ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2011
ÎNSCRIS: 28.07.11
JUL-2011
2 AD. + 2-10/16 COPII

ARTICOL ARHIVAT

Nu credeam ca in Grecia exista asa ceva

Am ales locatia cautand pe site-uri, ca in anii anteriori. Am avut grija la toate detaliile.

in momentul in care am ajuns totul a fost OK, ceea ce am gasit corespundea la prima vedere cu informatiile si pozele gasite pe site.

Gazdele vorbeau doar greceste- au chemat-o pe fiica lor sa ne prezinte camerele (am fost mai multe familii, fiecare cu copii) - din acest moment a inceput cosmarul. Era o tipa in jur la 30 de ani care vorbea engleza aproximativ, dar asta nu a avut importantana. Avea o mina acra, nici macar un zambet sau un " bine ati venit" iar in momentul in care ne-a prezentat camera a inceput cu intertdictiile: nu aveti voie sa mutati mobila (???), nu aveti voi sa folositi bucataria din stuido (???), etc.

Camera bine arnjata, foarte curata- dar mica, baia foarte mica, fara geam/aerisire naturala-doar pe un ventilator, veranda ft mica, o masa ft. mica cu doar doua scaune, in bucatarie -care conform informatiilor de pe site trebuia sa fie complet utilata- exista plita electrica, cana electrica, un ibric minuscul -in care nu incapeau doua cesti mari de cafea-, doar doua pahare, 2 furculite, 1 lingurita, 3 farfurii, etc. In cererea de rezervare precizasem numarul de persoane, si l-au acceptat, dar daca doream sa stam 3 persoane in acelasi timp pe veranda era imposibil, farfurii nu aveam destule - nici macar pt mic dejun, pahare de apa, nu, etc. Iar gazdele nu vorbeau decat greceste. Deci ideea este ca a fos tun soc- o discrepanta intre pozele frumoase de pe site si interiorul care la prima vedere era frumos, curat, aranjat si ceea ce de fapt era acolo-totul meschin- asta a fost senzatia.

In camera, deasupra plitei electrice era un afis cu faptul ca e interzis sa gatesti, la bucataria de afara era un afis ca e interzis sa gatesti intre orele 13-16.30, sa ramai pe terasa dupa ora 24-- deci tot felul.

In momentul in care copii au inceput sa se joace prin curte li s-a interzis-vezi doamne sa nu deranjeze ceilalti oaspeti. A doua zi erau asezate ramuri uscate de trandafiri cu spini in jurul florilor de pe gazon, vezi doamne sa nu se apropie copii, deci tot felul.

Bucataria de afara era prost utilata- adica mai nimic, insuficent pt numarul de studiouri din casa, daca erau doua persoane acolo te frecai unul de altul, la robinet era doar apa rece pt spalat vase, gandaci de bucatarie.

Si toate astea n-ar fi contat daca... n-ar fi fost acea atitudine acra, faptul ca cei doi stateau tot timpul pe veranda lor si te urmareau, ii atentoinau pe copii care se jucau prin curte, etc.

Asta fiind situatia, in prima zi am decis sa gatim o ciorba la comun, am mancat, am spalta vasele. Ni s-a reporosat ca am furat?? !! bricheta de aprins gazul -una din prietene a adus din masina un aprinzator pe care il avea intamplator si l-a lasat acolo, ni s-a reprosat faptul ca nu am sters vasele cu prosopul?? , etc-mizerii. Si nu era nici pe departe locul linistit prezentat pe site- era la drum si se auzeau noaptea toate motocicletele, masinile care accelerau.

Plaja era relativ departe, cu pietricele, cea cu nisip si mai departe si aglomerata-dar nici asta n-ar fi avut importanta pt ca am mers pe o alta plaja - unde sa putem inota si baietii face scufundari.

In a treia seara a venit fiica gazdei, l-a luat pe sotul si i-a prezentat situatia: respectam conditiile sau plecam- adica copii sa nu se mai joace, sa nu mai faca galagie?? , noi sa facem curat la bucatarie?? , etc. - toate cu acelasi ton acru si nesimtit.

A doua zi dimineata am cautat cazare si am gasit - la acelasi pret si mai mic- apartamente sau camere mai mari dupa peferintele fiecarei familii, mai aproape de plaja, conditii mai bune, curte lerga in care copii s-au jucat tot concediul, BBQ utilat si foisor, unde am putut sta seara la un pahar de vin, o gazda care zambea dimineata cand o intelneam, care ne- a povestit despre plajele ei preferate de pe insula, etc

Deci concluzia, daca nu v-am obosit deja: la studio Maria Mprzami --- ATENTIE mai exista si House Maria - care altceva!!... daca ai copii nu e de mers, parerea mea - oricum, am comparat cu locurile si raportul conditii/pret din anii anteriori (Grecia si Croatia). Daca vrei sa mergi, sa manaci doar la terase, sa pleci dimineata si sa vii seara - sa stai pe o terasa stramta, sau daca stai in curte sa fie tot timpul gazda cu ochii pe tine, e ok.

(in timpul sejurului in Skala Potamia am mai trecut de cateva ori pe langa studio Maria - curtea era goala, nici o masian parcata, nici un copil prin curte, ordine perfecta, scaunele sprijinite de mese ca in crasmele inchise)

Trimis de ela r in 28.07.11 10:41:55
Validat / Publicat: 28.07.11 12:04:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Sithonia

VIZUALIZĂRI: 4142 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ela r); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.07.11 12:59:53]

Avand in vedere ambiguitatea denumirilor mentionata chiar de tine aici

cateva fotografii de pe acolo i-ar ajuta in mod cert pe cei care se documenteaza despre una dintre cele doua destinatii (cu nume atat de asemanator) sa sa faca diferenta / distinctie intre ele...

ninel*
[10.08.11 14:53:44]

cum se numea vila unde te-ai cazat in cele din urma

ninel*
Alte impresii din această RUBRICĂMaria Studios: