SUS

înscris/ă în 25.06.08
JUL-2011

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Extravagant

Pot spune ca am ajuns in alta parte a globului! diferentele dintre resort si restul insulei sunt majore: omul alb este omul alb.

o familie formata din doi adulti si doi copii daca mergeau la Mac Donalds mancau 3 zile acasa .

In rest lux sau super lux; case sau vile la 1.000.000 usd; in schimb insula era detinuta de trei family de francezi... no comment!

A fost de deosebit poate mai frumos ca in Bali; de Romania nu se stia ca locatie absolut deloc! Si era extraordinary! Nu tu Europa, care sincer mi-a lasat un gust amar in Paris.

deci conclusion: evadati undeva in world!

urmeaza... poze...

-------------------------------------------------------------

Nota webmaster: Completari aduse ulterior prin ecou:

... dupa cca 11 ore cu avionul Bucuresti-Paris-Mauritius cu Air France ma ajuns pe Insula Mauritius sau Maurice cum zic francezi. Aeroportul mic, afara temperatura era cca de 28-29 grade (iunie-iulie), drumul pana la resort l-am facut in cca 1.30 min: Mahebourg-Flic en Flac (Sofitel Imperial).

Hotelul era splendid, camerele in interior la fel, cca 50mp, plaja lina, nisipul alb, apa la mal pe o distanta de 60 m era de cca 80cm-1m. Valurile se spargeau la o distanta de 800 m-1 km intr-un recif de corali; Apa oceanului era cristalina, numeroase specii de pesti marini se vedeau la mal: snorkeling cat cuprinde in fiecare zi!

Hotelul dragut, linistit, stafful era foarte amabil: engleza, franceza, curatenie impecabila. Turistii in hotel: indieni, francezi, nemti, italieni, japonezi si noi romani.

De Romania nu se auzisera pe acele meleagurii: angajatii la hotel: negrii care erau platitii cu cca 200 eur/luna la inceput.

Masa: half board; micul dejun excelent in schimb cina era mortala: cand era bufet cand era a la carte! Incepeai cu starter (o felie de rosie+maslina sau o ciuperca marinata) si terminai cu o prajitura: erau 5 tipurii de preparate care alcatuiau cina.

Apa era contra cost: 13 ron (o sticla de vin cca 180 ron cea mai ieftina; o bere 20 ron; o sampanie de la 450 ron-6500 ron) apa de la cina!!!

Excursii: Ile aux Cerfs, Port Louis, La Vanille Crocodiles Park in Mauritius, Gradina Botanica, Chamarel etc

Diversitate: pleacam cu autobuzul pana in Flic en Flac sau cu taxi-ul: 4.5 ron sau 40 ron, erau 5 km; unde mergeam la supermarket pentru diverse!

O alta modalitate sa faci excursii: taxi-ul cca 250 ron timp de sase ore

... o excursie interesanta: Scooter Cruiser Underwater Experience, tinea 45 minute, timp in care erai sub apa iar in fata ghidul (scafandru), te ghida pe langa reciful de corali sau pe langa bancurile de pesti! apa iti venea pana la umeri in scooter!

... Alta si mai interesanta: Port Louis capitala: magazine, cartierul chinezesc, posta, piata de fructe si legume si piata de carne si peste, bestial...

Mergem la Mac Mac: trei cola+3 meniuri... 40 lei, cand vorbim cu driverul acesta ne spune: ca manca cu familia 2 ad+2 child: 3 zile cu banii pe mac mac!

... un orasel la cca 30 km de Flic en Flac - Quatres Bornes, magazine, magazinele, iar in pietisoare pe trotoare mai ceva ca in ''Europa'' din Colentina!

Resortul este splendid: liniste, pasarele, vegetatia luxurianta te inconjoara, iar apusul de soare este bestial.

A fost frumos...

Impresii încărcate de viobank in 31.07.2011 21:33:17

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 31.07.11 / 23:29:54

VIZUALIZARI: 5995

A fost prima sa vizită/vacanţă în MAURITIUS

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (viobank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3599 PMA (din 7 voturi) nota2

[01.08.11 17:45:49]

@viobank: adaugat pagina oficiala a hotelului - click aici.

Rog arunca o privire si spune-ne daca l-am identificat corect.

- viobank
[01.08.11 18:02:38]

DA,

Multumesc... poze pe seara

- miha_t
[01.08.11 22:13:30]

nu am vazut pretul sejurului. Si daca ar fi sa pui informatia, te-as ruga sa precizezi daca cu agentie din Romania (atat, nu numele agentiei).

Am dat maxim de puncte nu neaparat pentru informatii cat pentru poze si pentru nostalgia pe care mi-a provocat-o review-ul. Este intr-adevar extrem de frumos si chiar interesant pe aceasta insula

- adri-nico
[15.11.11 19:22:48]

Hei, unde e ecoul meu? Ti-am scris si pe urma te-am votat (pentru poze), posibil ca nu am apucat sa trimit ecoul.

Am vazut delfini, inotau liberi? unde sint oamenii din spinarea lor? Descrie o astfel de excursie.

Cum era la scufundari? Iti puneau o casca pe cap si te bagai in apa fara sa fie nevoie sa inoti?

Am vrut sa iti dau adresa pe care mi-ai cerut-o, dar nu iti merg mesajele private. rezolva-ti problema si revin.

Adri

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[15] foto. Click pe poze pentru a le mări

P01 [JUL-2011] gradina interioara a hotelului

P02 [JUL-2011] Frumos ! o bucata de stanca aruncata de Natura in ocean

fotografii din vacanta la Sofitel Imperial Resort and SpaFoto VOTATĂ de mine!
P03 [JUL-2011] La apus,era ora 17.30-este iarna in aceasta perioada copilul se balacea in apa !

P04 [JUL-2011] Pe plaja daca erau cca 15-20 persoane

fotografii din vacanta la Sofitel Imperial Resort and SpaFoto VOTATĂ de mine!
P05 [JUL-2011] Pe insula erau mai multe religii:hindusi,budisti,crestini,mulsulmani.Statuia il reprezenta pe WISHNU,am inteles ca exista trei statui de aceasta marime :in Mauritius,India si ..

fotografii din vacanta la Sofitel Imperial Resort and SpaFoto VOTATĂ de mine!
P07 [JUL-2011] In piata...unde este DSV de la noi ?

P09 [JUL-2011] Frumos nu ! carne de caprioara, era sezon de vanatoare

P10 [JUL-2011] Port Louis,locul de unde am fotografiat se numea La Cetate

fotografii din vacanta la Sofitel Imperial Resort and SpaFoto VOTATĂ de mine!
P12 [JUL-2011] A mai trecut o zi !

fotografii din vacanta la Sofitel Imperial Resort and SpaFoto VOTATĂ de mine!
P20 [JUL-2011] hraneam ! cele mai batrane broaste testoase din lume.

P21 [JUL-2011] in centru capitalei Port Louis

P24 [JUL-2011] Piscina