ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2011
ÎNSCRIS: 04.07.10
JUL-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 si 8 ani

Sejur de criza

In mare masura au fost aratate plusurile si minusurile acestui hotel in impresiile anterioare, asa ca eu o sa ma rezum in a descrie pe scurt chestiunile care mi s-au parut importante. Noi am ales acest hotel fiind o familie cu doi copii care trebuie sa mearga cu acestia la mare. Aveam nevoie deci un hotel curat, cu parcare, restaurant si piscina si mai presus de toate accesibil ca pret.

De mentionat ca noi nu am mers prin agentie si am preferat ca si alte dati sa platim direct la hotel. Facem asa de cativ ani incoace pentru destinatii din Romania. Am avut acelasi tarif ca si la agentii, avantajul fiind ca daca se strica vremea puteam pleca oricand!

Sunquest intrunea toate aceste conditii avand si aer conditionat in camera iar pentru copii nu se percepe taxa suplimentara nici la cazare si nici la masa.

Minusuri sunt putine pentru acest hotel. Pentru unii oameni ele nici nu conteaza. Eu am sa le arat insa ca sa aiba fiecare o imagine cat mai completa.

S-ar putea spune ca sunt cam mici camerele si tamplaria la geamuri e cea veche din lemn. Pe noi nu ne-au deranjat aceste doua aspecte. Hotelul este insa renovat complet la interior si arata foarte bine.

In camera pe langa un televizor mic color exista si frigider, o masuta cu oglinda, dulap, doua fotolii.

Patul este mare, matrimonial. In el incap destul de bine doi adulti si un copil. Noi am unit insa cele doua fotolii si l-am culcat acolo pe cel mic, care a incaput perfect. Alt asa zis minus ar fi ca nu exista foehn la baie. Apoi lifturile sunt cele vechi si merg cam greu.

Receptionerele sunt insa foarte amabile. La venire ti se da o cartela pentru parcare. Aceasta e in fata hotelului si e destul de mare, dar e totusi aglomerata.

Exista si internet wireless si ti se dau codurile pentru hol si restaurant de la receptie. Din cate am inteles, eu nu am accesat, merge cam greu, iar in camere mai deloc

Piscina e marisoara, cred ca are cam 10 m lungime iar apa creste de la 1,40 m intr-un capat pana la 2,20 in celalalt. Mai exista si doua bazine micute pentru copii. Un dezavantaj al piscinei ar fi ca se inchide la ora 19!!! Apoi sunt sezlonguri cam putine si sunt mereu ocupate. Asta si datorita faptului ca unii pleaca si lasa prosoape pe ele pentru a le pastra toata ziua. La piscina exista boxe cu o muzica care noua ne-a placut (roxette, ace of base, michael jackson, etc) si e la un nivel acceptabil. Tot la piscina mai este si un bar precum si dusuri.

Distanta pana la plaja e cam de 200-300 m, dar e acceptabila. Se trece peste un teren viran si o sosea. Pe plaja exista umbrelute si sezlonguri dar sunt contracost. Noi nu am stat decat seara pe ele, gratis ca veneam dupa 5 jumate. Iarasi o parte buna a fost ca nu era muzica pe plaja.

Pe plaja se pot comanda diverse, pentru ca exista un restaurant exact pe plaja si chelneritele vin la sezlong cu comanda. Seara merita incercata o cina in acel restaurant cu specific pescaresc care e exact pe plaja si se pot auzi valurile. Preturile sunt cam scumpe insa, mai mari ca la restaurantul hotelului.

In apa marii ar fi ceva probleme deoarece sunt niste pietre destul de mari si in mai multe locuri in care te mai poti zgaria. Am vazut unii ca aveau slapi de intrat in apa ca in Croatia. Dar nu am avut alge aproape deloc cate 4-5 pe metru patrat ceea ce pentru Romania e foarte bine. La mal era curat fara pic de alge.

Un minus care poate conta ar fi restaurantul! In primul rand chelnerii se misca foarte greu, o masa putand dura de la asezat pe scaune pana la plata si o ora si jumatate. Apoi chelnerii mai incurca comenzile sau mai uita din comanda si apoi trebuie sa le mai aduci aminte. De asemenea si pe nota pot aparea lucruri pe care nu le-ai comandat. Mancarea este insa buna, dar nu e variata. Ca preturi este cam scumpa, dar mai ieftina ca in alte parti.

Noi am luat cu pensiune completa, fiind cu copiii, dar am vazut ca nu merita. Ti se dau niste bonuri valorice, gen baii de la monopolly. Partea proasta e ca daca nu-i consumi nu-i poti schimba. Nu e nici un avantaj sa ai bonuri ca e acelasi pret si daca ai plati cu bani. Asa ca se poate lua foarte bine doar cazarea care e foarte ieftina dupa parerea mea 85-110 lei/noapte /camera. Masa insa este evaluata la 99 lei/zi/persoana asa ca noi am platit mai mult pe masa decat pe cazare.

In ultimele zile am luat diverse chestii chiar si bauturi scumpe in ideea de a termina bonurile. O masa normala ne ajungea intre 60-80 lei pentru doua persoane.

In principiu un hotel foarte bun pentru o vacanta de sacrificiu, low cost, cum e cea in care mergi cu copiii!

In nici un caz nu am fost intampinati cu sampanie in camera!

Trimis de tabache in 27.07.11 16:07:43
Validat / Publicat: 27.07.11 17:03:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS.

VIZUALIZĂRI: 3658 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tabache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Bmona
    [18.08.11 09:38:44]

Buna ziua! Vad ca lucrurile la capitolul "masa" nu s-au schimbat aici, la Sunquest, aceeasi problema era si in august 2009 cand am fost noi cu cea mica. Asteptam prea mult sa ne aduca comanda, nu erau servetele la masa, daca le cereai, dura prea mult timp sa le aduca, daca nu erai atent iti aducea ceva ce nu ai comandat, si daca schimbai, asteptai iarasi prea mult timp ca sa mananci, si uneori mancarea era deja rece cand ajungea la tine. Restaurantul nu era al hotelului, (asa ni s-a spus) mancam acolo pentru ca era cel mai apropiat de hotel.

Vad ca acum au amenajat un parc pentru copii in spatiul din fata restaurantului, atunci nu era.

La vremea aceea am considerat bun raportul pret - calitate doar la cazare, dar statiunea arata rau, cu trotuare sparte, cu vegetatie crescuta aiurea, si desi era inca august, mi se parea ca eram in extrasezon, cu multe hoteluri deja inchise.

Cristina B*
    [23.03.12 13:37:15]

@Bmona:

Tin sa va contrazic, noi am stat 6 zile la hotel Sunquest si niciodata nu a fost mancarea rece, deoarece fiind restaurant a la carte, se pregatea pe loc de aceea se astepta.

Este excelent restaurantul.

Bmona
    [23.03.12 18:39:40]

@Cristina B: Cred ca trebuie sa tinem cont de faptul ca poate nu am fost in aceeasi perioada amandoua, si chiar daca am fi fost, ar trebui sa ne gandim ca intervine numarul de chelneri/bucatari disponibili, de cati turisti erau in momentul acela la masa, etc.

Nu scriu aici review-uri sau raspunsuri la review-uri aiurea, ci postez experientele prin care am trecut. Sigur ca intervin subiectivismul, asteptarile, personalitatea fiecaruia, etc. Depinde de noi cum vrem sa intelegem postarile de aici!

Bmona, Cristina B*
    Alte impresii din această RUBRICĂSunquest Hotel: