ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2011
DE susu
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 01.08.09
JUL-2011

Casa Bunicii o experienta nu prea placuta

Sighisoara:

Sighisoara e un oras medieval, un loc in care istoria se simte si se pastreaza iar arhitectura cladirilor din centrul vechi au o influenta germana. Am ales o noapte de cazare chiar in cetate. unde gasesti majoritatea obiectivelor interesante, am bifat in agenda Turnul cu Ceas, Scarile Acoperite si Biserica din Deal care erau chiar langa noi, Piata Cetatii, Casa Vlad Dracul, Turnul Cositorarilor, Turnul Cizmarilor, Piata Centrala iar celelalte pe data viitoare. Am vrut ceva aparte care s-a dovedit a fi o provocare pentru al meu sot si anume o casa decorata in stil vechi, denumita “Casa Bunicii”.A trebuit sa se imbete ca sa doarma acolo, dar pentru o noapte ce conta. Turistii straini cauta la noi ceva in genul asta, hoteluri au si ei dar vor sa mearga la gazde care stiu sa-si primeasca oaspetii cu multa dragoste si mese imbelsugate, cu palinca si bucate traditionale. A fost fugitiv si pentru ca mi-a placut foarte mult am ales ca de ziua mea in octombrie sa mai petrecem vreo doua zile acolo pentru a ne odihni dupa concediul care ne-a epuizat dar de data aceasta ne vom caza la Casa Cositorarului si vom pune agenda pe foc.

Casa este exact langa terasa Casa Cositorarului unde puteti savura deserturi minunate (impresii aici). O casa la cheie cu o camera mare cu doua paturi, o canapea, doua fotolii, mobilier vechi, soba si birou. Pe hol se afla o canapea, masa unde puteai manca, televizor si cuier. Bucataria era utilata cu strictul necesar, cuptor cu microunde, aragaz, frigider, chiuveta, dulap cu tot ce-ti trebuie si o baie cam invechita ce-i drept. Camera avea doua ferestre si o priveliste superba.

Este potrivita pentru o familie cu copii care nu vor sa manance in oras si astfel au unde sa-si pregateasca masa. Camera a fost curata, am avut si un calorifer electric pe care la-m folosit toata noaptea caci fusese racoare iar fara el n-am fi rezistat. Gazdele au fost dragute insa cam mirate cand au vazut ca un cuplu de tineri aleg Casa Bunicii si nu Camera Veche sau Camera Contesei, o fi zis ca suntem sonati dar baia nu era nici pe departe cum ar fi trebuit. Exista vreo sase tipuri de camere iar aceasta a fost o casa practic.

Cei care se cazeaza la Casa Legenda beneficiaza de un discount de 25 % la Casa Vlad Dracul insa noi nu am folosit-o, am consumat doar bauturi. Din informatiile stranse am inteles ca preturile sunt foarte mari chiar si cu reducere iar pretul nu reflecta deloc calitatea. Dupa felul de a insista in legatura cu masa la restaurantul Casa Vlad Dracul tind sa cred ca este tot afacerea dansilor sau au un anumit profit. Restaurantul arata foarte bine insa nu era nimeni asa ca mi-au intarit mai mult convingerile. Nu intotdeauna impresiile lasate unor persoane se potrivesc cu ale tuturor celorlalti insa eu m-am ghidat in proportie de 90 % dupa acestea si a cam fost la fel.

Una peste alta ne-am distrat in noaptea aia, vorba sotului ca avem de ce sa ne aducem aminte si sa radem. O fi amenajata in stil vechi insa nu si modern. Baia era groaznica, baie care e cea mai importanta pana la urma, mai rau decat pe vremea bunicii, robinetii cadeau, cada vai de mama ei si igrasie pe peretii holului. Paturile maricele dar nu foarte commode, exact ca pe vremea bunicii, intri direct in pielea personajului. Am vazut ca au mai fost cazati in celelalte camere la casa legenda si impresiile au fost de bine, atunci trebuie sa faca ceva cu aceasta casa. Practic pentru o noapte si un singur dus nu m-a deranjat insa de ce sa nu platesti pentru conditii sis a te cazezi in alta parte. In afara de pozele de pe siteul lor nu am gasit nimic pe net dar aceste comentarii pe blog le-am descoperit deabea dupa ce m-am intors din concediu: *** (editat webmaster)

In concluzie pentru cei care vor sa se cazeze nu mergeti aici, sunt atatea posibilitati de cazare in cetate si poate chiar la preturi mai mici si conditii mult mai bune. Pretul este pentru cazare, fara masa. Serviciile au fost nesatisfacatoare dintr-un anumit motiv care pe noi nu ne-a deranjat foarte mult. Am trimis e-mail cu ora sosirii noastre asa cum ni s-a cerut intre 18-20 iar proprietara s-a scuzat ca inca nu e curata camera in urma celor plecati datorita faptului ca ei au intarziat cu plecatul. Noi oricum vroiam sa mancam si sa ne plimbam nicidecum sa ne cazam imediat, pentru o noapte nici n-am coborat "cufarul" din portbagaj la cat de mare era insa daca la ora aceea tarzie nu era gata camera poate pentru alti doritori va fi o problema asta. Eu una cu siguranta nu as mai merge aici. Revin cu impresii de la Casa Cositorarului

Trimis de susu in 03.08.11 17:59:11
Validat / Publicat: 03.08.11 19:26:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS].

VIZUALIZĂRI: 2652 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (susu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera este foarte mare, din aceasta cauza a trebuit sa punem caloriferul in functiune dar fara el nu faceam fata.

[03.08.11 19:29:18]

Nu inteleg - Casa Bunicii este o unitate de cazare separata de Casa Legenda? ori este o "portiune", o "bucata" din casa Legeneda?

Nici textul tau si nici site-ul oficial nu sunt prea clare in aceasta privinta.

[03.08.11 19:30:25]

@susu, nu este permisa mentionarea blogurilor. Linkul respectiv a fost sters.

susuAUTOR REVIEW
[03.08.11 19:52:44]

Da, Casa Bunicii este separata de celelalte. Proprietarii sunt aceiasi insa probabil pentru ca este o casa la cheie au facut-o separat. Noi am fost la Casa Legenda sa vorbim de cazare si apoi am fost la aceasta casa care este exact perete in perete cu Terasa Cositorarului. Pozele pe siteul lor arata bine insa dupa cum se vede nu au fotografii si in baie. Celelalte sunt camere si se afla la o mica distanta tot in cetate.

[03.08.11 19:59:53]

Mutat la rubrica "Casa Bunicii" (nou-creata pe site)

cathzel
[04.08.11 11:13:26]

Undeva (P03-vedere spre hol) este o poza cu soba de teracota, iar pe peretele alaturat un tablou nu tocmai potrivit pentru "casa bunicii" (oare ce ar fi zis bunica mea daca ar fi vazut un astfel de tablou in casa???)

Pt. Susu: merindele din poza erau din partea "bunicii? sau le-ati adus voi?

susuAUTOR REVIEW
[04.08.11 18:11:39]

Merindele sunt ale noastre iar de tablou ce sa zic, o bunica moderna. Al meu sot ii zice casa groazei nu a bunicii. Nu mai zis de iala si cheie ca era sa ramanem blocati, pe viitor sigur o sa se intample asta la cineva. Sighisoara este superba si deabea astept sa merg din nou

cathzel
[04.08.11 19:55:44]

Merg si eu mai mult spre "casa groazei"... Sincer nu as prea sta pe acolo cu placere. Usa avea cheie? Credeam ca are doar un zavor mare din fier, cu urme de rugina pe el...

Intr-adevar Sighisoara are un farmec aparte.

cathzel, susu
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Bunicii: