ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2011
ÎNSCRIS: 24.01.10
JUN-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 11 si 12 [ani]

Drumul din Orestiada (Grecia) spre tara

Deoarece acest review al meu este ultimul scris din concediul facut (Turcia si insula Thassos), este si unul mai neobisnuit, caci doresc sa punctez mai mult aspecte strict legate de traseu, de drumul pe care l-am urmat din Orestiada si pana acasa. M-as bucura sa va ganditi si voi, fiecare in parte la acest traseu, la avantaje si dezavantaje, este traseul pe care noi am ajuns acasa din Orestiada, traseu care dealtfel este f. bun si de aceea vi-l recomand si voua. Am sa incerc sa fiu cat mai explicita si sa argumentez cat pot si cu fotografii.

Ajunsesem in urma cu o seara la Orestiada unde ne cazasem pentru o noapte la hotelul Estia 2*. Dupa o noapte linistita si un somn bun, dimineata urmatoare a unei zile frumoase de duminica, 26 iunie 2011, la ora 9,15 am pornit spre tara.

Ca sa iesim cu bine de acolo din Orestiada, stiu ca am dat GPS-ului sa ne duca la Svilengrad. Chiar si asa am iesit destul de greu de acolo din oras, stiu ca am urcat la un moment dat sus pe podul acela, aflat langa LIDL, unde era soseaua spre granita bulgara. Ca directie urmaream si localitatea Ormenio, (poza 1) care este la 5 km inainte de granita cu Bulgaria.

La un moment dat, inainte cu 11 km de granita (Kapitan Andreevo), a aparut un indicator la sosea-Bulgaria –tot inainte si Ormenio –la dreapta. (poza 8).

Din acest loc am mers deci tot inainte si ajungand la vama stiu ca am aratat doar pasapoartele, vamesii erau oricum mult prea plictisiti, s-au uitat la noi si nici macar nu au mai deschis pasapoartele, deci am trecut relativ usor din Grecia in Bulgaria. (pozele 11,12,13). De aici incolo am mers mai departe, eram deja in Bulgaria, iar la doar 5 km de granita bulgara am intrat in Svilengrad. (poza 15).

Aici la Svilengrad este o benzinarie pe partea dreapta cum mergeam noi, unde va sfatuiesc pe toti sa alimentati masina daca trebuie, caci in continuare o buna parte din drum, NU vor fi benzinarii.

De la Svilengrad am luat-o in continuare pe DN 55, urmarind indicatorul de Istanbul!!! , caci altul important pt. noi nu aveam, si am mers mai departe spre Pastrogor.

Aici la Pastrogor este o intersectie mare, trebuie sa o luati tot inainte spre Mladinovo, (poza 17) trecand apoi prin Dripcevo, Glavan, (poza 19), Madrets.

Nealimentand masina la Svilengrad, si pt. ca eram practic pe zero, noroc ca am gasit aici un peco (vai de mama lui) la Madrets si am alimentat masina (1 litru motorina =2,4 leva).

De la Madrets am mers spre Polski Gradets, Radetski, (poza 22), Mlekarevo, Radevo, Nova Zagora. (poza 23,24).

De la Nova Zagora am luat-o spre Sliven pe E 773 (sau DN 66), apoi a urmat Gorno Alexandrovo, Mokren, Gradets (DN 48), Kotel, Omurtag.

Zona aceea a Bulgariei - Kotel, Omurtag, noua ne-a placut cel mai mult, caci urcam si coboram niste dealuri inalte, treceam prin paduri frumoase, zona este deosebit de frumoasa, parca mergeam la munte... si un aer bun, rece si curat.

Ajunsi la Omurtag, aici NU este indicator de Targoviste, ci doar de VARNA!!! Se vireaza dreapta spre Varna, iar in continuare se urmareste Targoviste.

Din Targoviste spre Razgrad nu stiam ce fel de drum este, mai citisem pe diverse forumuri pe internet ca drumul este in reparatii pe unele portiuni, de aceea nu am vrut sa riscam si am ocolit putin, cam 40 km, nu mai mult, dar nu ne-a parut rau deloc, caci drumul a fost f. f. bun, asa ca din Targoviste am mers spre Schumen, pe E772. (daca vedeti harta, nu am mers pe ipotenuza triunghiului, ci am mers pe cele 2 laturi, catete).

Deci inca dinainte de Targoviste am urmarit directia Schumen -TOT INAINTE, si nu am facut dreapta spre Targoviste (poza 41) .

Ne apropiam de Schumen, dar practic nu am ajuns pana in oras, caci inainte de Schumen am virat spre stanga urmarind indicator spre Ruse. De aici si pana la Ruse indicatorul arata 101 km. (poza 45,46).

Dupa ce am virat spre stanga, am mers pe E 70 spre Razgrad, am trecut prin Tsar Kaloyan si am intrat in Ruse. (Imi amintesc ca prin Tsar Kaloyan am vazut multe carucioare din acelea mai mici, trase de magarusi, dar si multe femei in varsta, aflate in fata caselor, purtau salvari din aceia turcesti, largi, ceea ce m-a dus cu gandul la Turcia, o fi un satuc turcesc acesta, atat de aproape de Ruse?).

Ajunsi in Ruse, inainte de pod se face dreapta, apoi se vireaza iar dreapta. La ora 17,15 am ajuns la Giurgiu, iar la ora 18,30 am ajuns in fata blocului nostru din capitala.

Deci:

* am pornit de la hotel Estia la ora 9,15 dimineata si la ora 18,30 am ajuns in fata blocului.

* de la hotel Estia (Orestiada) si pana in fata blocului am facut 527 km, in 9,15 ore, cu cateva opriri scurte si normale. Am ocolit acolo spre Schumen cca 40 km.

* mare atentie incolo, cand mergeti SPRE Grecia (Turcia) si ajungeti de la Nova Zagora spre Radnevo( cei care desigur aleg aceasta varianta de drum) ! De la Radnevo incolo, la iesire, este o intersectie de drumuri, aici sa virati STANGA si sa o luati neaparat spre Glavan, deci nu mergeti tot inainte spre Galabovo, caci drumul este groaznic, f. f. prost, plin cu gropi si va rupeti masinile!

Ultimele concluzii:

Toata vacanta noastra, porniti de acasa in data de 14 iunie 2011 si sositi inapoi in data de 26 iunie , mergand in Turcia si apoi pe insula Thassos, cu toate plimbarile optionale pe care le-am facut, am parcurs in total 3330 km si am dat pe motorina 300 Euro pentru tot drumul, pentru noi patru. Este bine, nu?

Eu va propun sa studiati traseul acesta pe care noi l-am urmat din Orestiada si pana in tara, drumul a fost f. f. bun, si am ajuns destul de bine acasa, de aceea il recomand si altora.

Va urez din tot sufletul multe vacante frumoase de acum inainte si

DRUM BUN pe unde mergeti!!!

Trimis de adryana in 31.07.11 21:03:10
Validat / Publicat: 31.07.11 22:03:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5242 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 din Orestiada (Grecia) spre Bulgaria.

[31.07.11 22:45:39]

Traseul e cam aiurea... de la Nova Zagora sa mergi pana la Schumen si de acolo la Ruse? ! E ca si cum ai pleca de la Bucuresti la Pitesti dar trecand prin Ploiesti. Nu era mai simplu de la Nova Zagora sa tii Veliko Tarnovo si de acolo Ruse?

[31.07.11 22:57:37]

Mutat la rubrica "Drumul spre/dinspre Grecia" (deja existenta pe site)

adryanaAUTOR REVIEW
[01.08.11 08:48:24]

@andrusel, noi am incercat sa evitam pe cat posibil serpentinele si muntii, caci daca vezi pe harta intre Gurkovo si Veliko Tarnovo sunt munti. Nu stiu cum este pe acolo, caci nu am fost, dar noi nu ne-am aventurat pe un asa drum. Sa stii ca si pe la Kotel au fost niste serpentine, dar totusi am trecut relativ usor.

[01.08.11 08:52:48]

Nici pe departe cum apare pe harta... am mers de cateva ori... "serpentinele" (a nu se compara cu zona Sipka, unde intradevar sunt serpentine) sunt intinse si se merge in regim destul de alert. Totusi e o abatere prea mare de la drum pe varianta pe care a-ti mers. parerea mea

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[04.08.11 07:39:39]

Intre Veliko Turnovo si Gurkovo drumul este aproape nou, perfect fara curbe si serpentine (cel putin eu nu am perceput serpentinele deloc) si nici nu trece pe la mare inaltime, nu as mai merge prin alta parte sub nici o forma, decat daca se face o autostrada noua.

Nu inteleg incapatanarea unora, care confunda Shipka (Veliko-Stara Zagora prin Gabrovo -Kazanluk) cu Veliko-Gurkovo (Nova Zagora), stiu sigur ca nu @adryana e de vina ci soferii din grup, foarte siguri pe ei de ocolul facut cadou si la dus si la intors familiilor lor.

alipiticot
[05.11.19 12:53:59]

@andrusel: Buna, nu am gasit alta modalitate sa te contactez. Mi-ai trimis mesaj privat dar nu-ti pot raspunde pt ca nu ai accept pe site pt a primi mesaje private. Cand schimbi setarea sa ma anunti pentru a raspunde la intrebare vv de hotelul Limra. O zi buna!

[05.11.19 12:57:43]

@alipiticot: am rezolvat problema, astept mesajul. Multumesc

adryana, alipiticot, andrusel
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre/dinspre Grecia: