Novano Hotel

înscris/ă în 27.07.11
AUG-2010
140 Euro

Excelent

Am stat la hotel in vara trecuta. Este situat cartirul Sultanahmet, in centrul istoric la 2-3 minute de Moscheea Hagia Sophia si la 3-4 minute de Moscheea Albastra, la 7-8 minute de palatul Topkapi, la 6-7 minute de Cisterne si la 20-30 minute de Grand Bazar. Am incercat sa estimez timpul pentru mers pe jos lejer.

Hotelul am inteles ca a fost dat in folosinta cu aprox. o luna inainte sa stam acolo. Totul este nou si cu mult bun gust. Si mai ales foarte curat, in fiecare zi se facea curatenie, se schimbau prosoapele, se spala baia (in mod real) etc. Am avut aer conditionat in camera, tv LCD, frigider, seif, etc. Nu sunt sigura de nr de stele pentru ca nu am itrebat si vad ca nici pe site nu scrie. eu i-am dat 4 stele pentru ca sigur nu sunt 5. In pret este inclus si micul dejun care se serveste intr-o sala de mese situata la demisolul hotelului. Micul dejun este clasic (oua fierte, omleta, salam, branza, unt, gem, miere, cafea, lapte, cereale, etc) suficient cat sa te saturi fara probleme.

Singurul minus ar fi ca sunt peretii foarte subtiri si se cam aude tot, dar hotelul este micut, intim si nu cred ca pot sta acolo grupuri care sa faca foarte multa galagie. Noi oricum ne-am plimbat foarte mult iar noaptea am dormit fara probleme. Fotografiile de pe site-ul oficial sunt reale in sensul ca arata chiar asa camerele. Proprietarul, Enver este aproape tot timpul prezent si se preocupa tot timpul de bunastarea clirntilor mai ales daca sunt romani. Am inteles ca a lucrat cativa ani in Romania si culmea e ca avea o impresie foarte buna despre tara si despre oameni. Asa ca va inchipuiti ca puteti sa si negociati pretul camerei.

Centrul vechi este de departe cea mai frumoasa zona a Istanbulului din punctul meu de vedere si nu m-as caza nicodata in alta zona din oras. Majoritatea hotelurilor din centrul vechi au si terasa deasupra de unde poti vedea stramtoarea si este o priveliste superba (nu si hotel Novano). Noi am calatorit prin oras cu tramvaiul (metroul) rapid cu care e foarte usor de mers fara sa va rataciti. Sa nu omiteti sa vizitati si Spice Bazar care nu este departe de Grand Bazar si merita mai ales daca vreti sa plecati din Turcia cu dulciuri, ceaiuri, mirodenii, etc.

Noi o sa mergem si anul acesta la Novano pt 3 zile. Abia astept.

Impresii încărcate de Miha254 in 28.07.2011 13:45:31

Validat / Publicat: 28.07.11 14:57:34

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Miha254); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2700 PMA (din 6 voturi) nota2

• Il recomand cu placere (Sep.2011) - punctaj satisfactie: 9.75 (scris in 30.05.13 de HORRIDGE din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • INFO: