ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2011
ÎNSCRIS: 03.01.11
JUL-2011
3 AD. + 1 COPII -- v: 8 [ani]

Spendoarea de la Grand Blue Sky, Kusadasi

Dupa mai multe cautari si mult studiu, am hotarat sa acceptam sejurul de 10 nopti la acest hotel.

Sincer sa fiu, citind impresiile de pe acest site si de pe altele (nu neaparat romanesti) am fost destul de confuz, nu doar ca au fost impresii pro si contra, insa si unele si altele au fost la extreme, ori foarte bune ori dezastruase.

Acum dupa ce am fost acolo, pot sa le transmit celor ce se plang si critica urmatoarele cuvinte: voi nu o sa va simtiti nicaieri bine, din moment ce cautati motive sa criticati si sa nu aveti intentia de a depasi momentele mai neplacute cu toleranta si bunatate.

Pot sa va spun ca am avut si noi cateva momente si motive sa ne simtim dezavantajati de situatie, dar am trecut peste toate si ne-am facut un sejur minunat.

Ca nu sunt finisajele la nivel de 5 stele, adevarat, ca nu aveau gel de dus si baia cu aerisire (ceea ce la 5 stele este obligatoriu), tot adevarat. Insa noi ne-am bucurat de loc si am incercat sa privim totul cu veselie si cu dorinta de a ne simti bine, fiind in vacanta, nu-i asa?

Locatia este superba, fara indoiala si completa, dupa parerea mea. Ai de toate, trei piscine (doua mari cu adancimi de 1,30m si respectiv 1,85m, iar una pentru copii), ponton pentru cine dorea sa stea la soare pe malul marii, fara sa intre in apa si o portiune de plaja, de circa 300m lungime, amenajata doar pentru clientii hotelului, care avea intr-adevar putin pietris la inceput, dar apoi numai nisip si panta adancimii destul de lunga spre larg, plus posibilitatea de a te plimba cu bicicleta acvatica si canoe, asta la liber, iar restul de sporturi, parapanta sau banana, contra cost. Tot complexul este un parc, cu alei strajuite pe o parte si alta de vegetatie, incepand cu leandrii, bananieri, maslini, conifere sau multe alte plante care nu-mi sunt cunoscute, sau i-mi scapa numele. De cand te sculai dimineata, trebuia sa-ti rezervi locuri unde doreai sa petreci ziua, lasand un prosop pe sezlongurile dorite, lucru ce puteai sa-l simplifici, oferind un mic bacsis celui ce se ocupa de piscine si le ocupa el pentru tine.

Bacsisul este necesar pretutindeni, de la receptie pana la ultimul ingrijitor cu care te intalnesti zilnic. Acum am inteles si eu de unde se trage spaga de la noi, a fost nevoie sa ajung in Turcia sa ma dumiresc. Daca prima data cand te vad, mai toti adopta o mima trista si ciufuta, la vederea celor cateva lire sau ce bani oferi, devin tare amabili si primitori. Eu asa am procedat si pot sa va asigurn ca mi-a prins tare bine.

Mancarea a fost acceptabile, prezentarea destul de placuta si abundenta. Puteai sa faci reclamatii, doar daca erai din familie princiara si ai fi dorit delicatese. De dimineata pana seara puteai sa mananci si sa bei, fara restrictie, de la placinte turcesti cu branza si cartofi, la hamburgeri si pizza de la sucuri la dozator (n-am luat niciodata, nu-mi plac), toata gama de Coca Cola, bere Efes la butoi, vin si spirtoase locale la discretie. Automate de cafea si apa, le gasesti in toate punctele principale ale complexului.

O bila neagra, un aspect care si pe noi ne-a deranjat, a fost intr-adevar fumul ce iesea de la cosul de evacuare al bucatariei, fum care nu deranja doar pe cei ce locuiau in blocul C (la subsolul careia functiona blocul alimentar), ci se raspandea linistit si rabdator peste tot complexul, in functie de directia curentilor de aer si a presiunii atmosferice.

Mai mult de atat, in trecerea lui, fumul lasa si urme de funingine care se aseza peste tot in balcoane (de unde nu-l curate nimeni, daca nu cereai asta).

Serile au fost mereu pline de distractie si antren. Daca doreai, puteai opta in a participa la serile cu spectacole tematice oferite de echipa de animatie, sau puteai merge la discoteca amenajata pe pontonul de pe faleza, dupa ora 23.00, sau pur si simplu, puteai savura o bautura, doua…sau mai multe, pe terasele de langa barurile hotelului.

Noi am facut si cateva sedinte de shoping in oras, fapt care a majorat numarul de articole din garderoba familiei, spre marea bucurie a sotiei si a fetelor noastre.

Una peste alta, am petrecut un sejur minunat, de care ne-am bucurat pe deplin si nu vom ezita sa revenim in aceasta superba locatie.

Trimis de G.Lisman in 07.08.11 08:56:21
Validat / Publicat: 07.08.11 10:22:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5690 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (G.Lisman); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sculpturile in coaja de pepene rosu,au incantat turisti,mai ales pe copii

• Alte impresii din această RUBRICĂGrand Blue Sky Hotel [Ladies Beach]: