ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2011
ÎNSCRIS: 15.02.11
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 14 [ani]

Hotel Sidari Water Park - Corfu

Cu o rezervare facuta in luna aprilie am ajuns la finele lunii iulie la Sidari Water Park.

Clasificat cu 3* pot spune cu toata sinceritatea ca merita chiar 4 * intrunind toate conditiile. Situat la aprox. 200 m de plaja Sidari ofera un sejur relaxant, lipsit de griji. Hotelul este dat in folosinta in 2006, turistii avand la dispozitie doua piscine mari (cu un colt pentru copii mici) si piscina in care plonjezi dupa o cursa pe toboganele aflate in generosul spatiu destinat distractiei. Apa din piscina este tot timpul verificata si filtrata, pe timpul noptii pe fundul piscinei este un "aspirator" care perie fundul acesteia.

Camerele au spatiu generos dotate cu doua paturi mari pe mijloc si un pat suplimentar. Balconul este deasemenea mare cu masuta si doua fotolii din rachita. Baia si aici este problema... este suficient de mare singurul inconvenient fiind cabina de dus care cred ca a fost proiectata pentru chinezi fiind destul de micuta. Toate camerele au in dotare aer conditionat (12.000 BTU) suficient de mare pentru a crea o atmosfera polara in mijlocul verii in Grecia.

Chicineta din camera este dotata cu frigider (nu racitor), chiuveta, tacamuri, farfurii, pahare, oale, tigaie si electrocasnice printre care amintesc, toaster, cana electrica si plita electrica. Curatenia era facuta zilnic cu temeinicie de la maturat si spalat de la intrare pana in balcon, stersul geamurilor spalatul baii si schimbatul asternuturilor la doua zile. Aveau grija nu lipseasca din baie un sul de hartie igienica in plus si samponul la flacon. De prosoape nu pot spune nimic ca noi le folosim pe cele de acasa. Restaurantul aflat langa piscine, frumos decorat cu un meniu bogat din care nu lipseau mancaruri asa cum ne-au obisnuit ospatarii din Romania. Din meniu nu lipseau mancarurile grecesti, pastele, pestele sau gratarul cu o varietate bogata. Masa incepea cu o gustare cu chifle fierbinti cu unt si noi ceream si masline, plus apa plata fiind din partea casei.

Noi in sejur am avut platit si micul dejun care era destul de variat si cat de pretentios ai fi fost tot nu ramaneai cu burta goala. Ca minus la micul dejun poate lipsa legumelor sau a maslinelor. Meniul fiind facut dupa tiparul britanic care nu cuprinde legume. Desertul era din partea casei si cuprindea un platou de pepene galben si rosu si un platou de dulceata de smochine si Koum Quat cu inghetata de vanilie. La restaurant unul din ospatari este roman din Iasi care va poate fi de mare folos cu informatii despre Sidari, insula sau ce sa comandati de mancare.

Personalul f. f. foarte amabil incepand cu managerul (care este si patron) si terminand cu cameristele care te intampinau cu un zambet in plina dimineata si obisnuitul "Good morning ". Ospatarii erau tot timpul printre clienti si intrebau daca totul e OK sau te poate ajuta cu ceva.

Turistii in totalitate britanici cu mici execeptii - noi doua familii de romani si in ultimele trei zile o familie de maghiari.

Toata ziua este marcata de atractia toboganelor si a piscinelor si seara erau organizate petreceri pool party, seara greceasca sau joc de bingo.

Si acum pe final preturile:

Cazarea 8 nopti trei persoane - 560 Euro

La piscina din ce consumam noi ca erau mai multe pe meniu.

Berea la halba - 3,5 Euro

Cafe Frapee Bailey's - 4,5 Euro

O masa costa cam 30 - 40 Euro pentru trei persoane cu bere si suc incluse.

Pentru o vacanta reusita si lispita de griji recomand cu toata increderea acest hotel si serviciile lui.

Revin cu review pentru drumul in Corfu si insula.

Trimis de ufoman in 06.08.11 21:59:32
Validat / Publicat: 06.08.11 23:55:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6658 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ufoman); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balcon cu piscina centrala
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[06.08.11 23:12:06]

Mutat la rubrica "Sidari Water Park Hotel" (nou-creata pe site)

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [07.08.11 12:09:40]

Vad ca v-a placut hotelul si ai notat cu 100% peste tot, deci ati avut o vacanta superba motiv pentru care sunt si eu multumit.

Sunt foarte curios ce note dadeai dupa intoarcerea de la Paramonas Hotel, cred ca vedeai cu alti ochi si insula si vacanta in general.

Sper ca si in viitor sa aveti vacante la fel de frumoase ca acum cel putin!

adryana
    [07.08.11 15:19:51]

ma bucur pentru frumoasa vacanta, felicitari pentru impresii.

mirmicu
    [17.08.11 18:55:10]

@ufoman,

poti sa-mi spui, te rog, daca ai intalnit benzinarii in Igoumenitsa sau pana acolo?

Multumesc.

ufomanAUTOR REVIEW
    [17.08.11 20:17:49]

Benzinarii pe alese! Fara niciun fel de gluma, daca ai preferinta la un brand de benzinarie il gasesti in mai multe exemplare. Motorina 1.49- 1.53 Eur/l

mirmicu
    [17.08.11 20:19:15]

Multumesc pentru raspuns!

rlg
    [24.02.12 14:44:49]

@ufoman: Dupa cate am inteles se poate scrie agentia de turism (sau site-ul) prin care s-a achizitionat sejurul... fara a fi acuzat ca le faci reclama... in consecinta, te rugam frumos, spune-ne si noua prin ce agentie ai luat sejurul. Totodata in limita timpului disponibil, mai da-ne si noua detalii despre distractiile oferite de hotel, despre ceea ce se poate manca (ce ti-a placut tie... spre ex.) in restaurantul hotelului sau pe la tavernele din apropiere, atractii turistice in zona. Multumesc. Radu L.

[03.03.16 20:08:15]

@ufoman - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

ufomanAUTOR REVIEW
    [03.03.16 22:46:38]