ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2011
ÎNSCRIS: 03.07.09
JUL-2011

Argassi Zakyntos, o statiune de vis

Statiunea Argassi mi s-a parut deosebita, in primul rand este foarte animata, apoi gasesti tot ce-ti doresti, taverne, baruri, magazine cu suverinuri, exista un mic teren de golf, agentii locale care organizeaza excursii in insula la preturi mult mai mici decat cele organizate de cele romanesti, supermarketuri.

Exista autobuz local care asigura transportul spre Zante Town si in sensul celalalt spre diverse alte statiuni, noi am fost la Vasilikos, pretul unui bilet era 1,6euro.

Peste tot, in fafa hotelurilor sunt tufe de leandru, palmieri, lamai.

Noi am mancat la Green Frog, Palos de Moguer, in acestea 2 cel mai des, o data la Picadylli, Premier si Tifany. Preturile sunt mici dupa parerea mea, mancarea foarte buna si multa.

La Green Frog o portie de mancare6,7, 8 euro, dar anumite feluri din meniu se puteau cumpara cu 5euro daca luai 2 portii, nu neaparat din acelasi fel. Noi fiind 4 persoane, mancam 2 cu 10 euro. Aici o carafa de vin de 0,5l costa 3,5 sau 4 euro, rosu sau alb. Apa plata la 1,5l la toate tavernele costa 2euro, o sticla mica de cola 1,8 euro.

Cel mai des am mancat la Palos de Moguer, peste la gratar cu garnitura, foarte bun, 5euro, alte feluri 5,6euro, musacaua, peste tot foarte buna, aici cu 5euro.

Se servea si mic dejun, 6euro pentru 2persone, clatite cu pui si ciuperci, o portie foarte mare si diverse alte feluri. Aici am baut cel mai bun cafe frape cu 1euro.

Peste tot, in fata tavernelor era patronul sau ospatari care incercau sa te convinga sa intri la ei, draguti, zambitori, amabili, stiau cateva cuvinte in romana, pina se aducea mancarea se plimbau printre mese ca sa te intrebe daca te simti bine acolo. Acest lucru mi s-a parut deosebit si total diferit de ce este pe la noi.

La Green Frog in spatele restaurantului era o gradina unde se manca, se putea juca tenis de masa, fara a plati ceva, erau si cateva leagane pentru copii.

Preturile la supermarketuri erau mici, 4 cutii bere Zorba de 0.5l cu 2,95 euro, altele cu 0,80euro, un bax apa plata1,2 sau 1,5 euro, inghetata1,5sau 2euro, rosii1,5 sau2 euro, vin la 1,5l cu 1,3 euro.

Intr-o zi la pranz am mancat 6,5 euro 2gyros pita si o salata greceasca, asa era oferta.

Seara supermarketurile se inchideau la ora 24 si chiar si mai tarziu.

Intr-o seara, pe la ora 23.30, am vrut sa mancam o prajitura. Este o cofetarie la care se seveste si micul dejun, dar care tocmai se inchisese cand am ajuns. Cand ne-au vazut ca ne uitam, au deschis imediat. ne-au servit si au asteptat sa terminam fara ca cineva sa para plictisit si apoi ne-au poftit si a doua zi. O prajitura cataif sau baclava costa 3 euro, berea Mytos 2euro, cea mai buna dintre toate.

Serviciile sunt ireprosabile si dupa parerea mea anul acesta parca erau mult mai primitori fata de ceilalti ani.

Magazinele de suveniruri sunt foarte multe si preturi foarte bune. Cu un1euro gasesti foarte multe obiecte dragute pe care le poti cumpara.

A fost cel mai frumos concediu iar statiunea Argassi o recomand tuturor celor care doresc un peisaj si o mare de vis si celor care doresc sa se distreze si sa se simta bine fara sa cheltuie bani multi.

Am fost intr-o singura excursie, cu agentia romaneasca partenera din Grecia, cu25euro de persoana, in statiune era cu 18euro, la Navagio si Grotele albastre, excursie facuta cu vaporul, am vizitat Zante Town si am fost la plaja din Vasilikos cu autobuzul local. Voi scrie si despre acestea, unde a fost deosebit de frumos.

Trimis de flori_floricika in 30.07.11 13:07:31
Validat / Publicat: 30.07.11 14:57:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Corfu, Tassos

VIZUALIZĂRI: 12392 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (flori_floricika); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P33 Bar noaptea

Admin [30.07.11 15:11:41] »

Mutat la rubrica "Vacanta in Argassi" (nou-creata pe site).

Avand in vedere ca avem deja multe recomandari de calatorie din aceasta insula, am cosniderat util sa incepem sa le defalcam pe rubrici distincte - am inceput, iata, cu rubrica dedicata zonei Argassi, insa vom continua, in timp, definirea unor rubrici no dedicate celorlalte statiuni / zone am importante din insula (Laganas, Tsivili, Alykes-Alykanas etc)

andrees [08.02.13 19:23:40] »

Buna Flori Floricika, poti sa imi zici si mie cum este plaja Vasilikos, este mica, este mare, statiunea Argassi cum este?

Multumesc frumos.

flori_floricika [24.02.13 16:42:25] »

@andrees: Plaja este mare, lunga dar nu foarte lata, noi am fost cu autobuzul din Argassi, drumul de la statie pana la plaja din Vasilikos este destul de lung, cam 15-20 minute, aici mi-a placut marea, apa era limpede, curata, adancime mica pe o distanta foarte mare, erau sezlonguri cu umbrele de paie, care erau foarte distruse si nu prea faceau umbra. Cand am fost eu era foarte, foarte cald.

Nu prea este nimic aici, doar un bar cu diverse bauturi racoritoare si alcoolice si inghetata. Daca vrei sa mananci ceva trebuie sa te intorci spre statie, pe drum fiind cateva taverne.

Pot spune ca este aproape pustie statiunea comparativ cu Argassi, dar noi am fost ca sa vedem cum e, am stat cateva ore si ne-am simtit bine.

andrees [24.02.13 21:30:57] »

ms frumos

elenus [15.06.13 18:18:02] »

Buna. Mi a plăcut descrierea ta, destul de informativa. Pe 6 Iulie urmează sa plec in Argassi, Zakyntos si sincer am ceva emoții ca pentru fiecare nou loc pe care in încerc.

Este al treilea an in Grecia, si sper sa fie la fel de bun ca primii 2. De activitatea din stațiune si puncte de distracție, ce poți sa ne spui. Si dacă mai este cineva care merge in aceasta perioada in Argasii poate ne auzim.

tarzan0177 [07.09.16 15:39:39] »

@andrees: Am avut ocazi sa constat pe pielea mea ca descrierea despre Argassi e mult cosmetizata

Plaja ce-a mare e de doar 10 sezlonguri lungime si latimea sezlongului cu f multe pietre.

Cofetaria era in bezna cind am vrut sa cumpar

Da restaurantele taverne mancare buna pt toate buzunarel

Excursiile practic 2 Navagio si la broaste Careta careta restul se interpun

Dupa parerea mea zakhintos daca tineti s-al vedeti lasatil dupa ce vedeti cealalta parte a greciei ca sa nu ramaneti dezamagiti

andrees, elenus, flori_floricika
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Argassi: