ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2011
ÎNSCRIS: 13.04.09
JUN-2011

Delphin De Luxe Resort

Shantel - Disko boy

Dupa 3 zile petrecute la Oludeniz (vezi rw-ul) am plecat mai departe catre destinatia finala a vacantei noastre: Delphin De Luxe.

Am plecat din Ovacik de la hotel Celay (vezi rw-ul) la ora 7,15 si am ajuns In Okurcalar la ora 11,30 (305 km)... dupa ce am lasat masina in grija unui angajat al hotelului (a fost dusa in parcarea de la Botanik) am luat bagajele si am mers la receptia hotelului pentru a face formalitatile de cazare. Acestea au durat aproximativ 30 de minute timp in care am luat loc la o masa in lobby pentru a savura o limonada rece... la un moment dat la masa noastra a venit un ospatar care ne-a urat " bun venit" si ne-a adus cate un pahar de granini si cate un prosopel umed parfumat. Trebuie sa va spun ca am bagat cate 10 euro in pasaport (asta am vrut noi) pentru a primi o camera mai buna. Camerele ne-au fost repartizate nu una langa alta... una a fost la etajul 4 in care am stat noi si una la etajul 3 in care au stat nasii, ambele cu vedere catre Mukarnas si Botanik.

Camera - este destul de maricica - 28 de metri patrati ,,are un pat dublu in care se doarme f. bine, unul single si o canapea mai micuta, de asemenea este dotata cu tv LCD care prinde si 2 programe romanesti tvr international si pro tv international, aer conditionat centralizat, seif, wifi internet care mergea destul de bine.

Minibarul din camera se umplea zilnic si continea: 2 sicle de apa plata, 2 de apa minerala (soda), 2 de pepsi, 1 de mirinda, 3 sticle de bere efes. , 2 sucuri naturale, alune si ciocolata. , exista o cana fierbator, pliculete de ceai si zahar, o cutiuta de nes care era reumpluta de cate ori era nevoie.

La baie exista sampon, gel de dus, balsam. , sapun lichid, betisoare de urechi si dischete de demachiat.

Balconul camerei este micut dar incapator pentru 2 persoane... exista 2 scaune si o masuta si bineinteles uscator de rufe.

Curatenie se facea zilnic... de cate ori veneam de la plaja 12,30-13,00 curatenia era deja facuta la fel si minibarul era reumplut... doar intr-o singura zi au venit cu minibarul la ora 15,00 in rest nu au fost probleme... de asemenea prosoapele erau schimbate zilnic iar lenjeria la 3 zile. De fiecare data cand veneam de la plaja camera era parfumata iar pe pat gaseam tot felul de aranjamente. Intre orele 22,00-6,00 exista room service gratuit... ce vreti sa comandati se gaseste pe meniul din camera. In prima zi pe la ora 17,00 ne-a fost adus in camera si un cos cu fructe.

Restaurantele- In afara de cel principal mai exista si restauranta a la carte: italian, otoman, chinezesc, japonez, mediteranean si mexican. Rezervarile pentru restaurantele a la carte se pot face telefonic din camera intre oele 9,00-17,00 si in holul care duce la restaurantul principal cu o zi inainte. Noi am reusit sa facem o singura rezervare la restaurantul chinezesc unde am mancat f. bine... bautura este gratuita. Despre ce se poate manca este mult de scris... se gaseste mancare atat pentru cei mici cat si pentru cei care tin regim. Exista tot felul de salate, pizza, gratare... de curcan, miel, pui, peste... somon, pastrav, dorada, caracatita, dimineata tot felul de cereale, miere gemuri, nelipsita omleta care este pregatita pe loc, fructe... cirese. pepene, caise, piersici, dulciuri... cataif, baclavale, sarailii, fresh-uri de portocale, sucuri, vin alb, rosu, rose la sticla etc. Seara la restaurantul principal se poate asculta muzica live (saxofon).

Micul dejun se servea intre 7.00-10,00, pranzul intre 12,30-14,30 iar cina intre 19,00-21,30... exista si mic dejun intarziat intre 10,00-11,00. De asemenea se poate manca si la barurile de pe langa piscine; gozleme (12,30-16,00), donner de pui si de vita (12,30- 16,00), prajituri si ayran. Pentru turistii care pleaca dimineata devreme exista un bufet la patiseria din lobby care este deschis intre orele 1,00-6,00.

Piscinele- Relax pool care este si cea mai adanca (1,50) este pentru adulti si copii peste 14 ani, piscina principala (1,40)... aici dupa ora 10,00 incepe programul de animatie cu gimnastica si tot felul de jocuri si concursuri... aici exista si cele 2 mese de ping pong. , piscinele pentru copii... in numar de 2 una din ele are si un bar care o desrveste. Mai exista o piscina si un jacuzzi acoperit si inca un jacuzzi in aer liber langa piscina de copii care are si topagane. Langa piscina principala exista si topoganele cu apa care sunt supravegheate si au program intre 10,00-18,00.

Prosoapele se iau de la standul de prosoape care este situat la parter langa centrul SPA intre orele 8,00-18,00 contra unei garatii de 1 euro care se va inapoia la plecare, . Tot aici exista si o biblioteca mica cu carti in limba engleza, rusa si o singura carte in limba romana. Nu este voie la piscine cat si la mare sa se ocupe baldachinele mai devreme de ora 8,30. La piscina de relaxare unde noi ne-am petrecut majoritatea timpului, incepand cu ora 9,00din jumatate in jumatate de ora trecea cate un angajat al hotelului sa intrebe daca sunt probleme. De asemenea trecea si cate un angajat cu un carucior cu cafea, suc ceai ,,legume reci... morcovi si castraveti.

La mare am fost doar de 3 ori din cauza intrarii mai abrupte in apa si din cauza plajei care este cu pietricele. Nasii nostri au facut aici parasailing contra sumei de 50 de euro.

Entertaiment- Echipa de animatie in frunte cu Michael --jos palaria. Seara la amfiteatru intre orele 20,30-21,30 au loc spectacolele pentru copii, iar dupa au loc celelalte spectacole: seara turceasca Mr. Delphin, bingo, trupe de acrobati si dansatori din Republica Moldova si Rusia etc. In timpul spectacolelor trec ospatarii si va intreaba ce vreti sa serviti... cola, sprite, bere, vin. Dupa ce se terminau spectacolele la amfiteatru distractia se muta in jurul piscinelor sau la luna park: love night, disco, latino, narghilea night, iar cine vroia o seara mai linistita putea merge pe ponton unde putea asculta muzica live la saxofon.

Pentru cei mici incepand cu ora 19,30 exista luna park si un miniclub. Situatia turistilor in perioada cand am fost noi 18.06-24.06.2011 era urmatoarea: turistii nemti ocupau 140 de camere ,,turistii rusi 63, turistii romani-50, turistii turci-42, turistii moldoveni 31, turistii olandezi-11 etc.

Despre personal nu am decat cuvinte de lauda de la cel mai mic la cel mai mare, tot timpul erau cu zambetul pe buze gata oricand sa-ti rezolve problemele.

In final pot sa spun ca am petrecut 6 zile in care ne-am simtit f. bine si oricand o sa revenim aici cu placere. Sunt convinsa ca am omis multe lucruri sa va spun dar pentru asta exista... ecouri. Va doresc tuturor vacante placute. asa cum a m avut noi anul acesta in Turcia.

Trimis de celeste in 09.08.11 11:42:40
Validat / Publicat: 09.08.11 13:56:20

VIZUALIZĂRI: 3772 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (celeste); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 poza facuta de pe ponton

[09.08.11 13:38:59]

webmaster, te rog frumos daca se poate as vrea melodia: Shantel- Disco Boy

[09.08.11 13:44:06]

Atasat coloana sonora solicitata.

[09.08.11 13:58:01]

web, multam frumos

iulian68
    [09.08.11 15:17:53]

celeste, cum de e asa mic pretul? sau ai gresit?

[09.08.11 16:06:34]

Nu am gresit, initial la sfarsitul lunii ianuarie vroiam sa mergem la Botanik dar pentru ca hotelul intrase in stop sales agentia ne-a facut la inceputul lunii februarie oferta la Delphin de Luxe la pretul de... 750 de euro de familie, dar daca te uiti sunt 6 nopti.

neti71
    [09.08.11 16:10:36]

Celeste, felicitari pentru acest review bine structurat si complet!

[09.08.11 17:21:51]

@ neti71, iti multumesc frumos.

Lorissa88*
    [14.08.11 14:47:57]

Am fost si eu in acest resort si am fost f incantata

sandrutza21
    [26.10.11 09:18:18]

Dupa cum se poate bine observa ati avut un sejur de vis!!! Sunt totusi surprinsa de pretul atat de redus al vacantei. Imi poti spune, te rog, prin ntermediul care agentii ati mers? Foarte tari si pozele!!!

[26.10.11 09:41:47]

@sandrutza21: Intr-adevar am avut un concediu de vis... biletele le-am achizitionat din luna februarie cu early booking 20%. Ti-am trimis pe mesaj privat numele agentiei cu care am mers.

sandrutza21
    [26.10.11 14:34:43]

@celeste: Multumesc pentru informatii!!

eug
    [26.10.11 21:33:54]

salut!

vreu si eu numele ag pe privat

mersi

si inca o intrebare:

care e mai bun, de lux sau botanik-ul?

danutiasi
    [01.08.12 14:18:50]

Cat timp am stat cazat la hotel Mukarnas, m-am uitat peste gard la De Luxe! Poate vom ajunge si noi acolo! Foarte util review- ul!

[01.08.12 16:02:24]

@danutiasi: Multumesc frumos pentru aprecieri... ar fi pacat sa nu ajungeti... rezervati-va din timp bilete ca sa prindeti un pret bun.

nickname77
    [28.02.13 10:27:52]

Salut!

Dacă vă rog, un mesaj privat cu numele agenției?

Mulțumesc și concedii frumoase.

celeste, danutiasi, eug, iulian68, Lorissa88*, neti71, nickname77, sandrutza21
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin DeLuxe Resort [Okurcalar]: