ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2011
JUN-2011
10 AD. + 5 COPII

Vacanta reusita

Buna ziua tuturor.

Vacanta de anul acesta am petrecut-o in TURCIA - OZDERE si vreau sa spun ca a fost o alegere buna. Intregul sejur a fost de 8 nopti - primele 3 nopti am avut cazare la hotelul Paloma Sultan si urmatoarele 5 nopti la hotelul Paloma Pasha - asta pentru ca nu am gasit camere libere pentru tot sejurul la hotelul Paloma Pasha.

Am calatorit cu autoturismul propriu. Am tranzitat Bulgaria si am intrat in Turcia prin vama Hamzabeyli.

La hotelul Paloma Sultan am optat pentru cazare in bungalowuri intrucat camerele sunt mai mari decat cele din hotel - si le recomand pentru familiile cu copii. In minibarul din camera se gasesc sucuri din gama Cola, o bere (efes), 2 sticle apa plata si una minerala. In camera se face curatenie zilnic si de asemenea sunt schimbate si prosoapele. Zona este mai linistita, plaja de nisip fara pietre este foarte aproape, dar exista si un inconvenient distanta dintre bungalowuri si locul unde se serveste masa (de dimineata si cea de seara) este la 5 minute de mers pe jos... Daca nu vrei sa mergi pe jos poti sa optezi pentru deplasarea cu masinuta pusa la dispozitia turistilor de catre hotel care soseste din 15 in 15 minute.

Mancarea si dulciurile acopera toate gusturile culinare. Bauturile pot fi servite si de catre ospatari. Vinul este adus la sticla de 750 ml. Apa plata este la discretie (imbuteliata la sticle de 500 ml).

Restaurantul principal este spatios si are o terasa foarte draguta cu vedere la mare. Personalul hotelului era amabil.

Ca distractie pentru adulti aveti 5 topogane, 2 piscine mari, un maxi sah. Pentru copii aveti de asemenea piscina si topogane adecvate varstei.

Adaug si poze pentru mai multe detalii...

Consider ca a fost o vacanta reusita si astept intrebarile voastre referitoare la drum si taxe plus amanunte pe care le am uitat.

Trimis de manuta_1969 in 23.07.11 23:23:58
Validat / Publicat: 24.07.11 01:27:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: kusadassi

VIZUALIZĂRI: 5107 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (manuta_1969); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera bungalow

nicole33
    [24.07.11 10:50:14]

Felicitări pentru vacanța reusită avută!

Bănuiesc că vei scrie un review și despre celălalt hotel (Paloma Pasha).

Ar fi interesantă și utilă și o comparație între cele 2 hoteluri aparținând aceluiași lanț.

Am vrut și eu să rezerv la Paloma Pasha pentru septembrie, dar intrase in stop sales încă din februarie, așa că m-am reorientat către alt hotel de 5* din zonă, deși Sultan era încă disponibil.

Mulțumesc

[24.07.11 12:26:16]

Buna nicole33, este si normal sa scriu un review despre paloma pasha,

dar cu siguranta este cel mai tare hotel din zona ozdere si kusadassi deoarece totul este nou camerele foarte mari si aranjate cu mare gust, mancarea este un festin culinar, bauturile de mare calitate, iar turisti prezenti in hotel sunt 90 % sunt francezi iar restul olandezi, nemti si englezi cand am fost noi mai erau doua fam. din romania.

Cu siguranta daca in 2012 nu am bani de antalya ajung tot in pasha.

Despre cele 2 hoteluri cu siguranta sunt diferente si acestea sunt distantele mai scurte catre toate distractiile, spectacolele care sunt super bune.

Dar asteapta un pic sa postez un review cu detalii si un nr de 15 -20 poze sa intelegi mai bine.

[25.07.11 08:31:38]

Spune-mi te rog Bulgaria pe unde ati tranzitat-o. Am tot citit si sunt atatea pareri pro si contra incat nu stiu ce sa mai cred. Drumul prin Elhovo, Lesovo, cum e, pentru ca vazand pe unde ai intrat in Turcia banuiesc ca pe acolo ai trecut?

Mergem si noi duminica si caut amanunte "la cald" despre drumul prin Bulgaria.

Multumesc.

nicole33
    [25.07.11 22:10:25]

@ corinutza

Dacă a intrat în Turcia pe la Hamzabeyli, e 99,99% sigur că a mers prin Razgrad. Drumul e varză. Pe acolo m-am dus și tot pe acolo m-am întors pe 03.07.11. Față de anul trecut, când am mers pe același traseu, acum l-am găsit mult deteriorat. Are avantajul că este mai scurt și mai liber decât drumul european, astfel că traversarea Bulgariei durează mai puțin. Și are serpentine mai puține și mai „blânde”, un avantaj pentru cei care suferă de rău de mișcare. În septembrie eu tot pe aici voi merge.

Nu recomand acest traseu celor exagerat de grijulii cu propria mașină. Vor ceda nervos.

[26.07.11 09:26:02]

Multumesc pentru raspuns.

Suntem intr-o ceata totala, mai ales ca am tot citit si despre podul de la Giurgiu, drumul rau prin Bulgaria.

Dar pentru noi, din Tg. Mures, tot varianta Giurgiu - Russe si apoi Razgrad ramane cea mai buna varianta.

Sa speram ca va fi bine si ca vom ajunge cu masina intreaga la destinatie!

[26.07.11 12:58:18]

Buna, ptr corinutza eu ma duc pe acest traseu de 3 ani si intradevar ultimi 40 km sunt mai dificili dar nu de speriat sa iti spun exact traseul, daca ai gps sfatul meu este urmatorul cand bagi orasele intermediare cu 1 km sau 800 de metri sa il scoti ptr a nu te duce prin orase. primul oras Ruse - razgrad - targoviste -omurtag- kotel - sliven - yambol - elhovo - lesovo adica 300 de km in bulgaria ca taxe 25 ron la noi 2 euro la bulgari taxa de pod, vigneta 7 euro ptr 7 zile in turcia depinde unde mergi fery 11 euro, vezi ca benzina in turcia si motorina este scumpa daca vrei amanunte mai multe iti stau la dispozitie, din granita cu turcia [ hamzabeyli] pana in canakkale sunt 270 de km. iar ca orase in turcia sunt; hamzabeyli -edirne -havsa -kesan -bolayir -eceabat pe urmatraversarea cu fery. la edirne sa ai grija ca te urci pe un pod iar tu trebuie sa te duci pe autostrada de sub el nu o lua prin oras. Iti urez vacanta placuta.

[27.07.11 12:03:34]

Multumesc pentru raspuns.

Am listat indicatiile primite de la tine si o sa le folosesc pentru Gps.

eug
    [31.07.11 16:12:21]

as fi interesat de costuri/camera la cele doua hoteluri la care ai stat

multumesc

[31.07.11 17:45:51]

salut, eug am platit 1000 de euro ptr 10 nopti 11 zile si serviciile au cuprins 2 nopti la canakkale, 3 la paloma sultan si 5 nopti la pasha. rezervarea facuta din ianuarie si am beneficiat de reducere 25% la plata integrala pana la 1 04 2011 iti pot scrie exact ptr fiecare hotel in cateva zile.

biapia
    [04.08.11 12:53:27]

buna,

poti sa imi spui pe privat numele agentiei care ti-a facut o oferta cu o reducere asa de mare? Din ce am cautat eu, reducerea cea mai mare pentru paloma club sultan oferita de agentii e de 12%. Ati beneficiat de o reducere mai mare fiind un grup mai mare de persoane? Multumesc.

[04.08.11 16:38:06]

buna, biapia merg cu respectiva agentie de 6 ani iar ce este important ca mergem in grup mai mare de exemplu anul trecut am fost 11 fam. anul acesta 5 fam si ma duc in luna decembrie la targ si compar preturile de acolo. anul acesta am facut rezervare din 20 ianuarie. iti scriu si in privat. sa ai o zi buna.

[26.08.11 14:22:28]

Buna ziua,

vreau si eu pe privat detalii despre agentie si despre preturile la aceste hoteluri. Asa devreme trebuie rezervat? ! Adica... platit... Nu a fost rece in iunie apa marii, vremea?

Multumesc mult!

[27.08.11 11:31:40]

ptr adighh, rezervarea si confirmarea a venit in ianuarie dar in decembrie am trimis toate datele, am platit un avans si dupa aceea am platit in 4 rate egale sa fie mai usor, pretul este mai mic in iunie iar iesirea pana pe 4 iulie, dupa care preturile cresc si in turcia apa super calda iar temperatura a fost de 35 - 38 grade. am trimis deja mesajul pe privat, astept un raspuns. pa

[29.08.11 15:46:04]

Buna ziua,

imi cer scuze, dar gmail mi-a blocat accesul la contul adighh pt ca am tastat gresit anul nasterii si au zis ca nu am inca 14 ani. Nu stiu daca reusesc sa il mai deblochez, e destul de complicat. Imi puteti retrimite mailul pe adresa ***@yahoo.com? Cu un singur h. Imi pare rau pt deranj si va multumesc!

[30.08.11 08:37:55]

Buna ziua,

manuta_1969 nu aveti activata optiunea de a primi mesaje pe privat, asa ca nu am avut unde sa va scriu. S-a reparat adresa pe google (le-am trimis o copie a diplomei de BAC de acum 100 de ani si l-au reactivat a doua zi) asa ca am citit mesajul. Va multumesc!

[31.08.11 22:06:56]

Ptr adighh, ma bucur ca ti-am fost de ajutor. Daca mai este ceva de intrebat iti stau la dispozitie.

[02.10.11 21:16:42]

va rog sami trimiteti si mie numele agentiei de la care ati luat bilete pt pasha adresa mea ( pe PM editare webmaster )

[02.10.11 21:27:07]

@alexmara

Nu este intelept sa-ti dai adresa de mail pe saiturile publice. Acelasi raspuns il poti primi pe PM, fara nici un risc.

M'Liviu
    [12.11.11 10:19:05]

@manuta_1969: as vrea si eu sa imi scrii in privat te rog frumos si sa imi spui in ce perioada din decembrie sunt targurile turistice si unde se tin. eu sunt din rm valcea si aici nu se tine asa ceva. si totodata sa imi spui si agentia cu care mergi. mie nu mi-i se pare ca ai platit mult si in antalya e la fel la pret iti spun. toate cele bune

[13.11.11 21:29:26]

salut m liviu despre targuri stiu ca sunt cele de la sala palatului si cele de la parlament dar daca vrei te pot informa cand incep si unde se tin, despre pret pot sa spun ca antalya este mai scumpa si din cauza avionului si taxei de aeroport 95 euro de persoana, acum iti scriu pe privat numele dar am rugamintea sa imi scrii daca ai primit, toate cele bune.

[21.11.11 20:59:25]

@manuta_1969: puteti sa-mi scrieti si mie numele trg si cand se tin? va rog mult

[22.11.11 09:40:01]

Buna!

Te rog, daca se poate sa-mi scrii si mie pe privat numele agentiei de unde ti-ai luat biletul anul trecut. Incep sa caut oferte pentru anul viitor si orice informatie imi prinde bine.

maria55 †
    [22.11.11 09:51:10]

@corinutza:

Buna, ti-as recomanda hoteluri in Kusadasi!

Ozdere este undeva, la cativa km de statiune, este f frumos, insa daca vrei si un strop de distractie... iok!

[23.11.11 16:37:31]

pentru corinutza acum iti scriu sper sa iti fie de folos.

[23.11.11 16:41:21]

Pentru alexmara, atunci cand aflu ceva despre un targ dau de veste pe mine ma intereseaza mai mult ofertele din vara lui 2012 litoralul turcesc. Acum avem in grup un copil mai mare de 12 ani si vrem sa vedem ce hotel acorda reducere de 100% la varsta respectiva.

M'Liviu
    [23.11.11 19:27:13]

@manuta_1969: multumesc frumos. astept sa inceapa targurile ptr a incepe cautarile. poate ne vedem la vreun targ. o seara buna

[23.11.11 20:20:23]

@manuta_1969: multumesc mult pt raspuns! si pe mine tot asta ma intereseaza litoralul turcesc din 2012 mai exact as vrea sa mergem la inceputul lui sept 2012. Si apropo, avem si noi un copil de 12 ani. Cand apar ofertele va rog sa-mi dati si mie de veste. Va multumesc anticipat!

[23.11.11 22:19:46]

@manuta_1969: multumesc pentru raspunsul trimis.

Cu mersul la agentie e mai greu, eu fiind din Tg. Mures, dar banuiesc ca pot discuta cu ei si prin telefon.

O seara placuta va doresc!

viviv
    [05.01.12 15:14:17]

@manuta_1969: buna ziua,

Felicitari pentru vacanta reusita. Si eu am inceput sa caut sejur pt vara, am dori in Kusadasi, nu mai vrem Antalya, care anul trecut ne-a dezamajit putin datorita plajei, care din pacate am nimerit cu pietre multe si intrarea in apa destul de rea. Eu caut un hotel in Kusadasi, care pe langa mini club sa aibe si mini parc de distractii pt copii, noi avand o fetita de 4 anisori, iar din cautari am gasit acest hotel. As vrea daca se poate sa-mi spuneti mai multe despre parcul de distractii, daca era deschis seara, daca era contra cost si ce anume continea (in mare) si daca se poate pe privat sa-mi spuneti numele agentiei. Multumesc

[06.01.12 15:45:04]

buna viviv, de anul acesta paloma sultan este cotat la 5 stele din ce am vazut pe alte siteuri, despre plaja este super buna mai ales cea din partea cu moara noi am optat ptr bungalowuri si am fost cazati in aceea parte, despre parcul de distractii ptr cei mici seara cat si ziua era un carusel care se invartea format din 8 lebede si cai si caleasca [altul decat cel cu lebedele ] care tot asa se invartea despre program stiu ca ziua era de la 12 - 14 iar seara daca tin minte 19 - 21 poate singurul lucru bun daca esti cazat in partea cu moara [ cum se spune pe acolo ] in aceeasta zona este ca esti aproape de aceste distractii plus toboganele ptr cei mari, pana la restaurantul central aveai ceva de mers dar daca sunteti o familie activa nu sunt probleme plus ca vine din 15 - 15 minute un minicar. Acum iti scriu pe privat si am rugamintea sa imi spui daca ai primit numai bine iti stau la dispozitie cu tot ce vrei. O zi buna.

viviv
    [06.01.12 15:58:37]

@manuta_1969: multumesc din suflet... cred ca mai convins si o sa aleg acest hotel pentru vacanta din aceasta vara.

SISIALI*
    [01.02.12 15:04:46]

Imi spui si mie te rog agentia cu care mergi tu? sisialis2005@yahoo.com Multumesc

[01.02.12 20:40:58]

sisiali, acum am trimis ce ai cerut numai bine.

mlupi
    [16.02.12 20:40:21]

Te rog frumos sa-mi trimiti si mie numele agentiei. O sa merg pentru prima oara in Turcia si sunt un pic... "panicat"

[17.02.12 18:45:45]

salut mlupi, nu ai de ce sa intri in panica totul este usor, si daca primesti informatile corect nu sunt probleme cred ca mergi cu masina si iti stau la dispozitie cu orice intrebare referitoare la drum, vezi ca acest hotel a devenit din 2012 de 5 stele acum iti trimit ce ai intrebat.

[19.02.12 09:23:52]

@manuta_1969:

Am fost si eu la Paloma Pasha Resort, unde este foarte frumos; am inteles ca tu ai fost in ambele locatii (si la Paloma dar si la Sultan Club), spune-mi, te rog la Sultan este bine, nu? fiind din acelasi lant banuiesc ca si aici sunt conditii deosebite.

[19.02.12 18:01:58]

salut sagradam, am fost in amandoua hotelurile si pot sa spun ca sunt diferente intre ele incepand cu mancarea care are un plus la paloma pasha sa nu intelegi gresit si la sultan a fost buna dar la pasha au fost de toate, diferente la tobogane mai lungi si mai frumoase la sultan, plaja mai lata la sultan dar ff buna si la pasha dar nu la fel de lata, intrarea in apa la fel de lina la amandoua mergeai 20 -30 de metri pana se adancea, spectacole mai bune la pasha, bungalowuri la sultan si distanta cam mare fata de restaurantul principal daca ai norocul sa primesti camera in partea cu moara, resortul mai mare la sultan pentru plimbari si mai multe piscine. la pasha nu primesti bratara la sultan primesti, la sultan all inclusiv la pasha ultra all, dar trebuie tinut cont ca de anul acesta si sultan a devenit de 5 stele. Daca mai ai vreo intrebare iti stau la dispozitie.

[20.02.12 09:30:19]

@manuta_1969:

Multumesc. Voi studia mai amanuntit oferta si te voi solicita. Inca nu ne-am hotarat. anul acesta unde mergi?

[23.02.12 12:30:34]

salut sagradam, merg in in antalya in lara sau belek hoteluri kervansaray kundu sau sherwood dreams sa vedem unde gasim loc ca la sherwood dreams este o problema de perioada noi vrem 6 camere de pe 26 iunie si nu au disponibile atatea, la kundu nu sunt probleme.

[25.02.12 21:22:00]

@manuta_1969:

vacanta reusita de pe acum!

aliantasudului
    [28.12.12 16:19:54]

Animatia cum este pe timpul zilei, este muzica la piscina, ca am doi copii maricei (12 si 17 ani) si nu vreau sa se plictiseasca...

[29.12.12 00:06:13]

Buna aliantasudului, muzica este peste tot pe timpul zilei dar mai putin la plaja. Despre distractie nu duci lipsa timp sa ai si sa te tii de programul animatorilor.

Dragosel
    [29.01.13 12:49:08]

Buna ziua,

Va rog sa-mi trimite-ti si mie mail privat, numele agentiei la care ati facut rezervarea, pt. H. Paloma Club Ozdere si daca nu va deranjaza nr. dvs. de tel., pt. detalii. Multumesc

15 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    adighh, alexmara, aliantasudului, biapia, corinutza, Dragosel, eug, M'Liviu, manuta_1969, maria55, mlupi, nicole33, sagradam, SISIALI*, viviv
    Alte impresii din această RUBRICĂClub Marvy by Paloma (ex Paloma Club Sultan) :

• pagină generată în 0.1040620803833 sec