ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2011
ÎNSCRIS: 03.05.09
JUN-2011

ARTICOL ARHIVAT

Un mic paradis!

Hotelul Papillon Belvil se afla la 35 km de aeroportul din Antalya, si chiar daca la toate agentiile il veti gasi ca fiind in Belek, el de fapt se afla la 2-3 km de Kadriye (un mic satuc plin de tarabe cu suveniruri, mai degraba un bazar). Transferul s-a facut in aproximativ 40 minute, noi fiind primii care am coborat din autocar, ceilalti mergand la alte hoteluri din Belek. Ghida touroperator-ului din Turcia a coborat cu noi, a mers la receptie si s-a asigurat ca totul este in regula, abia dupa aceea a plecat. Spun asta deoarece anul trecut nu am beneficiat de acelasi tratament, am fost lasati sa ne descurcam singuri.

Cum ne-au fost date bagajele jos din autocar, acestea au si disparut impreuna cu bell-boy-ul super-rapid.

Desi nu era inca ora 14.00, am completat un formular, dupa care a aparut si omul cu bagajele noastre si ne-a insotit in camera. Am avut o camera standard in main-building la etajul 2, cu vedere spre intrarea in hotel. Desi camerele din bungalow-uri au fost renovate complet anul acesta, camerele din main building au beneficiat de acest tratament doar partial: mocheta noua, LCD, saltele noi la paturi. Camera noastra a avut un pat dublu si unul simplu, baia si balconul sunt foarte mari, minibarul a fost umplut zilnic (pepsi, bere, suc de portocale si apa). Deasemenea mai erau un fierbator de apa, pliculete de ceai si cafea. Curatenia in camere si umplerea minibarului s-au desfasurat la ore normale, cu exceptia penultimei zi cand ne-a cam uitat doamna, a venit pe la ora 3 dupaamiaza.

Clasificarea pe nationalitati la acest hotel este destul de echilibrata: rusi, englezi, nemti. In afara de noi, am mai intalnit doar doua familii de romani in tot resortul.

Despre “gastronomie”: de toate pentru toti! Totul proaspat, gratarele se fac afara pe terasa restaurantului si nu au lipsit de la nicio cina. Fructele au fost cel mai slab reprezentate dupa parerea mea, in rest dulciurile, salatele, carnea, pestele, totul la superlativ (fara ornamente, dovleci sau pepeni sculptati, etc).

Piscinele sunt doar doua, dar suficiente, cu destule sezlonguri, nu trebuie sa te scoli cu noaptea in cap sa ocupi locuri, sunt foarte multe. Prosoapele de plaja le-am gasit in camera, si se schimba intr-un singur loc, la chioscul de la piscina principala. Piscina pentru copii e foarte mica, si este destinata in special celor foarte mici. Piscinele de adulti sunt destul de adanci, in unele locuri 1.60m, dar sunt si portiuni cu adancimi mai mici (1.35m).

Plaja este superba, cu nisip fin, intretinuta cu mare grija, dar la malul marii sunt pietricele, iar in apa pietre.

Resortul este foarte, foarte verde. Este o placere sa te plimbi printre palmieri, smochini, pini, sunt foarte multe flori, de toate culorile. Deasemenea, este placut faptul ca toate facilitatile sunt grupate, nu trebuie sa alergi in zece directii sa ajungi acolo unde doresti.

Plusuri:

-Mancare foarte buna, diversificata

-Grija fata de turist: amabilitate si zambete din partea personalului

-Sezlonguri suficiente atat la plaja cat si la piscina pentru toata lumea

-Restaurant la plaja si la piscina principala

-Plaja lata, cu nisip foarte fin

-Resort foarte verde

-Multa liniste

Minusuri:

-In afara de pietrele din apa si de la malul marii, inca mai caut minusuri, dar nu gasesc.

Concluzie: Un hotel cald si primitor, care-si respecta oaspetii, unde m-am simtit minunat!

Trimis de Anturium in 25.07.11 20:32:46
Validat / Publicat: 25.07.11 21:15:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Rixos Sungate

VIZUALIZĂRI: 4949 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Anturium); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Restaurantul de pe plaja cu program 10.00-16.00
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.70 EUR pe cameră

soreno29 [26.07.11 08:09:38] »

Ca unul care te a sfatuit si in alta parte? (pe alt site)... sa alegi Papillon Belvil, ma bucur mult ca ai avut o vacanta reusita!... La cat mai multe vacante de acest fel!

Anturium [26.07.11 21:38:23] »

Asa-i, ma bucur si eu ca am ascultat de cei patiti, ca tine, si n-am gresit nici de data asta.

Adevarul este ca nu ne permitem multe vacante pe an si de aceea studiez mult pana aleg destinatia, intreb incoace si incolo, mai ales pe Am Fost Acolo

Vacanta placuta sa ai, parca la Aqua Fantasy, nu? !

soreno29 [27.07.11 08:11:10] »

Da... anul asta la Tusan si Aquafantasy... la Kusadasi... Multumesc si eu si sper sa fie... nu de alta dar sa poate urma 2 reviewuri interesante...

laurentiub [24.08.11 18:44:27] »

Te rog frumos... impresii... si eu vreau la anul Kusadasi, desi acum un an am fost la Belek si anul asta in Lara / Miracle... rog impresii...

soreno29 [24.08.11 21:46:34] »

vor fı detalıate... acum sunt la tusan sı e un hotel excelent...

ana anghel [04.09.11 18:53:52] »

buna seara. vroiam sa intreb dc. la capitolul duciuri au baclava si rahat turcesc. am vazut ca ati avut sejurul la un pret ok. puteti sa imi spuneti din ce luna ati luat biletele si prin ce agentie? multumesc

Anturium [04.09.11 19:27:51] »

La capitolul dulciuri nu stateau prea grozav dar baclavale si rahat aveau de multe feluri! Chiar si cataif!

Am luat biletele la inceputul lui martie, am avut 10% reducere de EB+5% reducere de fidelitate (am fost si anul trecut cu aceeasi agentie).

Din pacate nu pot mentiona aici numele agentiei (deoarece am numai de bine de spus despre ea!).

Daca am fi stat la bungalow ar fi fost chiar mai ieftin cu aprox. 100 euro.

ana anghel [03.12.11 21:33:30] »

@Anturium: Buna seara. As dori sa rezerv la acest hotel pt. anul viitor. Ti-as fi f. recunoscatoare dc. mi-ai spune pe privat (PM) numele agentiei prin care ai rezervat. multumesc anticipat!

webmaster15 [03.12.11 21:43:11] »

@ana anghel

Este cel putin imprudent sa-ti lasi adresa de mail pe un sait public. Poti avea multe neplaceri. Acum am editat eu.

Autorul iti poate raspunde prin mesaj privat (PM), chiar de pe sait, iar raspunsul o sa-l primesti pe adresa ta de mail.

apfel [17.02.12 10:10:24] »

Salut! Foarte bun review-ul tau. Imi poti spune si mie, te rog, pe privat, prin ce agentie ai fost.

MCM [09.03.12 12:38:09] »

Dragi AmFostAcolo,

Cu incantare gasesc acest site, cautand commenturi, care m-ar putea ajuta in planificarea vacantei la mare, din acest an.

As dori sa pot beneficia de informatii mai specifice, legate de exemplu, de agentia cu care Anturium a colaborat pt Papillon Belvile, avand in vedere ca suntem si noi tot din Bucuresti.

Deasemenea stiu ca am multe informatii de calatorie pe care le-as putea impartasi. Ca nou venita in "club" , va rog sa-mi spuneti care este cea mai buna modalitate.

webmaster15 [11.03.12 08:38:16] »

@MCM

Daca vrei sa-i comunici ceva userului @Anturium, da click pe numele sau, o sa ti se deschida o fereastra in care vei gasi user-cardul lui si acolo, apasand link-ul "Trimite mesaj pers" (cel cu rosu), ai sa-i poti trimite un mesaj.

Calea vad ca ai descoperit-o si ai incarcat primul review. La mai multe...

MCM [11.03.12 10:45:37] »

multumesc pentru sugestii

C

MCM [11.03.12 11:06:06] »

@webmaster15:

Am incercat deja, dar din pacate, are bifat NU la mesaje personale.

Thx oricum

C

webmaster15 [11.03.12 11:33:56] »

@MCM

Am incercat deja, dar din pacate, are bifat NU la mesaje personale.

Atunci nu ai altceva de facut decat sa astepti sa vezi daca vede ecourile astea si-ti raspunde, sau...

Fiind membru nou al comunitatii, poate, inca, nu cunosti ca, saitul nostru are o agentie de turism, ce ofera preturi reduse pentru toti userii, in functie de statutul lor (iar tu ai sanse mari, cu locurile interesante pe care ai sa ni le dezvalui, sa ajungi in scurt timp la un statut superior), asa ca, cere tu o oferta personalizata accesand din prima pagina (dreapta-sus) link-ul Solicita oferta personalizata, cu posibile preturi privilegiate pentru membrii AFA. Sa vezi ce oferta primesti

ana anghel, Anturium, apfel, laurentiub, MCM, soreno29, TheEagle
    Alte impresii din această RUBRICĂPapillon Belvil Club Hotel [Kadriye]: