ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2011
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 08.08.09
JUL-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 12 &14 ani

Pensiunea Aqualand – DA pentru tranzit si pentru cei ce vor aproape de Aquacity Poprad

Motto:

In Slovacia - statiunea Poprad
Intr-o zona cu brad langa brad
Pensiunea Aqualand noi am gasit
Aproape de-Aquacity cum ne-am dorit.
E placuta, cocheta si micuta
Numai buna pentru tranzit, draguta!
Pentru cei ce B&B isi doresc
Acolo cu siguranta gasesc!

Pentru ca eram in cautarea unei locatii de cazare in Poprad, ceva mai intima, mai rezonabila la pret, dar sa fie si aproape de Aquacity (despre care citisem in review-urile colegei noastre @TEOANCA, mersi mult Anca), am dat repede cautare pe AFA s-am descoperit review-ul lui @Costi, caruia ii multumesc tare mult pe aceasta cale.

Pensiunea s-a potrivit exact pe gustul nostru, era exact ceea ce cautam, un apartament in care sa ne simtim bine intreaga familie (2 adulti si 2 copii).

Rezervarea la pensiunea Aqualand am facut-o pe e-mail, dupa un sir de schimburi de impresii cu Peter, banuiesc ca era administratorul pensiunii. Aveam sa vad la fata locului ca era un tanar de toata isprava, cu varsta in jur de 30 ani, ce stia foarte bine engleza, la fel ca si fata de la receptie.

Am ajuns la pensiune dupa pranz, unde am fost intampinati cu un zambet strengaresc si un ,,Welcome from Romania’’ de catre Peter.

Localizare

Pensiunea am gasit-o relativ repede, deoarece aveam destule informatii culese din review-ul lui @Costi si aveam ca punct de reper Aquacity din Poprad. Coordonatele le puteti gasi aici click aici

Din poze, sincer, imi inchipuiam ca este intr-o zona cu mai putin trafic, o vedeam ampalsata intr-o zona verde, dar m-am cam inselat. Este pozitionata chiar la soseaua principala, pe partea stanga, undeva aproape de iesirea din Poprad. Cand am fost noi, la sfarsitul lui iulie, intr-adevar ,,imprejurimile’’ erau nu prea imbucuratoare. Se lucra la strada, tocmai astupasera cu pietris sapaturile ce se facusera in fata pensiunii si exact cand ajunsesem noi se pusese si pe o ploaie mocaneasca de-ti era mai mare dragul sa cari bagajele de la masina.

Check-in-ul l-am facut rapid, ni s-a comunicat ca avem discount 30% la toate ofertele de la Aquacity si accesul acolo il vom avea doar insotiti de domnisoara de la receptie, care a fost foarte amabila si saritoare pe tot parcursul sederii noastre acolo.

Dupa amiaza, in jur de ora 17.00, cand am dorit sa mergem la Aquacity, ne-am echipat de piscina, dar deasupra imbracati foarte bine, deoarece afara vremea se stricase ingrozitor. Batea un vant rece si-o ploaie marunta te patrundea la oase daca nu aveai o geaca, hanorc, ceva pentru ploaie.

Pe baza unei cartele si insotiti de receptionera, care si ea vorbea foarte bine engleza, am traversat drumul si-n 5 minute eram in fata ghiseelor de la Aquacity. Dar despre distractia, relaxarea si atmosfera de la Aquacity va voi povesti intr-un review separat.

Pensiunea are la intrare o terasa acoperita din termopan, practic spatiul de servit masa, cu mese, scaune, dar si un colt de relaxare, cu o canapea de colt, in nunate deportocaliu, unde-ti poti face siesta, rasfoind ceva reviste.

Urmatoarea camera este receptia, cu barul, un semineu util pentru zilele friguroase de iarna, cand poti rasfoi o carte din mica biblioteca. Aici se amenaja dimineata si micul dejun, ce se servea in regim de bufet suedez, foarte bogat si indestulator: 3-4 feluri de salam, cascaval, oua fierte, rosii, castraveti, sucuri, cafea, lapte, musli, iaurt, fructe: mere, portocale, piersici.

Micul dejun l-am platit separat fata de cazare, deoarece nu esti obligat sa-l servesti la pensiune. Anunti de seara daca doresti sa mananci in dimineata urmatoare la ei, daca nu, nu e cu suparare.

Asa cum le puteti gasi si aici, preturile pentru MD au fost: 5 EURO/adult si 3,5EURO/copil, la cazare platind 65EURO/noapte pentru apartament, nu la numar de persoane.

Apartamentul in care am stat a fost cel pe care-l rezervasem pe e-mail, exact cel in care a stat si Costi. Se afla la etajul al doilea si este compus dintr-o camera de zi , mare, dotata cu un pat de colt extensibil, unde pot dormi lejer doua persoane. Tot acolo, pe peretele din dreapta este amenajat spatiu pentru bucatarie, dotat cu plita, fierbator, dulapuri suspendate cu strictul necesar : farfurii, tacamuri, chiar si sare, piper. Puteai sa-ti faci perfect de mancare acolo, in eventualitatea in care nu preferai sa iei masa in oras sau la restaurantul de la Aquacity.

Tot in camera de zi, pe peretele din stanga este comoda cu televizor, o masa mare si 4 scaune. Confort placut, numa’ bun sa te simti ca acasa!

Din aceasta camera puteai sa admiri toboganele si bazinele termale exterioare de la Aquacity.

Imediat langa camera de zi, in dreapta era un hol, in capatul caruia era dormitorul, din lemn natur si baia.

Dormitorul Avea un pat mare matrimonial, in care ar fi stat lejer 2 adulti si un copil, un dulap pentru depozitat hainele si un suport (ca o masa joasa) de pus valizele.

Baia destul de mare, in culori portocalii cu ici-colo cate-o placa de faianta albastra, cu dus si cada pe colt. In baie aveai feon, dar ca si cosmetice cam putin: doar un dozator de sapun in dreptul cazii si un flacon de sapun lichid la chiuveta. In schimb erau suluri de hartie igienica erau la greu: vreo 6 sau 8. Eram noi familie numeroasa, dar nici chiar asa. Sau o fi fost ratia pentru turistii ce vor veni tot anul sau aveau pile la vreo fabrica de hartie :) ?

Ce mi-a placut: tot mobilierul atat bucataria cat si dormitorul era lucrat din lemn natur, lasat la culoarea lui naturala, nu baituit, de-ti dadea senzatia ca esti la o cabana, ceva rustic. Ulterior am aflat ca de fapt pensiunea Aqualand mai avea o sora undeva, mai sus, spre munte, in inima padurii, o cabana Aqualand. Mi-ar fi suras s-ajungem s-acolo, dar timpul nefavorabil nu ne-a permis nici un fel de vizite.

Dormitorul si baia aveau vederea in curtea interioara a pensiunii, dar puteai auzi si zgomotul strazii, in cazul in care doreai sa te odihnesti.

Daca pana acum v-am spus ce mi-a placut la pensiune, avantajele sau plusurile, acum sa va spun si ce nu mi-a placut, sau ma rog dezavantaje sau minusurile, cum vreti sa le ziceti.

Nu stiu ce sa zic, poate am avut si noi nesansa sa prindem o perioada ploioasa, ce a creat poate si o stare de discomfort s-am vazut si partea ,,carcotasa’’ a lucrurilor, de aceea, parerea mea, recomand aceasta locatie numai de tranzit, avand in vedere ca este chiar o pensiune de categoria B/B (bed & breakfast). Poate intr-adevar pentru iarna, cand turistii vin la Poprad pentru ski, deci la pensiune vin doar sa se odihneasca seara si sa serveasca MD dimineata e ok.

Dar sincer, pentru un concediu de cateva zile, penru relaxare si odihna, sa stai eventual la un gratar in curtea din spate a pensiunii, personal nu recomand.

Daca-i vremea calda, frumoasa, propice sa pleci in papuci si-n sort la balaceala, vis a vis la Aquacity, intr-adevar e locatia ideala.

Deci are si plusuri si minusuri, depinde ce urmaresti de fapt sa faci in Poprad.

Alt dezavantaj pe care l-am remarcat ar fi lipsa unui balcon unde sa-ti usuci costumatia de piscina – este deosebit de necesar, dar din pacate lipseste cu desavarsire.

Noi seara, dupa 5 ore de balaceala la Aquacity, cu costumele de baie ,,murate’’ unde sa le fi intins la uscat? Nici macar calorifele nu functionau: doar era miez de vara teoretic (sfarsit de iulie), dar practic noaptea a fost un frig … de pilota ce-am avut-o pe pat nu a fost suficienta. Noroc c-am fost prevazatori si ne-am luat pijamale cu maneca lunga, altfel am fi dormit in trening :)

Adevarul este ca nu ne-am gandit ca poate fi o asa mare diferenta de temperatura: in Romania lasasem 30 si de grade, iar acolo noaptea erau in jur de 15 grade.

Deci, inainte de a-mi incheia impresiile despre aceasta locatie, as vrea sa fac cateva precizari esentiale pentru cei ce vor alege aceasta destinatie de cazare:

- in primul rand verificati prognoza meteo, ca sa stiti la ce va asteptati

- neaparat sa va luati si haine mai groase, caci nu se stie cum evolueaza timpul si in plina vara

- ca tranzit – locatie buna, indiferent de anotimp

- ca B&B – recomandata pentru cei care vin doar seara la pensiune.

Acum analizati dumneavoastra fiecare si hotarati cat de utila vi se pare aceasta locatie!

Trimis de dananecula in 14.08.11 21:16:56
Validat / Publicat: 14.08.11 23:13:56

VIZUALIZĂRI: 2876 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dananecula); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Intrarea in Statiunea Poprad
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 30.00 EUR pe cameră

ceasornicarul [15.08.11 00:29:31] »

Ma bucur ca, ai ajuns unde ti-ai propus, cred ca era mai bine daca alegeai una din statiunile de la poalele Tatrei mai exact Tatranska Lomnica, hotelul in care am stat avea un AquaRelax chiar in incinta nefiind nevoie sa parasesti hotelul si era si mult mai ieftin, 441 euro doua persoane cu demipensiune, 8 nopti si acces gratuit dimineata la AquaRelax.

Acum fiecare isi alege dupa bunul plac destinatia si cazarea.

dananecula [15.08.11 01:39:50] »

@ceasornicarul

Sincera sa fiu, abia acum ti-am citit locatia de cazare din Slovacia. Frumos hotel, placute imprejurimi... Ideea este c-am ales acea pensiune Aqualand sa fim mai aproape de Aquacity, unde-si doreau copiii sa se balaceasca, sa se joace (de altfel si noi).

Poate la o viitoare plimbare in acea zona iti voi urma sftul, in ceea ce priveste cazarea si sper ca vom fi mai norocosi cu vremea. Multumesc frumos!

webmaster70 [31.01.15 14:54:10] »

@dananecula - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

ceasornicarul, dananecula
    Alte impresii din această RUBRICĂPenzion Aqualand: