ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2011
ÎNSCRIS: 25.07.11
JUL-2011

Către satisfăcător

Conditii decente, preturi mari

Nu obisnuiam sa scriu astfel de review-uri, insa mi-as fi dorit sa detin mai multe informatii inainte de a decide sa imi petrec vacanta la Complexul "La Perla"; prin urmare, sper ca aceste date sa fie utile pentru cineva, si sa va ajute in a face o alegere informata.

Am decis sa ne petrecem catea zile de vacanta aici, dupa indelungi cautari printre "ofertele" disponibile cam in ultimul ceas si in mijlocul sezonului (singura perioada cand u si sotul meu ne-am putut lua liber). Am efectuat rezervarea telefonic, cu aprox. 8-9 zile in avans, am platit 30 % din costul total al sederii prin OP, iar restul in momentul sosirii). PS: Noi am rezervat o camera dubla "superioara", adica in vilele de sticla, si am fiost cazati in vila nr. 4, camera 1 (parter).

Intr-adevar, "cararea" spre complex poate fi considerata "drum de acces" numai dupa standardele municipalitatii probabil, fiind in fapt o poteca plina de gropi si pe care, daca alegi sa te "plimbi" catre statiune, esti asaltat de "arome" dintre cele mai "fine"...

Am ajuns la Complex in jurul orei 11:20 dimineata. Desigur, camera nu era gata, deoarece cuplul care o ocupase pana atunci abia plecase (pt cei interesati, oficial check-in ora 13, check-out ora 11). Am fost rugati sa asteptam 30 minute. Am lasat bagajele intr-una dintre camerele hotelului din piatra, cel de 2*, care nu era ocupata (din ce am observat, era foarte mica, destul de curata, cu un tv marisor, aer conditionat, un geam micut cu vedere la parcare). Am revenit in jurul orei 12:30, cand d-ra receptionera ne-a spus ca "mai dureaza putin", apoi a plecat. Am asteptat 5 min pana a revenit - credeam noi, cu cheile, dar nu! - si ne-a intrebat uimita ce altceva mai dorim... ("sa ne cazam? "). In fine, in jurul orei 14 am intrat in camera...

Sejurul a avut parti bune si parti rele, ca orice concediu in Romania. Mai jos incerc sa va redau problemele cu care ne-am confruntat noi, iar voi decideti cat sunt de semnificative pentru o vacanta reusita:

Aspecte pozitive:

- pozitia complexului este deosebita, chiar pe plaja, in zona "Vraja marii".

- in vilele de sticla, camerele sunt foarte mari, dupa standardele hotelurilor din Romania. Un pat dublu si un patut mic intr-un colt, mobila suficienta, acces la terasa (care se "imparte" cu vecinii din camera alaturata) cu niste scaune si o masa destul de vechi, dar utilizabile;

- curatenia - la inceputul sejurului;

- vederea la mare - intr-adevar, cele mai bine-pozitionate sunt vilele 1 si 2, dar a fost foarte bine si in vila 4

- piscina - chiar in fata vilei; noi nu am folosit-o (doar am mers la mare si am fost cazati pe plaja!)

- camera este utilata cu toate cele necesare (AC, frigider, un tv f f mic, foehn etc); secretul este ca acestea sa si functioneze...

Aspecte negative:

- nu exista geamuri care sa se poata deschide; practic, singura varianta de a aerisi este de a sta cu usa deschisa larg. Geamul de la baie era batut in cuie, la propriu, deci nu se putea deschide deloc, iar baia nu avea nici un alt sistem de aerisire pentru eliminarea aburului si umezelii

- camerele, de fapt utilitatile, au nevoie de reparatii/schimbare urgenta: telecomanda tv-ului nu mergea, iar unele butoane ale tv-ului lipseau efectiv, printre care si butonul de volum; frigiderul a fost vechi, murdar si "racea" la o temperatura de aprox. 25 grade, deci in nici un caz nu se putea pastra rece acolo, pentru mai mult de 2 ore, un iaurt, o bere, si in nici un caz o inghetata.

- preasiunea f mica si temperatura apei la dus. In momentul in care porneai apa, era calda si avea presiune, iar 3 min mai tarziu presiunea se pierdea pana cand din apa fierbite ramanea o suvita calduta picurand...

- curatenia... In prima dimineata de cazare, a intrat peste noi femeia de serviciu - sau poate am invitat-o involuntar deoarece aveam usa intre-deschisa, din motivele mentionate mai sus (lipsa geamurilor) - pentru a face "curatenie". Cel putin asta a spus. Era intr-adevar in jur de ora 10, dar nu plecasem din camera deoarece am prins o dimineata foarte ploioasa, si nu prea aveam ce face pe plaja. Am rugat-o desigur sa revina dupa 15 min, cand urma sa parasim camera.

Am lasat prosoapele folosite pe jos, in baie, asa cum stiu ca se face in orice hotel, dar nu a mai revenit nimeni pentru a le schimba sau pentru a duce macar gunoiul. Prosoapele au fost schimbate abia dupa 2 zile, la propunerea mea; gunoiul l-am dus noi de cateva ori.

- luati umerase cu voi daca aveti haine sifonabile; exista doar 2 umerase/camera

Mentionez ca nu am luat micul dejun la restaurant, deoarece suntem obisnuiti sa bem doar o cafea dimineata devreme si sa mancam dupa ora 10 (cand deja micul dejun nu se mai servea). Pentru cafea am platit separat, deoarece nu este inclusa.

Piscina nu am folosit-o, dar parea curata.

In concluzie, pentru banii platiti (260 lei/noapte), complexul nu prea merita vizitat, in conditiile actuale - care nu sunt mai mult decat decente. Datorita locatiei, vilele respective au un potential deosebit, insa e nevoie de renovari, imbunatatiri, intr-un cuvant de investitii. In caz contrar, pentru conditiile actuale si raportat la preturile zonei, costul/noapte este exagerat.

Per total, pe litoral am stat si in conditii mai bune, si in conditi mai rele. In situatia actuala, as reveni numai in extra-sezon, la tarife mai mici si cu o rezervare mult anterioara, pentru a putea alege sa fiu cazata in vilele 1 sau 2, cu cea mai buna vedere la mare. Iar pentru un sejur reusit, poate si personalul ar trebui pregatit mai bine.

Trimis de carolinam in 26.07.11 00:18:26
Validat / Publicat: 26.07.11 07:56:41

VIZUALIZĂRI: 3215 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carolinam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.07.11 07:55:43]

@carolinam, bine ai venit in comunitatea AmFostAcolo, ai scris un review foarte bun, te mai asteptam si cu alte impresii din vacantele tale.

romanitzaa
[29.07.11 09:09:55]

Pretul pe care l-ai platit este enorm!

Chiar daca este pozitionat pe plaja, tot nu se justifica acest tarif.

romanitzaa
Alte impresii din această RUBRICĂLa Perla Bianca Residence (ex Complex La Perla) :