ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2011
DIN: timisoara
ÎNSCRIS: 01.08.11
JUL-2011

Concediul cel mai reusit de pana acum

Saptamana trecuta ne-am intors din concediu, unde am fost cazati la acest hotel sistem UAI, foarte curat si frumos cu multe flori si verdeata. Hotelul este situat la o distanta de aprox. 1 ora de mers cu masina de aeroportul Antalya.

In ceea ce priveste ponderea nationalitatilor cazate la acest hotel, in perioada in care am fost cazati noi eram doar vreo 5 familii de romani. Cei mai multi erau nemti si belgieni, dupa care rusi, turci si francezi, am vazut si cateva familii de unguri.

Personalul hotelului a fost foarte primitor, amabil, am reusit sa ne intelegem in engleza, insa din cate am observat, in afara de turca, stapanesc mai bine germana si rusa, insa dupa cum spuneam si anterior am reusit sa ne facem intelesi, astfel incat nu am fost deranjati de acest aspect.

Tot personalul lucra foarte mult.

Datorita orarului de zbor am ajuns la o ora foarte tarzie la hotel in jurul orelor 23,30.

In ciuda orei tarzii la care am sosit la hotel la intrare am fost intampinati cu sampanie si rahat turcesc, fiind intrebati daca dorim sa si mancam, iar bagajele noastre au fost preluate de catre personalul hotelului.

Check-in-ul s-a realizat rapid in aprox 10 min. Am primit un port card care continea 2 cartele de acces in camera si 2 cartele pentru prosoapele de plaja, precum si un plic care continea:

- informatii legate de conceptul hotelului si orele de functionare ale restaurantelor si barurilor,

- o solicitare din partea conducerii hotelului prin intermediul careia se facea un apel catre clientii hotelului sa nu mai rezerve sezlongurile cu prosoape si alte obiecte personale de la primele ore ale diminetii, deoarece astea sunt suficiente pentru toata lumea, iar personalul hotelului isi rezerva dreptul sa ridice toate efectele personale care sunt folosite in scopul rezervarii sezlongurilor. Ca si o paranteza doresc sa arat faptul ca intradevar erau foarte multe senzlonguri cu umbrele si la piscine si in gradina, precum si pe plaja (cele de la plaja erau amplasate sub un paravan fix), insa cu toate acestea lupta cu cei care rezervau sezlongurile a fost castigata pe departe de clienti deoarece la piscine nu gaseai locuri sa te asezi, cand treceam pe acolo dimineata, deobicei pe la ora 8 erau deja toate ocupate (dupa masa daca stateai la panda puteai sa ocupi vreun sezlong ici colo la piscina, ramase libere de catre cei care plecau), in gradina (pe sezlonguri si pe perne/balansoare) si pe plaja gaseai locuri si putin mai tarziu. Noi stateam dimineata pe plaja si dupa masa mergeam la piscina dupa ce in prealabil ne uitam sa vedem daca gasim sezlonguri libere.

Revenind la check-in - am fost condusi in camera unde ni s-a explicat modalitatea de utilizare a seifului si a aerului conditionat, am primit si alte informatii ex: cele legate de minibar (care se umplea zilnic cu 2 doze de coca cola 330 ml, 2 doze de bere Efes 330 ml, 1 doza de fanta 330 ml, 2 flacoane apa minerala 250 ml, 4 flacoane apa plata de 500 ml fiecare).

Camerele hotelului sunt mari, moderne, curate si frumoase, mobilier nou, mocheta pe jos, patul era confortabil (format din 2 paturi de 1 pers alaturate) + o canapea moderna, LCD, telefon in camera si in baie, seif electronic, internet wireless gratuit in tot hotelul (iti dadeau de la receptie parola), aer conditionat centralizat (in fiecare camera era un panou aflat pe un perete cu ajutorul caruia se putea regla temperatura si intensitatea dupa dorinta fiecaruia). Aerul conditionat era astfel amplasat incat sa nu bata direct pe pat

Baia era cu vana si dus, uscator de par, oglinda care mareste, 2 prosoape mari si 2 mici, sapun, dus gel, sampon, balsam, spuma de baie, bete de urechi, demachiante, pila de unghii, 2 halate de baie, papuci de unica folosinta foarte pufosi si confortabili.

Camerele au balcon (nu foarte mare) in care era o masuta si 2 scaune, suport de uscat haine, scrumiera si chibrite (la turci este interzis fumatul in toate spatiile inchise astfel incat se putea fuma doar in balcon, pe terase... adica in aer liber).

Tot in camera era si un fierbator de apa si un flacon de 2 litri de apa plata, precum si ceaiuri de diferte feluri, plicuri de ness, lapte praf pt cafea, zahar alb si brun, indulcitor pentru diabetici, un carnetel de notite si creion.

Dulapul din camera era spatios, dotat cu umerase si sertare. In dulap erau si: burete cu silicon pentru lustruit pantofii, material de bumbac pentru lustruit pantofii, limba de pantofi, set de ac si ata, plase cu sigla Amara, inca un set de perne.

In camera era un biblioraft cu informatii legate de hotel si de serviciile acestuia in mai multe limbi (engleza, turca, germana, rusa). Aveau un meniu de perne (5 feluri de perne, chiar si ortopedice), schimbarea pernelor standard existente in camera se solicita la receptie.

In ceea ce priveste locurile unde se putea manca la hotel:

Erau 3 restaurante a la carte cu specific pescaresc, turcesc si italian unde se putea manca pe baza de rezervare (noi nu am folosit acest serviciu).

Era un restaurant denumit Bistro care avea si terasa si care era deschis 24 de ore si unde se puteau manca pe tot parcursul zilei fructe, salati, gustari usoare, precum si comanda tot felul de bauturi si cocktailuri (erau o multitudine de cocktailuri pe care le puteai comanda, si o varietate mare de bauturi pentru care nu se percepea nici un pret suplimentar).

Era un alt restaurant (Main Restaurant) unde se servea micul dejun si cina cu terasa (vedere la mare, gradina si piscine) stil bufet suedez cu o gama diversificata de feluri atat la micul dejun cat si la cina, foarte multe fructe si dulciuri bune, fresh-ul de portocale de la micul dejun era deosebit, vreo 20 de feluri de paine, colt special cu mancare pentru copii, pentru persoanele care au diabet precum si pentru cei care mananca la regim.

Spre deosebire de alte dati la acest hotel am mancat si fructe de mare (scoici, calamari, crabi), diferite feluri de peste (prajit, pe gratar)...

Pranzul era servit in aer liber, pe o terasa situata langa una dintre piscine, de asemenea cu o larga varietate de mancaruri (inclusiv chinezeasca, diferite supe, cartofi de toate felurile – prajiti, piure, la cuptor, natur, orez, paste, tocanite, fripturi, carne pui, vita, miel sub diverse forme...).

Bauturile erau servite atat la micul dejun cat si la pranz si cina de catre ospatari la mese. Acest lucru putea constitui un inconvenient in momentele in care era foarte aglomerat si trebuia sa astepti destul de mult dupa comanda (am patit si noi acest lucru in prima zi la pranz deoarece era in jur de ora 13, in zilele urmatoare am luat pranzul in jur de orele 14, aspect care s-a dovedit a fi mult mai bun deoarece nu mai era asa mare inghesuiala, gaseai cu usurinta locuri libere, iar timpii de asteptare dupa bauturile comandate nu era asa de mare).

In celelalte momente ale zilei, se mai puteau lua gustari fie de la barul de pe plaja (kebab, hot dog), sau de la o terasa situata in gradina, ori incepand cu orele 15 la terasa unde se servea si pranzul (hamburgeri, cartofi prajiti, placinte, inghetate, fructe, deserturi...).

Barurile: pe plaja cu terasa acoperita si mese cu scaune (sucuri, bere, apa, cred ca si altfel de bauturi alcoolice, nu stiu exact pt ca nu am comandat de acolo), langa piscina (sucuri, bere, apa, cred ca si altfel de bauturi alcoolice, nu stiu exact pt ca nu am comandat de acolo), un bar interior (sucuri, bere, apa, cocktail-uri, alte bauturi alcoolice – ex: cognac, whiskey, gin, vodka, rum...), precum si la Bistro unde se puta servi atat in interior cat si pe terasa (sucuri, bere, apa, cocktail-uri, alte bauturi alcoolice – ex: cognac, whiskey, gin, vodka, rum...), seara se amenajau langa piscina unde ziua erau sezlonguri, precum si pe terasa unde se servea pranzul mese cu lumanari, unde de asemenea se puteau comanda sucuri, bere, apa, cred ca si altfel de bauturi alcoolice, nu stiu exact pt ca nu am comandat de acolo.

Piscinele erau: una de relaxare cu adancimea de 1,10 m, una mai mare unde era mai multa animatie, cu adancimea de 1,40m, o piscina pentru copii si una cu tobogane. In interior erau 2 piscine una mai mare (cu apa destul de rece) si una mai mica (nu am intrat in ea) precum si un jacuzzi adancime 80 cm (cu apa calduta si jeturi de apa destul de puternice).

Plaja si marea: plaja (decorata cu steag albastru) era lata cu nisip, sezlonguri situate sub paravane, insa pentru cine dorea sa stea la soare, erau si locuri la soare sub paravan, sau se puteau muta sezlongurile intr-o portiune neacoperita de paravan.

Intrarea in mare era lina, apa marii calduta, nu erau alge, insa mai simteai pietre prin apa, uneori destul de mari.

Langa plaja hotelului era amplasat un stand de unde se puteau achizitiona bilete la: parasailing, banana boot...

Plaja are si ponton destinat exclusiv pentru plimbare.

Atat la sezlongurile din jurul piscinelor, cat si la cele situate in gradina sau pe plaja in jurul pranzului veneau animatori cu un fel de lazi frigorifice pe roti si imparteau celor care doreau sa se racoreasca prosoape mici de bumbac reci frumos mirositoare. Acestea erau ulterior adunate de catre personalul care asigura curatenia zonei.

La intrarea/iesirea de pe plaja erau dusuri cu apa rece pentru curatarea nisipului de pe picioare/incaltari sau de pe corp.

Gradina mare si plina cu vegetatie, pe o portiune a acesteia areu sezlonguri cu umbrelute, in alta parte se putea sta la umbra pe perne uriase sau pe balansoare.

Toaletele de pe plaja si de la piscina erau foarte curate. La toaletele de piscina erau chiar si flori, iar pe langa prosoapele de hartie se putea opta pentru prosoape de bumbac, care ulterior folosirii erau aruncate intr-un cos.

Divertisment: era asigurat intreaga zi pe plaja (boccia, volei), la piscina (polo, tenis de masa, aqua gym dimineata), seara erau diverse spectacole in amfiteatrul in aer liber (iluzionism, magie, dansuri turcesti, circ, acrobatii, bingo...). Pentru copii era organizat un mici club pe varste, iar seara pana la orele 21,15 cand incepea spectacolul pentru adulti, era organizata un fel de mini disco pt copii ocazie cu care erau si premiati pentru diversele activitati la care au participat in timpul zilei (mai multe detalii despre activitatile pt copii nu stiu deoarece noi nu am fost cu copii).

Imprejurimile hotelului: hotelul nu era izolat, langa se aflau si alte hoteluri, precum si un bazar (nu foarte mare dar nici foarte mic) de unde se puteau achizitiona diferite suveniruri.

Concluzie:

puncte sensibile:

-rezervarea exagerat de matinala a sezlongurilor de catre clienti (poate in extrasezon nu e chiar asa),

-timpii uneori destul de lungi de asteptare a bauturilor comandate la pranz si cina (in orele de varf);

-imbunatatirea limbii engleze la unii dintre angajati;

-prezenta catorva pietricele si chiar pietre in mare.

Pentru noi aceste puncte sensibile nu au fost de natura sa ne faca dezagreabil concediul si ne-a parut rau ca sejurul s-a terminat asa de repede. Ne-am mai duce acolo si cu alta ocazie. Comparativ cu parerile altor turisti care au fost cazati la hotelurile alaturate celui in care am stat noi (care chipurile erau tot de 5 stele), pareri care ne-au fost impartasite pe drumul de inapoiere la aeroport, hotelul nostru era de departe cel mai bun, ceilalti turisti fiind nemultumiti de raportul calitate pret.

Trimis de Nico B in 01.08.11 16:52:13
Validat / Publicat: 01.08.11 18:08:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Hotel Club Insula / Alanya Hotel Festival / Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 5553 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nico B); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 unul dintre lifturile de la hotel

[01.08.11 18:11:09]

Foarte bun reveiw, cu atat mai remarcabil cu cat e unul de debut - bun venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo to @Nico B

Cateva fotografii ai putea sa incarci din sejur vostru acolo? Hotelul pare a fi o optiune interesanta si, dupa cum vezi, este primul reveiw despre el iar fotografii nu avem inca niciuna...

Nico BAUTOR REVIEW
[01.08.11 20:07:17]

Multumesc pentru parere. Voi posta si fotografii, insa din locul unde am scris review-ul nu am avut acces la poze.

lalely
[19.04.12 11:48:52]

Buna, ai putea sa imi spui te rog, de mancare cam ce era? adica numai feluri gatite sau si gratar, ca noi nu suntem deloc fani mancare gatita cu sosuri si dastea.

Nico BAUTOR REVIEW
[19.04.12 13:22:21]

@lalely: era si gratar atat la pranz cat si la cina (pui, miel, vita, peste) - nu toate felurile de carne preparate sub forma de gratar odata ci "prin rotatie", cam cate unu - doua feluri odata. Era diversificare (tot felul de carne, mai putin de porc), insa nu toate erau pregatite sub forma de gratar - ci si sub forma de snitele, tocanite etc.

lalely, Nico B
Alte impresii din această RUBRICĂDobedan Beach Resort Comfort [ex Alva Donna Beach Comfort ][Colakli]: