ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2011
ÎNSCRIS: 21.03.11
JUL-2010

Către satisfăcător

O locatie in care am sta toata vara

Am fost prima data in iulie 2009, la cateva luni dupa ce s-a deschis complexul. Am ramas uimiti de cat de bine arata totul, de marimea apartamentului (am avut un apartament cu un dormitor - cam 100 mp), de piscina imensa si de linistea din complex.

Intr-adevar, mancarea de la micul dejun lasa putin de dorit, insa cum nu mancam de obicei mezeluri nu ne-a deranjat prea mult calitatea proasta a acestora. Am mancat totusi branzeturi, destul de variate si proaspete, legume si cereale cu lapte.

Desi in complex exista restaurantul unde se serveste micul dejun precum si un fast food, langa piscina, mancarea nu e chiar variata, desi nu e nici cea mai proasta mancare pe care am mancat-o, astfel incat la pranz am ales sa mancam in Balchik. Stiam deja cateva restaurante de pe malul marii - in 2008 am fost de 2 ori in Balchik si o data in 2009.

Apartamentul include in living o bucatarie dotata cu tot ce ai nevoie pentru a pregati si servi masa, inclusiv plita electrica, cuptor cu microunde, incalzitor de apa, frigider, tacamuri, farfurii, cani, pahare. In living si dormitor exista cate o unitate de aer conditionat si cate un tv lcd, cel din living ceva mai mare.

Un minus ar fi faptul ca incalzirea apei pentru baie se face cu boiler electric care in cazul nostru picura continuu.

Balconul este mare, cu iesire din living, cu vedere spre piscina, in cazul nostru. Exista apartamente cu vedere la mare, care in 2010 nu erau terminate.

In complex exista un loc de joaca pentru copii, un centru de fitness si distractie care include: sala de fitness, sauna, masa de biliard, tenis de masa. De asemenea, piscina complexului (de fapt 2 piscine lipite, cu diferenta de nivel de cativa metri) este imensa, apa este curata. Exista si un topogan acvatic, foarte solicitat de copii.

Pentru cei care isi doresc ceva deosebit recomand restaurantul El Balcon del Mondo, situat in complexul vecin, Kaliakria, cu o terasa imensa suspendata deasupra stancilor care ofera o priveliste superba asupra coastei Marii Negre si capului Kaliakra. Va recomand pastele cu somon.

In apropiere se gaseste si ferma de scoici Dalboka, unde se pot manca foarte multe preparate din peste si scoici.

Va recomand Topola Skies daca va doriti sa va relaxati la piscina cateva zile, in liniste.

Pentru noi a fost alegerea perfecta, revenind in 2010 impreuna cu 2 prieteni. In 2 saptamani ne pregatim sa mergem din nou la Topola Skies, fiind siguri ca vom regasi aceeasi oaza de liniste si relaxare.

Trimis de bogdancristiann in 30.07.11 21:39:38
Validat / Publicat: 30.07.11 22:09:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nessebar, Balchik, Albena, Golden Sands

VIZUALIZĂRI: 3871 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdancristiann); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ailynuka
    [31.07.11 12:19:23]

buna bogdan, am si eu o intrebare... referitor la restaurantul din complexul kaliakra... ce inseamna "destul de scump"? imi poti spune cam cat ati platit? sa imi fac o idee

bogdancristiannAUTOR REVIEW
    [31.07.11 12:29:27]

Imi aduc aminte ca o portie de paste cu somon si ceva icre de somon - au fost cam 18 leva, iar o portie de risotto cu parmezan cam acelasi pret.

O sa mergem acolo din nou in 2-3 saptamani si incerc sa fac o poza la meniu.

Oricum, restaurantul e peste tot ce gasesti in balchik sau albena ca si calitate.

ailynuka, bogdancristiann
    Alte impresii din această RUBRICĂTopola Skies Resort & Aquapark [Topola]: