ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2011
DIN: Targu Mures
ÎNSCRIS: 07.05.10
JUL-2011
2 AD. + 3 COPII -- v: 15 & 9 & 3 [ani]

Cye Holiday Center din Salou, o destinatie extrem de reusita pentru familii!!

De-abia ne-am intors dintr-o vacanta in Spania - Barcelona 5 zile si Salou 7 zile -, si am decis sa scriu cate ceva despre experienta noastra, pentru ca merita din plin!!

As vrea sa incep cu recomandarea de a va organiza singuri vacantele, puteti opta pentru sejururi mai serioase!!! Cele "6 nopti, 7 zile" oferite peste tot sunt total inconfortabile, dupa parerea mea... !

Noi am gasit o oferta buna la Wizzair, chiar din orasul de unde locuim, cu un pret mai mult decat OK - 100 Euro dus-intors/persoana, cu bagaje cu tot. (32Kg la cala si 5 * 10Kg in avion).

Odata rezervarea platita, am purces in a cauta cazare... Am gasit dupa vreo 2-3 saptamani de cautari ceva convenabil, cu mic dejun inclus - in Barcelona - "Residencia Ciutadella"... voi scrie in alt loc... si apoi, minunatul Salou ne-a gazduit intr-o locatie excelenta, aproape de plaja, de centrul statiunii, de centrele comerciale. "Supermercat"-urile lor, sa stiti, au preturi uneori mai mici ca la noi in cartier!

Deci, as vrea sa va spun ca Salou este o statiune excelenta, plaja este larga (de fapt, sunt vreo 4-5 plaje), nisipul este fin-fin, intrarea in mare treptata, perfect pentru "copiii" de toate varstele, dar punctul tare al statiunii este faleza!!!...

Ei, ... aceasta faleza este lunga de vreo 4-5 Km, marginita de palmieri superbi si umbrosi, numai buna pentru plimbari nesfarsite... nu am suferit de caldura, la umbra lor, la nicio ora din zi... Locuri de joaca pentru copii, cu tot feluri de jocuri proaspat-vopsite, extrem de atragatoare, impecabil de curate, bineinteles.. se afla din 50 in 50 de metri, pentru a evita aglomeratia inerenta din aceste locuri, lasand loc de odihna binemeritata, in acest fel, si parintilor!

Mai sunt acolo niste fantani luminoase si racoroase .. deliciul copiilor, din nou ... care "aduc" cu cele din Barcelona din Placa Espanya.

Restaurante pentru toate buzunarele, zone extrem de spectaculoase aproape de tarmul stancos (unde faleza se transforma in pasarele - poduri de lemn care trec periculos de aproape de valurile inspumate care se sparg la picioarele tale, iar uneori chiar te uda din cap pana in picioare...) si multe altele...

Interesant a fost faptul ca nu am vazut deloc romani, foarte rar am auzit vorbindu-se romaneste... ma credeti ca nu mi-a "lipsit " acest lucru deloc??

Dar cel mai extraordinar lucru a fost ATMOSFERA, care era relaxata, linistita, "de vacanta", de la zambetul celor de la hotel pana la expresia satisfacuta si fericita a miilor de oameni care se plimbau, faceau jogging, radeau, mancau, cantau, faceau plaja, jucau tot felul de sporturi, chiar dansau...

Sa revin la hotel: Cye Holiday Center este un aparthotel pe Career de Paris, in zona de mijloc (mai putin luxoasa) a statiunii. Are apartamente pentru 3,4, 5 persoane. Noi am avut unul de 5 persoane, cu bucatarie dotata cu tot ce vrei, baie mare, doua camere - un living cu 2 canapele unit cu o bucatarie si un dormitor cu 2 paturi, suficient de mari ca sa gazduiasca (unite) doi parinti cu un copil de 3 anisori, mai mult decat confortabil... Am incaput, deci, perfect, desi suntem o familie numeroasa, spatiul alocat a fost suficient!! Mai era pe hol un pat extensibil, mascat frumos de un fel de dulap-nici nu am stiut la inceput ce este acolo- , insa nu a fost necesar...

Geamuri mari, pana jos, in tot apartamentul - ambele camere comunicau cu balconul - si multa, multa lumina!!

Balconul era imens, (am avut noroc de o camera pe colt, insa am tras cu ochiul la vecini si am vazut ca era mare si la apartamentele "normale") cu 4 scaune si masa de plastic, uscator de haine, ... tot ce aveai nevoie pentru a te simti ca acasa... uneori mai bine chiar!! Piscina de adulti si copii (separata) a avut apa cam rece dimineata, trebuie sa recunosc - cred ca acesta a fost singurul lucru pe care l-as putea reprosa -, insa cu marea la 5 minute de noi, si plaja superba... nu ne-am prea complicat noi cu piscina... !!

Statia de tren RENFE era la doi pasi, din gara am facut pe jos cam 10-15 minute, cu bagaje cu tot, pana la hotel.

Mi-am putut permite sa cumpar tot ce mi-a facut cu ochiul (de mancare, bineinteles), pentru ca totul era super - proaspat: peste, fructe de mare, carne, legume, salate, fructe - gata facute, semipreparate, sau asa cum le-a lasat Dumnezeu!!

In fiecare zi am descoperit ceva nou... "noutatile" nu se mai sfarseau, asa ca am decis (ca sa nu pierdem nimic-nimic) ca in ultima zi sa luam trenuletul statiunii, care pentru 3,5 Euro te duce intr-un tur complet!

Aceasta statiune este un pic mai scumpa decat cele de pe Costa Brava, , este adevarat, dar... merita din plin!

Costa Dorada este o locatie pe care nu o prea gasesti in ofertele agentiilor romanesti... dar cine mai are nevoie de ele acum, cand vacantele noastre personalizate sunt "doar la un click distanta"??? Luati-va soarta vacantelor in maini, oameni buni, sa vedeti ce poate iesi ! Succes!

Trimis de Silvana5 in 24.07.11 11:38:52
Validat / Publicat: 24.07.11 12:44:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3715 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Silvana5); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Apus de soare Salou
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

celeste [24.07.11 14:07:07] »

Un loc unde as reveni cu placere... am fost aici in 2009... singurul regret este ca nu am ajuns la Portaventura. Ati mancat la restaurantul Tahiti din statiune?

bitnic [24.07.11 18:57:32] »

A venit la fix review-ul tau. Pentru la anul planuim un concediu in Costa Daurada si ne orientam tot la ceva rezervat cu forte proprii. Ati ajuns la Port Aventura? Care e distanta cu trenul pana in Barcelona? Multumesc

Silvana5 [24.07.11 19:08:33] »

Draga Celeste, nu cred ca am fost pe acolo... am mancat de vreo 4-5 ori la restaurant in toata saptamana petrecuta acolo, eu gatesc cu mare placere toate ciudateniile -face parte din distractia "de concediu", de aceea nu prea incercam restaurantele... nici nu stiu pe unde este, noi am stat in zona supermercatului Mercadona, dupa sina de tren, pe partea cu plaja...

La Portaventura nu am avut timp sa mai intram, ... insa incercam anul viitor, ne-am hotarat sa revenim in Spania (Barcelona ne-a "fermecat", pur si simplu...)

Bitnic, distanta este de vreo 80-100 km, cu trenul din statia Estacio del Sants pana in Salou am facut o ora si ceva...

celeste [24.07.11 20:24:08] »

@Silvana. noi am fost la niste prieteni care stau la 5 km de Salou... din cate imi aduc aminte acest restaurant este in centru inainte de a intra pe aleea de promenada (vezi rw-ul si ecourile).

bitnic, celeste, Silvana5
    Alte impresii din această RUBRICĂCye Holiday Center Aparthotel [Salou]: