si umbrelute, saltele pe apa, plimbare de 15 minute cu barcuta si diverse animatii) in schimbul unui bilet de 11 euro de persoana (sper sa nu insele memoria). Noi nu am mai avut timp sa si intram (din pacate), pentru ca dupa-amiaza aveam un alt program, asa ca nu va pot oferi mai multe detalii. Imaginea satului insa merita tot efortul de a ajunge pana acolo. Iar pentru copii sunt convinsa ca este o incantare.

Trimis de iuliaen in 15.08.11 13:05:48
Validat / Publicat: 15.08.11 14:14:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 6428 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iuliaen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Un plan mai apropiat si cu barcute

TORA INGRID
[30.08.11 13:36:04]

Din ce mi s-a povestit Popeye Village a fost construit ca platou de turnare al filmului cu acelasi nume si o buna parte din scenele filmului au fost realizate aici sau in golgurile mici din partea nordica a a insulei.

Ce e de remarcat este ca maltezii care fac din orice o atractie turistica, au folosit aceasta scenografie, cu mici adaugiri, ca sa transforme totul intr-un parc turistic.

[16.11.17 12:34:07]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «O zi în Popeye Village» (nou-creată, între timp, pe sait)

corina71
[01.12.19 19:20:18]

Acum exista autobuzul 101, care pleacă din Mellieha si te lasă chiar in fata satului. Distanță între 2 curse este de o ora.

corina71, iuliaen, TORA INGRID
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Popeye Village: