ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2011
ÎNSCRIS: 15.01.10
NOV-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 6;16

Transalpinia poate chiar mai frumos decat Transfagarasanul

in noiembrie anul trecut profitand de vreo 2 zile libere am hotarat sa iesim putin la aer curat. cum facem mereu, eu pun familia sa aleaga unde mergem. cum nici de aceasta data nu s-au hotarat am decis eu. RANCA. la ranca mai fusesem intr-o iarna, si sincer mie nu prea mi-a placut, practic nu ai de unde sa iti cumperi ceva nici un magazin, nu zic de un market mai mare, doar unele pensiuni mai mari, sau un hotel doua aveau restaurant de unde iti puteai cumpara ceva sau pentru a servi masa, in rest doar cazare, si aceeasi situatie am intalnit-o si acum in cele 2-3 ore cat am stat la ranca, pentru priveliste, si a servi masa la un restaurant.

deci plecam din bucuresti pe ruta bucuresti-pitesti-ramnicu valcea, facem stanga spre targu jiu dupa care horezu (o mica oprire la Manastirea Horezu) dupa care intalnesti o gramada de indicatoare spre NOVACI. dar atentie nici unul nu pomeneste de statiunea montana ranca. binenteles ghid ne-a fost gps-ul nostru brav care ne-a dus cu bine cam peste tot pe unde am fost si ati citit, si sincer nu ne-a facut probleme gen (gps-ul ne-a dus vreo 30km in alta parte), citind aceste randuri baiatul cel mare se umfla in pene caci este datoria lui pentru a-i face upgrad-ul la harti si la poi. deci in novaci ajungeti cu mare usurinta chiar daca nu aveti gps, dupa care cand intrati in aceasta localitate (sunt cam 4-5 km de la soseaua ramnicu valcea-targu jiu) gasiti indicatoare care va conduc spre ranca. atentie in aceasta localitate la radar. politia stie ca vin foarte multi turisti si stau la panda chiar aproape de iesirea din novaci spre ranca.

drumul de la novaci spre ranca este foarte bun, proaspat asfaltat, si nu periculos, si cam intr-o jumatate de ora ai ajuns sus la ranca. privelistea este minunata, dar v-am spus mie nu-mi place aici, seara daca te cazezi aici nu ai unde sta si tu la o terasa sa bei un vin fiert un suc doar in anumite pensiuni care au restaurant, aaa iarna cand ete sezon de schii, gasesti la baza partiei cam de toate la nista tonete cum sunt cele unde se vinde bilete RATB. ajunsi in ranca am oprit, ne-am odihnit putin, am servit masa, dupa care am pornit la drum sa vede ce este mai in fata. sincer nu auzisem de transalpinia, iar cand am fost acolo iarna nu se circula, era o zapada asa mare caci am zis mersi ca am ajuns la ranca. deci ne-am continuat drumul, care era foarte bun, multi turisti, si am avut parte de o zii foarte frumoasa, splendida fara nori. am facut opriri foarte dese pentru poze pentru admirat privelistea, pentru odihna pe iarba frumos mirositoare, a fost foarte frumos si chiar ne-a placut si ne-am spus ca o sa revenim.

cand am fost noi nu era asfaltat tot drumul pana la obarsia lotrului dar se muncea la foc continuu. intradevar nu exista parapeti pe marginea drumului, dar zic eu nu este o problema asta, soseaua este destul de lata cat sa incapa 2 masini care vin din sensuri opuse si mergand cu atentie si fara viteza prea mare eu zic ca este ok. la obarsia lotrului noi am facut dreapta spre statiunea voineasa (unde ne-am si cazat pentru o noapte) dupa care am continuat drumul pana la ramnicu valcea, dupa iesirea din oras am facut stanga spre curtea de arges (popas la manastire) dupa care ne-am continuat drumul spre pitesti-bucuresti.

frumos ar fii sa faceti traseul acesta. novaci-ranca-obarsia lotrului-sugag-sibiu-cartisoara-transfagarasan-curtea de arges -bucuresti. ar fii nemaipomenit, ai impusca doi iepuri dintr-un foc, dar eu zic ca nu ai timp 2 zile sa faci acest traseu, caci doar nu vezi totul numai din masina, ci trebuie sa si simti pe unde ati trecut. drum bun si bafta va doresc

Trimis de vio_andu_gaby in 29.07.11 12:54:03
Validat / Publicat: 29.07.11 14:08:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSALPINA. A mai fost în/la: cam peste tot

VIZUALIZĂRI: 4316 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vio_andu_gaby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 releul de la ranca

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[29.07.11 16:02:14]

Aici greşeşti şi, ce-i mai rău, dezinformezi turiştii: există un magazin şi în Rânca!

in novaci ajungeti cu mare usurinta [***] (sunt cam 4-5 km de la soseaua ramnicu valcea-targu jiu)

Hai să detaliem şi aici puţin: sunt minimum 2 variante de a ajunge din DN67 (Râmnicu Vâlcea - Târgu Jiu) la Novaci, şi anume prima din Bengeşti-Ciocadia luând-o la dreapta pe DN67C, sau a doua, care scuteşte câţiva km din drum, din Bumbeşti-Piţic pe DJ665D care la rândul său ajunge tot în DN67C. Dar oricum am lua-o, tot sunt vreo 10 km din DN67 până prin centrul Novaciului! (mai precis, 12, respectiv 8, pe cele 2 variante anterior descrise).

la obarsia lotrului noi am facut dreapta spre statiunea voineasa

Ai uitat să menţionezi că aici aţi părăsit Transalpina (DN67C) şi aţi luat-o pe DN7A (Petroşani - Brezoi).

În concluzie, aţi văzut doar o jumătate din drum, restul până la Şugag, Sebeş rămânând pentru o dată viitoare.

Pentru conformitate, vezi aici şi/sau aici.

• Alte impresii din această RUBRICĂTransalpina - cel mai înalt drum din România:

• pagină generată în 0.067426919937134 sec