ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2011
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII

Către satisfăcător

Se putea si mai bine

Am revenit din Psacoudia - Hotel Philoxenia -si va ofer, daca aveti nevoie, cateva impresii:

1. Pozitive:

- curatenie - zilnic, asternuturi si prosoape schimbate la 3 - 4 zile;

- masa - zilnic preparate proaspete (la cina) si variate, iar pentru bucatar, noata 10. O ciudatenie merita, insa, mentionata: dimineata se serveau ardei iuti murati, asta dupa ce in primele doua zile am primit muraturi adevarate...

- plaja curata si curatata zilnic, apa extrem de curata si cu intrare lina;

- existenta a doua marketuri in apropiere de unde poti cumpara apa si sucurile la preturi mai scazute decat pe plaja (preturi care oricum sunt mai mici decat la noi).

2. Negative:

- turistii romani sunt inscrisi la categoria "in atentia turistilor", in timp ce pentru celelalte natii se foloseste termenul de " dragi oaspeti" - in concluzie, continuam sa fim tratati ca turisti de mana a doua;

- camerele sunt destul de mici - nu exista notiunea de "camera cu trei paturi" - acolo unde sunt trei paturi este spatiu foarte putin de miscare, intrucat in camera dubla se mai introduce un pat pliant. Inconvenientul este resimtit mai acut in perioadele de canicula, intrucat aerul conditionat este directionat chiar deasupra patului suplimentar - deci nu poti dormi noaptea cu el pornit, iar fara a. c. este cam dificil de suportat caldura;

- nu sunt montate plase contra insectelor, motiv pentru care nu poti dormi cu geamurile deschise, pentru ca risti sa te trezesti in camera cu vreo cicada ratacita, sau o soparlita obraznica;

- despre camera se mentioneaza, impropriu, ca este dotat cu frigider. In realitate este un racitor mic in care daca pui doua cutii de suc si doua de bere sucomba,

- localitatea nu ofera posibilitati de petrecere a timpului seara, in afara teraselor care, oricum sunt mai mult goale, inclusiv in week-end cand vin si grecii la plaja;

!!! Cel mai mare minus: NU exista nicio farmacie mai aproape de 15 km si niciun medic mai aproape de 30 de km. In plus, nu am vazut niciun reprezentant al vreunei agentii de turism romanesti, la care sa apelezi pentru o mana de ajutor (anul trecut, intr-o alta locatie, tot din Grecia, reprezentantul unei agentii era zilnic prezent in hotel si facea turul turistilor romani pentru a-i intreba cum se simt). Intamplator, in timp ce relationam cu una dintre receptionere in privinta posibilitatii de a consulta un medic, a intervenit in discutie reprezentantul unei agentii grecesti, de origine romana, care mi-a spus ca pot contacta medicul lor din Afitos - circa 80 de km!!! . Mori cu zile...

CONCLUZIE: Este posibil ca la anul sa optam pentru aceeasi locatie dar la preturi mai omenesti (anul acesta ne-am hotarat tarziu si am plati mai mult decat face - adica la 65 de euro camera, ceea ce mi se pare prea mult)

Trimis de GoMa in 26.07.11 10:21:15
Validat / Publicat: 26.07.11 11:32:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6001 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GoMa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.07.11 11:25:30]

@GoMa, bine ai venit in comunitatea AmFostAcolo.

Multumim pentru impresii si te mai asteptam si cu alte relatari din vacantele tale, trecute sau viitoare.

adryana
    [26.07.11 13:24:55]

@GoMa,bine ai venit, am citit ce ai scris si ma bucur ca v-a placut plaja si mancarea. Sa stii ca la 3* nu prea intalnesti plasa de tantari, nici Gerakina 3*nu are.

Am vazut totusi ca este la Lagomandra Beach 3*, caci treceam zilnic pe langa bungalourile lor si am vazut ca aveau la usa dinspre balcon, noi fiind la Hotel Lagomandra 4*. Este intr-adevar f. importanta plasa de tantari la usa.

In privinta agentilor de turism, niciodata in Grecia pe noi nu ne-a intrebat vreunul cum ne simtim, in schimb am vazut ca la fiecare locatie exista multe optionale din care poti sa alegi, sa mergi unde vrei.

In privinta farmaciei si a medicamentelor, eu merg pregatita de acasa cu tot ce trebuie, pe oriunde am fost, mai ales ca am copii. Si niciodata nu am mers acolo fara sa ne facem asigurari medicale, chiar daca pana acum, multumesc ca nu a fost nevoie sa le folosim, nu am mers fara ele!

La Philoxenia nu exista farmacie, dar in schimb este aproape orasul Nikiti in caz de ceva.

Si mie mi se pare ca ati dat cam mult pe bilet, este totusi una dintre cele mai ieftine locatii de acolo.

GoMaAUTOR REVIEW
    [26.07.11 19:23:34]

@adryana,

Multumesc pentru urare...

1. In privinta asigurararilor de sanatate am avut, ca de obicei, pentru ca nici noi nu calatorim fara, dar este vorba de primul ajutor in caz de urgenta... La asta ma refeream. Tot la capitolul "bineinteles", si noi am avut medicamente, dar, totusi, antibiotic nu dau niciodata copilului fara avizul medicului - am eu niste bazdaci in privinta aceasta.

2. In ceea ce priveste plasele de tantari, se gasesc la trei stelute si iti dau cateva exemple: Sonia Vilage, Gerakina Beach, Melissa, chiar si amaratul de Paradise Bay - din Hanioti- are asa ceva.

3. Pretul mare a rezultat ca urmare a timpului inaintat la care am achizitionat sejurul si... surpriza... voucher-ul a venit din "Deutchaland, Deutchland, uber alles"... eeeeeee!!!

4. Nikiti este, intr-adevar, aproape, dar grecii... sunt greci, ei au pauza de siesta... sa lesini nu alta. Toate magazinasele sunt deschise, insa farmacia are inchis de la ora 13 la 17. Super tare!

adryana
    [26.07.11 19:47:27]

@GoMa, tocmai ce spuneam ca la Gerakina NU sunt plase de tantari, eu am stat si la bungalou si la hotel, din pacate asta e adevarul. Dar nu asta conteaza, pana la urma, ca sa ai un concediu cat de cat reusit trebuie sa vezi mereu partea plina a paharului, sa stai, sa te relaxezi, nu sa studiezi mereu ce se ascunde sub pat, in spatele toaletei, cu ce e imbracat barmanul, cat de bine e sters pe jos, etc. Multe vacante frumoase!

calatorul
    [07.07.16 15:36:50]

@GoMa - Mai erau farmacii si mai jos in Metamorfosi, dar si aia este in alta localitate si nici nu le/am verificat orarul.

Iar despre viitoarea cazare du propun o variatie tot in zona, caci au aparut multe pensiuni si s/au renovat hoteluri frumoase, cu oferte bune la preturi mici, unele dintre ele descrise deja pe AFA. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

adryana, calatorul, GoMa
    Alte impresii din această RUBRICĂPhiloxenia Hotel: