SUS

DIN Campulung Muscel
înscris/ă în 28.08.10
JUL-2011

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Mostar, orasul care trebuie vizitat!

Ilustrație muzicală - fond sonor/video consultare impresii:
EMIR KUSTURICA & TNSO - Karakaj

La inceputul lunii iulie, am fost cu familia in vacanta in Croatia (impresii aici), pe cont propriu, cu masina personala. In stabilirea traseului catre destinatie, am preferat varianta de mers prin Bosnia -Hertegovina datorita lucrurilor frumoase pe care le-am auzit despre frumosul peisaj din Bosnia, cat si dorintei de a vizita neaparat Mostarul.

Ce sa spun, Mostarul este ceva care nu se poate descrie in cuvinte! Pur si simplu te impresioneaza de la prima vedere. Este un loc plin de istorie. Este locul de imbinare a doua civilizatii, de-o parte si de alta a raului Neredva a carui apa este de un verde- azuriu impecabil. Punctul forte este podul Stari Most din centrul istoric, pod cu o semnificatie istorica... si cata istorie poata sa contina acest pod ce a fost bombardat cu salbaticie in timpul razboiului croato - bosniac din 1993 si refacut din temelii ulterior, cu eforturi financiare internationale si cu sprijinul scafandrilor armatei ungare care au scos de pe fundul raului Neredva resturile de piatra ce au fost folosite la reconstructia podului. Reconstructia podului fost facuta respectand procedurile si metodele originale. Zona veche a orasului este marcata de frumoasele cladiri cu originalitate musulmana, unele dintre acestea continand si astazi urmele distructive ale razboiului. In aceasta parte a orasului intalnesti acea atmosfera orientala, cu tarabe pline de suveniruri cu specific, insa si suveniruri in care prezenta razboiului se face simtita... ma refer la acele suveniruri confectionate din gloante sau tuburi de gloante.

Pentru a intra in atmosfera locului si a intelege pe deplin semnificatia istoriei orasului, va recomand ca in cazul in care mergeti de unii singuri sa va faceti o sumara documentare prealabila despre istoria acestui oras. Va ajuta foarte mult in a intelege lucrurile la adevarata lor valoare.

La tot pasul simti caldura localnicilor care te intampina cu ospitalitate ori de cate ori le treci pragul. Pe malurile raului Neredva, in zona podului, se gasesc acele vestite terase unde nu poti sa te simti altfel decat minunat! Sunt vestite prin amplasamentul lor, ascunse printre vegetatia de pe malurile raului, unde, de obicei, se ajunge "racolati de pe strada" de o tanara ospitaliera care te conduce la una dintre aceste terase "pierdute" sau "suspendate" pe peretii din piatra ce formeaza malurile raului. Daca ajungeti in Bosnia sau intentionati sa mergeti in Croatia, alegeti cu toata increderea aceasta varianta de drum prin B. Hertegovina si OBLIGATORIU includeti o oprire macar de o zi in Mostar! Nu o sa regretati!

Impresii încărcate de dan16 in 02.08.2011 21:34:09

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 02.08.11 / 22:17:06

VIZUALIZARI: 5483

A fost prima sa vizită/vacanţă în BOSNIA-HERZEGOVINA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (dan16); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6750 PMA (din 10 voturi) nota2

[02.08.11 23:47:31]

Sper sa placa melodia postata! :)

[03.08.11 18:05:26]

Mie mi-a placut foarte mult!! Super!

- mihaella35
[06.03.12 10:34:55]

@dan16:

As vrea sa stiu daca v-ati cazat in Mostar si daca da unde si daca ati facut rezervarea inainte sau ati cautat acolo si ati gasit. Am mai fost in Mostar in urma cu 3 ani, dar numai l-am traversat in drum spre Makarska.

Acum sintem un grup mai mare si am vrea sa innoptam in zona.

[06.03.12 22:11:05]

@mihaella35: Salut.

Da, am stat o noapte in Mostar, la pensiunea Mostar Inn, pe malul drept la raului Neretva, aproape de Podul Stari Most. Nu am facut rezervare initiala, intrucat am mers pe principiul "gasim la fata locului" si bine am facut. Pe site camera la pensiunea respectiva era la 42 euro, daca imi amintesc eu bine, iar mergand direct acolo, am luat camera cu doua paturi, baie proprie, balcon, aer conditionat, tv, cu 30 euro. De fapt, intreaga vacanta, inclusiv in statiunea Brela din Croatia unde am stat 8 zile, am mers tot pe acelasi principiu si din nou pot spune ca, bine am facut. A fost mult mai avantajos!

Despre orasul Mostar ce pot sa-ti spun... merita a fi vizitat! Oricum, in zona Stari Most sunt o sumedenie de pensiuni la care sigur o sa gasesti cazare dupa gustul tau! Eu nu am stat sa caut, deoarece am ajuns in Mostar pe la 8 seara, pe o ploaie TORENTIALA si, coincidenta, prima pensiune care mi-a aparut in vizor, printre stergatoarele masinii, s-a nimerit tocmai aceasta, pe care o cunosteam din fotografiile de prezentare de pe site-urile de profil. Personal am fost multumit... pentru o noapte pot spune ca fost chiar super-OK!

Succes!

- tirol
[19.06.12 10:51:32]

Un vot maxim pt un review deosebit de frumos si util

Dupa 7 zile de kotor, 2 zile de brela si alte 2 zile de plitvice, dupa parcurgerea randurilor tale, s-a infiripat ideea sa iti urmez pasii, la intoarcerea spre casa, prin Mostar. Pe 5 iulie, cred!

Imi poti sugera o cazare sau, asa cum voi ati procedat, ne vom hotari la fata locului?

In ce moneda ati platit?

Orice alte sugstii pt acest traseu vor fi apreciate la adevarata lor valoare

Ar trebui sa am emotii la vizitarea acestei tari?

Vacante resite!

[19.06.12 17:27:55]

@tirol: Salut!

Dupa cum am spus, noi am preferat sa mergem pe principiul cazarii direct la fata locului. Coincidenta a facut sa "nimerim"... si acesta este cuvantul potrivit, la pensiunea la care, fiind in faza de documentare initiala premergatoare plecarii in vacanta, intentionam sa rezerv o camera prin intermediul site-urilor de pe net. Insa m - am razgandit si bine am facut! Dupa cum spuneam, am nimerit exact la Pensiunea MOSTAR INN, ca urmare a faptului ca am ajuns seara in Mostar, pe o ploaie torentiala!! Si cum mergeam cu masina uitandu - ne dupa un loc de cazare, ne-a rasarit in cale pensiunea respectiva. A fost bine. Ca pret, pe site camera tripla era parca 40 euro, iar noi am stat cu 30 euro. Ce pot sa - ti spun, pensiunea este asezata foarte aproape de Stari Most, principala atractie turistica, la cca. 5 minute de mers pe jos, pe malul drept al raului Neretva (in sensul de curgere a apei). Iti recomand sa mergeti pe acelasi tip de cazare, adica la fata locului. De fapt, mergand catre Stari Most, am vazut foarte multe pensiuni, care mai de care mai cochete, pe toate gusturile, care aveau disponibile camere (placute afisate cu SOBE, ZIMMER, ROOMS). De platit se poate plati atat in euro cat si marci convertibile, insa euro e de baza... merge peste tot.

Cat priveste eventualele riscuri, te asigur ca nu sunt mai mari ca si cand ai merge cu bicicleta pe strada! Ca recomandari, mergi cu viteza legala, farurile aprinse peste tot pe faza de intalnire ( nu si proiectoarele de ceata ), centura pusa si in rest, DRUM BUN!

Apropo! Era sa uit! ca sa intelegi adevarata frumusete "istorica" a Mostarului, documenteaza - te mai inainte pe net, ce a insemnat si mai bine zis, ce s-a intamplat in Mostar de -a lungul istoriei, mai ales cea recenta, a razboiului din anii 90.

VACANTA PLACUTA! Si la intoarcere sa ne impartasesti impresiile tale.

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[14] foto. Click pe poze pentru a le mări

P07 [JUL-2011] Alte terase pe malul raului

P09 [JUL-2011] Vedere asupra podului, dinspre centrul istoric

P10 [JUL-2011] Pe strazile centrului istoric

fotografii din vacanta la Descoperă Mostar şi împrejurimileFoto VOTATĂ de mine!
P11 [JUL-2011] Suveniruri "din razboi"

fotografii din vacanta la Descoperă Mostar şi împrejurimileFoto VOTATĂ de mine!
P12 [JUL-2011] Alte suveniruri "de razboi"

P13 [JUL-2011] Urme ale razboiului

P14 [JUL-2011] Pe Stari Most