ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.06.2009
APR-2009
single

Spectaculos si aparte

Cyprus - Sarbel - Mi Chica

Un hotel cu totul si cu totul exceptional. Nu stiu exact cat costa sejurul acolo (eu am fost intr-un infotrip, ca invitat... colateral, fara conexiuni cu lumea agentiilor), dar daca va permiteti, va recomand neaparat sa incercati acest hotel.

Un stil arhitectonic unic la exterior, ce re-creeaza lumea elenica la apogeul dezvoltarii ei - colonade, fresce, sculpturi si ansambluri statuare peste tot in resort; luxul stil "Antalya" la interior, inclusiv servicii de inalta clasa; un resort aerisit (extrem de generos spatiul) si cu desavarsire elegant in tot si in toate.

Plaja de o frumusete ireala, extrem de generoasa ca intindere, cu nisip super-fin; apa de o claritate nemaintalnita de mine (nici macar pe tarmurile si plajele cu pietre!! ) ; intrare in mare incredibil de lina (cred ca mergi aproximativ 200 de metri pana sa-ti ajunga apa la gat! ) - expres recomandabil pentru famiiile cu copii mici!

Seara puteti vedea un joc spectaculos de muzica, lumini si. . apa (e o fantana arteziana spectaculoasa, imensa, care arunca apa sincronizat cu muzica si luminile - ceva similar cu fantanile din cazinourile de la Las Vegas) care-ti taie respiratia si-ti incanta toate simturile.

Despre mancare - nu am apucat sa-mi fac o parere concludenta, insa nu as acorda 100% la acest capitol, pentru ca nu am vazut diversitatea si spectaculozitatea din Antalya. Desi poate e gresit sa raportezi totul la conditiile oferite de hotelurile de top din Antalya, nu reusesc deloc sa nu fac asta:)

In ce priveste capitolul fotografii: din pacate, am avut o o problema tehnica cu aparatul imprumutat de mine pentru acel sejur; incerc totusi sa vad daca pot recupera (si uploada) macar cate ceva...

Trimis de tm67bru in 04.06.09 14:14:21

VIZUALIZĂRI: 6263 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tm67bru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P4x zona de bungallouri - spre deosebire de alte hoteluri vizitate, conditiile de bungallow mi s-au parut la fel de bune, ba poate chiar mai bune

Cristian_h*
[22.12.09 01:04:49]

ceva-mi spune ca tm67bru stie ce spune despre acest hotel , nu stiu ce va spune despre aceasta melodie

webmasterXY*
[22.12.09 08:25:45]

Chiar daca a vizitat hotelul cu viteza unui infotrip, lui tm67bru cred ca i-ar fi placut sa savureze o cafea pe aceasta melodie .

tm67bruAUTOR REVIEW
[22.12.09 08:48:59]

webm99 stie!

vi_chy*
[22.12.09 10:11:56]

Interiorul hotelului (poza 2 si poza 3) seamana izbitor cu interiorul hotelului Titanic din Antalya. Titanicul fiind construit mai demult probabil a constituit o forma de inspiratie.

Alex_Macedo
[22.12.09 10:15:33]

... pentru Cipru... arata bine hotelu'!!! iti cam da'n freza, luxul!!... ma gandesc ca daca bag din tzechinii proprii, ma va arde la buzunar!! Numai prin aparitie, locatia lasa un iz de "cost de bar-de-noapte"!!! Cu toate astea, intodeauna am fost atras catre zona amestecata, turco-elena a Ciprului!!!

... by the way... in locatia asta as putea gusta un concediu de... 1 an!!

Mircea86*
[09.05.10 13:40:02]

Ciprul de Nord e putin cunoscut de romani.

Am stat doua zile la acest hotel la sfarsitul lunii aprilie in 2009. E un hotel luxos, grandios insa si cu un pret pe masura.

Ce va pot spune insa e ca merita sa vizitati Ciprul de Nord, locuri superbe, veti mai merge cu siguranta acolo.

Hotelurile in general respecta nuamrul de stele acordate iar Kaya Artemis este una din minunile lumii moderne.

Bmona
[28.03.11 09:54:41]

Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti ce agentii cunoasteti care sa aiba in oferta acest hotel.

Va multumesc!

tm67bruAUTOR REVIEW
[28.03.11 10:07:08]

Ciprul de Nord fiind recunoscuta doar de Turcia, foarte probabil vei putea gasi vreo oferta la acest hotel doar la vreo agentie turca.

Anii trecuti un mare tour-operator roman a incercat sa oferteze aceasta destinatie (inchiriase chiar si charterele) insa a trebuit sa renunte datorita complicatiilor politico-diplomatice.

Bmona
[28.03.11 10:09:37]

Multumesc mult!

Toate cele bune!

TraianS
[28.03.11 11:01:22]

Faza cu hotelurile astea e urmatoarea. In Turcia sunt interzise cazinourile. La fel in Cipru de Sud. In Cipru de Nord, care o tara recunoscuta doar de Turcia, cazinourile sunt permise. Cipru de Nord a devenit un fel de Las Vegas al Turciei.

Kaya Artemis e unul dintre hotelurile noi. In Bafra, pe coasta de sud, de la Famagusta sunt ceva km de mers pe coasta, statul a alocat mai mult pamant pentru constructia a mai multe hoteluri. A fost o schema a guvernului, care a acordat mai multe facilitati investitorilor.

Astfel sunt mai multe hoteluri in constructie in acea zona. Artemis e singurul care e terminat. Celelalte sunt in constructie, dar putin s-a stopat treaba de cand cu criza.

Cazinourile isi aduc clientii direct din Turcia si le platesc, hotelul, drumul, absolut totul, cu conditia ca ei sa joace in cazinou. Baskanii sunt luati de la aeroport in limuzine si masini de lux. Mai toata spuma Turciei se perinda pe la cazinourile din Cipru.

Ultimul hotel care s-a deschis acuma si care le-a luat maul la toti e: Kratos Premium Hotel, e foarte aproape de Girne. Au vrut sa o aduca la deschidere pe Jenifer Lopez si a fost mare show, deoarece grecii au facut niste petitii si nu a mai venit. Kratos il gasiti pe internet.

Am sa scriu mai multe despre Cipru de Nord, cand am sa apuc.

calatorul
[21.10.14 16:17:32]

Noi am renuntat de mai multa vreme la hotelurile uriase cu aspect de bloc, aglomerate si pline de turisti, pentru resorturile cu vile/pensiuni/casute izolate, de regula apartament ca sa incapem toti 4, la preturi mai bune decat 2 camere.

Si constat ca desi am stat la multe vile/casute neclasificate, aproape toate erau de 4/5 stele usor, si preturi de 3 maxim 4 stele, doar ca fara mancare oferita.

Am retinut sfaturile, multumim, si un vot.

Alex_Macedo, Bmona, calatorul, Cristian_h*, Mircea86*, TraianS, vi_chy*
Alte impresii din această RUBRICĂKaya Artemis Resort & Casino [Bafra]: