ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2011
ÎNSCRIS: 21.06.10
AUG-2011

O seara la Plaza Corniche din La Marsa, Tunisia

Resortul din titlu se afla situat la aproximativ 20 de minute de aeroportul din Tunis- Carthage si la o jumatate de ora de mers cu masina, din centrul Tunisului. Noua ni l-a recomandat un francez, colaborator de-al sotului meu, care merge acolo mereu, resortul constituind pentru el si pentru doamna inimii lui un adevarat "coup de coeur". Dupa ce am ajuns si noi acolo, le-am impartasit entuziasmul, mai ales ca stiam ca francezii nu se indragostesc cu una, cu doua, chiar de orice. Sunt extrem de selectivi si pretentiosi, iar resortul La Plaza Corniche este, intr-adevar, la inaltimea oricaror asteptari, depasindu-le chiar.

Hotelul nu este situat chiar la indemana, fiind cuibarit intr-o zona nu indeajuns de accesibila. Noi am cam bajbait pana sa-l gasim si asta pentru ca Armand n-a stiut nici el sa ne explice prea bine, iar cei cativa tunisieni localnici pe care i-am intrebat ne-au dat niste explicatii total gresite. Noroc ca, tot intreband in stanga si-n dreapta, am dat de cineva care lucreaza chiar acolo, mergea spre serviciu, l-am poftit in masina si i-am scutit si lui un drum destul de lung, dealtfel, de mers pe jos pana la hotel.

Prietenii nostri inca nu ajunsesera, i-am asteptat nu foarte mult timp si am intrat impreuna intr-un - deja - alt spatiu, inca de cum am pasit pragul, ei fiind cei care facusera rezervarea mesei prin telefon.

Hotelul

Este un hotel de talie mica, intima as putea spune, are numai 13 camere, pentru ei superstitia americana legata de cifra 13 neavand nicio semnificatie. Fiind asa de putine camere, personalul hotelului, amabil si indatoritor asigura clientilor un serviciu personalizat. Camerele sunt astfel concepute si amenajate, incat sa dea ocupantilor lor senzatia de "acasa", un acasa ideal, confortabil, linistitor. Un decor provincial francez in tonuri calde precum si vederea fantastica spre mare si spre gradinile luxuriant amenajate asigura turistului un sejur memorabil.

Intrucat apartin categoriei hotelurilor de 4 stele, camerele sunt prevazute cu paturi simple dar si matrimoniale, bai spatioase, moderne, linie telefonica directa, conexiune internet WiFi gratuita, aer conditionat, Tv prin cablu, Room Service, spalatorie, birou, scaune, menaj zilnic.

Restaurantele

Pentru ca va aflati intr-un mediu multicultural, restaurantele au si ele rezonante asisderea. Astfel, unul dintre cele 5 restaurante se numeste Ta-Boo, dar nu va luati dupa nume *tabu inseamna interzis* este un restaurant cu specific chinezesc, pentru cei cu gusturi exotice.

Altul are nume englezesc, Eden Roch, asa incat, daca vreti sa cunoasteti raiul =edenul= cel de aici, de pe pamant si nu pe cel de "dincolo", va trebui sa va faceti urgent rezervare la acest restaurant, pentru a-i savura deliciile culinare desavarsite.

La intrarea in resort va asteapta Bistro Gardens si, pana sa va hotarati la care dintre restaurante veti cina, veti fi sedusi de multimea statuetelor care se inghesuie sa va atraga de partea lor, decorul fiind unul mirific, desprins parca din 1001 de nopti arabesti. Puteti cina si pe marginea piscinei, cum am facut noi, transformand astfel seara de ieri intr-o experienta unica, inimitabila.

Clientii se mai pot aseza si intr-un 'patio' acoperit, sub o multitudine de candelabre din cristal stralucitor, bucurandu-se in acelasi timp de o vedere incomparabila asupra Mediteranei.

Plaza este somptuoasa si pitoreasca, avand gradini luxuriante si lumini de Las Vegas, in asa fel incat, daca va veti hotari sa veniti aici chiar si -ori mai ales - pentru o cina romantica, veti avea impresia ca traiti intr-un vis frumos, din care cu greu veti dori sa va treziti. Zambiti, sunteti la Plaza Corniche si va este permis sa visati cu ochii deschisi!

Papilele gustative ale norocosilor care ajung aici sunt rasfatate cu savori neasteptate, cu mancaruri proaspete, gen fructe de mare, languste, pesti, steak New -York, carne de pasare, paste si deserturi preparate in laboratorul propriu, dupa modelul celebrului Harry' s Bar din Venetia, carora nu li te poti sustrage, oricat ai tine la silueta. In definitiv, "une fois n'est pas coutume", uitati pentru o clipa de frustrantele regimuri hipocalorice si simtiti ca sunteti la Plaza, pentru ca, nu-i asa, meritati sa va rasfatati macar pentru o seara.

Barul "O Bar "

A fost votat de Newsweek Magazine in topul celor mai bune 25 de baruri din lume. Barul acesta fermecator si intim, avand ventilatoare rotative in plafon, va va crea impresia ca sunteti pe un platou de filmare din Casablanca. O muzica in surdina va va adanci starea de bine si veti putea urmari, daca veti mai vrea, fireste, emisiunile TV pe niste ecrane -plasma, dar mie mi se par de prisos intr-un astfel de cadru. Ce e prea mult strica.

Club 22Dancing

Plaza are reputatia de a fi unul dintre cele mai celebre night-cluburi din Tunisia. In discoteca exista mese pentru coctail, dar si canapele somptuoase in care clientii se simt confortabil. La Plaza a fost liederul muzicii de club timp de peste 20 de ani, dand tonul celor mai recente si mai originale muzici de club provenind din SUA si din lumea intreaga.

Discoteca Plazei continua si azi sa-si uluiasca invitatii cu muzica retro, progresiva, cu hituri de succes, pe ritmurile carora puteti sa dansati pana la epuizare, dar si cu, din cand in cand, ultimele slagare arabesti in voga. Intr-o atmosfera speciala, cu un iluminat cu efecte cosmice, simturile celor care vor trece pragul discotecii vor fi rascolite si vor dori sa revina acolo daca nu pentru altceva, atunci macar pentru a spune raspicat, cu mandrie "si eu am fost acolo ".

In loc de concluzii

Pentru noi a fost o seara relaxanta, intre prieteni. Clienti au fost, dar nu excesiv de multi si, mai ales, nu multi straini. Majoritatea erau de-ai lor, imbracati amestecat, fara a tine la eticheta pe care un astfel de local ar fi impus-o. Au fost multi ospatari, indatoritori si vigilenti, sa nu-ti lipseasca nimic din ce-ai fi vrut sa mai comanzi. Am simtit, totusi, o amaraciune in atitudinea lor, cauzata de absenta turistilor straini cu care se obisnuisera ei in timpul vacantelor, de-a lungul anilor. Ei bine, da, e sfasietor sa-i vezi ca nu mai sunt ei, cei pe catre-i stiam, zambitori, fericiti ca le vizitezi tara. Zambesc si acum, dar e un zambet caznit, fortat, fals si e dureros.

Daca totusi, ajungeti in Tunisia, in interes de afaceri ori in vacanta pur si simplu, faceti o rezervare si la o masa in La Plaza Corniche, nu veti avea decat de castigat. Veti plonja, pentru o seara, in ambientul celor atat de invocate 1001 de nopti arabesti si veti ramane cu o amintire memorabila, de nesters. Pretul e cam piperat, e confidential, dar merita!

Curaj!

Trimis de ileana45 in 08.08.11 15:29:17
Validat / Publicat: 08.08.11 20:41:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TUNISIA.

VIZUALIZĂRI: 2272 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ileana45); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P29 Mai rar - daca nu deloc - vezi la iesirea dintr-un restaurant un stand plin cu albume si carti documentare . Oricum, felicitari celor care au avut aceasta idee originala de a avea grija si de sufletul celor care pasesc aici, nu doar de stomacul lor !

ileana45AUTOR REVIEW
[08.08.11 18:37:29]

webmaster13,

Am rugamintea, daca se poate, sa atasati review-ului meu melodia "Sur les chemins de la boheme ", a grupului La Rue Ketanou. Se gaseste pe youtube, dar eu nu stiu pasii de urmat.

Va multumesc foarte mult!

[08.08.11 23:52:46]

iata clipul solicitat!