ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2011
DIN: Wiener Neustadt
ÎNSCRIS: 01.06.10
AUG-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 9-12

Un palat intre munte si mare

Zona: In localitatea Göynük la aprox. 8km. de kemer, 30km de Antalya 45min transfer aeroport.

Direct pe plaja toate camerele au priveliste la mare arhitectura deosebita hotel conceput in 2002 pe un teritoriu pe la 5ha. 272 camere.

Plaja: Plaja foarte ingrijita partial acoperita cu antisolare nisip fin pana la intrare in apa de acolo pietris marunt. Apa incredibil de curata.

Zona foarte populata o strada comerciala lunga de vreo 2km. plina de magazine si terase totul foarte curat si elegant viz a vis de hotel ca o adevarata arca a lui Noe la poalele muntilor Taurus, hotelul Quenn Elishabeth care este copie fidela a celebrului vapor in marime naturala. O imagine superba (vezi foto).

Hotelul are multe restaurante, snack bar, un foarte elegant Lobby bar, unde barmani servesc cocktail-urile cele mai bune cu show (foc si jonglerii), 3 a la carte restaurante. Mexicanul a fost parerea mea cel mai bun dar e tare chiliii.

Un foarte bine dotat Poolbar (cocktail, whisky, vodca bere 3 sorturi, martini, tequila, gin. plus bauturi racoritoare coca cola toata gama, ice cruesh.

Piscine si sezlonguri atat la mare cat si la pool din belsug, 5 topogane ptr. copii cu bazin separat asta e de aprecat. Prosoape de plaja care se schimba zilnic.

La subsol un foarte bine dotat spa. Am luat 6 sedinte de masaj si chiar la inceput una de hamam si pieling ca sa se prinda bronzul, pret rezonabil.

Sala de fittnes destul de bine utilata, Jacuzzi, pool interior.

Gradina cea mai bine amenajata si intretinuta pana acum iarba la mm., plante foarte diversificate, fantana arteziana cu o mica cascada munti din jur si marea face un concediu foarte placut.

Nationalitati: rusii, et.comp. englezi, germeni, danezi.

Seara imi face placere sa apreciez acest lucru lumea iesea foarte eleganta, fata de alte locatii din Turcia unde am mai fost.

Camerele: foarte spatioase in jur la 25-28m2. covor tv, seif, minibar zilnic umplut, vana uscator de par prosoape schimbate zilnic, curatenie impecabila.

Sport/distractie: la animatori primul loc erau in jur de 12 vorbeau foarte bine englez, germana, rusa majoritatea studenti nu erau agresivi chiar pot spune foarte respectuosi. teren de tenis, baschet, minifotbal, volei, boccia darts, sauna si baia turceasca erau gratis.

Am avut ultra All Inclusiv despre mancare pot spune ca a fost foarte variata intotdeauna gaseai ceva nou, multe fructe (pepeni, prune, mere, banane, cirese, struguri, caise, piersici) porumb fiert chiar si la plaja eram serviti...

Excursii in impejurimi este hitul absolut al acestei zone de pe coasta Liciei antice.

CanyonulGöynuk se afla la 4 km. se poate merge pe jos sau cu mounen bike costa 5€pe zii. este superb apa este de munte clara dar f. rece aprox. 18grade se poate merge si cu barca gonflabila.

Noi am facut 3 excursii una scurta chiar in canion cu ATV-si altele 2 la Demre, SF. Nicolae, orasul scufundat, si poate cea mai frumoasa care mie mi-a placut cel mai mult in larg la Kemer Scubadiving a fost totul perfect o data faci asta te-ai infectat cu microbul sigur mai vrei. Preturile au fost super 4h cu ATV18€, 1zii Demre coasta Liciei, cu Sf. Nicolae etc cu o masa plimbare cu vapor deasupra orasului scufundat 25€adult. 12€copil, Scufundarea 2 una inainte de masa una dupa masa la 5m resp. 10m 25€ cu cea mai delicios pranz doar peste si fructe de mare.

Despre ultimele 2 am sa revin cu un alt review sunt chiar multe de povestit.

Au fost 2 sapt. superbe. intr-o zona paradisiaca.

Hotelul il recomand in special celor care au nevoie de liniste de un cadru natural deosebit amatorilor de drumetii pasionatilor de istorie antica foarte mult cetati (Simena, Phaeselis cca 5km. Muntele Olimpos, Himera muntele de foc, Camuva etc. O sa pun si multe poze care spun mai mult decat vorbele.

Trimis de claudiu 71 in 07.08.11 15:34:27
Validat / Publicat: 07.08.11 16:50:17

VIZUALIZĂRI: 3960 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudiu 71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de pe plaja muntii in fundal

danone2011*
[06.09.11 13:58:15]

Foarte util acest review, si noi am avut un sejur de 7 zile la un hotel din Goynuk. Ne-a placut foarte mult statiunea, combinatie mare-munte, centrul statiunii cu magazine in care gasesti de "toate", noi am fost intr-o zi de vineri si la bazarul organizat la capatul statiunii.

Ce ma surpinde este pretul mic pe care l-ati platit pentru 14 zile dar si cele pentru excursii. Banuiesc ca nu ati cumparat bilete de la agentiile din Romania unde preturile sunt mult mai mari. Daca la anul voi gasi o oferta convenabila pentru acest hotel, vom merge si noi (am vazut hotelul si ne-a placut cum arata iar acum citind si impresiile dvs. ne-au convins ca e OK.)

G-ioana
[07.09.11 21:37:40]

Salut,

Plec si eu peste 2 saptamani in acesta statiune la un hotel invecinat cu al tau: Majesty Mirage Park. Ma intereseaza daca amplasarea hotelurilor face posibila plimbarea pe plaja, adica poti sa mergi pe malul apei trecand pe langa alte hoteluri? Este lunga plaja de acolo, dar distanta pana in statiune la bazarurile acelea cat este? Se poate ajunge pe jos?

Si poate reusesti sa imi raspunzi la o alta nelamurire. Am facut rezervarea prin internet la o agentie din Bucuresti si acestia mi-au trimis biletele in format electronic, adica niste foi redactate si apoi printate. Asa a procedat si agentia ta? Inclusiv biletele de avion sunt simple printuri, oare sunt valabile in aceasta forma?

Mersi, si astept raspunsul cu nerabdare.

[10.09.11 17:20:51]

da zona e frumoasa si sunt multe de vizitat hotelul e relaxant (linistit) pretul pt. iulie sub 800 € pe cap 14 zile cu tot (incl. zbor, taxe etc. a fost ok.

L-am acontat din decembrie am fost 2 fam. in Aprilir costa cam cu 500 mai mult dar nu m-ai aveam garantia ca gasim bilete toti in avion oricum am platit in dec. 10% iar restul cu 3 sapt inainte.

un pont ce pot sa va dau eu, am cerut o oferta chiar de la AmFostAcolo, pretul a fost apropiat de al nostru dar pana la aeroport aveam inca multi km.

Asta fara sa le fac reclama poti incerca. Daca va mai pot ajuta cu vreun sfat cu placere.

[10.09.11 17:39:53]

Servus Ioana. da e foarte ok cu biletele in format electronic nu mai ai nevoie de nimic. Clasicele vouchere sunt istorie.

Da am vazut Mirage Resort era cred ca la vreo 500metri in dreapta de al nostru e un hotel mare are o gradina impozanta am trecut si pe plaja de multe ori pe langa el plaja e de nisip doar la intrare e pietris marunt artera princioala e la aprox 500m in fata hotelului Kilykia si Quenn Elisabeth si are vreo 2 km. pe ambele parti baruri rest. shop. etc. ai ce face plus Kemer ai Dolmus te costa 1 € iesi in fata si ridici doar mana nu au statii fixe.

Super seara in Moon park e o recomandare extra. E la nici 10min. de mers Kemerul. O sa va placa sigur zona si cred ca si hotelul eu ce am vazut e bun. Sejur placut faceti o poza si la Canyon 45. min. de mers pe jos inspre munti. Solicitati cu veder espre mare aveti un rasarit frumos pe partea cealalta aveti cel mai frumos amurg crezi ca esti in Alpi.

Sejur placut. astept sa vad cum a fost

aurache
[22.06.12 10:41:02]

Salut!

Am ramas foarte impresionat de referintele tale pentru acest hotel (dupa recenzii si nivel AFA te consider un " conaisseur"), mai cu seama ca Hotel Kilikya are preturi f. rezonabile. In perspectiva unui viitor sejur as vrea sa mi dai si mie cateva detalii in plus.

1. Fata de Delphin Botanik (am stat si eu intr-un Delphin) care ar fi diferentele la: a) servicii b) amabilitate personal c) concept UAI (spre ex. si aici sunt bauturi de import?) ; d) piscine (nr., intindere, conditii, pool-bar) e) plaja (nisip, intrarea in apa, apa marii (agitata?).

2. Poti recomanda 1-2 "optionale" potrivite si pt copii de 7-8 ani? am vz ca si tu ai fost insotit de copii. Se merita o "croaziera'" cu vaporas, golfulet, etc?

3. Care ar fi 2-3 obiective turistice cele mai apropiate, inclusiv istorice, pretabile si pt deplasarea cu copii si cam ct dureaza excursiiile? Unul l-am retinut-Canionul.

4. Spuneai ca pe fundul marii sunt pietricele. Se impune purtarea papucilor de plaja, in special pt copii?

5. Cum influenteaza apropierea muntelui atmosfera, comparativ cu Antalya? Este mai sufocanta/racoroasa?

6. Cat faci de la aeroport si cum e drumul pana la hotel? (fiica mea are rau de masina)

Hm! Cele cateva detalii s-au transformat intr-un adevarat roman. Sper sa ai timpul necesar pt. raspuns.

Multumesc!

[22.06.12 21:39:18]

Merci beaucoup Monsieur de aprecieri pentru mine este o placere sa citesc si sa relatez despre destinatii turistice s. a. m. d. Am incercat intotdeauna sa ma ghidez dupa site-urile de specialitate (AFA, Holidaycheck, Travel Amigos etc. in alegerea sejurului ptr. concediul principal din an si am ales locatii cu un procentaj de peste 90%rec favorabila unde nu am dat gres, unde au fost mai slabe recomandarile sincer s-a simtit (Croatia, Tunisia).

1) diferenta fata de Delfin: ce e mai ok la Kilikya: zona átractiile turistice, serviciile cu nimic mai prejos. Mancare nu atat de variata dar ai tot ce iti doresti (snack 11-16h inghetata, fructe, minim 4-5 soiuri, gratare a la carte spa mai ieftin sauna si hamam gratis. Un plus ar fi ca nu este asa GIGANT e mult mai linistit, dar daca vrei actiune seara poti iesi la plimbare este ca o statiune ai unde. Piscina mare 4 topogane. animatie buna, plaja mai lata intrarea in apa la fel ca la Delphin dar sunt doar pietricele. Gradina sub Botanik dar peste De Luxe.

Zona este fascinanta privind de pe terasa parca te afli undeva prin marile sudului. Seara in iulie am avut intre 26-29 grade iar ziua nu peste 33 asadar optimal. Obiective turistice aici ai nimerit bine este cea mai bogata zona in asa ceva. Coasta Liciel este casa muntelui Olimp a monstrului Himera (muntele care scuipa foc. Locul de obarsie a lui Mos Nicolae. Myra, cetati din timpul Greciei Antice (Patras, Semelia etc) Cetatea scufundata. Kemer cu al sau Moonlight Park cea mai frumoasa luna rasare acolo. oo sunt multe sa stii ca turcii sunt doar de pe la 1200 pe acolo.

De la aeroport se face in jur de 50min este doar la cca 30km de Antalya. Pana la canion sunt cca 7-8km. strada comerciala peste 3km din fata hotelului.

Despre excursii am scris un review se numeste Coasta Liciei, scufundari si Mos Nicolae (vezi impresii)). am facut 3 iesiri Myra, orasul scufundat, si Demre (mosull) apoi cu ATV in canion si scufundari in Kemer numai baietii

(2) am luat totul la pachet si a fost chiar ieftin. o sugestie nu lua de tour operatori au preturi cel putin duble fata de agentiile localnicilor sunt peste 10 in zona comerciala din fata hotelului am scris in review-ul mai sus mentionat pret etc.

apa marii este mai limpede ca in sudul Antalyei in 2 sapt nu a fost agitata valuri mici moderate max. 1 m.

In concluzie un hotel pe o scara de la 1 la 10 de un 8 spre 9 daca pui delphinul la 9. Dar in rest zona activitati mult peste. sai ochii la recomandari.

Uff am terminat romanul daca te mai pot ajuta cu placere acu incepe meciul.

Ps pret. calitate este excelent (raport)

O seara placuta

aurache, claudiu 71, Comuniqe, danone2011*, G-ioana