ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2011

In piscine sapphirii
S-altele blue diamondii,
Te poti relaxa in tihna
In concediu de odihna.
Distractii vei gasi pentru fiecare
De la cel mai mic pan’ la cel mare.
Nu rata cand treci prin zona
S-o sa-mi multumsti o ora!

Pe langa multumirile de rigoare si pentru ca eram datoare la colega @TEOANCA cu ceva impresii de acolo ( review-urile ei despre aceasta locatie m-au starnit si m-au facut sa-mi doresc sa ajung si eu acolo), in randurile care urmeaza am sa va punctez mai mult atractiile de la Aquacity, ceva mai structurat.

Asa cum am scris aici, ne-am cazat in Poprad, la pensiunea Aqualand, fiind la o aruncatura de bat de acest Aqua Park.

Cazarea putea fi facuta si la Aquacity Hotel, existand in incinta 2 hoteluri: Hotel Seasons 3 ***, Hotel Mountain View 4 *** si Apartments Victoria. Initial ne-am gandit c-ar fi ideal o cazare la unul dintre hoteluri, dar ulterior afland preturile, am cautat o locatie mai convenabila. Avand deja copiii destul de mari (12 ani si 14 ani) de-acum cautam cazare la apartament si... va dati seama, costurile sunt mai ridicate.

Preturile pentru un apartament la hotel: 2 adulti + 2 copii, erau intre 180-280 EURO/noapte.

Vedeti preturile aici pentru Hotel Seasons, si Hotel View aici.

Mi s-au parut exagerat de mari, in comparatie cu 65 EURO/noapte cat ne-a costat pe noi la pensiunea Aqualand.

Intr-adevar era diferenta intre conditiile de la hotel si pensiune, dar prea exagerata diferenta, parerea mea.

Dar sa va spun cam ce atractii erau in Aqua Park.

Zona exterioara

In exterior existau piscine cu apa termala descoperite (click aici), una cu temperatura normala 20-22 grade, iar cealalta cu temperatura de 30-35 gade, pentu cei care stau bine cu circulatia si inimioara. Mie una mi s-ar face rau la o asa temperatura ridicata, dar daca va spun ca marea majoritate a persoanelor stateau in aceea nu va vine sa credeti. Probabil ca la cat de frig era afara si bura de zor (cred ca mai mult de 15 grade nu erau), nomal ca preferau apa fiarta :) si unde mai pui ca erau o gamada de doamne bine, sarite de 60-70 ani, care stateau tacticoase si la dusurile cervicale, la bulburuci (cum ziceam eu), fara sa le pese.

Tot in zona exterioara, mai era un spatiu de joaca cu tobogane, tuburi spiralate, pentru cei mai curajosi, precum si o piscina special amenajata pentru copii (click aici), dar in dupa amiaza aceea, la frigul care era, daca erau acolo cativa parinti curajosi, care sa-si caleasca odraslele.

In afara piscinelor, exista si o zona de joaca pentu cei mici, ca un mini-parc de distractie, cu diverse atractii (click aici), cand am mers noi nu am vazut tipenie de copil acolo, din cauza conditiilor meteo nefavorabile.

Zona interioara

In interior la Aquacity era un adevarat labiritn de scari, intrari – iesiri, comunicari de zone unde aveai acces sau nu.

De ce spun asta? Pentru ca cei care veneau din afara, cum eram si noi, aveau o intrare separata de cei care erau cazati la hotelurile din incinta.

Asa cum v-am povestit la review-ul despre pensiunea Aqualand, receptionera ne-a insotit pentru a beneficia la intrarea in Aqua Park de acel discount de 30%, fiind cazati la ei. Mai incomod a fost ca a trebuit sa ne caram cu prosoapele de la pensiune, cu haine de schimb, sa stam sa ne uscam la par, inainte de a iesi la ora 22.00, cand se inchidea complxul.

Cei cazati acolo veneau cu papuci si halate inscriptionate cu Aquacity, exact acelasi regim de care am beneficiat si noi cand am fost cazati anul trecut la Ramada Resort Aquaworld. Atunci mi s-a parut excelent sistemul, dar nu stiam cat de greu le era celor care veneau din afara, doar pentru o zi de distractie si balaceala la Aquaworld.

Deci cum va spunea, la intrare ti se dau bratari cu ceas, de diferite culori, functie de ce pachet, oferta ai ales, cum si cat ai platit.

Erau niste dispozitive cu beculete rosii, in dreptul carora pozitionai acel ceas, dupa care beculetele se faceau verzi, deci unda verde de acces.

Dupa ce treceai de niste usi, urma zona de vestiare pentru schimbat: hainele de strada cu cele de interior (costumele de baie), iar incaltamintea de strada cu papucii de plaja, folositi in toate zonele de acces din interior.

Urma zona de vestiare pentru depozitat hainele, niste dulapioare verticale, inguste, unde-ti puneai toate bagajele, hainele, incaltamintea, rucsac, inclusiv telefon, borseta, portofel cu bani. Nu va speriati era totul asigurat impotriva furtului :) Cu acelasi ceas de la mana, se incuia dulapiorul prin simpla apasare pe un buton, ce simboliza un butuc de cheie miniaturizat.

Tot langa vestiare era o zona amenajata special cu multe feonuri portocalii, vorba aceea, la cat popor venea acolo sa se balaceasca, era si cazul de-atatea uscatoare de par.

Functie de programul pe care-l plateai, aveai acces la anumite piscine.

Fiind deja cam tarzior, ne-am gandit ca n-avem timp sa vizitam tot ce era pe-acolo de vazut s-am optat pentru primul pachet, respectiv thermal + sapphire. Preturile le puteti vedea aici, pentru toate pachetele ce le puteai cumpara: click aici.

Acest pachet ales de noi costa 15EURO/adult si 12EURO/copil, daca intrarea se facea dupa ora 17.00. Deoarece beneficiam de reducerea 30%, ne-ar fi costat 37.8 EURO/familie. Cum flacaul cel mare a vrut si la sala de fitness 2 ore (click aici), am mai platit 3.15 EURO cu reducere (4.5EURO pret intreg).

Deci un total de 40.95 EURO a fost toata distractia pentru acest pachet, ulterior inca vreo 10 EURO la restaurantul din incinta.

In acest pachet am beneficiat de acces la tot ce insemna piscine termale exterioare, atractiile de pe-afara. [Blue Sapphire, respectiv piscinele si jacuzii safirii :), care erau in numar de vreo 3: click aici.

De asemenea aveam acces si la piscina de copii, spatiul de joaca din interior, amenajat special pentru cei mici: click aici, bazinul semiolimpic click aici, sauna umeda (cumplita, n-am rezistat decat 1 minut, caci in secunda urmatoare am iesit instantaneu de-acolo aburinda din cap pana-n picioare si ametita de mirosul de menta si caldura insuportabila).

Despre celelalte pachete n-as putea sa va spun mare lucru.

Urmatorul pachet se chema blue diamond si continea in plus fata de pachetul descris mai sus, ce l-am achizitionat noi, si accesul la piscina albastra: click aici. Am inteles ca acela iti mai permitea accesul la inca o piscina mai mare, ce avea si bar in interiorul ei. Pretul la acest pachet era de 19 EURO/adult si 16 EURO/copil – pret intreg, pentru o zi intreaga. Mai multe amanunte puteti citi aici.

Bineinteles pentru facilitati suplimentare preturile cresteau pe masura. Exista si pachetul Vital, care cuprindea tot ce am descris mai sus, respectiv accesul la toate saunele, piscinele, jacuzii, dar aveai acces si la masaj, la un centru de infrumusetare numit K-Vital, patrundeai in misterioasa Vital world. Si costurile in schimb erau pe masura: 29 EURO/adult si 26 EURO/copil intreaga zi.

Cea mai ciudata zona, sa zic asa, era cea in care daca suportai, de crioterapie beneficiai, contra sumei de 10 EURO/adult si 8 EURO/copil, timp de 2 ore, in intervalul 16.00 – 18.00. Am inteles ca-i o terapie super tare, te scoala din boala, dar numai daca respecti anumite reguli foarte drastice, asta daca accepti timp de cateva secunde sa stai intr-o incapere unde temperatura este cam la -120 grade.

Cititi si va minunati: click aici.

Cateva cuvinte sa va spun despre animatorii de la piscina, un baiat nostim si o fata de nota 10, care au dansat si au facut atmosfera, in timp ce muzica buna rasuna in boxe, iar miscarile unduitor de provocatoare ale dragutei animatoare erau repetate de turisti chiar in piscina, in jacuzzi, depinde fiecare unde se simtea ma bine. A fost o atmosfera foarte distractiva si vesela atunci, cand vedeai de la copilasi de 8 ani, pana la mamaie de 70 ani, care mai de care, in stilul sau, cum se zbantuia cu mainile-n aer si picioarele prin apa.

Dar cea mai teribila piesa de rezistenta de la Aquacity a consitutit-o ,,cireasa de pe tort’’, sa-i spun asa. In pretul platit de noi, am uitat sa va spun ca intra si spectaculosul laser show care dupa parerea mea a facut toti banii. Pentru cei care doreau, puteau sa achizitioneze doar acest spectacol de lumini, la pretul de 5 EURO si nimic mai mult.

Teoretic scria ca dureaza pe program 30 de minute, n-au fost decat 10 minute, dar a meritat fiecare minutel. Superb! E greu de descris in cuvinte cum e sa stai in piscina si pret de 10 minute sa fii vrajit de proiectiile magice, realizate in aer, printr-o perdea de apa si-ntr-o muzica speciala. Senzational! Ne-a fermecat pe toti teribil. Aici puteti vedea 2 din proiectiile inedite. Incerc sa vad daca pot posta filmuletul, caci n-am rezistat tentatiei: prea era frumos spectacolul de laser si nu trebuia ratat nefilmat.

Una peste alta au meritat cele 5 ore petrecute la acest parc avatic si daca aveti ocazia sa treceti prin zona, nu trebuie sa ratati macar cateva ore de relaxare, balaceala, jacuzeala :) si distactie maxima la Aquacity Poprad.

Vacante frumoase tuturor, oriunde si oricand veti ajunge!

Si nu uitati: impresii neaparat sa postati!

Caci daca @TEOANCA nu mi-ar fi zis

N-as fi stiut vreodata de-acest colt de vis!

Trimis de dananecula in 14.08.11 21:31:07
Validat / Publicat: 14.08.11 23:26:34

VIZUALIZĂRI: 4670 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dananecula); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina exterioara ce-o puteam vedea de la Pensiunea Aqualand
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 19 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 83.60 EUR pe cameră

dananeculaAUTOR REVIEW
    [15.08.11 01:24:14]

Webmaster DJ de serviciu, te rog, fa-mi placerea de a atasa exact filmarea noastra cu laser show de la Aquacity Poprad http://www.trilulilu.ro/DANAROSCATA/9ac4364e4fbdcb.

Mie mi s-a parut spectaculoasa si m-a femecat, mai rau ca pe-un copil. Jocul acela de lumini in toate culorile, ce se invarteau si se reflectau superb in apa din piscine, acordurile muzicale patrunzatoare, m-au facut pret de 10 minute sa uit de absolut totul si sa gust momentul.

Sper sa va impresioneze si pe voi si sa va placa.

Multumesc anticipat!

[15.08.11 09:02:27]

Iata imaginile solicitate!

Costi
    [15.08.11 21:15:38]

@dananecula

Mă bucur pentru sejurul reuşit pe care l-aţi făcut la Poprad şi la care, am avut, se pare şi eu o mică contribuţie.

Şi mă bucur că cele povestite aici confirmă cele văzute de mine, asta înseamnă că vedem lucrurile la fel

Eu abia am sosit dintr-o scurtă plimbare în Bulgaria şi abia acum am văzut review-ul, dar aprecierile nu sunt mai puţin pozitive, chiar dacă vin mai târziu.

dananeculaAUTOR REVIEW
    [15.08.11 21:34:49]

@Webmaster13

Multumesc frumos pentru promptitudine!

@Costi

Multumesc pentru aprecieri! Intr-adevar impresiile tale si ale colegei @TEOANCA mi-au fost de un real folos.

Costi, dananecula
    Alte impresii din această RUBRICĂAquacity Hotel: