Drumul cu maşina spre Corfu

înscris/ă în 08.06.09
MEMBRU: CHIBIȚ
SEP-2009

[Solicitare] Informatii utile despre Corfu

Salut! Suntem un grup de 6 prieteni care va pleca in aceasta vara intr-un sejur in Corfu. Vom pleca cu masina si mi-ar placea sa-mi dati cateva sugestii, cei care au fost in aceeasi situatie.

1. Care ar fi cel mai convenabil traseu Bucuresti - Corfu? Cam cati km sunt?

2. Se poate face dintr-o singura "bucata", sau trebuie oprit o noapte pt odihna? (Suntem 2 soferi)

3. Daca ar fi sa oprim pe drum, unde ar fi cel mai nimerit, ce e de vizitat pe drum (chestii interesante) ?

4. Cum este drumul prin Bulgaria? Probleme? Cam pe la ce ora ar fi indicat sa plecam din Bucuresti, pt a ajunge in timp util?

5. Ce merita vazut si ce nu pe insula?

6. Distractii, cluburi, plaje, taverne, etc. Sugestii??

Daca aveti si alte lucruri interesante de transmis va rog sa le postati, pt ca ati putea ajuta mult mai multi oameni, nu doar pe mine? : P

Va multumesc!

Impresii încărcate de Sorien* in 08.06.2009 17:58:22

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Sorien*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE? [doar simbolic; articolul NU are PMA std]

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 0 PMA (std) nota1  &  0 PMA (din 0 voturi) nota2
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Sorien*? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

- iordan mihaela
[01.07.09 13:50:37]

ei acum asteptam impresile la cald despre drum (cat a durat, ce ai intampinat pe drum cat a costat) ajuta si tu pe cei care la anu vor merge spre corfu cu masina lor. multumim

- cor1978
[01.07.09 15:45:54]

In Corfu am fost si noi anul trecut, dar cu autocarul si a fost groaznic (drumul), de la 14 ziua pana a 2-a zi la 11 dimineata. De vizitat sunt destule locuri, in oras, in Corfu este biserica sf. Spiridon care nu trebuie ratata, este vechea si noua fortareata, este palatul Ahyleon, si se fac si destule excursii in diferite locuri, este fabrica Mavromatis, unde se face un lichior din niste fructe nici, Qumquat, se numesc, etc. Va fi excursia croaziera pe mare pe cele 2 insule din apropiere Paxos si Antipaxos. In legatura cu drumul... ... . , este o portiune de serpentine, care iti cam taie rasuflarea. in rest e super.

- catrinel
[03.07.09 18:13:11]

punctele 1 si 2 sunt subiective.

Depinde ce vrei; daca vrei sa ajungi mai repede la plaja poti merge direct. Atentie ultimul ferry boat din Igoumenitsa e pe la ora 22: 00 sau 23: 00 (de verificat).

mie personal mi se pare prea mare distanta si stresant.

noi plecam in septembrie cu escala la Paralia.

de vizitat pe drum iarasi depinde de fiecare.

daca faci escala poti vedea fie Salonic; Paralia sau chiar Meteora

noi anul trecut am facut escala in Bulgaria (noi suntem cu copii mici dupa noi) si a fost super; am stat un weekend intreg intr un spa resort.

- vip72
[27.07.09 14:31:13]

... pune omul intrebari si dupa ce se vede cu sacii in caruta... .gata, nu mai scrie nimic... hmm... tipic romanesc...

Pe 8 aug plec si io in corfu... ne-auzim dupa: P

- tm67bru
[27.07.09 14:39:51]

vacanta placuta! :)

- iordan mihaela
[28.07.09 05:51:01]

Vacanta placuta tuturor!

Este bine sa impartasim din experientele noastre, este util sa putem sa povestim ce a fost bine si ce nu, asa ajutam pe cei care sunt la prima lor iesire si inca nu stiu la ce sa se astepte.

Noi am fost anul acesta ptr. prima oara plecati din tara, (ca tot romanul am ales paralia katerini-hotel honorata si nu a fost rau de loc) [...]

Textul a fost mutat ca review independent

- cristian pinte
[28.07.09 12:22:25]

Cu deplasarea... e pacat sa va chinuitzi cu mashina... e mult dar daca suntetzi tineri. . e ok putazi sa va opritzi la meteora (cu conditzia sa facetzi o pauza de o noapte la poalele olimpului)

Insula in sine itzi ofera multe de facut... uite top 5 Must do in Corfu pentru mine (am fost de 3 ori. . si sunt indragostit de insula asta)

1. excursie de o zi cu vaporul in Paxos si Antipaxos

2. drumul de munte de pe coasta vestica (peisaje superbe. . de la paleokastritza pana in Lfkimi)

3. clubing in Kavos

4. Aqualand

5. orasul Corfu... cele 2 forturi, muzeele si esplanada

Ca bonus, putetzi sa facezti chiar si o urcare pe Pantocrator (cea mai mare inaltzime de pe insula - aproape 1000 de metri)

- Admin
[06.08.09 09:23:07]

invalidat notele acordate de autor; sa speram ca, daca a ajuns pe acolo, Sorien va reveni si ne va putea spune daca gradul de satisfactie "anticipat" a fost corect estimat :)

- ion.milion
[21.08.09 10:04:05]

Poti sa faci linistit drumul dintr-o bucata.

Faci cam 12-13 ore.

Prin Sofia te vei enerva.

Bulgarii stau cu radarul;le dai 10 euro si scapi.

Noi am plecat pe la ora 19:30 din Bucuresti.

In Grecia au terminat autostrada pana la Igoumenitsa , nu mai e ca inainte , mergi super cu 160-170 km/h.

Camera de hotel se preia la ora 9:00,asa ca iti poti calcula timpul . Dezavantajul e ca se preda la plecare la aceeasi ora.

- gabyry*
[11.05.10 14:03:23]

cristian pinte da clubing in Kavos mama ce este acolo s-a terminat toata treaba, acolo da distractie.

[06.12.11 15:49:22]

Mutat la rubrica "Drumul spre Corfu" (nou-creata pe site)

- YoanaKristina
[01.08.13 15:06:30]

@Sorien*: Salut,

Noi am fost in Corfu tot pe aceeasi ruta: Bucuresti -Giurgiu - Thessaloniki - Igoumenitsa - Kerkyra (Corfu Town). Drumul este bun, chiar si prin Bulgaria - despre care auzisem numai povesti de cosmar! - si se poate face dintr-o bucata, mai ales daca sunteti doi soferi. In Bulgaria drumurile sunt bune, cu GPS nu ai cum sa te ratacesti, exista chiar si bucati mari de autostrada, dar atentie la limita de viteza in localitati (sunt radare peste tot). In Grecia primii 75 km sunt cu drum mai prost (ar trebui reparat), dar apoi drumul este extraordinar de frumos si de bun. Sunt insa destul de multe zone de taxare, cam cate 2,25 euro la fiecare.

Noi am ales totusi sa facem o escala la Paralia Katerini la dus. Statiunea este ingrozitor de aglomerata, dar poetica in felul ei... La intoarcere ne-am oprit in Trikala (frumos oras!) pentru a vedea Meteora...

In Corfu, cel mai mult ne-a placut statiunea Dasia, cu plaja frumoasa, apa limpede si viata de noapte, dar selectia o facem doar dintre Kanoni, Sidari, Gouvia, Palaiokastritsa, pentru ca doar pe aici am testat plajele si viata de noapte, asa ca nu am apucat sa vedem chiar tot. Noi am stat chiar in orasul Corfu si nu ne-a parut rau, pentru ca am avut parte de tot ce ne-am dorit.

Concediu placut!

Publicitate    [17.11.19 11:28:47]