ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2011
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 15.04.10
AUG-2011
3 AD. + 1 COPII -- v: 2 ani si 10 luni

Pranzul la Teo, o pensiune superba

In cele ce urmeaza vreau sa va povestesc putin despre un loc mirific unde am luat pranzul ieri, cand am fost intr-o excursie mai lunga. Am pornit din Cluj dimineata, l-am luat pe un prieten din Gherla, am mers pana aproape de Bistrita, apoi prin Reghin, Toplita, Gheorgheni, Lacu Rosu, Cheile Bicazului, Lacu Rosu, Gheorgheni, Pasul Bucin, Praid, Sovata, Cluj. A fost un traseu lung, aproape 600km, dar a fost frumos si a meritat oboseala. N-am mai fost la Cheile Bicazului de prin 2005 si deja nu mai puteam de dor.

Povesteam o data, intr-un ecou, ca tot sunasem la o pensiune si nu-mi raspundea nimeni. Vroiam sa ne petrecem Pastele la Pensiunea Teo din Lacu Rosu, dar n-a fost sa fie. Nici cum nu am reusit sa luam legatura cu cineva de la aceasta pensiune.

Ieri pe drum am tot vazut reclame cu Pensiunea Teo si ne-am hotarat sa mergem la masa acolo. Foarte bine ca am ales acest loc, initial vroiam sa mergem la o terasa pe malul Lacului Rosu, unde am mai mancat, dar ne gandeam ca e foarte aglomerat, dat fiind faptul ca zona era plina... pana la refuz de masini, autocare si turisti (unde e criza? in buzunarul romanilor se pare ca nu e :)), dar apoi am descoperit ca acea terasa nu mai exista. Un incendiu a distrus-o complet. Pacat, ca asa de frumoasa era, chiar pe malul lacului.

La Pensiunea Teo se ajunge urcand pe un drum cam naspa, pe indicator scria ca e la 900m, noi cred ca am mers mai mult.

Ce sa va zic? Atat e de frumos, dar asa era de aglomerat... au casute, au si camere, au o mini piscina, sotul se astepta sa fie mai mare, au sezlonguri, au fantani arteziene, au mini iazuri, multe flori, teren de fotbal, loc de joaca si multe altele. E superb.

Bineinteles ca pe terasa nu am avut loc, nici nu-mi placea sa stau la masa cu altcineva, mesele sunt lungi si cu banci.

Ne-am asezat la o masa in restaurant, unde era si bucataria, mancarea se facea in fata noastra.

Meniul nu e foarte variat, dar am gasit ceva pe placul nostru. Prietenul nostru si-a comandat piept de pui la gratar, cartofi prajiti si salata de varza, sotul si-a comandat ceafa la gratar cu cartofi prajiti, copilului i-am luat mamaliguta cu branza si smantana (e innebunit dupa mamaliga), iar eu mi-am luat gulas unguresc.

Restaurantul si terasa sunt decorate cu obiecte de artizanat, mancarea ne-a fost servita in farfurii de lut, pictate si personalizate, chiar si cestile de cafea era asa.

In restaurant e o mini cascada si un televizor interesant. E un LCD incadrat perfect intr-o rama de la un tv vechi. Eu nici nu mi-am dat seama, de fapt nici nu m-am uitat, doar cand mi-a aratat sotul. N-am avut timp. Pana ce ne-a fost servita mancarea am iesit cu copilul afara, ne-am jucat fotbal, ne-am dat pe tobogan, urla ca vrea sa faca si el baita cu ceilalti copii, ceea ce era imposibil. Nu eram cazati acolo si nu aveam costume de baie. Dar explica-i unui copil de 3 ani ca el nu are voie sa intre in piscina.

Comanda ni s-a luat destul de rapid, mancarea a fost adusa cam dupa 20 de minute, destul de repede la cata lume era.

Mancarea a fost gustoasa, gulasul meu era plin de bucati mari de carne, pe care eu nu le-am mancat, dar am mai ciugulit si de la restul si m-am saturat :) eu nu prea mananc carne, asa ca e o problema oriunde ma duc.

Personalul a fost foarte amabil.

Terasa ofera o panorama de vis asupra muntilor din jur, asupra curtii si a piscinei.

As vrea sa ma cazez o data acolo.

V-o recomand si voua. La receptie scria ca nu mai au camere libere, iar alaturi era trecut pretul de 120 lei camera/noapte.

Ce am comandat noi a costat:

Piept de pui la gratar 12 lei

Apa 4 lei

Paine 6 x 1,8 lei

Mustar 1 leu

Total 78,8 lei

Mamaliguta fiului a fost aranjata foarte frumos. Pe o farfurie era puse 3 globuri cu mamaliga, langa 3 sau 4 felii de branza burduf, iar deasupra muuuulta smantana cum ii place lui.

Promit ca revin cu poze cat de curand. Am facut poze cu aparatul prietenului nostru si inca nu le-am primit, dar am gasit un filmulet cu acest loc superb si vreau sa-l atasati, daca se poate. http://www.youtube.com/watch? v=lVgoF80rx-c.

E un loc foarte frumos, mai frumos ca intr-o poveste, cum zice cantecul :)

Trimis de Alina Morar in 08.08.11 12:19:59
Validat / Publicat: 08.08.11 13:29:11

VIZUALIZĂRI: 7225 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 ceafa de porc la gratar cu cartofi prajiti la Teo

webmaster [08.08.11 12:28:59] »

Atasat ilustratia muzicala solicitata.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [09.08.11 00:40:43] »

Alina,

Minutioasa descriere, apetisante preturile, nu mai ramane decat sa asteptam cu nerabdare pozele.

Din videoclipul postat imaginile-mi par cunoscute. Nu este cumva vorba de aceeasi locatie despre care @mcosmin a scris aici? click aici

Pozele din reviewul lui arata superb si daca locatia e la fel si acum, iar imprejurimile la fel de frumoase, zau ca ar merita 3-4 zile o evadare in acea locatie.

Felicitari pentru pont!

Alina Morar [09.08.11 08:47:49] »

Da, asta este.

Acum am citit si eu review-ul, in care prietenii lui spuneau ca e kitchos. Mie nu mi se pare! Poate e mai rustic. Imi place cum au au imbinat piatra, lemnul, apa, florile...

Nu stiu cum sunt camerele, dar din afara pare ok.

Am sa-l mai pisez la cap sa-mi dea odata pozele Si prietenul nostru e foarte ocupat.

Alina Morar [12.08.11 09:06:47] »

Au sosit si pozele.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [12.08.11 11:10:24] »

Oau, ce de flori la ferestre, ce de muscate rosii in jardiniere... o adevarata placere sa le admiri si o reala binefacere olfactiva !

Si amplasarea pensiunii vad ca este undeva la poalele padurii... aer curat, relaxare, balaceala la piscina ... Fain! Intr-adevar zona este superba, iar pensiunea pare ok. Ai avut cumva acces si la camere ? Arata bine ?

Cat despre pozele cu mancarea, sunt apetisante rau, iar preturile deloc mari.

Multumim, Alina!

Alina Morar [12.08.11 15:27:06] »

Nu am vazut camerele, dar cred ca sunt frumoase.

Si mie mi-a placut acest loc. Spuneam ca am vrut sa mergem de Pasti, dar tot am sunat si nu raspundea nimeni. Pacat.

Poate o data si o data... sau o punem de o intalnire AFA???

Alina Morar, dananecula
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Lacul Roșu?: