ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2011
JUL-2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit

ARTICOL ARHIVAT

O vacanta acceptabila

Sejurul nostru a inceput in data de 04 iulie si s-a incheiat la 09.07.2011. Am plecat din Bucuresti cu masina personala, ajutati oarecum de GPS, care se mai bloca din cand in cand, noroc cu sotul care se orienteaza bine in spatiu. Ruta, din cate imi amintesc, a fost Bucuresti-Giurgiu-Ruse-Varna-Shumen-Obzor. Drumul a fost ok, nu am fost opriti de politie, am incercat, pe cat posibil, sa circulam regulamentar si sa respectam limitele de viteza.

Am ajuns la hotel in jurul orelor 14, am fost cazati in 10 minute, fara probleme. Parcarea se afla langa hotel, este pazita si gratuita.

Camera dubla se afla la etajul 3, cu vedere la una dintre piscine si vedere laterala la mare. Din aripa unde am fost cazati si pana la plaja erau cam 50 de metri. Asta este un aspect care mi-a placut foarte tare. Camera a fost destul de spatioasa, curata, cu sofa pentru copil (era deja pregatita), baia multumitoare ca si curatenie, balconul ok - cu doua scaune si o masuta (din plastic). Curatenie s-a facut in fiecare zi, probabil gratie celor 10 leva dati in prima zi.

Mi-au placut foarte tare piscinele, curate si ingrijite. Vedeam seara, din balconul camerei, cum ingrijitorii curatau cu un aspirator special nisipul de pe fundul piscinelor si adaugau solutii prin grilele de pe margine. Singurul impediment a fost apa cam rece din piscine. Piscina cu tobogan-pt copii a incantat-o la maxim pe fiica-mea si pe noi, bucurandu-ne odata cu ea.

Plaja destul de curatica, amenajata cu umbrele si sezlonguri. Nu am avut probleme cu gasirea sezlongurilor daca mergeai la orele 7 maxim 8 dimineata. Apa marii a fost incomparabila cu mizeria plina de alge de pe litoralul romanesc. Destul de calda, limpede, am vazut chiar pestisori pe langa noi.

In ceea ce priveste mancarea, n-as putea fi foarte incantata. Destul de multa, dar nu pe gustul nostru, cel putin la pranz sau la cina. La micul dejun ne-au fost de ajuns omlete cu branza si o cafea, desi aveai destule optiuni, daca evitai zona cu mezeluri, care numai proaspete nu erau. Ni s-a parut chiar ca refoloseau resturile de la pranz la cina, in special la capitolul legume si mezeluri. Multe mancaruri cu sos si foarte condimentate. Mi-au placut in mod special legumele la gratar (un deliciu) si orezul preparat sub orice forma. Dulciurile au fost ORIBILE. Multa crema de vanile, pe diferite blaturi, gust de cofetarie de cartier, sintetic. Pacat. Au fost salvate de compoturi, care chiar au fost bune. Fructele au fost putine, slabe calitativ. Inghetata la fel de groaznica la fel ca si celelalte dulciuri. Partea de mancare de la piscina a fost slaba, in sensul ca nu aveau decat felii de paine cu peste marinat, brinza topita, fursecuri din cutie si biscuiti la fel. Curatenie in restaurant ok, cam aglomerat, dar gaseai locuri pe terasa.

La capitolul bauturi: racoritoare la TEC (gust aiurea), am baut Pepsi destul de bun, apa plata la dozator, berea f slaba, vinuri alb si rosu slabe, mai aveau votca, martini, etc...

Echipa de animatie s-a straduit bine, au organizat jocuri pe plaja, seara aveau discoteca pentru copii, dupa aceea spectacol pentru adulti. Au fost acceptabili. Le acord un minus pentru ca la mini-clubul pentru copii nu acceptau copii care nu vorbeau engleza, decat insotiti de un parinte, ca atare, ne-am lasat pagubasi.

Ca si incheiere, a fost o vacanta acceptabila, cu un raport pret/calitate corect. Voi reveni, cat de curand, cu fotografii de la locul faptei.

Trimis de lulu1976 in 25.07.11 23:21:41
Validat / Publicat: 26.07.11 07:12:48
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1464 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lulu1976); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.07.11 07:18:34]

@lulu1976, bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo! Multumim pentru impresii, te mai asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale, trecute sau viitoare.

claudia_a*
[28.07.11 15:11:20]

Cateva mentiuni am:

- curatenia zilnica nu a fost gratie celor 10 leva; in 3 ani nu [ni] s-a intamplat niciodata sa nu intre zilnic si sa faca curatenie (fara bani desigur);

- la piscina incepand cu cu ora 12 erau zilnic gratare de peste, carnati sau carne; ceea ce ai spus tu cu gustarile erau pana in ora 12 si dupa amiaza pana la 17;

- fructele, in afara de banane si kiwi care erau curatate/sau taiate, se gaseau zilnic: piersici, caise, mere, pepene galben si rosu din belsug;

Si noi am mers in acceasi perioada: 01-10 iulie.

claudia_a*
Alte impresii din această RUBRICĂHVD Club Hotel Miramar: