ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2011
    ÎNSCRIS: 07.07.09
    JUL-2011

Concediu foarte frumos

Salut,

Asa cum am promis, ptr. ca am vazut impresii cu fiasco total si fuguti, incerc sa fiu obiectiv si sa spun celor care vor merge la acest hotel la ce sa se astepte.

Hotelul nu este un 5 stele curat cum ar fi pe la turci, mai degraba intre 3 si 4 stele, insa este destul de curat, aerisit, camerele destul de mari si destul de bine intretinute. Logic ca ptr cineva cu pretenti de 5 stele, nu va fi multumit, dar daca veniti aici chititi pe a descoperii neajunsurile, o sa aveti parte de un concediu urat; acest lucru se poate intampla insa oriunde veti merge, am vazut un review de exemplu despre hotel Royal Dragon in turcia antalya, era cineva care critica la greu, si daca si acolo e cineva sa critice, inseamna ca... in fine;

Afara este foarte frumos, piscinele curate, barul si gradinal din incinta hotelului foarte frumoase, plaja este mica dar mie mi-a convenit ptr ca am putut supraveghea usor copiii; seara pe litoral de la 8:30 e minidiscoteca copii, apoi de la 9 spectacol, nu cine stie dar destul de ok ; copiii au si unde sa se joace, un castelas gonflabil, destul de maricel, unde sa alerge, sa tipe etc, gradinita in timpul zilei(noi nu am fost), leagane, topogan cu apa la piscina ptr copii, etc.

Mancarea este diversificata, este buna, nu ramai infometat; recomand sa mergeti la south beach, acolo la pranz aveti macrou si piept de pui in fiecare zi cu cartofi prajiti (de la 12 la 14), seara carnaciori piept de pui, mamaliguta, salata boeuf(de la 19:30 la 21 ); nu m-au dat pe spate restaurantele a la carte, merita sa mergeti la pranz cand se merge fara rezervare, pentru seara tre sa va treziti si sa stati la coada de la cel tarziu 8 dimineata ca sa luati faceti rezervare printre primii (incep rezervarile la 9); e frumos ca locatie albatros, mancarea (peste) ok dar cam putina dp meu de vedere; la restaurantul principal e bine sa mergeti in prima parte, la intre 7 jumate si 8 jumate dimineata de exemplu, sau 12- maxim 13 la pranz, seara 18 - 19 ca sa nu prindeti varf si sa fie prea aglomerat; pentru amatorii de fructe de mare, o sa fie dezamagiti, o singura data am vazut scoici (doar ca eu nu mananc fructe de mare, doar pestele imi place si au in fiecare zi :))

Deci, nu va faceti probleme ca nu aveti ce manca si ce bea, este slava domnului, destul; desert inghetata, minieclere etc; bauturile de la bar sunt ok, desigur ca e acelasi alcool de pe tot litoralul bulgaresc, marca lor Savoy. F. ac baietii aia acolo cockteluri pe banda rulanta

Prin urmare, cei care spun ca au plecat mai devreme, ca e un dezastru, fie sunt extrem de carcotasi si au venit special sa descopere neajunsurile, poate chiar rau intentionati, fie nu au stiut sa se distreze deloc in concediu; inteleg sa atragi atentia la anumite lucruri, dar nu sa spui ca e un fiasco total, ca nu te-ai simtit tu bine; pai asa, poate nu te simti bine nici la un hotel de 7 stele, ca si acolo ai alte asteptari, asta nu inseamna ca e un dezastru; eu ma simt foarte bine cu familia, copiii sunt incantati, le place, ne simtim foarte bine; logic ca era loc si de mai bine ptr un hotel de 5 stele, dar nu e un capat de lume nici pe departe; o sa revin cu amanunte zilele urmatoare

Trimis de eleste* in 30.07.11 07:58:31
    Validat / Publicat: 30.07.11 10:44:19
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: hotel ralitsa superior albena, hotel melia grand hermitaje nisipurile de aur

VIZUALIZĂRI: 1799 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eleste*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster10 [30.07.11 08:59:50] »

@eleste, bun venit pe site si in comunitate. Spune-mi te rog, inca mai esti cazata la acest hotel? Daca da, mult mai util ar fi ca acest articol sa fie publicat dupa consumarea sejurului, atunci cand vei avea posibilitatea de a acorda note finale serviciilor care se pot modifica mai mult sau mai putin fericit in aceasta perioada.

N-ar fi mai corect asa?

eleste* [30.07.11 10:15:21] »

da, inca mai sunt, insa la postarile anterioare, unii sunt disperati la gandul ca trebuie sa plece in locatia asta, asa ca m-am gandit ca e bine sa le dau o gura de speranta, logica de altfel

eleste* [30.07.11 10:17:36] »

dealtfel, am sosit luni si plec luni, deci sunt pe final, parerile nu se vor schimba in nici un fel, am fost cat se poate de obiectiv si am spus ca eu ma simt f bine, cu toate ca am spus, nu este un hotel autentic de 5 stele asa cum unii poate se asteapta; adica sa nu comparam un hotel 5 stele din playa las americas din tenerife, cu acest hotel

eleste* [30.07.11 14:40:12] »

chiar acum 10 minute am sosit de la restaurantul a la carte italian; am mancat o supa de rosii, un piept de pui cu sos de smantana si piure si eclere la desert, totl cu vin alb sau rosu, eu am luat rosu acum; toate foarte bune

hlli [30.07.11 16:41:09] »

@eleste, parerea mea este ca ai facut bine ca ai scris impresiile tale asa repede, inca de acolo. Ai mai echilibrat balanta in favoarea resortului GHV.

Si eu, daca as fi citit ultimile review-uri si ar fi urmat sa plec in vacanta la GHV, as fi fost ingrijorata si m-as fi intrebat "Oare unde plec eu? !!! Ce vacanta voi avea? !!! "

Asa ca poate unii mai primesc un pic de curaj. Nu-i bine sa pleci in vacanta cu ideea preconceputa, influentat de cite un review, ca nu va fi o vacanta reusita din cauza locatiei pe care ai ales-o si a conditiilor de acolo.

Sa va intoarceti cu bine!!!

dacibeze* [31.07.11 19:41:00] »

Tocmai ce am citit cele scrise si mi-a mai venit inima la loc. Deja luasem legatura cu agentia de turism sa intreb daca mai pot renunta la bilete. Fiind prea tarziu, nu se mai putea sa renuntam. Multumesc mult.

llaura [01.08.11 18:03:21] »

cred ca tu ai asteptari minime de la un concediu daca spui ca te-ai simtit bine acolo. Am fost si eu in iulie si a fost groaznic.

Spui ca baietii fac cocktail-uri, ai baut vreodata cocktail sa vezi cum se face? ei amesteca diverse bauturi si gata bauturica.

Mancarea este sub orice critica.

Admin [01.08.11 18:15:32] »

@llaura: asteptam propriul review, cu propriile-ti note si evaluari, din vacanta voastra acolo. Cu cat mai multe pareri, cu atat o medie mai reprezentativa a fiecarei destinatii

mony_ita [01.08.11 21:27:52] »

Sunt total de acord cu llaura!!! daca ti-a placut la restaurantul italian: in primul rand aia nu este supa de rosii: ar trebui sa fie "minestrone"care, spre cunostinta ta ar trebui sa contina pe langa 5cubulete de dovleci si 2boabe de fasole, ar mai fi trebuit sa fie si fasole verde, vanata, ceapa, morcovi, tulpina de telina, paste si un pic de usturoi, tinand cont ca e un restaurant cu specific, dar sunt mai ieftini dovlecei, dar nici la aia nu au facut risipa ca mai mult de 7 cubulete nu iti pun in farfurie! dar eclerele cum vi sau parut, este corecta denumirea gogoaselor alora, va rog sa-mi spuneti despre acest aspect! apropo trebuiau si de fapt au vrut sa zica cei de la restaurant ca sunt pasticinni dar e prea complicat!

hlli [01.08.11 21:28:50] »

@llaura, spui ca "Parerea mea ca de vina sunt agentiile care promoveaza vacante in locuri ca astea".

Nu se intampla tocmai asa. Eu caut pe internet o anumita locatie si compar ofertele mai multor agentii. Mai ma uit si pe site-ul de prezentare al acelei locatii... mai ma uit pe diverse site-uri gen AFA... si doar apoi iau o decizie... Nu ma las "pe mana" agentiei de turism sa decida pentru mine care locatie ar fi buna sau care mi s-ar potrivi mie!!! Cand platesc un sejur la o agentie de turism, platesc doar ce am ales eu, decizia este a mea!!!

Sigur ca accept sugetii ale agentiei de turism, dar ma documentez cat de cat daca oferta corespunde cu ce as dori eu.

Asa ca... nu agentiile sunt devina in luarea deciziilor noastre.

Sa auzim de bine!!!

eleste* [02.08.11 08:44:02] »

draga @llaura,

eu am asteptari de la concediu sa ma distrez si sa ma simt bine, nu minime cum spui tu, nu cunosc acest termen cand e vorba de concediu; gata, m-am intors acasa din pacate si pot spune ca m-am simtit excelent; nu stiu tu ce asteptari ai, noi ne-am simtit foarte bine; bauturile care zici tu, cocktailurile, nu erau amestecate la intamplare, insa desigur ca nu era mare scofala sa arunci niste combinatii din listele acelea in pahar; la italian mie mi-a placut supa de rosii ca si puiul ala la ei; am recomandat sa se mearga acolo la pranz ca sa nu se stea la coada de dimineata ca nu e cine stie ce; voi oameni buni la felul in care puneti problema, o sa va intoarceti mai obositi din concediu decat ati plecat, viata e scurta si una singura, incercati sa fiti mai putin critici la orice, daca nu va convine, mergeti la manelismul nostru autohton, poate va place mai mult; repet; nu compar serviciile si hotelul cu unu de pe la turci, dar comparabil cu orice e pe litoralul romanesc la banii pe care ii dai, nu exista comparatie.

Un concediu placut va urez.

eleste* [02.08.11 10:56:32] »

draga mony_ita,

inteleg cunostiintele tale culinare si le apreciez; cat despre restaurantul italian, ma asteptam la niste spaghete, pizza ceva; asta nu inseamna ca supa aia de rosii sau puiul nu au fost bune, dimpotriva; asa cum am mai spus, nu calitatea produselor si cantitatea lor la restaurantele a la carte a fost problema mea (eu mananc mai mult, asta e);

un singur lucru ramane de facut: daca nu v-a placut, spuneti de ce si data viitoare schimbati destinatia, nu aratati cu degetu ca unii sunt mai prosti ca ce le place acolo sau dincolo; nu cred ca aveti statut de vip sa va dati cu parerea de ce unora nu trebuie sa le placa, doar ptr ca nu v-a placut voua; irealitatea este ca eu ma simt bine oriunde merg cu familia mea si punct, nu caut cu unghia praful pe la colturi cum fac unii;

eleste* [02.08.11 11:14:17] »

mergeti linistiti si nu va mai uitati la critici, o sa va simtiti bine, mie mi-a placut mai mult decat la melia 5 stele in nisipuri si din anumite puncte de vedere, peste ralitsa superior 4 stele din albena; distanta pana la plaja: maxim 5 minute pana in apa, cam 150m, deci "foarte departe" , e super haios cand aud plaja departe, daca e departe, poate e mai bine sa se mearga intr-o croaziera, ca atunci sari din pat direct in apa

mony_ita [02.08.11 16:20:34] »

whatever!!!

monyka [04.08.11 14:03:53] »

Buna ziua,

as dori sa scriu si eu impresiile mele despre Grand Hotel Varna.

Am fost si noi acolo anul trecut. Am fost doua familii

Noi avem 2 copii (unul de 15 ani si unul de 10 ani), iar cealalta familie au un singur copil de 10 ani.

Noua ne-a placut foarte mult, iar celorlalti nu prea (copilul lor e si foarte mofturos la mancare). Fetele mele au fost incantate, cea mica de piscina si celelalte lucruri pentru copii, iar ce-a mare de anturaj (a legat multe prietenii acolo cu copii di Romania si Bulgaria) si de faptul ca avea internet.

Cazarea a fost super, mancarea la fel, deserturile la fel, bauturile la fel. Hotelul e foarte luxos, in special jos la receptie.

dacibeze*, eleste*, hlli, llaura, mony_ita, monyka
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Varna Hotel: