ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2011
JUN-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 15 [ani]

Limenas - orasul port

Despina Vandi&Yannis Parios-Adiexodo

Bine ati venit in Thassos! Odata ce ferry-ul a intrat in port, lasand in urma pescarusii care au zburat alaturi de noi, respiram aer de Thassos! Insula este plina de frumusete si mister care ascunde multe secrete, ce asteapta sa fie descoperite. Iubitorii de natura pot gasi aici perfectiunea, fie in izvoarele cu apa cristalina, ce curge la nesfarsit, pana la plajele cu nisip de aur, fie in muntii acoperiti de paduri de pin. Primitoare, ne asteapta capitala, Limenas sau Thassos town. Simt nevoia sa scriu cateva randuri despre acest frumos oras, pt. ca toata lumea trece prin el, firesc, este legatura cu continentul, dar nu multi il socotesc ca si un obiectiv turistic si nu ii apreciaza valoarea.

Actualul Limenas este construit peste ruinele orasului antic, infiintat aici de colonistii din Paros. Orasul este situat intr-un golf larg (Golful Kavala), marginit de dealuri impadurite si verzi, oferind turistilor posibilitatea unor plimbari romantice si relaxante, atat pe strazile orasului, cat si pe dealurile din imprejurimi. In zilele senine puteti vedea din port frumosul oras amfiteatru, Kavala. Limenas este centrul administrativ si comercial al insulei. Pe langa portul comercial orasul are si un port turistic, de unde se pot inchiria barci si vaporase cu care puteti ajunge in toate locurile greu accesibile de pe uscat. Orasul modern de azi are numeroase magazine de suveniruri, de unde puteti multumi toti prietenii cu amintiri frumoase si de ce nu, utile; marketuri, supermarketuri, magazine cu bijuterii elegante, cu tot felul de condimente, dulciuri, produse traditionale. Tavernele se intrec in oferte care, de care mai tentante, stiut fiind ca aici in Thassos, bucataria este exceptionala. Competitie le fac numai cafenelele, barurile, unde poti servi un frappe racoritor, sau o prajitura delicioasa la patiseriile din oras. Deasemenea gasiti aici bancomate, oficiu postal, politie, autoritatile locale, portuare ba chiar am zarit si autoritatea silvica.

In Limenas exista un muzeu de arheologie, o cladire neoclasica din 1934. Aici se afla exponate foarte valoroase, vezi review, datand din sec. VII IHr. -secVII DHr. De altfel muzeul este unul din cele mai valoroase din Grecia. Dar orasul insusi este un muzeu in aer liber, fiind impanzit de vestigii ale lumii antice, cum ar fi teatrul antic, Acropole, Agora care era centrul politic si religios al insulei, zidul care inconjoara orasul antic, sanctuarul lui Poseidon-care este chiar langa port, sanctuarul lui Dyonissos.

Pentru cei care doresc un sejur chiar in oras, exista desigur f. multe hoteluri, vile, plajele sunt frumoase, cu nisip fin, steag albastru, cu baruri si taverne chiar pe plaja, foarte animate la lasarea serii.

Nimic nu e mai romantic decat o plimbare seara pe faleza, cochetand cu soarele care isi trimite ultimele raze peste port. Nu exista indoiala ca oricine poate avea un loc special aici, unde se poate retrage de restul lumii, atunci cand spiritul o cere.

Ar fi minunat daca toti ne-am putea bucura de cateva ore linistite, vizitand acest oras, cu o istorie atat de zbuciumata, sau de calmul marii albastre si zborul pescarusilor. Atasez poze pt. a va bucura si voi de priveliste, de istorie!

O vacanta placuta tuturor!

Trimis de maryka in 25.07.11 21:08:51
Validat / Publicat: 25.07.11 23:25:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: zakynthos

VIZUALIZĂRI: 7254 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Zidurile cetatii.

adryana
[26.07.11 07:14:33]

@maryka, ai scris un rw care ascunde multa emotie si imi dau seama ca ti-a placut si tie acolo, pe insula Thassos. Am fost si eu acolo luna trecuta si mi-a placut si mie acest oras- Limenas. Totusi sa stii ca orasul Kavala este la 35 km de Keramoti si se vede dinspre partea vestica a insulei, adica spre Skala Rachoni. Este cum cobori de pe vapor si o iei in dreapta, cam 8 km. Noi am fost cazati la Rachoni si seara pana tarziu admiram orasul Kavala de pe plaja hotelului, un oras in care am ajuns in data de 30 decembrie 2010 si care este plin de frumusete.

[26.07.11 09:34:48]

Sper sa placa muzica atasata!

[26.07.11 11:35:24]

@adryana

da, ai dreptate, dar se vede doar cand e foarte senin, de cele mai multe ori e ca prin ceata. Noi am stat la Skala Prinos de unde se vede cel mai bineAr fi trebuit sa vedem si Olimp-ul dar n-am avut noroc. Am si fost acolo ,la Kavala cu ferry-ul din Prinos.Thassos mi-a placut f. mult, e o insula superba si e o nebunie sa nu o iei la "puricat"peste tot pe unde poti; rau e ca nu-ti ajung nicicum 7 zile cat e un sejur. Uite, de ex. n-am fost pe Ipsarion. Mi-ar fi placut! Poate cu alta ocazie. Mersi pt. voturi. Am citit review-ul tau despre Kavala si mi-au placut si pozele. Vacante placute!

@webmaster13

Mersi, imi place.

biancuta
[12.08.11 17:33:28]

Sunt indicatoare spre aceste obiective? Sunt toate in acelasi loc, sau se gasesc din loc in loc in oras?

Din cate am vazut in alt review, Agora este la intrarea in Muzeul de Arheologie. Celelalte sunt tot acolo?

E mult de urcat la Acropole? Dar drumul cum e?

[12.08.11 22:42:34]

@biancuta

Obiectivele turistice sunt marcate; probabil ai si vazut intr-o poza. Langa port, unde sunt barcutele de pescari, este un parc, chiar in stanga aleii cu multe magazine de souveniruri; din parc se intra in muzeul de istorie si arheologie, in stanga ei, tot in parc e agora. Dupa acest parc,in strada, tot la stanga sunt niste taverne apoi urmeaza o straduta la dreapta cu indicator spre sanctuarul lui Dyonisos. Aici sunt numai niste ruine, dar urmand sagetile indicatoare pe niste stradute f. inguste se urca spre amfiteatru.

Dupa ce se termina casele incepe un urcus am inteles ca sunt 500m; la inceput scari, apoi poteca prin padure. De la amfit. se mai urca tot pe o cararuie de padure inca vreo 300m sau poate mai mult pana la acropole. Trebuie neaparat incaltaminte comoda, ghete, ori sandale fara toc. La mijlocul drumului e o bisericuta f.mica dar era inchisa.

De sus de la ruinele cetatii se poate cobori pe partea cealalta a zidului, dar noi am fost cam obositi, era f. cald si ne-am intors. E o plimbare placuta, dar trebuie sa fiti echipati corespunzator si sa aveti apa cu voi. Mai sunt situri arheologice si la Alykes, undeva in spatele plajei, se vede si de pe drum, ulterior am aflat ca multe din exponatele de la muzeu (vezi rw) sunt descoperite aici.

Mai sunt cateva obiective in Limenas, Gate of Zeus si Hera, dar aici n-am ajuns, dar am vazut indicatoare si cred ca erau in partea cealalta a zidului cetatii daca coboram pe acolo.

Vacanta placuta!

biancuta
[13.08.11 00:28:07]

Multumesc mult, @maryka!

helguti22
[26.08.13 11:29:47]

Foarte frumoasa descriere!

Si mie mi-a placut foarte mult Thassos-ul, atat din punct de vedere al atractiilor turistice (plaje, situri arheologice, suveniruri, amabilitatea localnicilor, minunatele satucuri de munte, etc.), cat si din punct de vedere al preturilor practicate, care sunt uneori mai mici decat in Romania!

Acu´2 saptamani ne-am intors de pe insula, dar de fiecare data cand ne gandim la Thassos, ni se strange inima de dor... efectiv parca intri intr-o alta lume acolo. Vrand, nevrand lasi grijile cotidiene la o parte si te lasi dus de tot ce are aceasta insula micuta sa iti ofere!

Noi am fost cazati la Vila Irini, in Limenas si nu avem decat cuvinte de lauda la adresa vilei si al personalului.

Cu siguranta ne vom intoarce pe aceasta insula, care ne-a cucerit cum nu as fi crezut niciodata

[26.08.13 11:33:25]

@helguti22:

Noi am fost cazati la Vila Irini, in Limenas

[27.08.13 09:45:17]

@helguti22:

Da, asa este, Thassos-ul are inca multe de oferit, ce inca nu am vazut, citesc si acum tot ce apare despre Thassos, asta nu inseamna decat ca mai trebuie vizitata, descoperita, de exemplu nu am fost pe Ipsarion. Nu am fost in superbele sate de munte Micro si Megali Kazaviti, deci ar mai fi obiective.

Va doresc vacante frumoase in continuare oriunde ar fi ele!

[04.10.14 05:27:47]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Limenas" (rubrică nou înființată)

adryana, biancuta, helguti22, maryka
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Limenas și împrejurimile: