ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2011
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 07.04.09
JUN-2010

Greece by ferries - Insulele Ionice

In cei peste 2 ani de cand sunt membru pe AmFostAcolo am observat ca una din cele trei destinatii de top ale romanilor a fost, este si probabil va ramane si pe viitor Grecia, in ciuda tuturor greutatilor prin care trece aceasta frumoasa tara. Si cum, in cadrul acestei destinatii, un loc aparte il ocupa insulele grecesti, am hotarat sa vin cu cateva complectari la review-ul de aici, informatii menite ai ajuta pe cei care se hotarasc sa ajunga pe una din insule atat anul acesta, cat si in viitor. Pentru inceput, dat fiind gradul mare de interes, am hotarat sa ma opresc asupra insulelor ionice.

Corfu si insulele inconjuratoare:

Portul principal pentru destinatia Corfu este Kerkyra/Corfu Town, capitala insulei, preferat de cei care se indreapta catre jumatatea nordica a insulei, in timp ce pentru cei care urmeaza sa-si efectueze vacanta in jumatatea sudica exista portul Lefkimi. Mai exista doua porturi mai mici Agio Stefano si Sidari, care asigura legatura intre insula Corfu si insulele Diapontiane - Ereikoussa, Othonoi si Mathraki.

Igoumenitsa - Kerkyra

1. Kerkyra Lines sau Kerkyra-Igoumenitsa-Paxi Consortium - KL

149, Agion Apostolon Street 46100 IGOUMENITSA, THESPROTIA, GREECE

Tel. : +30 26650 26280

Fax: +30 26650 26281

Probabil principalul operator pe aceasta destinatie, cu aproximativ 10 curse pe zi, asigurate de cele 5 car passenger ferry, din pacate nu are site web, dar la telefon puteti afla toate datele care va intereseaza, daca va descurcati un pic cu limba engleza.

2. Minoan Lines - ML

Mobile: +30 6932-233834,6932-233823

2. Sarris Lines - companie afiliata LI

13 Venizelou 49100, Corfu

Tel: +30 26620 23323

Pentru vizualizare site folositi translate de la Google. O ruta foarte convenabila ca si pret, dar si ca timp de traversare (aproximativ 1h) pentru cei care doresc sa ajunga in partea sudica a insulei Corfu.

Corfu - insulele Diapontiane

1. Aspiotis Lines

Tel. : +30 2661091431, +30 6932445395

E-mail: corfu@aspiotislines. gr

Igoumenitsa - Kerkyra - Paxos

1. Kerkyra Lines sau Kerkyra-Igoumenitsa-Paxi Consortium - KL

2. Ionies Grammes/Ionion Lines Maritime Co - IG/IL

datele de contact pentru cele doua le gasiti mai sus

Kerkyra - Paxos si Lefkimi - Paxos

1. Ionian Cruises - IC

4, Ethnikis Antistasseos Street 49100 KERKYRA, IONIAN ISLANDS, GREECE

Tel. : +30 26610 38690,31649

Fax: +30 26610 38787,26555

E-mail: info@ionian-cruises.com

2. Ionies Grammes/Ionion Lines Maritime Co - IG/IL

Zakynthos

Exista doua porturi principale care deservesc insula, capitala insulei Zakynthos si Agios Nikolaos, cu un numar suficient de ferry-uri chiar daca principala cale de acces pe insula este avionul.

Kyllini - Zakynthos

Tel. : +30 26710 91280

Fax: +30 26710 91286

Mobile: +30 6974-460014

Kefallonia

Cea mai mare insula din grupul insulelor ionice, desi nu este o destinatie turistica majora, este bine deservita de curse de ferry care fac legatura cu continentul sau cu alte insule. Principalul port se afla in capitala insulei - Argostoli, alte porturi fiind: Fiskardo, Agia Efthimia, Sami, Poros, Pessada.

Argostoli - Kyllini

Kyllini - Poros

1. Strintzis Ferries-Eptanisos Lines Shipping Co - SF

2. Ionian Ferries - ZK

Ithaca

Principalele porturi: Pissaetos, Ithaki, Frikes.

Astakos - Pissaetos

Patra - Pissaetos/Ithaki

Strintzis Ferries-Eptanisos Lines Shipping Co - SF

Frikes - Nydri/Lefkada

Frikes - Vassiliki/Lefkada

1. Taxiarchis Consortium - TX

2. West Ferry Mar. Co. - FI

Lefkada

Principalele porturi sunt: Vasiliki, Nydri cu legaturi spre insulele Ithaca si Kefallonia (vezi mai sus), dar si spre insula Meganisi.

Nydri - Vathy/Meganisi

Ionios Meganissi Shipping - IM

31082 VASSILIKI, LEFKADA, GREECE

Tel. : +30 26450 31805

Fax: +30 26450 31790

Mobile: +30 6972-823638

E-mail: sailinn@otenet. gr

URL: aici

Incercati sa nu va bazati 100% pe orarul de pe site-urile companiilor de ferry, pot exista modificari care nu sunt mentionate, e de preferat sa dati un telefon autoritatilor din portul de imbarcare sau chiar companiei care deserveste linia cara va intereseaza, astfel veti putea afla programul exact si preturile valabile.

Biletele se pot cumpara in general de la ghiseele companiei cu care calatoriti, agentiilor autorizate din port si nu numai, sau chiar de pe ferry. Preturile sunt impuse de Ministerul Transporturilor cu exceptia celor pentru clasa I.

Principalele porturi de coasta si detalii utile:

Igoumenitsa

Fax: +30 26230 29204

E-mail: killini@yen. gr

Trimis de danoradea in 30.07.11 23:10:13
Validat / Publicat: 31.07.11 00:23:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6620 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Greece by ferries - Insulele Ionice, ferryboat-uri tip open deck in portul Igoumenitsa

[31.07.11 00:23:39]

Un review foarte util, plin de informatii cu adevarat importante. Drept pentru care, a fost selectat drept MiniGhid AmFostAcolo, pentru aceasta destinatie.

[31.07.11 10:00:52]

Multumesc @webmaster15, sper sa fie de folos la cat mai multi utilizatori.

Legat de frecventa acestor curse de ferry ar mai fi de spus ca in timpul sezonului (iunie - septembrie) numarul lor e cel mai mare, scazand un pic in lunile mai si octombrie, pentru ca in rest sa se reduca drastic, in unele situatii mai mult de jumatate din curse. De altfel exista unele curse de ferry care nu au loc decat in sezon.

Un alt aspect pe care vreau sa-l amintesc este legat de achizitionarea biletelor pentru ferry, e de preferat sa va luati biletele tur-retur, sunt cu aproximativ 20% mai ieftine, iar daca aveti si o masina se va simti. Nu trebuie sa va faceti probleme legate de data si ora, deoarece biletul poate fi folosit pe orice cursa de ferry a companiei care opereaza acea ruta. Aceasta regula nu se aplica la biletele cu loc (clasa I si a II-a, unde este specificatie de cabina).

In afara de companiile amintite de mine mai sus, care asigura curse cu ferry-uri de tip closed dock sau open dock, ar mai exista cursele de hidroglisoare sau catamarane, care circula cu viteza mult mai mare decat ferry-urile, aproximativ dubla, dar si pretul lor fiind mult mai mare, dar despre acestea am sa va dau mai multe detalii separat.

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[31.07.11 14:12:42]

Acum din punct de vedere administrativ insula Kythira apartine de regiunea Pireu, insa din punct de vedere istoric este tot o insula ionica (insa putin cunoscuta), de fapt tarmurile sale sunt scaldate de apele a trei mari!

Aveti pe visitkythera.gr/schedules.html toate informatiile privind accesul pe aceasta insula, care nu ar trebui neglijata de catre iubitorii Greciei !

[31.07.11 14:48:41]

Asa este @Cristian_h, Kythira si Antikythira fac parte din punct de vedere istoric din Insulele Ionice, chiar daca acum apartin de prefectura Attica din punct de vedere administrativ. Totusi multi o incadreaza in grupul insulelor Argo-Saronice, motiv pentru care am decis si eu sa le amintesc la acest grup de insule.

Detalii despre programul ferryboat-urilor si despre preturi puteti afla si de la Organizatia Nationala Greaca pentru Turism (GNTO): email info_central@gnto.gr, web click aici, tel. +302108707000.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[03.08.11 14:37:06]

@danoradea: desi cu intarziere (m-am intors din Corfu sambata seara), am citit cu mare placere review-ul tau si deja l-am notat ca atare!

Ai perfecta dreptate cu achizitionarea biletelor dus-intors, faci economie si in plus castigi si timp. Eu asa am facut, iar la intoarcere, desi initial rezervasem pentru ora 11,30 din Kerkira catre Igoumenitsa, cum am ajuns mai devreme in port, am luat primul ferry si gata!

dannek
[04.08.11 16:20:43]

@ johnnyredlabel

cit costa ferry pentru auto si 2 persoane de la Igoumenita-Kythira sau Igoumenita - Lefkimi

ca pe site-ule lor este complicat

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[04.08.11 16:29:32]

@dannek: Noi am fost trei persoane plus autoturismul, ne-a costat (sper sa nu gresesc, poate cu 1-2 EUR) cam 115 EUR dus-intors Igoumenitsa - Corfu Town. Am luat de la inceput dus-intors si cred ca am facut o economie cam de 15 EUR! (3 [sticle de] johnnyredlabel in Corfu!).

Mai tin minte ca preturile de persoana sunt relativ scazute (cam 8 eur un dus, diferenta este pentru auto).

De preturile catre Lefkimi nu stiu, insa am inteles ca e ceva mai ieftin decat Igoumenitsa-Corfu Town.

Depinde in ce statiune mergi, insa, oricum, insula e relativ mica si te poti misca lejer cu masina.

Insa nu rata sub nici o forma o vizita in Corfu Town! Ai sa-mi dai dreptate!

[04.08.11 17:42:08]

@dannek in 2010 biletele costau:

Igoumenitsa - Kerkyra 37 euro pentru masina si 17 euro pentru 2 persoane, iar pe ruta Igoumenitsa - Lefkimi 27,10 euro pentru masina si 12 euro pentru 2 persoane, adica cu aproape 15 euro mai putin. Dar aceasta ruta e rentabila daca mergi in partea sudica a insulei Corfu, mai exact de la Kerkyra in jos.

Din cate am inteles preturile sau majorat dar mai mult la persoane, oricum diferenta de pret dintre ruta spre Kerkyra si cea spre Lefkimi ramane constanta. Pentru preturi exacte incearca un telefon la +30 26650 26796, agentia de bilete din portul Igoumenitsa sau +30 26620 23200, agentia din Lefkimi.

[27.08.11 20:06:28]

Am sa-i rog si pe ceilalti membri AFA sa posteze poze din porturile continentale ce deservesc insulele ionice, din porturile de pe insulele Ionice, precum si poze ale companiilor de ferryboat si de hidroglisoare de aici pentru o cat mai buna si complecta ilustrare a review-ului.

[06.07.12 17:49:28]

Buna,

Iti multumesc si eu pentru un ghid atit de util si plin de informatii.

Te rog mult sa ma ajuti cu ceva informatie, am citit ca ai calatorit nemijlocit cu ferry spre Creta , despre ce presupune tichetul econom, specific ca noi vom pleca in a doua jumatate a lunii august spre Creta si avem si un copil de 5 ani, ma intereseaza indeosebi conditiile si daca este acces catre WC/baie.

Multumesc anticipat!

[07.07.12 10:49:54]

@Violina_id in Creta inca nu am ajuns, este o destinatie pe care inca nu am reusit sa o bifez, totusi cred ca pot sa te ajut :

In ceea ce priveste clasa economy (economy tickets) si aceasta poate fi impartita in mai multe categorii:

1. open deck sau scaune descoperite, cat de cat comode, dar nu pentru distante mari, de accea sunt intalnite in special pe ferry-uri de scurta/medie distanta. Ele sunt gasite si pe celelalte tipuri (ultimul nivel al ferry-ului).

2. saloane acoperite cu fotolii si canapele situate in general pe 2 - 3 nivele, sunt intalnite si la ferry-urile de scurta distanta dar sunt mai mici si sunt pe 1 maxim 2 nivele, dar preponderent pe cele de lunga distanta.

3. saloanele de la econoy class pot fi si ele de mai multe categorii - mai ieftine mai scumpe.

Pe toate categoriile de ferry vei avea acces la toaleta/WC. Totodata vei gasi mici baruri unde poti servi sandwich-uri, snacks-uri, bauturi racoritoare si alcoolice, dulciuri, cafea, etc. Cele de pe distante lungi si care sunt si cele mai mari au si restaurante, magazine, etc preturile la toate produsele fiind ceva mai mari decat in mod obisnuit (pe continent) cam cu 15%.

In ceea ce priveste economy ticket ele sunt mai ieftine si presupun accesul neingradit in saloanele de la economy class, la zona open deck sila magazinele si restaurantele navei. Oricum la imbarcare veti fi dirijati de catre personalul navei catre nivelul corespunzator.

Daca mai ai nelamuriri spune-mi si in masura in care te pot ajuta o fac cu placere.

[07.07.12 18:23:35]

@danoradea: Iti multumesc mult pentru un raspuns promt si atit de util pentru mine. Deja urmeaza sa ne decidem daca luam tichetele on-line sau direct din port. Stiu ca e mai convenabil din port direct, dar ma ingrijoreaza faptul ca vom pleca intr-o perioada destul de aglomerata si sa nu pot gasi tichete anume din categoria economa si atunci la sigur cheltuielile vor fi mai mari.

Oricum, mai am un pic de timp pina atunci sa hotarim daca clasa econom e buna si in cazul cind calatoresti cu un copil. Voi cauta impresii si despre acest fapt.

Merci inca o data pentru ajutor!

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[07.07.12 20:10:39]

Violina_id, cel mai mult am calatorit 18 ore cu ferry, pentru aceste vapoare care strabat distante mari exista un singur fel de bilet la categoria... economy asta inseamna un loc pe un fotoliu intr-un salon, sau un loc pe punte in aer liber, locurile in cabine sunt de mai multe feluri, daca copilul nu este prea mic, nu se merita sa luati locuri in cabina, in general din cat am vazut eu se calatoreste cu clasa economica in Grecia, pe langa incaperile cu locuri mai sunt incaperi care au fotolii canapele, unde se poate servii ceva de mancat, sau unde lumea priveste stirile la televizor, sunt conditii la fel ca pentru cursele aeronautice transatlantice cu deosebirea ca aici te poti plimba in voie. cred ca am mers de mai mult de 15/16 ori si niciodata nu s-a pus problema ca nu ar fi bilete.

la un moment dat a fost furtuna pe mare si doua zile nu s-a circulat, cand a plecat primul vapor din insula Milos spre Atena s-au format cozi interminabile la bilete, chiar si asa nu a ramas nimeni fara bilet, singura problema a fost ca nu am mai gasit loculi in interior unde era aer conditionat ci am stat pe punte si acolo am gasit doua locuri cu oarecare dificultate. Atentie biletele la clasa economica nu au inscriptionate pe ele un loc anume, fiecare se aseaza unde doreste sau unde gaseste

[08.07.12 12:34:05]

@Cristian_h: multumesc mult pentru informatie! Ieri am "rasfoit" la greu internetul si am aflat mai multe despre conditiile din clasa economa si eram aproape convisa ca anume asa si vom calatori, iar cele spuse de tine si de @danoradea m-au ajutat sa imi fac o idee corecta despre ce ma asteapta in calatoria cu ferry: -).

Daca nu va interveni nici o modificare in planurile noastre pina atunci, la sigur voi reveni si eu aici cu ceva info, poate va fi de folos si pentru alti calatori incepatori asa ca si noi: -).

dannek, danoradea, johnnyredlabel, Violina_id
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre/dinspre Grecia: