ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 07.06.11
SEP-2009

Un hotel dragut

Am avut bilete pentru Delphin De Luxe, achitate din luna iunie, dar cind am ajuns la hotel ni s-a spus ca, fiind sarbatoarea Ramadamului, nu mai au camere libere, dar vom fi cazati la Delphin Botanik si peste 4 zile vom primi o camera frumoasa cu vedere la mare pentru restul sejurului. Cum eram foarte obositi de pe drum, am acceptat varianta lor (si nu am mai plecat nici dupa 4 zile).

Am ajuns la Delphin Botanik unde am fost serviti cu sampanie, fructe, bombonele, etc. Formalitatile de cazare au durat aprox. 15 min., am primit bratarile si un bel boy ne-a condus cu bagajele in camera si ne-a prezentat resortul, camera si asa a inceput concediul.

Hotelul este format dintr-un corp principal (unde este receptia, cabinetul medical, sala de jocuri, biliard si sunt si citeva magazine) si 6 corpuri cu nume de flori.

Am fost cazati in corpul Rose la etajul 5 cu vedere la mare, Luna Park si hotel Mukarnas.

Am uitat sa va spun ca am primit doua bratari in asa fel ca puteam sa beneficiem de serviciile ambelor hoteluri.

Camera: aprox. 27mp, cu mobilier clasic si vechi, cu mocheta, un pat dublu si unul simplu (cam mici), o canapea, dulap pentru haine, seif gratuit, internet gratuit (functiona cam prost), Tv, aer conditionat care functiona foarte bine, un balcon micut cu uscator de prosoape. Minibar cu apa, si racoritoare din gama Pepsi, alune si batoane de ciocolata. Baia cu cada, dotata cu consumabile. Curatenie se facea zilnic, superficial si la ore nepotrivite.

Restaurante si baruri: hotelul are un restaurant principal, unde se serveau toate cele trei mese, cu destule locuri afara, dar si inauntru.

Mincarea pe toate gusturile, incluzind peste, carne de pasare, mincaruri cu legume, orez, paste, salate, cartofi prajiti, prajituri, torturi, baclavale, fructe (mere, pere, prune, smochine, portocale, pepene rosu si galben, fintina de ciocolata. Exista si un diet corner si un bufet pentru copii. Bauturile se puteau comanda la chelneri, care se plimbau cu un fel de carucior cu bauturi printre mese (astfel vedeai ce marca de bautura iti serveste si care erau foarte prompti, sau puteai sa le iei direct de la bar. Sucurile erau la cutie (gen Capi de la noi) sau la dozator, si erau bune. Cafeaua la dozator (expreso-buna) sau comandata la bar sau chelner (cafea turceasca).

In cursul zilei se poate minca la restaurantul de linga piscina principala pina la ora 15, un meniu mai usor cu paste, orez, salate, fructe si citeva feluri de prajituri.

Mai existau 6 restaurante a-la-carte (la care nu am fost), 7 baruri.

Plaja: Cu pietricele. Era pe doua nivele. Pe nivelul de sus erau asezate niste ghivece mari cu palmieri care mai imbunatateau privelistea si tot aici erau si baldachine (cearceafurile nu erau schimbate zilnic, iar perdelele erau cam murdare). Existau si podete din lemn acoperite cu mocheta printre scaune si spre mare.

Marea cu pietricele, se adinceste la 2-3m de mal si, in perioada in care am fost noi, cam agitata, dar curata si calda (28,29 grade).

Am rezolvat problema pietricelelor cu incaltari de plastic de la magazinul hotelului (la un pret convenabil) si ne-am bucurat de plaja si baie.

Piscinele, 3 exterioare (1,40m, 1,60m si una pentru copii), erau curate si se gaseau sezlonguri si la ore mai rezonabile, desi se practica rezervarea cu prosopul. La una din piscine erau si 5 tobogane, care functionau intre anumite ore.

Pentru copii exista mini club si luna park (cu o roata mare, trenulet, masinute care se ciocneau, etc.).

Distractie si relaxare: La piscina principala erau in timpul zilei activitati si muzica. Distractia aici era maxima.

Seara era discoteca pentru copii, spectacole cu tema, destul de dragute.

Am lasat la urma ce era mai bun: gradina hotelului, frumos mirositoare, cu mii de soiuri de plante si arbori, cu alei din marmura, foarte curata si ingrijita.

Pentru relaxare exista centrul spa cu preturi usor negociabile.

Daca vreti sa va plimbati prin zona, nu prea aveti pe unde. Pe o parte a strazii sunt hoteluri si pe cealalta cimp. Faleza nu exista.

Cumparaturi daca vreti sa faceti trebiue sa stiti ca este o zona cu preturi mari, si la bazarurile din zona si la cele de pe drumul spre Alanya (inclusiv din orasul Alanya) in comparatie cu preturile din Antalia sau Side.

Am facut si citeva excursii: Aspendos, Termesos, Cascada de la Manavgat, Alanya.

Am prins si noi Gala (cu dresura de catei, dansatori carora eu le spun Ninja, dansuri orientale, artificii, acrobati, etc.), si ne-a placut foarte mult.

Puncte slabe: 1) plaja.

2) seara zgomot de la Luna Park si de la Hotelul Mukarnas (ne-am obisnuit dupa primele 2-3 zile)

Daca asi reveni la acest hotel? Chiar si dupa concediul de la Royal Dragon, cu siguranta da. Pentru personalul foarte prietenos, gradina superba si pentru atentia care se acorda fiecarui client.

Trimis de ania in 02.08.11 20:38:41
Validat / Publicat: 02.08.11 21:23:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istambul, Kusadasi, Marmaris, Bodrum, Konia, Cappadochia, Side

VIZUALIZĂRI: 1527 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ania); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Un colt de gradina cu cactusi.

[02.08.11 21:22:30]

Un review echilibrat si obiectiv. Notele (care unora li se pot parea prea mici fata de gradul de multumire-satisfactie ce razbate din review) reflecta termenul de comparatie superior -- sejurul de la Royal Dragon, un hotel din clasa Delphinului DeLuxe -- apropo de ce nu v-ati mutat, dupa cele 4 zile?

[03.08.11 12:32:03]

Multumesc pentru aprecieri.

Ne-am hotarit sa raminem aici din mai multe motive:

- gradina hotelului care era impresionanta. Noi nu mai vazusem in Turcia o astfel de gradina, desi inteleg ca mai sunt si alte hoteluri cu gradini frumoase

- hotelul beneficiaza de mai multi metrii patrati decit Delphin De Luxe, deci totul este mai "aerisit" si parca ai mai multa intimitate

- deja ne cunostea personalul, de la cel care se ocupa cu scaunele la plaja, chelnerii de la masa sau de la baruri, care cum ne vedeau ne ofereau locurile preferate de noi sau racoritoarele preferate

- nu am vrut sa mai string bagajele si sa le mai desfac inca o data, deoarece mai facusem acest lucru la Istambul si in Cappadocia.

Nu am regretat alegerea facuta, desi am fi beneficiat cu siguranta de o camera mai buna, dar am stat foarte putin in camera.

Cei de la Delphin De Luxe ne-au oferit niste atentii (o umbrela, o geanta de plaja si un tricou) pentru discomfortul provocat, iar cei de la Botanik pe linga citeva mici cadoute, ne-au oferit si 4 zile la centrul spa, in semn de multumire ca am ales sa raminem la ei.

RossoNerro
    [05.08.11 10:12:05]

Buna ziua,

Va rog respectuos, daca puteti, sa imi precizati traseul (ruta auto) dintre DBWP (Alanya) si Capadocia.

Multumesc si astept raspuns.

[06.08.11 08:24:36]

Buna ziua, RossoNerro.

Ruta aleasa de noi a fost: Alanya- Manavgat-Akseki-Derebucak- Beysehir-Konia-Aksaray-Nevsehir-Urgup.

Noi de fapt am facut traseul in sens invers, din Cappadocia spre Alanya.

Daca te uiti pe harta o sa vezi ca drumul este prin munti si nu pare un drum important. Dar spre surprinderea noastra drumul a fost foarte bun, cu doua benzi pe sens, bine marcat si semnalizat (la 1820m asfaltul era impecabil). Nu a fost aglomerat decit in zona Antalyei Managvat si in zona orasului Konia.

Am plecat din Urgup in jurul orei 10, ne-am oprit in Konia pentru 2 ore, unde am vizitat Muzeul Mevlana si ne-am plimbat putin prin zona (Mevlana a fost fondatorul ordinului sufit al Dervisilor Rotitori).

Am mai facut inca o oprire scurta pe drum si la ora 18 eram la Delphin Botanik.

Sper ca informatiile mele sa-ti foloseasca si daca mai ai intrebari o sa-ti raspund cu placere.

[06.08.11 08:36:45]

Pentru RossoNerro.

Scuze, am facut o greseala, nu am trecut prin Antalya.

Am vrut sa spun de zona aglomerata din zona Manavgat. (nota webmaster: am corectat in textul ecoului precedent)

Iti doresc drum bun si concedii placute.

RossoNerro
    [06.08.11 21:58:34]

Buna seara,

Va multumesc pentru amabilitate si promptitudine, informatiile mi-au fost de un real folos.

Sa auzim numai de bine si TCB.

ania, RossoNerro
    Alte impresii din această RUBRICĂBotanik Hotel & Resort (ex Delphin Botanik) [Okurcalar]: