ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2011
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 08.04.11
JUL-2011

Liniste, confort, atmosfera calda

Tocmai am revenit din sejurul din Apuseni, unde, pe langa zona minunata si oamenii deosebiti, am gasit si un loc in care ne-am simtit foarte bine! Chiar m-am mirat cum de nu am gasit nimic despre el aici si am zis ca merita din plin sa afle si altii!

Am ajuns in Arieseni dupa ce rezervasem din timp o camera in alta pensiune, gasita pe net, dar la fata locului... dezamagire. Nu are rost sa mai comentez situatia, mai ales ca din cauza asta am ajuns la CASA DE VIS, locul perfect pentru cine doreste liniste, relaxare, confort si respect din partea gazdelor. Chiar mai mult decat respect, as spune caldura sufleteasca.

Am avut noroc pentru ca am gasit o camera libera, pentru ca toate celelalte erau ocupate si urmau si alte rezervari. Erau persoane care revenisera si nu e de mirare. Concret:

Pensiunea este amplasata chiar la DN 75, soseaua care urmareste raul Aries, accesul in curte se face pe o punte solida peste rau. Parcarea este amenajata chiar la DN, dar in siguranta si cu locuri suficiente. Noaptea este foarte bine luminata.

Curtea are un mic iaz cu pastravi (care se pot pescui si pregati de catre gazda in bucatarie), are leagan, terasa spatioasa si umbroasa. Deasemeni, exista o terasa in spate, cu vedere spre padure, cu mese si banci de lemn. Ambele terase au alaturi gratare.

Camera este mare, spatioasa, cu mobilier de lemn masiv, cu doua paturi (care se pot transforma in unul singur foarte simplu, cu ajutorul pilotelor aflate la discretie in sifonier), noptiere cu veioze, masa, doua scaune, sifonier cu umerase suficiente, comoda pentru televizor, in interior avand frigiderul, cuier foarte util. Pardoseala era acoperita cu mocheta integral.

Dotarea si amenajarile sunt facute cu mare grija si bun gust, totul de calitate. Lenjeria alba si totul foarte curat.

Baia este mare, moderna, are cabina de dus, chiuveta cu un dulap foarte incapator, sunt suficiente cuiere pentru prosoape, halate etc. Are si uscator de par. Am gasit papuci, sapunuri, sampon, sapun de maini lichid de calitate, prosoape albe (3 marimi), curate, pufoase si parfumate. Desi nu are geam, sistemul de aerisire este eficient, nu sunt probleme cu mirosul sau umezeala. Exista si un odorizant de camera in baie. Apa calda, fierbinte chiar si cu presiune la orice ora.

Balconul nostru avea vedere chiar spre Aries si padurea de brazi din fata, o incantare!

Gazdele aveau pentru toti palinca din zona, ceai.

Accesul la bucataria utilata cu toate cele necesare este asigurat fara probleme. Noi n-am gatit, dar am vazut alte persoane, erau cateva familii cu copii mai mici.

Din pacate, nici nu am mancat acolo si nu stiu care sunt preturile.

Mi-a placut foarte mult si faptul ca intr-una din zile a plouat puternic si s-a racit destul de tare (seara erau 10 grade maxim, desi era 20 iulie!), iar gazdele au pornit caldura pentru cateva ore, desi in camere nu era asa frig. Ne-au servit cu palinca, ceai, sa ne incalzim. Nu a fost nici curent atunci, ne-au dat lumanari parfumate... Si uite asa o situatie aparent neplacuta, a devenit chiar romantica. Din fericire dimineata s-a reparat curentul electric.

Au fost patru zile frumoase, intr-un loc in care speram sa revenim!

Trimis de Rodici in 02.08.11 11:09:07
Validat / Publicat: 02.08.11 13:08:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ARIEȘENI [AB]. A mai fost în/la: Maramures, Bucovina, Neamt, Sibiu, Sighisoara etc.

VIZUALIZĂRI: 3555 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rodici); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera nr. 6
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.00 EUR pe cameră

trandafir 1970
    [02.08.11 14:58:22]

"Casa din vis" se afla cumva langa pensiunea "Moara Titului"?

Frumos scris, ma bucur ca ai descoperit aceasta zona minunata a tarii!

RodiciAUTOR REVIEW
    [02.08.11 16:23:35]

Da, este in Arieseni, la 200-300 m de ,,Moara Titului''.

RodiciAUTOR REVIEW
    [03.08.11 09:07:59]

Precizare: costul sejurului nu reprezinta doar cazarea in cele 4 nopti, ci si mancarea, intrarea la muzee sau alte obiective, souveniruri etc.

Rodici, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa de Vis: