ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2011

Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

Pensiunea EDEN - un loc de ocolit

Buna ziua tuturor,

In acest weekend am facut un drum pe Transalpina impreuna cu inca 60 de persoane. A fost o iesire organizata de cel putin o luna de zile inainte. Preturile la cazare si masa au fost negociate ca pentru un grup mare de oameni care urmau sa isi petreaca 2 nopti in acea pensiune.

Am plecat la drum din bucuresti vineri dimineata, iar in jurul pranzului am ajuns la destinatia mult dorita, Pensiunea EDEN. Acolo nu ne-a intampinat nimeni, am stat sa asteptam in hol cam 5 minute pana a aparut o doamna care s-a uitat foarte crucis la noi. Tin sa precizez ca in loc de receptie se aflau ghivece cu flori, nicaieri nu erau afisate preturile pentru cazare.

Dupa multe discutii, doamna in cauza isi aminteste ca discutase cu cineva din grup cu o seara inainte despre reconfirmarea rezervarii camerelor. De acolo a inceput haosul. In primul rand ni s-au cerut alte preturi de cazare decat cele negociate, cu plata in avans bine-inteles, ni s-au luat buletinele (nu ni s-au mai dat decat la plecare), ni s-au pus nenumarate conditii si nu in ultimul rand ni s-a spus sa asteptam deoarece camerele nu erau gata (nu se asteptau sa vanim).

Dupa jumatate de ora am reusit sa intram in camere sa ne cazam. Conditiile erau cele asteptate, asa cum am vazut si pe alte site-uri, doar ca, odata cu timpul petrecut in camere am observat ca ne lipseste minibarul/frigiderul, neonul de la baie dadea o lumina difuza si mai era si pe senzori, nu am gasit pahare, baia curatata, nu aveam pleduri de rezerva ceea ce m-a deranjat enorm, deoarece caldura in camere nu ni s-a dat pe motiv ca este vara si primim apa calda (noaptea erau cel mult 5 grade afara).

Seara am coborat cu totii in sala de mese unde am comandat de mancare si bautura. Am uitat sa precizez ca acea doamna in varsta care ne-a intampinat la venire se ocupa si de bucatarie, lua comanda de la masa, aducea comanda, verifica camerele, cu alte cuvinte ea le facea pe toate.

In acea sala de mese nu era nicaieri semnul de fumat interzis, cu toate astea ni s-a spus ca "aici nu se fumeaza", nu exista decat un meniu pe care erau modificate cu pixul preturile, diferentele ajungand pana la 5 lei mai mari. Cu toate astea am hotarat sa comand o portie de spaghete carbonara care costau 15 lei (pret vechi 10lei)... mare gresala... spaghetele erau nefierte iar acel sos alb avea un miros si un gust foarte dubios. Alti prieteni si-au comandat ciorba de periosare, mai mult apa chioara decat ciorba, cineva si-a comandat cascaval pane, care doar cu numele era cascaval pane. Surpriza mare a venit pe la ora 11 seara, cand acceasi doamna s-a pus langa noi, ne-a obligat sa cerem nota de plata si ne-a spus ca la ora 23 in mod normal se incuie usa ca ea merge sa doarma. Cand sa platin avem surpriza sa aflam ca nu primim nici un fel de bon fiscal, ne este suficienta nota de plata. Dupa vreo 10 minute de certuri ne-a promis ca a doua zi vom primi bon fiscal pe ce comandasem, si in plus ne mai face o super oferta pentru micul dejun care nu era inclus in pret. Ni s-a spus ca primim un mic dejun foarte bun dintr-un ou, salam si cascaval si paine la doar 15 lei de persoana.

Prima noapte trece greu... era destul de frig in camere, noi am avut noroc ca am dormit mai multi intr-o singura camera in speranta ca ne incalzim.

A doua zi de dimineata spiritele s-au incins, toata pensiunea duduia de tipete si urlete. Sambata seara urma sa aibe loc in acea sala de mese o petrecere, dar, planurile nu au ramas la fel cum se vorbise la inceput. Ni s-a impus ca muzica sa nu fie data tare, iar totul sa se termine la ora 24, deoarece fiul ei trebuie sa se odihneasca, la fel si nepotelul, nu aveam voie sa fumam cu toate ca spatiul era doar al nostru si aerisirea se face prin geamuri mari, usa de la intrare se inchidea si ea tot la ora 24 (ce dragut am primit o ora in plus de libertate), consumatia sa fie doar de la "bar/restaurant", nu aveam voie sa facem gratar in curte, iar cea mai mare problema a ei era sa nu vorbim tare (repet eram peste 60 de oameni).

In acel moment toti cei cazati ne-am facut bagajele, am incarcat masinile si am dat sa plecam, dar nu am avut voie sa plecam pana nu ne duceam gunoiul din camera singuri afara la tomberon si nu aranjam camerele asa cum le-am gasit. Abia ne-am recuperat buletinele si banii pentru a doua noapte, iar dupa factura cred ca am asteptat mai bine de jumatate de ora.

Imi cer scuze ca am scris atat de mult, dar aceasta este realitatea, pacat de frumusetile Transalpinei cu astefel de pensiuni.

Mie una mi-a lasat un gust foarte amar acel loc si in special acei oameni.

In final ne-am gasit cazare la Pensiunea Rubin unde am gasit tot confortul si ospitalitatea de care aveam atata nevoie dupa experienta de dinainte. O parte din prieteni au fost cazati la pensiunea Panoramic (50 de metri intre cele doua pensiuni), si tot acolo a avut loc si petrecerea de sambata seara, fara a ni se pune conditii de desfasurare.

Nu am ce poze sa pun pentru a demosnstra lipsa de bun simt a celor de la EDEN, camerele sunt exact ca cele pe care le-am gasit pe net.

Va recomand tuturor celor care isi doresc o vacanta sau minivacanta linistita si frumoasa sa ocoleasca aceasta pensiune.

Trimis de dada in 25.07.11 15:23:48
Validat / Publicat: 25.07.11 16:22:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA.

VIZUALIZĂRI: 4728 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dada); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ionica turistul
    [25.07.11 21:41:06]

Intradevar profesionalismul nu este chiar la el acasa insa in anumite aspecte cred ca ati fost prea pretentiosi. Cum adica sa cereti bon fiscal? Pai bonul fiscal nu s-a inventat la Ranca . Intotdeauna cand este un asemenea grup adica 60 de persoane este recomandabil sa apelati la o agentie de turism care sa organizeze caci altfel exista riscul sa iasa foarte prost.

Radu CRM
    [26.07.11 14:10:51]

Am facut si eu parte din acel grup si pot spune ca nu era nimeni pretentios. Tot ceea ce vroiam era sa ne simtim bine in limita bunului simt.

Din punct de vedere al confortului oferit de acest hotel (sau pensiune ca nu se stie exact ce este) nu sunt multe de obiectat, paturile curate si aranjate, mobila in stare bunicica. plafonul cam avea probleme pe la colturi ca se cam imprastia, si iluminatul in bai care un pic lasa de dorit.

Dar la capitolul ospitalitate si bunavointa proprietarii au enorm de mult de munca. Nu cred ca este corect ca atunci cand il anunti ca vii cu grup mare sa iti mareasca preturile, si sa motivezi ca "ce stim noi ca ea are 5 mld datorii", sincer asta nu este problema noastra.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [26.07.11 14:23:30]

ea are 5 mld datorii (adica 500000 lei)

pai cu atitudinea asta, in curand o sa aibe vreo 5000000...

ionica turistul
    [26.07.11 22:18:43]

Da, aici nu exista scuze. Si eu ca turist pot sa mai trec cu vederea peste anumite neajunsuri sau probleme tehnice (gen lumina slaba la baie) dar nu ma impac cu o atitudine ostila a gazdelor. Sunt si cazuri la hoteluri sau pensiuni unde oamenii au incercat sa compenseze unele neajunsuri incercand sa ne ajute si sa ne ofere atat cat puteau ei.

rosca
    [27.07.11 13:26:01]

nu este nimic adevarat din ceea ce spun aceste persoane, referitor la ceea ce s-a intamplat la pensiunea Eden.

Au venit neprogramati la aceasta locatie, au insistat sa ii cazam, am acceptat - fara a sti ce planuri aveau. In niciun caz nu au fost 60 de persoane, vroiau sa faca acea petrecere si sa se adune de prin toata statiunea in locatia mea. Erau mai multe grupuri cazate in corturi si doreau sa se stranga pt chef in locatia mea, sa isi faca gratare si sa consume bauturi alcoolice aduse personal.

Pensiunea este o pensiune serioasa mai aveam si alti turisti cazati care venisera la noi pt odihna si noi nu organizam astfel de "chefuri" inopinate.

S-au suparat si au plecat amenintandu-ma ca vor avea grija sa ma denigreze pe internet.

NB rosca este (sau a fost) reprezentant al unității
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
    [27.07.11 13:36:17]

@rosca, in ce calitate faci afirmatiile de mai sus?

Radu CRM
    [27.07.11 14:05:27]

@rosca, negocierile cu pensiunea au inceput acum mai bine de o luna, cand s-au negociat preturile pentru cazarea grupului. Nu ne adunam din toata statiunea ci venisem sa ne cazam toti la aceasta pensiune.

Nu contest faptul ca in prima zi (vineri) am ajuns doar 7 sau 8 masini ajunse in zona, fiecare masina avand un minim de 3 persoane, restul grupului urmand sa ajunga sambata.

"Ceilalti turisti" de care mentionezi erau rude ale "proprietarilor" ca in rest batea vantul prin acest hotel. Cat despre seriozitate sa nu deschidem subiectul.

Iar ca si incheiere aceasta "denigrare" nu este nimic altceva decat povestea noastra in "hotelul" Eden.

Iar ca referinta ai aici cateva informatii utile cu ce trebuie sa gasesti la un hotel de 4 stele: hihostels-romania.ro/hg_clasificare.pdf

ca_an_
    [23.08.11 13:49:40]

N-am vazut reviewul postat dar sunt intru totul de acord cu 'dada. Exact aceeasi doamna ne-a intampinat si pe noi, exact acelasi obiectii (sa nu deranjam prosopelele de pe masa - 10 lei). Exact aceeasi placa cu datoriile mari. Intr-adevar daca nu se schimba atitudinea pacat de pensiune.

radar
    [26.09.11 23:20:12]

@rosca

in momentul cand te hotarasti sa pornesti o asemenea afacere (cu 2 sali restaurant, 1 sala conferinte, 20 camere etc.), trebuie sa iei in calcul si asemenea dorinte ale turistilor.

daca nu transforma pensiunea in azil si s-ar putea sa gasesti linistea de care ai atata nevoie.

dadaAUTOR REVIEW
    [26.09.11 23:25:36]

asta a fost tare la chestia cu azilul nu ma gandeam, dar ar fi o varianta pe care ar trebui sa o ia in seama, poate face multi bani de la pensionari.

iulian68
    [24.09.12 14:21:32]

@rosca, la ce review-uri bune ai, fii sigur ca nu vei fi ocolit! Eu m-am convins!

Cred totusi ca nu vei lasa lucrurile asa, un drept la replica trebuie sa ai, daca tot spui ca iti apartine pensiunea!

ca_an_, dada, ionica turistul, iulian68, radar, Radu CRM, rosca
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Eden [Rânca]: