ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2011
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    DIN: cluj-napoca
    ÎNSCRIS: 25.07.11
    JUL-2011

Cea mai frumoasa vacanta din ultimii ani!

In dimineata zilei 1 iulie, inainte de a pleca la aeroport, am intrat pe net pe un forum cu impresii din vacanta referitore la Holiday Garden. Din cele 3 comentarii, 2 au fost nefavorabile fiind postate si poze cu niste galeti de vopsea si un paravan stricat dintr-o baie. Am plecat in prima noastra calatorie in Turcia, cu un nod in gat si cu mari emotii, desi sotul meu imi tot spunea ca va fi OK si ca nu trebuie sa ma iau dupa impresiile altora, ci sa mi le formez pe ale mele.

Si a avut mare dreptate...

Acum, imi amintesc cu o placere deosebita vacanta minunata pe care am avut-o si chiar imi doresc sa revin la acest hotel.

De cum am ajuns la aeroport am fost placut impresionata de ce am vazut acolo, de fantana arteziana si de rapiditatea cu care am fost serviti.

Afara ne-a asteptat o domnisoara de la agentie care ne-a condus la microbus. Pe parcursul drumului ne-a dat tot felul de explicatii si un pliant cu locurile care pot fi vizitate si alte lucruri utile inclusiv nr de telefon.

Ajunsi la hotel, am fost intimpinati de o receptionera foarte amabila, care vorbea romaneste, am fost cazati foarte repede iar un baiat ne-a dus bagajele in camera si apoi ni le-a mutat pentru ca nu ne-a placut camera si am cerut alta cu vedere la mare. Toate camerele sunt la fel, difera doar vederea. Baiatul a fost amabil asa ca si noi i-am dat 2 euro, iar la receptie am fost deasemenea atenti pentru ca nu trebuie sa credem ca daca am platit biletul toata lumea trebuie sa ne suporte capriciile si sa fie la picioarele noastre. In orice tare civilizata se da cate un mic bacsis pentru diverse servicii, mai ales ca istoric, Turcia este tara care a inventat bacsisul.

O vacanta reusita tine si de modul in care stim sa ne purtam si noi cu cei din jur, de faptul ca nu trebuie sa cautam nod in papura la tot, ca nu trebuie sa ne certam daca nu ne convine ceva pentru ca noi am platit si altii sunt obligati sa ne serveasca. Sunt convinsa si am vazut ca toti se straduie ca noi turistii sa ne simtim bine si sa le dam referinte bune.

Mancarea a fost foarte multa, buna si mereu era cate ceva nou in meniu. Pestele nu lipsea niciodata si in fiecare seara se faceau divese gratare. Miercuri seara a fost cu specific turcesc. Deosebita! Ospatarii au adus un tort de inghetata flambat si cu artificii, iar un ospatar sufla flacari mereu. La restaurantul a la carte meniul e numai din peste si e foarte bun.

Animatia si animatorii, au fost de asemenea deosebita! Dimineata era dans de inviorare la piscina, darts, aqua gim, polo si jocuri distractive in apa, dupa-masa dans, polo, aerobic, iar in fiecare seara un show extraordinar! M-am distrat foarte bine!

Dar sa nu uit de masaj! In prima zi am facut sauna, piling, baie turceasca si masaj de relaxare ceea ce mi-a dat un tonus bun pentru tot concediul si am prins un bronz foarte frumos. Apoi in zilele urmatoare am facut masaj medical ale carui efecte benefice le simt in continuare. Nu ma mai doare spatele! Pentru masaj cautati-l pe Fevzi! Sauna si baia turceasca sunt gratis, toate celelalte sunt cu plata, dar pretul se poate negocia destul de mult. Merita!

Toata lumea este amabila si comunicativa. Se vorbeste si in engleza nu numai in rusa, chiar daca sunt foarte multi rusi. Directorul hotelului se plimba toata ziua prin resort ca sa vada daca totul este in regula si m-a intrebat si pe mine daca sunt multumita.

As putea sa mai scriu multe alte lucruri bune, dar mergeti sa va convingeti!

Trimis de silviaoprea* in 26.07.11 22:58:24
    Validat / Publicat: 26.07.11 23:51:55
    • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2770 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silviaoprea*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Dans turcesc pe scena dupa show

silviaoprea*
    Alte impresii din această RUBRICĂHoliday Garden Resort [Alara]: