ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 05.07.10
JUL-2011

Cea mai frumoasa experienta!!!

Am ajuns acolo rupti de oboseala pentru ca am facut calatoria cu autocarul. Din Bucuresti pana in Marmaris inseamna 23 de ore. Nu va recomand acest mijloc de transport.

Cand am ajuns nu ne venea sa credem. Intradevar camerele nu sunt de 5 stele sa zicem 4 stele... poate tras de par 4 stele jumatate dar in rest... totul a fost super ok. Resortul are 3 piscine, una cu tobogane (4 la nr), gen un mic Aqualand. si inca 2 putin mai adanci decat cea cu tobogane. Bineinteles aveau si pentru copii.

normal ca am ajuns infometati si din pacate in prima zi nu am prins pranzul. Dar asta nu a fost o problema pentru ca intre bine au deschis un snack bar cu terasa care da exact la piscina. Eram foarte entuziasmati cand am vazut acest snack bar care avea de toate, inclusiv pizza care se facea pe terasa si era calda. (cartofi prajiti, paste, cateva feluri de salate, carne). Avand o experienta neplacuta de anul trecut din Bulgaria ni s-a parut raiul pe Pamant dar nu aveam ideea ce urmeaza.

Sucul se servea la dozator, la fel si berea. Sincer va spun intr-o zi ne-au pus suc din sticla si nu era absolut nici o diferenta. Era foarte concentrat cel de la dozator si foarte bun. Ce nu va recomand este sa cereti la bar sa va faca coktailuri... nu prea se pricep.

Ne-am plimbat cat ne-am plimbat prin acest resort si am descoperit ca au trei baruri cu 3 terase dintre care unul reprezenta restaurantul principal unde se serveau cele trei mese plus una unde trebuia sa platesti la etajul 1.

Pe seara ne-am dus la cina. Pe terasa se faceau frigarui, creveti, paste, carne de pui, oaie, intr-o seara am prin si shaorma. Inauntru aveau de toate. De la salate de toate felurile pana la prajituri de toate felurile. Nu pot sa va enumar ca ar trebui sa scriu jumatate de pagina. Nu liseau cartofii prajiti, orezul gatit in 2 feluri si cartofii fierti.

Pranzul se asemana cu cina cu mici diferente, dar tot fff bogat.

La micul dejun puteai sa servezi un fresh de portocale contra cost (5 lire sau 2,5 e). Daca nu aveai la dispozitie ceai, cafea sau alte sucuri de la dozator. Ca mancare aveai de unde alege. Oua gatite in toate felurile, cateva tipuri de salate, mezeluri, cascaval, somon afumat, gem de 4 sau 5 feluri, unt si multe altele.

Nelipsit la orice masa fructe si prajituri cat cuprinde.

Sincer si cel mai mare sclifosit ar fi avut ce sa manance acolo. Chiar de multe ori ma duceam la masa fara sa imi fie foame dar nu puteam sa nu-mi aleg ceva pentru ca totul arata prea bine.

In camera ne-a facut curat in fiecare zi, ne-a schimbat prosoapele zilnic, ne aranja pana si pijamalele sub perna. Aerul conditionat mergea fara probleme si racea instantaneu. Camera noastra avea iesire la una dintre tarase, cea unde trebuia sa platesti. Am fost intr-o seara si acolo, am baut in coktail bun si am mancat o pizza f buna.

In tot sejurul toti angajatii hotelului au fost foarte amabili si binevoitori.

Ca excursii am fost la Pamukkale, un adevarat paradis. Fiind grup mare (10 pers) am ales si jeep safari ca excursie. Va recomand cele doua cu mare caldura. Ne-am simtit foarte bine. Am fost in turul orasului, ne-a plimbat pe la un magazin de piele, unul de dulciuri si unul de bijuterii. Ce va recomand daca alegeti acest tur este sa cumparati rahat de la acesta fabrica pentru ca cel care se gaseste in bazar este f putin in cutie.

Intr-o seara am fost si in club. Au incentrul statiunii o straduta cu multe cluburi. Atmosfera era ok dar si preturile :). Am dat pe un coktail 25 de lire ceea ce insemna aproximativ 13 e.

Intr-o zi am prins un bazar. Gaseai lucruri foarte ieftine si te puteai tocmi cu ei la maxim sa-ti lase din pret. Un tricou gaseai cam la 5 lei daca luai mai multe, sa zicem 4 si puteai negocia sa il lase la 3 lei sigur. Dar... na marfa turceasca...

Plaja hotelului este destul de departe si partea proasta este ca nu te poti intoarce cu autobuzul decat la ora 16, dar am fost la plaja publica unde aveam optiunea sa luam bautura de la barul lor sau sa platim sezlongul. Era pe jumatate pretul de la noi la sezloange.

Nu stiu ce as mai putea sa va spun... pentru mine a fost o super vacanta in conditile in care am mai fost la turci, tot intr-un resort de genul acesta. Nu inceteaza sa ma uimeasca. Daca alegeti sa va faceti vacanta in Marmaris alegeti acest hotel, nu o sa regretati!!

Trimis de cute_alynutzza in 01.08.11 13:52:24
Validat / Publicat: 01.08.11 15:21:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Kustur Hotel

VIZUALIZĂRI: 7057 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cute_alynutzza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Griegut
[16.02.12 10:12:21]

Am inteles din ofertele unor agentii ca se face cazarea fie la camere standard in Club, fie in Resort, camerele din Club fiind considerate de 4 si nu de 5 stele si ca urmare fiind mai ieftine cu 4 euro/zi. Ce poti sa ne spui? E vreo diferenta semnificativa, din punct de vedere al calitatii si al distantei fata de restaurante, piscina, intre cele 2 variante de cazare?

Cata2015
[17.04.19 17:20:51]

Un coktail 25 de lire, înseamna 25 de ron, cît ai vrea sa dai 5 ron, la fel e si la noi, ps, vizavii de tricouri n. ai vrea nike la 3 ron... No comment!!! Sînteti prima persoana care spune ca la Pamukkale e super, am fost e o porcarie...

nrs †
[17.04.19 21:10:22]