ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2011
    DIN: Suceava
    ÎNSCRIS: 09.08.10
    JUL-2011

Arome, sunet si culoare in Muzeul Satului Bucovinean

După ropotele de ploaie torenţială de sîmbătă, cînd am fugit de acasă pînă la Cacica, la mina de sare, dar fără noroc de vreme bună pentru picnic, iaca am găsit în duminica acestui weekend un segment mai însorit ca să facem o plimbare din oraş pînă pe platoul Cetăţii de Scaun unde se află un loc tare drag sucevenilor, Muzeul Satului Bucovinean care oferă spre vizitare, ca obiective specifice ale arhitecturii tradiţionale din Bucovina, o colecţie întreagă de căsuţe tradiţionale, unele cu anexe gospodăreşti, dar şi o moară şi o fierărie, chiar şi o bisericuţă şi o clopotniţă, etc. Unele sînt mai vechi, datînd din sec. XVIII, altele de la început de secol XX, toate au fost achiziţionate din diferite localităţi din zona Bucovinei, desfăcute în bucăţi, transportate pînă aici şi re-făcute bucată cu bucată.

E o adevărată oază de verdeaţă, unde ne place să revenim adesea... Ca în acest weekend, cînd s-a desfăşurat şi Tîrgul meşterilor populari (aflat deja la a XVI-a ediţie), iar "aleea principală" care străjuieşte căsuţele s-a umplut de culori, de standuri şi de meşteri populari din diferite zone ale ţării (cam o sută erau aşteptaţi, dar nu cred că au fost chiar atîţia...)

Si, ca o laudă adusă organizatorilor, chiar nu se găsesc la tîrg chinezării şi turcisme, deşi există ca peste tot o uşoară doză de kitch

- ceasurile de perete din farfurii de ceramică,

-broaştele ţestoase din ceramică (nu am scăpat, a trebuit să şi cumpăr una din asta, una muncită rău, că avea în spinare o ţestoasă mijlocie care avea la rîndul ei una mică de tot - fiică-mea zice că e vorba de o familie, un tati care ţine în spate o mami şi un copil !!!! )

-şi tablele cu magneţi să zicem că ar putea fi considerate aşa, mai comerciale (pline ochi cu tot felul de magneţi care îi atrăgeau pe copii ca ... nişte magneţi :).

Farfurii, oale, străchini, diferite obiecte din lemn (de la linguri şi pînă la copaia în care gospodinele noastre încă frămîntă aluatul, platouri şi funduri din lemn), dar şi împletituri , ii, costume tradiţionale complete, sau standurile cu siropuri, dulceţuri şi diferite tipuri de şerbet, standul cu miere de albine şi tot felul de borcănele sau bucăţile de fagure ambalate ispititor... sau ce să mai zic de cel la care am cumpărat plăcinte cu brînză, unde se mai găseau cozonaci mai mici sau mai mari, cu nucă, cu mac sau cu umplutură combinată..... grozav de apetisanţi !

Deşi era pe lista de cumpărături, nu am găsit turtă dulce pentru terorista din dotare, dar mîndra şi-a băgat adînc mînuţa în portmoneul subsemnatei, pentru a-şi completa colecţia de magneţi!!!

Uite aşa am petrecut noi sfîrşitul de săptămînă în acorduri de muzică bucovineană, şi cu un pahar de bere rece în mînă, na, uite la ce mă gîndesc eu lunea în loc să muncesc cu drag şi spor !

Trimis de ilincalif* in 28.07.11 14:10:55
    Validat / Publicat: 01.08.11 14:52:15
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SUCEAVA. A mai fost în/la: cite un pic mai peste tot

VIZUALIZĂRI: 1918 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ilincalif*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Pentru cei care doresc niste repere rutiere, iata harta Sucevei si cum se ajunge la Cetate si la Muzeul Satului Bucovinean. (harta se afla chiar la intrarea in Cetate, la citiva pasi de Muzeu)

webmaster [01.08.11 14:51:06] »

Autoarea a inlocuit articolul -- incarcat vinerea trecuta ca o "avanpremiera", o intentie a unei vizite ce urma sa aiba loc in weekendul ce urma -- cu impresii de dupa consumarea acestui eveniment, astfel ca reveiw-ul a fost validat si va fi publicat pe site

webmasterX [30.06.15 14:59:05] »

Mutat în rubrica "Muzeul Satului Bucovinean, SUCEAVA" (nou-creată pe sait)

ilincalif*
    Alte impresii din această RUBRICĂMuzeul Satului Bucovinean: