ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2011
DIN: Cluj
ÎNSCRIS: 21.08.08
JUL-2009

Senzational! Destinatii minunate... relaxare totala - Austria-Germania-Elvetia-Coasta de Azur-Italia

Buna tuturor,

M-am gandit sa va povestesc putin si despre excursia pe care ne-am oferit-o cadou in vara anului 2009. Desi au trecut 2 ani de atunci memoria inca nu imi este afectata in totalitate si imi amintesc cu mare placere de cele 10 zile petrecute prin Europa.

Am sa incep prin a spune ca ne-am pregatit temeinic pt sejur. Nu am apelat la nici o agentie de turism pt cazari sau sugestii. La final a iesit mai bine decat ne-am asteptat. Cazarile ni le-am rezolvat la hoteluri de 4 stele, 3 stele respectiv un apt pe Coasta de Azur. Preturile pe care le-am gasit cautand din timp au fost acceptabile si am iesit relativ ok la partea de cazare.

Si acum sa purcedem la drum...

Day 1,2: Salzburg

Am plecat intr-o dimineata de iulie... 21 iulie... Prima oprire pentru noi urma sa fie la Salzburg. Am iesit prin vama Nadlac si in aproximativ 11 ore ne-am cazat la Crowne Plaza Hotel in Salzburg. Hotelul este minunat dar puteti citi mai multe detalii pe review-ul lor. Pretul de cazare a fost undeva la 88 euro cu MD inclus. (Am sa dau din mers si preturi ca sa va fie mai usor daca doriti sa planificati un sejur asemanator). Dupa ce ne-am cazat am iesit la plimbare... Hotelul este foarte aproape de Mirabell Gardens deci am inceput acolo. O plimbare relaxanta prin gradini pline cu flori. :) De acolo am continuat plimbarea de seara pe langa resedinta lui Mozart, am trecut podul peste Salzach si am ajuns in centrul orasului. Ne-am invartit pe stradute inguste, foarte frumoase... mie mi-a placut foarte mult. Am ajuns "sub o stanca" si fiind infometati ne-am asezat la una din terasele de acolo. A fost de departe cea mai buna mancare din tot sejurul. Am dat 18 euro pe un platou de 2 persoane si nu am reusit sa-l dam gata. :))

A doua zi am inceput cu: Helbrunn Palace and Trick Fountains (www.hellbrunn. at). Intrarea a fost undeva la 9 euro. A fost o zi calduroasa si am apreciat din plin toate jocurile cu apa din gradina palatului. Mergeti si o sa vedeti la ce ma refer. :) Am continuat cu fortareata Hohensalzburg. Aici am urcat pe jos un deal foarte abrupt ca apoi sa vedem ca este funicular care duce pana in varf. Mda... Fortareata merita vizitata pentru ca ofera privelisti minunate si e foarte frumos prezentat turul. Ca remarca: foarte scumpe racoritoarele odata ce ai intrat. De la fortareata am coborat cu funicularul (e inclusa si urcarea si coborarea in acelasi bilet) si am luat-o inspre centru. Am vizitat catedrala (gratuit), am trecut pe langa casa in care s-a nascut Mozart, ne-am luat evident ciocolata si ne-am pregatit de drum.

Urmatoarea oprire urma sa fie in Ettal, Germania. Exista si un drum mai drept din Salburg pana acolo dar eu am dorit sa vad Tirolul asa ca am luat-o inspre Zell - am - See, Kaprun, Kitzbuhel si de acolo inspre Ettal. Peisajele sunt efectiv minunate (recunosc... am o pasiune pentru munte... si verde :)). Am sa pun poze de pe traseu ca sa va faceti o idee. Am ajuns la hotel seara la ora 11. Ne-am cazat in Ettal la Alphotel Ettal, 4 stele - 74 euro cu MD inclus. (daca nu exista un review am sa adaug eu unul pt ca e chiar ok hotelul.)

Day 3: Linderhof Castle- Neuschwanstein castle - road to Luzern, Lausanne

Probabil v-ati intrebat de ce Ettal? Sunt 3 castele ale aceluiasi rege: Ludwig II. Si anume: Herrenchiemsee, Linderhof si cel mai cunoscut: Neuschwanstein. Sunt destul de apropiate intre ele dar noi pe primul l-am saltat ca am ales sa mergem prin partea cu Tirol. Linderhof Castle e localizat langa Ettal. Cateva detalii despre castele: Ludwig al II-ea avea o "pasiune" pentru Versailles si a incercat sa recreeze atmosfera de la Versailles, mai ales gradinile, in Linderhof respectiv Herrenchiemsee. Neuschwanstein e atipic. :) Linderhof fiind intre dealuri nu a putut copia gradinile dar a facut Grota lui Venus, o Moschee si niste gradini intinse pe cateva hectare si foarte bine ingrijite. Castelul este micut dar somptuos in interior. Si evident cateva copii ale unor camere din Versailles. Neuschwanstein Castle e sursa de inspiratie pentru Walt Disney in desenarea palatului Frumoasei din padurea Adormita. Este un castel foarte frumos, asezat pe o creasta de munte, peisaj mirific. In interior este neterminat din unele motive politice (nu au mai fost bani si nobilii vremii au reusit sa determine inchiderea regelui intr-un sanatoriu pe motive de nebunie, dar au reusit sa isi pastreze averea). Povestea este mai lunga... Ludwig era prieten cu Richard Wagner si multe din camerele din Neuschwanstein ii sunt inchinate lui Wagner. Ca o recomandare: sa incercati sa ajungeti la Neuschwanstein undeva in jurul orei 13-14. Tururile sunt organizate pe ore si va trebui sa asteptati vreo 2-3 ore pana in momentul in care veti putea intra in castel. Intre timp puteti vizita imprejurimile, o cascada... eu zic ca merita.

De aici am pornit inspre Elvetia. Taxa de autostrada aici e de 30 euro / an  am luat-o pe drumurile nationale. Aviz: cam orice magazine, benzinarie, hotel se inchide la ora 19. Drept urmare, noi neavand camera rezervata pt noaptea respective am “reusit “ sa dormim in masina. Am trecut prin Luzern dar era noapte, si am oprit pentru a ne odihni undeva la jumatatea dinstantei dintre Berna si Lausanne.

Day 4: Lausanne

Ne-am trezit la Berna. Am dat un tur rapid prin oras si am continuat spre Lausanne. Aici ne-am cazat la Ibis Centre Hotel. Cazare: aprox 80euro / n/ MD inclus. Seara am dat o tura printr-un oras linistit, parca pustiu.

Day 5: Lausanne – Chamonix Mt Blanc – Nisa

A doua zi ne-am plimbat printr-un Lausanne cu totul diferit fata de cel din seara dinainte. Mult mai agitat, mai vessel, mai viu.  Am vizitat muzeul Olimpic asezat pe malul lacului. Eu zic ca merita vizitat, este interactive si deloc plictisitor. Dupa- masa am pornit spre Coasta de Azur cu destinatie intermediara Chamonix. Vroiam sa vedem tunelul de 11 Km prin Mt. Blanc. Peisajele din nou te lasa fara rasuflare. Chamonix e adorabil ca destinatie turistica. Impanzit de restaurant, terase, magazine de suveniruri. Mi-as fi dorit sa avem mai mult timp pentru a urca cu telecabina dar…. intr-o destinatie viitoare. Ne-am continuat traseul dupa un popas de vreo ora, am travestat tunelul… si am ajuns in Italia. De aici mi s-a parut ca am fost numai in tunele. Am intrat la munte si am mai iesit la nivelul marii. Am ajuns in Franta cand déjà era intuneric si ne-am cazat la ora 2 noaptea la Nisa. Nu-mi amintesc acum cum se numea apt. dar am sa revin cu detalii. Era aproape de plaja si a costat aprox 200 euro / 3 nopti.

Day6 – Nisa

Aici va fi scurt. Plaja- soare – Promenade des Anglais. Plaja e cu bolovani dar apa e minunata.  Primul contact cu iahturi si lux.

Day 7 – Saint Tropez

Ne-am facut planuri sa mergem in croaziera la Corsica. Pret; 50 euro / pers. Plecarea era la 7.30 dimineata. Noi am ajuns la 7:20 si evident am ramas la mal.  Asa incat am mers la Saint Tropez. Nu are rost sa va zic ca e minunat. Oraselul e impanzit de turisti, terase scumpe, oameni bogati. Plaja e langa Saint Tropez. O mare minunata, calda si o PLAJA CU NISIP. :)) Am petrecut o zi foarte relaxanta, o plaja nu foarte aglomerata, curata, si cu iahturi in priveliste, undeva in larg. Ce sa zic… de vis. La intoarcerea spre Nisa am oprit intr-un alt orasel pe malul marii – ne-am comandat o pizza si am mancat direct pe faleza, la apus de soare. A fost o zi minunata!

Day 8: Monte Carlo

Am ajuns si in Monte Carlo. O mare atat de albastra…un oras atat de impresionant, curat, linistit. M-as muta si maine acolo daca mi-as permite. Pe scurt: in Monte Carlo am platit cea mai ieftina parcare din tot sejurul, am mancat cea mai ieftina inghetata…. totul e mai ieftin. Orasul striga LUX in orice directive te-ai uita. Iahturi, masini incredibile, hoteluri somptuoase. Am vizitat muzeul oceanograpic, castelul, catedrala si seara, ca orice turist care se respecta, ne-am dus la cazinou. Sa ne cheltuim banii. Intrarea este 10 euro si pt a fi siguri ca intrati trebuie sa respectati un cod de imbracare: nu slapi, nu pantaloni scurti, nu maieu…cat de cat decent si elegant. La cazinou evident ne-am facut de cap…am jucat 5 euro la masinute.  Veste buna e ca am si castigat  E foarte fain si va recomand. O alta zi minunata pe Coasta de Azur…

Day 9 – Pisa- Florenta

Am plecat din Nisa pe la Pranz. Inspre seara am ajuns la Pisa. Era trecut de ora 18. Asa incat am vazut turnul, cimitirul, domul doar pe dinafara. SUnt review-uri minunate pe site despre ce impresie iti lasa Pisa asa incat eu nu intru in detalii.

Am ajuns seara la Florenta, ne-am cazat pentru 2 nopti (80 euro / noapte/ 4 stele) si cam atat pe ziua asta.

Day 10: Florenta

A fost foarte cald. Orasul in sine e un muzeu. Plin de statui, nici nu mai stii in ce parte sa te uiti. In biserici nu ai voie sa intri daca nu esti imbracat corespunzator (fara fuste scurte umeri goi, etc). Domul din Florenta e impresionant. Gol pe dinauntru dar nu se plateste intrarea …si atunci merita sa intrati. Stradutele din Florenta sunt frumoase, multi turisti, multa agitatie. Seara recunosc ca ne-am luat o teapa mancand la una din terasele din central Florentei – mi-a dat impresia de tersasa incropita ad-hoc. Mancare proasta, putina si preturi mari.

Day 11: Florenta – Venetia; Day 12: Venetia – spre casa

Am mai zabovit jumatate de zi in Florenta si apoi am plecat inspre Venetia cu preconceptia ca nu prea avem ce face acolo mai multe de o jumatate de zi. Ne-am cazat in Venitia Mestre, langa gara. A fost 90euro / camera de 4 pers. Foarte ok.

Si apoi am ajuns la Venetia. MINUNAT! Atat de mult ne-a placut incat a trebuit sa revenim si a 2a zi. In perioada in care am mers noi nu miroseau canalele deci a fost minunat. Ne-am luat o harta si am incepuut sa ne plimbam pe labirintul de stradute inspre Piata San Marco. A fost asa frumos…Am vizitat Palatul Dogelui (must see…. o incursiune in istorie, impresionant) si Catedrala. Noua ne-a placut foarte mult. Are un farmec…incredibil. Am mancat o pizza divina. O inghetata imensa…. ce sa zic…. mi-a schimbat cu totul parerea pe care mi-o formasem dupa Florenta (la capitolul bucatarie). Recunosc: poate daca e sa stai mai multe zile trece farmecul pe care il resimti. In schimb daca vrei sa mergi 2- 3 zile e fermecator. Va va fi greu sa alegeti o masca pe post de souvenir. Mi-a luat 2 ore sa ma decid. 

Drumul spre casa a fost istovitor. Se intrceau toti romanii din Italia atunci si evident…blocaje pe autostrazi. Atsa doar ca sfat pentru a va planifica un eventual tur…

Cam atat pentru moment. Promit ca revin cu poze si detalii despre lucrurile usor neclare. Sper ca nu v-am plictisit.

Suma pe care am trecut-o la pret sejur cuprinde cazarile, transportul (in masina de 4 pers), mancarea, taxele de aeroport autostrada si multe cumparaturi. Atat ne-a costat la final. Doar pentru transport si cazare probabil puteti scadea vreo 600- 700 euro. Eu stiu suma finala, pt 2 persoane.

Spor la planificat si drum bun!

Trimis de mh_iulia in 12.08.11 13:37:46
Validat / Publicat: 12.08.11 14:38:46

VIZUALIZĂRI: 4600 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mh_iulia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Salzburg - Mirabell Garden

georgiana
[13.08.11 23:07:51]

Chiar senzational!!!

Ai ales titlul potrivit. Felicitari, pentru circuit, pentru felul cum ai povestit, mi-a placut acest review pentru ca este incarcat de informatii utile si despre fotografii... ce sa mai zic, am ramas fara cuvinte, cred ca ti-a luat mult timp doar sa le alegi pe cele mai elocvente.

De mult nu am mai citit un review atat de bun! Totusi, cred ca s-a stercurat o mica greseala de exprimare, in ultimul paragraf ai povestit despre cheltuieli si ai scris si de ''taxa de aeroport'', poate ai vrut sa zici taxa de autostrada>? Ca vad ca ai scris ca ati fost cu masina.

Sper ca intr-o zi sa ajung si eu sa vad aceste locuri despre care ne-ai povestit tu atat de frumos!

[14.08.11 11:27:25]

buna,

multumesc de aprecieri. da, taxa de autostrada... o sa corectez. Mersi.

[14.08.11 11:37:02]

Am corectat eu in text, din "taxe de aeroport" in "taxe de autostrada"

[14.08.11 12:09:08]

Multumesc

alex_iasi
[14.09.11 21:44:26]

La cazinou evident ne-am facut de cap…am jucat 5 euro la masinute.

))) bestial, de parca ati fi jucat vreo 5000 asa ai zis-o ai fost tare nostima...

Am o intrebare putin mai practica, ca pt noi romanii, care stim cu totii cat de chibzuiti suntem cu banii: cu ce masina ati mers, ce motor, ce tip de carburant, eventual ce consum ati avut la suta de km? Am vreo sansa sa fac acest drum pe care l-ati facut voi, tot in aceeasi bani pt combustibil, tinand cond de faptul ca am un bolid de 175 cai putere cu motor 2,2 pe benzina??

Merci, chiar mi-a placut traseul vostru si faptul ca voi v-ati organizat cazarea, vizitele, tot. Felicitari!

[15.09.11 07:58:03]

Salut,

La cazinou a fost tare distractiv. Cu 5 euro am jucat mai bine de 2 ore... si nu-ti pot spune cu ce satisfactie am incasat la final 20 euro castigati. )) s-a uitat tipa de la casa lung dupa noi.

Revenind la chestii parctice. Noi am mers cu o Skoda Octavia 1.9 TDI. Consumul mediu la final a fost undeva la 6 l/100 km (putin mai mic parca dar am aproximat in sus). Deci per final a iesit la vreo 350 euro drumul / masina. Noi eram 4 pers... am impartit costurile.

Pe langa benzina mai luati in calcul taxele de autostrada: fixe in Ungaria si Austria, gratis in Germania, 30 euro in Elvetia (numai pe un an se putea atunci) si extrem de scumpe in Franta si Italia (aici se plateste in functie de numarul de km de pe autostrada).

Per total cred ca am iesit cu drumul la 300 euro / cuplu.

Nu sunt experta - dar la 175 CP si 2.2 l s-ar putea sa fie mai scump. ) poate chiar dublu. Mai ales ca la asa putere o sa simti nevoia sa incerci la maxim autostrazile fara limite... Desi in multe zone eu iti recomand sa o iei pe drumurile nationale - e mult mai fain. (Tirol, Bavaria...)

Astept sa ne spui cand te intorci detalii... Spor la planificat!

alex_iasi
[15.09.11 09:04:04]

mai putin de 100 euro drumul de pers... chilipir, ca un drum iasi-bucuresti dus-intors. La mine am sa mai adaug 50-100 euro in plus de om: )) consumul mediu e undeva la 8-9 l

multumesc de raspunsuri imi sunt de real folos! concedii frumoase sa ai!

[16.01.18 18:19:30]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Cu mașina prin Europa - circuite diverse, EUROPA - CIRCUITE DIVERSE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Circuit Austria - Sudul Germaniei - Elvetia - Coasta de Azur - Italia]

alex_iasi, georgiana, mh_iulia
Alte impresii din această RUBRICĂCu mașina prin Europa - circuite diverse: