ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2011
ÎNSCRIS: 15.08.11
AUG-2011

ARTICOL ARHIVAT

Nu as reveni

Ne-am intors ieri din bulgaria. Drumul este ok, ici colo cateva gropi, oricum mai bine ca la noi si mai putin aglomerat.

Marea este plina de alge si de meduze. In dreptul hotelului este putin cam abrupt, este un prag destul de periculos pentru copiii mici, dar dupa vreo 3 metri apa este pana la genunchi. Totusi in unele locuri geamandura este destul de aproape de tarm si chiar in primele zile am vazut un roman care era cat pe ce sa o pateasca. Dupa ce l-au scos din apa a durat cam 20 de minute pana si-a revenit. Veneam chiar atunci pe plaja si am si acum imaginea lui purtat pe brate. Toata ziua mi-am simtit stomacul infipt in gat.

Plaja este murdara, plina de alge, mucuri de tigara, pahare de unica folosinta, samburi de piersica etc.

Ca sa poti gasi un sezlong pe plaja, trebuie intr-adevar sa te trezesti devreme si sa ajungi pe plaja cam pana in 6.30. La fel la piscina, unde apa este extrem de rece, inclusiv in piscinele pentru copii. Fiica-mea se baga ca o rata, pentru ea nu conta ca e rece si aveam probleme sa o convingem sa iesim ca sa se incalzeasca.

In piscine nu poti intra dupa ora 19, pentru ca le "curata".

Camera mare, spatioasa. In baie mirosea tot timpul a urina, era neaerisit, curatenia lasa de dorit si nici nu se facea zilnic, cel putin la noi in camera. Ne era si teama sa lasam prosoapele la schimbat. Noi le aveam oricum pe ale noastre. De cateva ori a trebuit sa agatam in usa cartonasul cu mesajul prin care ceream sa ni se curete camera. Apa la dus cand calda, cand rece. Sotul meu (inginer!!!) A reusit sa gaseasca o pozitie in care fixai robinetul si curgea constant.

In camera era foarte curent, cand se trantea vreo usa pe hol se zguduia patul.

La masa...

Aceeasi mancare cam in fiecare zi, cu foarte putine diversificari.

Fructele erau bune si proaspete. Si painea prajita era ok. Cam asta recomand din meniu. Si cartofii prajiti, pizza cu branza, maslinele si clatitele.

Supele si ciorbele aveau cam acelasi gust. Tocatura peste tot, foarte condimentat, multe sosuri (pe care nici nu le-am incercat).

Dimineata gaseai o gama foarte diversificata de parizer. Pentru cine e amator. Noi nu. Acelasi parizer il gaseai ulterior reciclat in pizza. Si, ceva ce nu am mai vazut vreodata, chiar si intr-o ciorba am gasit parizer.

Mancarea pentru copii aproape inexistenta.

Dulciuri cu muuuuuulta crema colorata, toate cu acelasi gust.

Noi am avut toti probleme. Diaree, varsaturi. Fiica-mea a vomitat de cateva ori chiar si la masa, nu am mai putut ajunge pana la baie.

La toaleta am vazut/auzit si altii cu aceleasi probleme.

Si inca ceva. Foarte important. Uitati-va cu atentie la farfurii, pahare, tacamuri. "sansa" sa gasesti unele cu urme de mancare pe ele este de cam 25% din pacate.

Scaunele pentru copii... Iar mare atentie. Cleioase, nu cred ca le sterge nimeni vreodata, si nesigure. Am vazut multe carora le mai cadeau din picioare.

A plouat de 2 ori. Nu aveai ce face. Piscina interioara era inchisa. La restaurant ingrozitor, am stat cel putin 20 de minute sa gasim o masa. In schimb marea era spectaculoasa, cu niste valuri imense.

Bautura... Naspa. Aveai o lista de 5 cocktail-uri, martini si inca cateva bauturi. Daca vroiai altceva, trebuia sa platesti. Nu ca sunt eu o mare bautoare, dar fiind in vacanta mi-ar fi placut sa ma prostesc cu un cocktail bine facut.

Personalul... Aproape toti cu un zambet fortat pe figura. Asta cand ni se intalneau privirile. In rest niste figuri triste si preocupate.

Nu am iesit din hotel. Nu am vizitat nimic. Fiica-mea e genul de copil care doarme foarte mult, de seara de la 21.30 pana dimineata pe la 8.30. Si la pranz vreo 2 -3 ore. Si daca nu-si respecta programul e cam naspa.

Locurile de joaca pentru copii... 4 leagane, 2 tobogane si vreo 3 balansoare. Mereu foarte aglomerate, veneau si persoane de la alte hoteluri. Programe pentru copii - erau pentru cei mai mari. Nu m-au interesat, pentru ca fiica-mea e nedezlipita de mine. Era si un mic spatiu de joaca inchis, pe care nu l-am incercat, pentru ca era deschis in perioada cand noi dormeam sau eram pe plaja. Iar atunci cand a plouat - surpriza: a fost deschis foarte putin.

Piscina pentru copii cu tobogane a fost atractia pentru fiica-mea. Apa tot rece, dar fiind mai mica se incalzea mai repede.

Am platit pentru safe si pentru internet pe cele 10 zile in total 90 de leva. Internet wireless, care nu avea viteza foarte mare, mai ales atunci cand a plouat...

Foarte multi romani in hotel. Nici nu trebuia sa deschida gura ca sa ii recunosti.

Pentru mine de acum bulgaria nu poate fi decat tara de tranzit spre grecia.

Trimis de alexiaalexia in 15.08.11 10:29:37
Validat / Publicat: 15.08.11 11:42:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1244 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexiaalexia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

sorinelionel [15.08.11 22:11:34] »

este exact asa cum ai scris, eu am fost pentru a doua oara in acest loc, anul trecut a fost cam cu 50 de procente mai bine, anul asta... JALNIC!!!

sorinelionel
Alte impresii din această RUBRICĂHVD Club Hotel Miramar: