ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2011
DIN: romania
ÎNSCRIS: 21.08.08
AUG-2011

O insula foarte frumoasa dar si aglomerata

Drumul l-am facut din 2 bucati: 1 - aprox. 1000 km din tara pana in Paralia Katerini unde am dormit, apoi 2 - aprox. 360 km pe superba Egnatia Odos, prin 60 de tuneluri pana in Igoumenitsa, unde am luat ferry spre Lefkimi din ratiuni economice. 38 de euro masina cu 2 ocupanti, atentie plateste si soferul, haha! , fata de 56 spre Kerkyra port

Corfu sau Kerkyra cum o stiu grecii este o insula "comerciala", muntoasa, foarte verde si cu flori multe. Este deasemenea si foarte aglomerata, plina de turisti din vest (mai ales italieni, englezi, nemti si romani - mai din est). Apa pe insula e foarte limpede si frumoasa, pe vest cam rece, la est ok. Corfu este o insula relativ mare unde ai mare nevoie de masina ca sa o strabati in toate colturile. Atentie, la multe agentii nu mai aveau masini de inchiriat! Noi am avut propriul auto, dar asta o stiu de la altii. Noi am fost cazati in Sidari, la hotel Angelina's, despre care am doar cuvinte de lauda si unde puteti face un booking cinstit direct la grec, de pe net. Sidari e o statiune aglomerata, galagioasa cu enorm de multe atractii de noapte, cu simbolul lor: Canal D'Amour, cu ceva plaje nisipoase, foarte multe taverne pentru toate gusturile si buzunarele. Singurul minus (sa zic asa) este ca e in nordul extrem si iti ia mai mult timp sa mergi pana in sud, de exemplu, in rest e super ok. Orasul Corfu m-a uimit prin frumusete! Am fost si noaptea si ziua si e la fel de superb!

Stradutele si cladirile din zona Liston (centrul vechi, turistic si comercial) sunt superbe.

Preturi: in general trebuie stiut ca pe insula toate sunt mai scumpe, clar. Preturi la taverne, la obiect: 1 gyros: 2- 2,50 eur, apa - 1 euro, bere 2 - 3 euro, feluri de mancare specifice: peste, kalamari, miel (asta am servit noi) 7 - 10 euro. celebrul frappe: 2 - 3 euro. Foarte multa mancare englezeasca, bleah, pentru ca sunt multi englezi pe insula. Desert nu am servit la taverna ci am cumparat de pe strada, au tot ce vrei. Totusi la mancare am un mic amendament, mancati autentic acolo unde este aglomerat si auziti lumea vorbind in greceste caci acolo e bun si ieftin, se poate lua plasa de zile mari la pret si gust in tavernele de fite, sau ale hotelurilor, cautati restaurante pe plaja, nu in centru. Corfiotii nu dau nimic de la ei, cum e pe alte insule, un shot sau un desert "on the house". A, si mai puteti manca bine in satele lor traditionale prin munti. Masina de inchiriat 35 - 40 euro pe zi, ATV 30 - 35, barca 50 - 70 euro pe zi, cu benzina ta, de scuter nu stiu, desi e plina insula de ele.

Plaje: nu ma pot declara fan al plajelor din Corfu dupa ce am stat pe cele din Skiathos sau Rhodos, dar exista locuri foarte frumoase si aici, depinde ce cauti. Noua ne-au placut plajele: Kerasia, Paleokastritza (desi foarte pietroasa, e mareatza zona) Apotripiti, Chalikoulas, Myrtiotissa, dar trebuie sa la cauti! Nu am cumparat souveniruri, asta e, deci nu stiu preturi, doar de magnetii de frigider stiu, caci am luat, sunt 1,50 euro. hehehe. Au super marketuri (de fapt mini marketuri) la tot pasul, nu ai cum sa duci lipsa de ceva.

Locuri de vizitat: neaparat Corfu town, pasarela de langa Mouse Island, de unde fotografiezi avioanele de aproape, in zbor peste capul tau, de facut la "pasul masinii", toata coasta insulei, muntele Pantokrator (pregatiti-va de serpentine serioase), apusul de soare pe Sunset beach, in Peroulades, la 5 km nord de Sidari, unde au si un club in aer liber foarte fain.

Specific insulei: lichiorul de kumkuat (cu gust de dulceata de coaja de portocala), sau fructele de kumkuat confiate, nu le-am vazut in stare naturala, artizanat din lemn de maslin, ulei de masline si poate si altele pe care nu le-am observat eu.

Cam asta am retinut eu. in final a fost un concediu reusit, dar Corfu rezerva locurile de vis pentru cei cu gust, timp si putere sa caute. Drum bun!

Trimis de killtox in 10.08.11 15:53:11
Validat / Publicat: 10.08.11 18:32:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Am mai fost in Skiathos, Rhodos, Sithonia, Thasos.

VIZUALIZĂRI: 5233 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (killtox); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [11.08.11 08:52:05] »

@killtox: Interesant review-ul tau insa am un mic amendament: spuneai despre corfioti ca nu ofera nimic din partea casei. Gresit! Pot sa-ti numesc doua taverne din Paleokastritsa (unde am fost in luna iulie) unde, de fiecare data (si am fost de mai multe ori) primeam ori clatite (la Taverna Spiros), ori limoncello si grappa (la Nereids).

scotch0729 [14.08.11 20:49:40] »

Salut!

Buna treaba review-ul asta.

N-am gasit nicaieri nimic despre Angelina si tre' sa plec si eu in septembrie & eram cam cu morcovul dupa mine ca am rezervat direct pe site-ul hoteleului si nu prea eram sigur de ei.

As vrea sa te rog, daca poti sa-mi dai si mie cateva detalii referitoare la hotel si drum:

E ok mancarea de la Angelina ca ma tenteaza sa iau demipensiune?

Sti cumva care e orarul de plecare din Igoumenitsa catre Lefkimmi, mai ales dupa orele 18:00 si cam cat faci din Lefkimmi pana in Sidari?

E complicat sa gasesti hotelul in Sidari? Eu cred ca voi ajunge noaptea si nu stiu cum o sa ma descurc p'acolo.

Multumesc mult!

killtox [16.08.11 16:49:21] »

Ultima plecare din igoumenitsa spre lefkimi era la ora 19 sau 19:30 nu mai stiu, dar era singura cursa dupa ora 18: , cum vrei tu. a costat 38 euro dus, masina si 2 pasageri, atentie soferul plateste si el (de parca masina s-ar putea imbarca singura) dar era mult mai ieftin decat din igoumenitsa pana in kerkira (55 euro) nu justifica nici motorina consumata pe drum, cu ferry faci in jur de 50 de min. - max 1 h, depinde de vreme.

Din lefkimi care e in sud pana in sidari care e in nord ai vreo 70 de km (toata insula pe lung), ai de mers vreo ora si jumate cu serpentinele lor… hotelul e de 3 stele, super ok, camera mare, balcon mare, curat, piscina curata, personal prietenos, saritor, au celebra kicineta, daca iti trebuie,

ok, sa vedem cat pot sa te ajut. ajungi noaptea, gps-ul functioneaza, daca nu ai sidari pe hartile gps, sa cauti Esperioi, nu te speria e regiunea, si te duce tot in sidari, iti zice un nr de km dar te vei opri, evident, cu vreo 5 inainte, caci atunci esti in sidari, nu ai cum sa il ratezi, e statiune in toata regula, mare, strada principala, balamuc, magazine, zgomot, etc.

mergi pe strada principala binisor pana ai pe dreapta restaurantul "three little pigs" = cei 3 purcelusi, chiar in acea intersectie, faci dreapta (chiar inainte de restaurantul amintit) treci peste un podet care trece peste un canal mic, apoi la prima intersectie (f aproape) faci stanga si mai mergi 100 de metri inainte, pe stanga vei vedea un super market stirb caci pe firma lui mai scrie doar ‘sup market’ si ai hotelul in fata acestui supermarket, pe stanga ta.

oricum ti se va parea de afara, inauntru e mult mai bine.

acum cu mancarea, nu am servit decat micul dejun acolo, dar ca orice roman ma mai uitam in farfuriile altora si arata bine, desi eu zic ca e pacat sa iti iei mai mult de mic dejun, caci ai enorm de multe variante de mancat in statiunea asta, dar asta e doar parerea mea.

drum bun, daca te mai pot ajuta cu ceva, scrie.

mergeti cu incredere.

scotch0729 [16.08.11 17:00:56] »

Multumesc mult!

irinuca* [18.08.11 09:39:15] »

Poate ca o sa par cam handi, dar am si eu o intrebare: pana in Corfu se merge doar pe autostrada sau se intra si pe nationale?

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [18.08.11 09:49:36] »

@irinuca: Ai autostrada putin prin Bulgaria, dupa care, odata ce intri in Grecia, ai intrat si in vacanta! Autostrada te duce pana in portul Igoumenitsa de unde iei ferry boat.

Cea mai mare problema e in Bulgaria, unde trebuie sa respecti regulile de viteza ca altfel de vaneaza de politisti.

scotch0729 [01.09.11 19:54:49] »

Salut!

As vrea sa te mai intreb 2 chestii, te rog, vis-a-vis de Corfu si hotel.

Ai dat pe plajele pe care ai fost peste arici de mare?

In hotel exista undeva internet wireless? Ma intereseaza mai mult sa ma uit dupa rute si obiective de vizitat prin zona.

Multumesc mult!

killtox [01.09.11 22:44:28] »

1. nu am vazut arici de mare la mal si prea putini in apa, dar sunt destule pietre, sunt bune incaltarile alea speciale, bine in statiune ai doar plaje cu nisip, eu zi ca sunt pitere pe multe altele.

2. da, are net wireless, free, non stop in barul de la receptie si pe toata terasa, sunt o multime de oameni cu laptopurile pe acoolo. ia-ti si o harta cu corfu de la chioscuri si cauta chestii faine de vizitat.

argemi* [26.10.11 22:52:38] »

Superbe poze!

zozo [27.05.12 14:50:57] »

Buna ziua, in sfarsit cineva care a stat in Sidari!! Plecam si noi pe 14-15 iulie tot acolo cu masina personala. Ne-ar prinde bine cateva informatii. Ajungem seara in port Kerkira sau Lefkimi. Deci avem de parcurs ~35 sau 70 de km pe vreme de seara. Pe ce parte sa urcam spre Sidari, pe coasta de est, prin statiuni, in sus pana la Kassiopi si apoi la stanga, sau prin mijlocul insulei facand la stanga la Guvia si apoi la nord, pana in statiune. Cat dureaza acest drum cu aproximatie, bineanteles.

La mancare avem aceleasi gusturi, adica mancare traditionala greceasca, ne puteti spune la ce taverne, sau restaurante ati mancat in Sidari si v-au placut mai mult.

Se pot face croaziere de o zi in Paxi si Antipaxi din Sidari?

Dar in Albania? (tot o zi) Sper ca nu te-am ametit cu atatea intrebari, dar orice informatii sunt foarte importante pentru noi. Daca mai ai ceva sa ne spui, in afara de ce am intrebat noi, primim sfaturi cu placere. Multumesc anticipat

scotch0729 [27.05.12 17:31:56] »

@zozo: Salut!

Am fost si eu in septembrie in Sidari la Hotelul Angelina care mi s-a parut extrem de OK calitate/pret. Rezervarea poti s-o faci direct la ei pe site-ul angelinahotel.com si poti opta si pt demipensiune. Micul dejun e Ok, noua nu e ajungea dar pt cineva care mananca normal de dimineata e destul + un pahar de suc de fructe si o cafea sau ceai, iar cina e mai mult decat super atat timp cat sti ce sa comanzi.

Spaghetele sunt gustoase dar nu prea gasesti carne prin ele, asa ca ce-ti recomand... lasagna, mousaka, stifado (seamana cu o tocanita), kebab=friptura cu carofi si tzatziki.

Ei dau vreo 2 feluri... adica antreu=salata sau altceva subtire si fel principal care e mai mult decat indestulator, dar noi il invatasem pe ospatar sa ne aduca felul principal si antreul la gramada... ca doar asa e-n Romania... friptura merge cu salata. Dupa toate astea mai veneau si cu o farfurie de pepene galben si rosu la desert... toate astea la 8-10E/pers/zi... ceea ce cred ca e mai mult decat OK, iar mancarea super-gustoasa.

Daca nu-ti ajung astea mai poti incerca si restaurantu 3 little piggies care era destul de laudat de cei de p'acolo.

In Sidari ajungi cel mai bine facand dreapta dupa ce iesi din port, urmezi indicatorul de Paleokastritsa pentru cativa kilometrii, dupa care incerci sa mergi spre Roda/Sidari. Drumul prin Kasiopi e mai lung. Oricum incerca sa nu iesi de pe soselele mai mari si sa te aventurezi pe drumurile inguste de pe insula, mai ales daca ajungi noaptea cum am facut eu. Din Kerkyra pana-n Sidari faci maxim o ora, iar ferry catre Lefkimi nu stiu daca o sa gasesti (cand am fost eu nu era).

Deasemenea atunci nu se mai faceau nici excursiile in Paxos si Antipaxos, da' poate voi aveti noroc. Cea in Albania era valabila, dar nu aveam pasaport asa ca am sarit-o.

In Sidari gasiti cele mai iefine excursii si din cate am vazut si mancare si bautura. Pe langa asta e si cea mai animata statiune, plina de baruri si cluburi, da' nu va imaginati ca are nici 20% din cate sunt in Mamaia.

Drumul iti ia cam 12-13 ore din Bucuresti pana-n Igoumenitsa, mai faci 2 ore si cu ferry, dupa care inca o ora cu masina.

Eu am plecat la 5 de acasa si daca nu ma opream sa mananc vreo juma de ora, prindeam ferry-ul de la 18, asa a trebuit sa-l astept p'ala de la 20.

Nu pot decat sa va urez concediu placut!

P. S: As mai merge si eu da' nu mai gasesc inca 2 oameni sa-mi umplu masina ca doar in 2 persoane m-am cam saturat.

zozo [27.05.12 22:10:29] »

@ scotch

Multumesc frumos pentru informatii. Noi nu luam niciodata masa la hotel cand suntem in Grecia, ca sa nu fim dependenti de ore fixe. Ne plac tavernele si vrem sa exploram toate locatiile din insula, stam 2 saptamani, avem timp. Incercam sa facem drumul dintr-o bucata, tu chiar ne-ai incurajat ca se poate, desi ajungem seara in Kerkira. Oricum, sunt multi factori de care depinzi, suntem pregatiti si sa inoptam pe traseu daca e nevoie... Daca mai aveti informatii despre Sidari, primim cu placere! Merge GPS-ul pe insula? Multumim anticipat

scotch0729 [27.05.12 22:46:31] »

@zozo: N-am nici cea mai mica idee despre GPS ca n-am avut... Oricum nu te lua dupa el pana-n Grecia. Tine ochiid eschisi dupa indicatoare de Sofia, Kulata, Seres, Thessaloniki si de acolo Egnatia Odos (autostrada), iesi pe Veroia interchange (faci dreapta unde vezi Veria) si mergi absolut drept pana-n Igoumenitsa... dupa care tre' sa te duci tot undeva-n dreapta in Old Port, ca ala nou e pentru plecari internationale.

GPS-ul ma baga-n parapetii de la autostrada in iunie cand am fost in Paralia, asa ca nici n-am mai vrut sa aud de el.

Daca ti ochii deschisi dupa indicatoare n-ai cum sa te-ncurci. O singura data tre' sa faci stanga undeva unde e un indicator scris cu mana/ markerul pe o tabla unde scrie Sidari... in rest cele de Roda sunt destul de evidente.

Iar cu mesele nu m-am simtit deloc legat de hotel ca le dau la ore OK, mic-dejun de la 9 la 11 si cina de la 7 pana pe la 9-10... cand deja veneam obosit de cat alergam si rupt de foame

Drumul nu ma pot lauda ca e usor, da' in minim 12 ore il faci... ideea e sa nu faci pe zmeul si sa te duci ca nebunu' prin Bulgaria ca o iei in brate cu brio... gasesti un bulgar care o tine la 110-120 si stai dupa el.

Eu m-am intors noaptea si am ajuns in Romania dupa 24:00... am mers dupa un bulgar la un momentdat care-i dadea pe drum cu o banda pe sens cam 140-160 si la un momentdat l-am vazut cum trage pe dreapta undeva dupa Pleven... O cam luase-n mana saracu'. Ei mai scapa, da' pe noi nu cred ca ne iarta prea usor. ORicum daca esti oprit nu da mai mult de 30E... cam asta-i cota la ei... Daca mai cer te-ntelegi cu ei dupa aia.

P. S: ... Bulgaria e cam scarboasa si singuratica noaptea... cand te-ntorci ia ferry-ul de la 8 dimineata si da-i bice... Eu am mai facut escala si-n Paralia sa-mi iau tzipuro d'asta m-a prins noaptea asa rau, mama ei de sete . Am plecat la 7 de la hotel si cu tot cu o intarziere de 2 ore si ceva catre si prin Paralia am intrat in Romania pe la 12 noaptea... adica 17 ore cu tot cu ferry. Tu il poti face-n 14-15 ore tot.

Bafta!

zozo [27.05.12 23:24:38] »

Multumesc frumos! Stiu traseul prin Grecia, am fost pana la Nafplio in sud. In Corfu merg pentru prima data anul acesta.

argemi*, irinuca*, johnnyredlabel, killtox, scotch0729, zozo
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Corfu: