ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2011
    ÎNSCRIS: 06.03.10
    AUG-2011

Vara la Helsinki

- Kuunkuiskaajat - Tyolki Ellaa

Desi initial nu am dorit ca Helsinki sa fie o destinatie de sine statatoare, soarta l-a ales. Mi-am dorit foarte mult sa vizitez Sankt Petersburg si intamplarea a facut ca la inceputul anului 2011 sa aud o stire la TV ca s-a inagurat un tren de mare viteza intre Helsinki si Sankt Petersburg, Allegro. Nu am stat pe ganduri foarte mult mai ales ca era tentatia unor bilete de avion cu pret foarte bun la Finnair. Cumparate din luna ianuarie pentru august biletele au costat doar 215 EUR/persoana cu tot cu taxa. Avand biletele de avion cumparate am inceput sa cautam variantele de plecare spre Sankt Petersburg si ori nu ne-am descurcat, ori nu este varianta cea mai convenabila, am ajuns pana la urma la concluzia ca ne-ar depasi foarte mult bugetul pe care il avem de obicei pentru vacante. Si am decis sa schimbam planunl initial si sa vizitam capitalele scandinave. Si asa am decis sa zburam cu Norwegian Airlines intre cele 4 orase.

Primul contact a fost pentru o scurta perioada de timp, cateva ore escala intre avioane. Impactul major a fost legat de preturi, unde o apa minerala la 0.5l poate ajunge si la 5 EUR. Despre alte produse nici nu mai vorbesc. Ne asteptam sa fie o destinatie scumpa dar parca nici chiar asa. A doua sosire la Helsinki a avut loc dinspre Stockholm. Transportul catre oras extrem de eficient (detaliat in review-ul hotelului), la fiecare 20 minute. Hotelul la care am stat, Radisson Blue Plaza este foarte bine pozitionat si il recomand.

Primul contact este Gara Centrala a orasului, cladire veche si reprezentativa. Desi este principala poarta ferioviara a orasului, dimensiunile sale nu sunt foarte mari, oricum merita vizitata. Ca si prima impresie, pe drumul de la aeroport spre hotel, pot spune ca Helsinki este un oras cu foarte multe parcuri, sosele late, cladiri cu aspect mai anost si sovietic, se construieste inca mult dar mai cu cap. Nu am intampinat nici un fel de dificultati legate de limba, peste tot se vorbeste limba engleza.

Orasul este patronat de catre cele doua catedrale ale orasului, cea luterana si cea ruseasca, ambele fiind plasate pe niste coline, ceea ce le permite sa fie observate de la mare distanta. Asa cum am mai spus, influenta ruseasca este puternic resimtita. Centrul orasului nu este foarte vechi iar explicatia este legata de faptul ca inainte de ocupatia ruseasca cladirile orasului erau construite din lemn. Toate cladirile vechi au fost arse de catre rusi, in Helsinki ramanand practic o singura casa, ascunsa printre cladiri mai noi si deloc pusa in valoare. Pe hartile in limba engleza, acest obiectiv era tradus ca si Burger House desi era mai degraba un fel de bar acolo (este doar o apreciere pentru ca nu am vazut locatia decat din exterior). Foarte aproape de acest obiectiv sunt cladirile Bancii lor Nationale di ale Casei Oamenilor de Stiinte, destul de retrase dar impresionante ca si arhitectura.

Merita vizita in port si in piata organizata in fata primariei unde se gasesc tot felul de nimicuri, suveniruri lucrate manual, unele vandute chiar de catre negustori rusi, peste, fructe si bineinteles unde se poate poate manca peste preparat chiar la fata locului si la preturi mai decente. Ceea ce m-a uimit este faptul ca legumele nu se vindeau la Kg ci la litra mica sau mare (se vede in poza). De sezon erau mazarea si cartofii noi si fructe de padure cat cuprinde. In zona imediat adiacenta pietei se afla punctele de plecare in croaziere sau cele care asigura transportul local. Ceva mai departe erau docurile unde acostau navele de croaziera.

Un alt punct de interes il reprezinta Piata Venetiana si Casa Nobilimii, locul de intalnire al celor bogati in trecut. Plimbarea prin port este, de asemenea, una agreabila si poti observa o combinatie extrem de placuta intre iachturi de generatie foarte noua si corabii mai vechi folosite spre deliciul doritorilor. Resedinta primarului, cladirea Senatului sunt 2 obiective ce pot fi vizitate in zona cuprinsa intre port si catedrala luterana. Din cele doua zile si jumatate in care am stat la Helsinki, una dintre ele am rezervat-o Tallin-ului asa ca timp de vizitat nu am avut efectiv la dispozitie. De aceea plimbarea noastra prin oras a fost una pe unde ne-au purtat pasii si nu una deidcata vizitarii muzeelor.

Suomenlinna este locul pe care l-am gustat intr-una din dupaamieze. Se ajunge acolo cu barca, transportul local, costa 4 eur/persoana dus intors iar calatoria dureaza aproximativ 15 minute. Suomenlinna este o insula si este o fortareata maritima in perioada ocuparii suedeze. Locul este folosit de catre finlandezi ca si un loc de iesire in afara orasului. Este o insula pe care poti gasi baruri, restaurante, locuri de plaja, parcuri, o biserica, muzee. Principala ruta a insulei este de la nord la sud, este extrem de bine semnalizata si poti vizita tot ce este interesant pe insula.

Ce am mai remarcat pe durata calatoriei este faptul ca au foarte multe muzee si sali de spectacole/concerte, sunt foarte multi rusi, locuitorii nu ezita sa se odihneasca folosind spatiile verzi din parcuri. Gustul amar mi l-au lasat tiganii romani care erau la cersit peste tot, vorbeau romaneste fara sa le pese si parca ostentativ.

Am lasat un urma un oras foarte scump, un oras in care intunericul isi facea loc foarte greu in acea perioada de timp. Am lasat in urma o poarta catre 2 orase in care a ramas farame din inima mea: Stockholm si Tallin

Trimis de danieltanase* in 12.08.11 19:35:50
    Validat / Publicat: 12.08.11 20:23:12
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE SCANDINAVE

VIZUALIZĂRI: 3747 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danieltanase*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Cladirea garii

[12.08.11 20:26:32]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie

[12.08.11 22:23:34]

Va invit sa ascultati aceste ritmuri finlandeze!

Sper sa placa!

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Helsinki: