ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2011
DIN: Radauti
ÎNSCRIS: 24.01.11
JUL-2011

Către satisfăcător

Patio Restaurant Cafe Bar - live music by George Benson :)

George Benson - In your eyes

Citisem cu cateva saptamani in urma, ca George Benson vine la Rocks Casino sa cante. Cine vine? Nu mi-a venit sa cred ca unul dintre cei mai mari jazzmani in viata va canta in Girne.

La spectacol vor putea participa doar clientii hotelului. Imediat am intrat pe pagina hotelului sa-mi rezerv o camera pentru o noapte, dar surpriza, toate camerele erau deja rezervate. Singura camera available era un suite, la vreo 300 de euro pe noapte. Pas. Imi zic ca am sa mai urmaresc pagina hotelului si pana la urma tot fac eu cumva.

Apoi mi-am adus aminte ca in anii trecuti, o avusesera pe Emma Shapplin si cantase langa piscina, pe malul marii. Mi-am zis ca sigur si concertul asta il vor face in aceeasi locatie. La Emma Shaplin pusesera scena cu spatele la restaurantele din preajma, dar nu stiam cum va fi anul asta.

De la Lagoon, care e un fish restaurant, care apartine de Niazi’s, se vede destul de bine plaja Rocksului. Langa Lagoon, mai sunt doua terase. De la toate aceste restaurante se vede plaja Rocksului. Mi-am zis, ca poate a fi sa fie sa puna scena in partea opusa si vom putea vedea de la aceste restaurante.

Daca scena ar fi fost ca la Emma Shapplin, trebuie sa caut un loc de vizionat din parcarea alaturata. Studiasem de la distana, ambele optiuni. Concertul trebuia sa inceapa la 10.00 pm. Am trecut in timpul zilei pe acolo, am vazut unde montasera scena si am zis ca am sa merg la una dintre terase.

In 15 ani este prima data cand merg la aceasta terasa. Aici este zona turistica a Kyreniei (Girnelui). Foarte putine restaurante din aceasta zona sunt bune. Datorita zonei stiu ca oricum vor avea clienti si nu-si bat capul prea tare cu calitatea. Nu recomand niciunul din restaurantele din Vechiul Liman al Girnelui. Majoritatea nu au bucatarii prea curate. Garconii lucreaza pe salarii mici si se bazeaza foarte mult pe tipsul care-l primesc. De aceea uneori trag prea tare de clienti. In fine.

Din aceasta zona a Girnelui, recomand doar Niazi’s si Lagoon. Niazi’s face kebapuri si meze, iar Lagoon doar specialitati din peste. Cand am sa merg la ele am sa scriu un review mai detaliat.

Pe 23 am fost la Patio (Restaurant Cafe Bar) . Mesele dinspre mare erau deja ocupate de englezi. A fost foarte cald saptamana asta si umiditatea foarte mare. Aveau cateva ventilatoare, dar faceau mai multa galagie decat racoare. Un Efes la sticla era 5TL si la draught cred ca era vreo 6. Sunt specializati pe pizza. Eu am comandat un calzone si sotia o pizza sea food. De mult nu am mai mancat mancare asa proasta :) Dar nu eram acolo pentru mancare.

Pentru baut o bere locatia e ok. Dar nu recomand mancarea. Un alt dezavataj e ca drumul e foarte aproape. Multe masini cu muzica data la maxim. Probabil ca ei au impresia ca daca se plimba pe acolo cu muzica data la maxim sa le sparga timpanele, sunt fitosi :)

La Rocks, multi bogatasi si oameni care joaca-n cazinou. Majoritatea sunt din Turcia si cam toti se stiu intre ei. Lumea lor... :)

Reviewul asta e mai mult o scuza pentru a posta cateva videclipuri cu George Benson. Gasiti Nature Boy (click aici) si Nothing’s Gonna Change my Love for You & In Your Eyes (click aici). Ambele sunt filmate de pe terasa restaurantului Patio (adica... terasa asta e tot restaurantul), iar scena se vede pe "plaja" hotelului Rocks. Inainte sa vina Benson a avut loc un show de artificii, dar acela nu se intelege foarte bine in film sau poze.

Am sa dau note maxime restaurantului pentru ca a fost George Benson si ne-am simtit excelent, dar nu va recomand sa mergeti sa mancati acolo.

Un bilet la un concert al lui prin America costa in jur de 100 de dolari de persoana. La Patio, o pizza sea food, un calzone, vreo 3 draught, un efes la sticla si un sprite ne-a costat 51TL.

Acest concert al lui Benson a fost ultimu din turul sau European.

Ultima melodie pe care a cantat-o a fost On Broadway (click aici), care va rog sa o atasati acestui review.

Fara PMA, please.

Trimis de TraianS in 25.07.11 13:10:43
Validat / Publicat: 25.07.11 13:46:42

VIZUALIZĂRI: 2510 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TraianS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cateva din artificiile de la Rocks.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[25.07.11 14:26:40]

Retras punctele standard la solicitarea autorului.

TraianSAUTOR REVIEW
[25.07.11 14:57:14]

Daca se poate clipul de aici: http://www.youtube.com/watch?v=Vlckqx2DxAc Daca nu, e super si cel de la trilulilu. Mersi

[25.07.11 15:00:04]

Sper sa placa muzica atasata!

TraianSAUTOR REVIEW
[25.07.11 15:03:24]

Daca ar fi dupa mine, as umple reviewul asta cu melodii. E super melodia de la trilulilu. Cele inregistrate de mine, nu se aud foarte bine din cauza galagiei celor din jur si a ventilatoarelor.

Mersi webmaster13.

TraianS