ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2011
ÎNSCRIS: 10.08.11
JUL-2011

Frumos dar nu exceptional

Ne –am petrecut vacanta vara aceasta pe riviera muntenegreana, in localitatea Sveti Stefan. Am stat acolo 4 zile pline si as vrea sa va impartasesc parerile noastre in cazul in care sunteti interesat sa faceti o asemenea excursie. Mai intai trebuie sa va spun ca suntem o familie cu 2 copii careia ii plac locurile linistite dar care ofera totusi un minim de confort.

Sveti Stefan este o localitate mica, care nu ofera nimic in afara de cazare si cateva restaurante, nici macar un magazín de unde sa-ti poti lua ceva de mancare, iar fasia de nisip cu pietre cu greu poate fi numita plaja. Peninsula care este pe toate vederile si care reprezinta orasul vechi un se viziteaza deoarece acum este privata si a fost transformata intr-un hotel exclusivist. Din acest motiv practic esti complet dependent de masina: ca sa mergi la plaja, seara la masa sau sa-ti cumperi de mancare, ai nevoie de masina. Daca acest lucru nu te deranjeaza, atunci Sv. Stefan este un loc linistit unde poti locui, unde te poti retrage dupa o zi torida la plaja sau dupa o zi de vizitare prin localitati aglomerate. Noua ne-a placut. Am stat la pensiunea Kentera II, intr-un studio mare de 4 persoane cu o terasa frumoasa cu vedere spre mare, pentru care am platit 60 euro/noapte. Gazdele vorbesc engleza si sunt foarte primitoare si amabile. Totusi comunicarea cu ei nu se poate face decat prin telefon, iar cat am stat acolo nu a trecut nimeni sa faca curat sau sa schimbe prosoapele.

Plaja am facut intr-o localitate alaturata, Kamenovo. Va recomand aceasta plaja: este linistita si cu nisip, poate ceva pietris la mal, iar apa este curata si limpede. Sunt si cateva restaurante unde poti manca la pranz sau sa bei ceva. O plaja foarte frumoasa. Patul de plaja si umbrela costa 3 euro fiecare, iar parcarea 5 euro/zi.

Cat despre Budva, portul si orasul vechi merita vazute. In rest ingrozitor de aglomerat, lume de toate felurile si categoriile, un fel de Mamaia, dar parca si mai aglomerat. Oribil!

Ce mai merita vazut pe coasta muntenegreana este Kotorul; este un oras vechi asemanator cu cel din Budva, dar mai mare. Va recomand sa luati o excursie din Budva (interesati-va din timp) care pleaca din Budva cu autobuzul pana la Tivet, de unde se ia vaporul cu care faci o croaziera in jurul golfului Kotor, cu oprire in mai multe localitati, printre care si Kotor. In felul acesta vezi si orasul, dar si golful si micile porturi.

Drumul din Bucuresti pana pe coasta muntenegreana este lung si nemarcat, astfel incat sansele sa te ratacesti sunt mari, chiar si cu GPS. Nu plecati fara harta! Dar compenseaza prin priveliste. Muntenegru e o tara frumoasa, numai munti si paduri, astfel incat peisajele sunt frumoase dar si drumurile grele, numai serpentine. Nici sa nu visati ca puteti merge cu viteza. La granite nu au fost probleme.

Riviera muntenegreana nu este ieftina! Preturile sunt similare cu cele din alte parti ale Europei (moneda nationala este euro). Luat in ansamblu, este o destinatie in care merita sa mergi o data, dar noi nu am mai repeta experienta. Nu este nici mai ieftin, nici mai aproape si nici mai frumos ca in alte parti; nu are ceva care sa te faca sa o preferi. Noi optam tot pentru Grecia in continuare.

Trimis de Giovana23 in 13.08.11 19:56:50
Validat / Publicat: 14.08.11 07:50:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 1884 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Giovana23); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja dintr-o localitate de langa Sv. Stefan, Przno.Faleza are multe restaurante unde se mananca peste proaspat, dar cam scumpicel.

Admin [14.08.11 07:49:24] »

Mutat la rubrica "Riviera muntenegreana" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

sandu.53 [22.08.11 19:45:31] »

felicitari pentru review! il consider foarte util! asteptam si alte rev. despre alte calatorii...

joanne [06.10.11 10:32:42] »

foarte cuprinzator! cine are in plan sa mearga p acolo ar face bune sa iti asculte sfaturile, Kotorul si orasul vechi din Budva chiar merita vazute in tarisoara aia.

joanne, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța pe Riviera muntenegreană: