ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2011
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 08.07.09
JUL-2011

Cetatea Prejmer sau Biserica fortificata / Mai frumos ca Bastionul Pescarilor din Budapesta!

Rene Aubry - Noel Aux Balkans

Caut sa-mi gasesc cuvintele cu ajutorul carora sa va transmit fericita, o frumoasa pagina de istorie. Intamplator, aseara am ascultat un interviu luat doamnei Sanziana Pop (revista As), o ardeleanca de nadejde, care printre altele spunea ca poporul rezoneaza cu istoria iar politicul pe care nu-l meritam, uita de tot, toate si toti! Dar sa lasam...

De la Grand Hotel Perla Ciucasului din Tarlungeni pana la Prejmer sunt 8 km. Drumul frumos lasa in spate muntii Ciucas, in zare se vede Brasovul si-n departare, departare frumoasa noastra tara, iertati-ma ochii sunt in lacrimi. Raul Tarlung te insoteste pana la destinatie iar soarele te indeamna la drum.

TARTLAU este numele sasesc al Prejmerului. In hrisoavele vremii, regele Ungariei Andrei al II-lea pomeneste ca pe la 1211 cavalerii teutoni au dreptul de a construi biserica din Tartlau. Se numeste Biserica Fortificata sau Cetatea Prejmer. Este cea mai mare fortificatie din SE Europei, construita de sasi si folosita ca refugiu in calea navalirilor straine. Tatarii si turcii intrau prin Pasul Buzaului. Cetatea asezata strategic cu fata chiar spre pas este construita in forma de cerc, cu ziduri groase de 3-4m si cu o inaltime de 12m. In ziduri sunt mai multe guri de foc prin care se turna smoala, apa clocotita sau ulei incins. Din arsenal nu lipsea "Orga mortii" care era compusa din mai multe arme care trageau toate deodata. In jurul cetatii erau facute santuri adanci, umplute cu apa. Cetatea are 300 de camere, asimetrice pe trei, patru nivele iar in ziduri erau camerele celor asediati. Camerele aveau forma de fagure si erau legate intre ele cu scari din lemn.

In centrul cetatii se afla biserica, cea mai importanta din Transilvania, cu o arhitectura gotica, terminata in 1240 de cavalerii teutoni.

In cetate se intra printr-un gang care era prevazut cu arce puternice, gangul avand rolul de aparare printr-un gratar din lemn intarit cu benzi de fier ascutite in partea de jos. Acest gratar era coborat cand dusmanii spargeau poarta. Zidul este intarit la exterior prin cateva bastioane cilindrice. La interior zidul este captusit cu cele 300 de camere. In aceste camere se pastrau proviziile, fiecare familie avea camera sa. Tot in zid se mai aflau guri de tragere prin care se tragea cu arcul si mai tarziu cu arme cu foc.

Catalogul Michelin in aparitiile "Ghidul Verde Romania" a acordat 3* (cea mai inalta distinctie) insemnand "de vizitat neaparat" la 17 obiective din Romania iar din judetul Brasov doar Bisericii Fortificate sau Cetatea Prejmer, ca o paranteza, 3* a mai primit orasul Sibiu. Bucuresti, Timisoara, Sighisoara si Brasov au primit 2*.

Intregul ansamblu l-am vizitat fara ghid, fara vreun pliant dar existau placute care explica in mai multe limbi importanta fiecarui lucru.

Inchei spunandu-va ca la cateva zile dupa ce-am ajuns acasa am revazut filmul "Buzduganul cu trei peceti" unde am vazut multe cadre filmate in Cetatea Prejmerului.

Sanziana Pop amintea ca in toata istoria, romanul nu are nevoie decat de dragoste, ca unele zone ale tarii, au luat-o mult inainte (Ardealul) si sa se stie ca se spune ca a aparut "republica Bucuresti".

Suntem importanti ca natie si nu trebuie sa ne uitam istoria!

Cred ca nu am exagerat comparand cu Bastionul Pescarilor din Budapesta construit la 1890, am tinut cont si de vechime.

Trimis de balasa violeta in 31.07.11 16:06:24
Validat / Publicat: 31.07.11 18:32:27

VIZUALIZĂRI: 3216 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (balasa violeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Turnul pompierilor din Prejmer.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

[31.07.11 18:02:59]

Sper sa placa melodia propusa!

balasa violetaAUTOR REVIEW
[31.07.11 18:14:39]

Imi place enorm! Multumesc!

Marian Preda
[31.07.11 20:12:12]

Buna Violeta!

Un rw fascinant, care incanta si... te-am ,,vizitat neaparat''!

Intr-adevar, cetatea a intrat si in patrimoniul UNESCO, avea ziduri inalte de 15 metrii si groase de 6m (de-a lungul vremii... , se pare ca au ,,intrat la apa''), asa ca cotropitorilor, chiar cu un numar coplesitor, le era greu sa navaleasca peste aceasta fortificatie.

In anii 1400, aceasta era strajuita de turnuri de aparare, protejate cu santuri adanci, asa cum numai arhitectii vremii, caracteristic Ordinului Teuton, stiau cum s-o faca invulnerabila si s-o apere de invazii cumanice de neam turcesc.

Elocvente si edificatoare sunt si pozele tale!

Felicitari!

P. S. Stiai ca in zona se afla si Pensiunea Violeta, standardizata cu 2*?

balasa violetaAUTOR REVIEW
[31.07.11 22:58:19]

@ Marian Preda, multumesc frumos pentru laude!

Nu stiam ca in zona se afla o pensiune cu acelasi nume.

Va doresc tuturor o saptamana numai cu bucurii si impliniri!

[01.08.11 01:54:14]

Redenumit rubrica nou-creata in "Biserici si cetati fortificate din judetul Brasov"; au fost mutate aici si alte recomandari pe acest subiect, incarcate mai demult la rubrica "Biserici si cetati fortificate din Transilvania".

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[07.08.11 23:05:55]

@balasa violeta

La urmatorul drum in zona Brasovului, cu siguranta iti voi cere mai multe detalii pentru a vizita Cetatea Prejmer, de existenta careia nu am stiut, desi prin acea localitate am trecut de mai multe ori.

Intr-adevar la exterior seamana cu Bastionul Pescarilor din Budapesta. Totusi din poze nu-mi prea dau seama: este tot asa de impunator si grandios ca si bastionul ? Noi l-am vazut anul tecut doar din mesul ,,Ho-on Hop-off-ului'', caci n-am avut suficient timp la dispozitie sa-l vizitam.

Felicitari pentru detaliile si amanuntele foarte utile referitoare la cetatea Prejmer !

[17.06.15 08:23:52]

Mutat în rubrica "Cetatea Țărănească Prejmer, PREJMER" (nou-creată pe sait)

balasa violeta, dananecula, Marian Preda
Alte impresii din această RUBRICĂCetatea Țărănească Prejmer: