ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2011
DIN: ploiesti
ÎNSCRIS: 27.07.11
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 [ani]

Locatie buna dar mancarea a lasat de dorit

am plecat cu masina personala spre giurgiu, am traversat si am innoptat la canakkale si a doua zi dimineata am plecat spre kusadasi. un lucru bun in turcia este ca politia nu sta cu ochii pe straini ca in bulgaria.

am ajuns la hotel. un pic cam departe de atractiile orasului.

ne-am cazat, era ora 8 seara. am urcat in camera si drept sa va spun am fost dezamagita de dimensiunile camerei, ephesia fiind un hotel de 4 stele.

prima noapte foarte bine, mancare buna, spectacolul in amfiteatru excelent. am aflat dupa aceea ca a fost seara turceasca si numai atunci ti se dau atatea bunatati.

echipa de animatori ai hotelului incercau sa-si faca treaba bine dar in unele serii erau cam vulgari, negandindu-se ca erau si copii de fata.

nu ai ce sa reprosezi hotelului din punct de vedere al curateniei. zilnic se face curat in camere si se schimba prosoapele, dar cam tarziu, dupa ora 14.30 - 15.00.

singurele probleme care le-am avut au fost cu mancarea care era cam piperata, si nu aveam prea multe optiuni noi ca romani, drept urmare eu si fetita mea de 9 ani ne-am imbolnavit. am facut indigestie, si noroc ca am avut asigurare medicala.

cam atat despre sejurul meu la ephesia.

ma asteptam ca sa fie mult mai atenti cu mancarea deoarece afara erau 40 de grade si mancarea era tinuta cate 2 ore in sala de mese in caldura.

Trimis de geo69 in 27.07.11 23:09:37
Validat / Publicat: 27.07.11 23:58:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2601 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geo69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere de pe plaja hotel ephesia

Deborah77
    [28.07.11 12:06:32]

Mai, am fost si eu la Ephesia, si camera era enorma, mult mai mare decat ce-am avut in alti ani la bulgari, tot la 4 stele. Or avea de mai multe dimensiuni...

[28.07.11 12:53:18]

camera avea doua paturi si un pat suplimentar care era pliabil pentru ca copilul nostru are 9 ani. am mai fost in bulgaria si in grecia aveam pat normal nu pliabil. patul pliabil era chiar langa usa de la balcon. atat era spatiul doua paturi normale + un pat pliabil si mai ramane loc pana la dulap sa pui o valiza.

aveam un hol la intrarea in dar ala nu se poate considera camera.

am stat in camera la etajul 1 chiar deasupra la piscina

Boyton
    [28.07.11 17:10:56]

Vreau sa te intreb cati Km sant din Canakale pana in Kusadassi si cam in cat timp ati facut drumul pana in Kusadassi daca v-ati cazat la ora 20. mersi

[28.07.11 17:28:46]

aprox. 450 km. ai face cam 8 ore dar in turcia aproape toate drumurile sunt in lucru si intarzii. noi am plecat in jur de ora 11.00 de la hotel din canakkale. daca nu ai navigatie e mai greu pentru nu arata indicator de kusadasi decat in apropiere. si cu navigatie e greu pentru ca unele drumuri fiind in lucru nu apar ca fiind inchise sau cu circulatie ingreunata. daca te mai oprea si politia degeaba cum e in bulgaria era groaznic. am asteptat si o ora ca sa putem sa trecem pe un drum pe care se circula pe un singur sens. dar in general drumurile nu sunt aglomerate ca la noi. bafta

aaaaa
    [30.07.11 16:05:13]

420 de km si se fac in max. 6 ore

[31.07.11 13:31:55]

se fac in 6 ore daca nu e drum in lucru si nu te dai jos din masina deloc. eu am venit pe 26 iulie din turcia si se lucreaza pe aproape toate drumurile inclusiv pe autrostrada. eu am plecat la ora 11 din canakkale si am ajuns la kusadasi la hotel la ora 20. nu am mers cu 200 km/ora

Boyton
    [01.08.11 10:44:57]

multumesc ptr raspuns

roland.kentsch
    [31.08.11 13:44:51]

Mancarea nu este piperata, exista cam un fel piperat/picant, restul de 10-20 fiind normale. Ai de unde alege.

Chiar daca afara erau 40 grade, in restaurant era o atmosfera placuta, nu era cald. Nu era tinut nimica aiurea, riscand sa se strice. Sa nu fim rai.

[31.08.11 17:49:22]

adica daca eu si copilul am fost bolnave din cauza mancarii inseamna ca suntem rai. eu nu mint acesta este adevarul. nu am nici un interes. aceasta este parerea mea si cum am mai spus acolo nu ma mai duc indiferen cat de ieftin va fii. din 7 zile care am stat acolo 3 le-am stat in camera.

roland.kentsch
    [31.08.11 20:10:05]

Ce sa spun? Eu am stat 2 saptamani anul trecut si 2 acum, nu au fost probleme. singurii turisti cu diaree au avut-o pentru ca au baut ceai cu apa de la robinet. aia e nepotabila. In rest nu a avut nimeni probleme cu mancarea. am intalnit familii care erau a 5-a oara acolo, straini. nu e chiar asa rau.

aaaaa, Boyton, Deborah77, geo69
    Alte impresii din această RUBRICĂEphesia Hotel [Long Beach]: